YKS soruları ve cevapları sorgulama ekranı: 2024 YKS TYT, AYT ve YDT cevap anahtarı yayınlandı!

YKS soruları ve cevap anahtarı, ÖSYM tarafından adayların erişimine açıldı. 8-9 Haziran'da gerçekleştirilen üniversite sınavının ardından YKS sınav sonuçları da 17 Temmuz'da açıklanacak. Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinden çıkan soruların cevap anahtarı yayınlandı. İşte 2024 YKS AYT, TYT ve YDT cevap anahtarı sorgulama ekranı...

Elif Büşra Cebeci

Oluşturma: 09.06.2024 19:09

Güncelleme: 09.06.2024 19:11

Üniversite sınavı YKS, 8-9 Haziran günleri arasında TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 farklı oturumda gerçekleştirildi. 3 milyondan fazla öğrencinin katılım sağladığı üniversite sınavının ardından YKS soruları ve cevapları yayınlandı. Puan hesaplaması yapmak isteyen adayların gözü YKS TYT, AYT ve YDT cevap anahtarı sorgulama ekranına çevrildi. İşte 2024 YKS soruları cevap anahtarı kitapçığı...

AYT ve YDT Oturumu Tamamlandı

8 Haziran Cumartesi günü yapılan TYT oturumunun ardından üniversite sınav maratonu Pazar günü AYT oturumuyla devam etti. Sınavlar, Türkiye genelindeki sınav merkezlerinde saat 10.15’te başladı ve 180 dakika süren sınav saat 13.15’te sona erdi.

Yabancı Dil Testi (YDT) ise saat 15.45’te başlayıp 2 saat sürdü. Bu oturumun da tamamlanmasıyla birlikte 2024 yılı üniversite sınavları sona erdi.

YKS Soruları ve Cevapları 2024 Bekleniyor

Alan Yeterlilik Testi (AYT) oturumunun sona ermesiyle birlikte, gözler YKS soruları ve cevap anahtarına çevrildi. YKS soruları ve cevap anahtarı osym.gov.tr adresinden erişime açılacak. Adaylar, herhangi bir şifre veya T.C. kimlik numarası gerekmeksizin sorulara ulaşabilecek. YKS soruları ve cevap anahtarı henüz ÖSYM tarafından açıklanmadı, ancak en geç saat 20.00’a kadar erişime açılması bekleniyor.

YKS Cevap Anahtarı osym.gov.tr’de Olacak

YKS oturumları tamamlandıktan sonra, ÖSYM sınava ilişkin cevap anahtarını internet üzerinden erişime açacak. Adaylar, YKS soruları ve cevaplarına osym.gov.tr adresinden erişim sağlayabilecekler. YKS cevap anahtarı ekranında adaylar, AYT, TYT ve YDT sorularını ayrı ayrı görüntüleyebilecekler.

YKS SORULARI VE CEVAP ANAHTARI KİTAPÇIĞI İÇİN TIKLAYINIZ.

YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS sınav sonuçlarının açıklanma tarihi belli oldu. ÖSYM tarafından açıklanan takvime göre, değerlendirme işlemleri 38 gün sürecek ve AYT, TYT ve YDT oturumları 17 Temmuz Çarşamba günü erişime açılacak. YKS sınav sonuçları ekranında şu bilgiler yer alacak:

  1. Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı
  2. TYT puanı ve başarı sırası
  3. Varsa AYT ve YDT puanları ve başarı sıraları
  4. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
  5. Yerleştirme puanları ve başarı sıraları

Hangi Adayların Sınavları Geçersiz Sayılacak?

Sınav kurallarına uymadığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılacak. Adayların uyması gereken kurallar şu şekilde:

  1. Sınava atandığı salon/sırada girmesi,
  2. Sınav başlamadan giriş belgesini teslim etmesi,
  3. Kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,
  4. Cevaplarını sınav süresi içerisinde vermesi,
  5. Sınav gözetmeninin uyarılarına uyması.

Bu kuralları ihlal eden adayların sınavları iptal edilecek.

Gözden Kaçmasın