Uzman doktor uyardı: Çöl tozunun içinde ağır metaller de var!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Afrika ve Arabistan Yarımadası'ndan gelen çöl tozu uyarısında bulunmuştu. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Ergi Hysi, çöl tozu alarmının neden verildiğini Ekol Haber'e anlattı: "Toz partiküllerinin içinde toprak, kum ve bitki parçalarının yanı sıra ağır metal atıkları da var. Uzun süre açık havada vakit geçirmekten kaçınmalı ve maske kullanmalıyız."

Pırıl Cennet

Oluşturma: 10.05.2024 16:20

Güncelleme: 21.05.2024 10:45

PIRIL CENNET / EKOL HABER - ÖZEL

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, uzun zamandır Afrika ve Arabistan Yarımadası üzerinden gelen çöl tozlarına dair vatandaşları uyarıyordu. Çöl tozlarına dair merak edilenleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini Medicana Bahçelievler Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergi Hysi anlattı.

Toz partiküllerinin içinde toprak, kum ve bitki parçalarının yanı sıra ağır metal atıkların da bulunduğuna dikkat çeken ve bunların insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen Hysi "Özelikle yaşlı ,çocuk ve kronik hastalıkları olan bireyler tozdan etkilenmektedir.Astım ,broşit ve alerji gibi kronik solunum yolu hastalığı olan kişiler dikkatli olmalıdır" diye konuştu.

"KRONİK SOLUM HASTALIKLARINI ŞİDDETLENDİREBİLİR"

Toz bulutlarının içerdiği alerjenlerden dolayı üst ve alt solunum yollarında alerjik reaksiyonlara sebep olduğunu belirten Hysi, "Hapşırma öksürük gözlerde kaşıntı ve yaşarma gibi semptomlar görülmektedir. Bronşlarda tahrişe yol açarak nefes darlığı ve göğüs ağrısına sebep olurken mevcut kronik solunum hastalıklarının şiddetlenmesine yol açabilir" ifadelerini kullandı.

"MASKE KULLANILMALI"

Hysi, çöl tozlarının korunmak için öncelikle tozun yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğini vurgulayarak "Uzun süre açık havada vakit geçirmekten kaçınmalı ve maske kullanmalıyız" dedi.

Gözden Kaçmasın