YKS 2024 YASSI ÇEMEN SORUSUNUN CEVABI NEDİR? Yassı Çemen Savaşının önemi nedir?

YKS 2024 Yassı Çemen sorusunun cevabı nedir? ÖSYM’nin düzenlediği YKS sınavına 3 milyondan fazla aday girdi. Sınavın hemen ardından öğrenciler zorluk çekildiğine değinirken Yassı Çemen sorusu çok konuşuldu. Yassı Çemen Savaşının önemi nedir?

Mücahit Dere

Oluşturma: 08.06.2024 14:55

Güncelleme: 08.06.2024 14:55

YKS 2024 Yassı Çemen sorusunun cevabı nedir? Yassı Çemen Savaşının önemi nedir? Türkiye genelinde yapılan YKS sınavı milyonların gündemindeydi. Sınavın hemen ardından ise herkes zorluğunu konuşurken Yassı Çemen Savaşı en çok dikkat çeken soru oldu. Öğrenciler sınav sonrasında YKS sorularını araştırmaya başladı.

YKS 2024 YASSI ÇEMEN SORUSUNUN CEVABI NEDİR?

Yassı Çemen Savaşı, bir tarafta Alaeddin Keykubad önderliğindeki Anadolu Selçuklu Devleti ve Eyyubiler İttifakı; diğer tarafta da Celaleddin Harezmşah komutasındaki Harezmşahlar Devleti arasında olmuştur. Anadolu Selçuklu ve Eyyubiler’in kesin galibiyetiyle sonuçlanmıştır.

YASSI ÇEMEN SAVAŞININ ÖNEMİ NEDİR?

Kesin Selçuklu ve Eyyubi zaferiyle sonuçlanan bu muharebe sonrasında Harezmşahlar Devleti yıkılma sürecine girmiş ve Anadolu Selçuklu Devleti ile Moğollar sınır komşusu olmuştur. Harezmşahlar Devleti yıkıldı.

Gözden Kaçmasın