Yeşilçam'ın usta ismi Murat Soydan hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın usta isimlerinden olan Murat Soydan, 83 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi kızı Mehveş Soydan, "Canım babamı kaybettik, başımız sağolsun" notuyla duyurdu.

Sinan Turp

Oluşturma: 11.06.2024 12:47

Güncelleme: 11.06.2024 12:54

Yeşilçam'da 200'e yakın filmde rol alan ve Türkiye'nin 'Jön' oyuncularından olan Murat Soydan'dan acı haber geldi.

Kızı Mehveş Soydan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 87 yaşındaki Murat Soydan'ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Murat Soydan'ın ölüm haberi, sanat camiasını derin üzüntüye boğdu.

MURAT SOYDAN KİMDİR?

Gerçek adı Rüçhan Tercan olan usta oyuncu Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi.

1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Sanat hayatına sinemada 1966 yılında "Kolsuz Kahraman" adlı filmle başlayan Murat Soydan, 200'e yakın filmde rol aldı. Dizi filmlerde de oynayan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1970'li yılların "Jön" oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit'le baş rolü paylaşmıştı. Murat Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap çıkardı.

Gözden Kaçmasın