canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Üniversitelerde ikinci öğretim programları kapatıldı

Son dakika haberleri: Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı. Geçen sene 1308 ikinci öğretim programına 80 bin öğrenci yerleşmişti.

Giriş: 10.07.2024 12:15

Güncelleme: 10.07.2024 12:58

universitelerde-ikinci-ogretim-programlari-kapatildi-17685-img

YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki 2’inci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı. 259'uncu Üniversitelerarası Kurul Toplantısı' Yükseköğretim Kurulu'nda gerçekleştirildi. YÖK Başkanı Erol Özvar, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, erişilebilir ve kapsayıcı bir yükseköğretim sistemi anlayışıyla hareket ettiklerini belirterek, "Ülkemizin tüm kesimleri için nitelikli yükseköğretime adil erişim sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi. Devletin yükseköğretime yaptığı büyük yatırımlar ve Yükseköğretim Kurulunun çalışmaları neticesinde üniversitelerde bu yıl 1 milyonu aşan bir kontenjan oluşturulduğunu ifade eden Özvar, "Kapasitemiz hızla artarken, ülkemizde yükseköğretime erişim talebi de güçlü bir şekilde devam etmektedir. Bu yoğun ve güçlü talebe doğru politikalarla yanıt vermek, önceliklerimizden birisidir" diye konuştu.

'109 ÜNİVERSİTE TYÇ LOGOSU KULLANMA HAKKINA SAHİP'

Özvar, bu yıl ilk kez Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosunun Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacağını hatırlatarak şu an 109 üniversitenin 898 programının TYÇ logosunu kullanma hakkına sahip olduğunu söyledi. Özvar, "Bu logoya sahip olunması yükseköğretim mezunlarına uluslararası bazı avantajlar getirmekte, mezunların diplomalarının yurt dışında daha hızlı tanınmasını ve istihdam imkanlarının artmasını mümkün kılmaktadır. Ayrıca, TYÇ logosu yükseköğretim staj yeterliliklerinin ve yurt dışındaki öğrenim kazanımlarının karşılıklı olarak tanınmasında ve yatay ve dikey öğrenci hareketliliğinde kolaylık sağlamaktadır" diye konuştu. Özvar, TYÇ logosuna sahip yükseköğretim kurumlarının sayısını artırmak istediklerini belirtti.

'İSTİHDAM BAĞI AZALAN PROGRAMLARIN KONTENJANLARINI AZALTIYORUZ'

Özvar, YÖK olarak, gelecek dönem için belirledikleri vizyonun önemli başlıklarından birini de istihdama duyarlılığın oluşturduğunu belirterek, "İstihdamla bağı azalan programların kontenjanlarını kademeli olarak azaltıyoruz. Yükseköğretim Yürütme Kurulunca alınan karar doğrultusunda, gelecek akademik yıldan itibaren Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili Edebiyatı açık öğretim programlarına 'ikinci üniversite' kapsamında sadece 35 yaş üstündeki öğrenciler kayıt yaptırabilecek. Başta öğretmenlik mesleği olmak üzere ülkemizin istihdam dengesini yakından gözeterek bu kararları alıyoruz. Nitekim, farklı ön lisans ve lisans programlarında öğrenim gören öğrencimizin öğretmenliğe geçiş fırsatı yakalamak adına 35 yaş sınırı getirdiğimiz programlara ‘ikinci üniversite’ kapsamında yoğun bir şekilde yöneldikleri görülmektedir. Aldığımız karar bu durumu kontrol altına almayı ve sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlamaktadır" ifadelerini kullandı.

'BAZI PROGRAMLARDA KONTENJAN DÜŞÜRÜLDÜ'

Beşeri sermaye dahil olmak üzere ülkenin kaynaklarının etkin kullanımı konusunda çok hassas davrandıklarına işaret eden Özvar, şöyle devam etti:

"Bir taraftan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ilave kontenjanlar verilirken diğer taraftan da mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir. Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir. Vakıf üniversitelerimizin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını bekliyoruz."

Devlet üniversitelerine gösterdikleri kolaylıkları vakıf üniversitelerine de göstermeye devam edeceklerini vurgulayan Özvar, "Adalet programında yaptığımız benzer uygulamaları burada da yapacağız. Bu bakımdan herhangi bir kayıp olmayacağını özellikle belirtmek isterim" dedi.

'ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN MEVZUAT'

Özvar, 2024-2028 dönemini kapsayan 12'nci Kalkınma Planıyla eşgüdümlü olarak önümüzdeki döneme ilişkin Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesinin hazırlık çalışmalarına başladıklarını duyurdu. Bu alanda başta ilgili bakanlıklar olmak üzere kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarından bütün paydaşlarla istişare sürecini başlattıklarını ifade eden Özvar, "İstişare toplantılarından ilkini, geçtiğimiz hafta 24 farklı kurumdan 50 katılımcı ile gerçekleştirdik. Uluslararası öğrenci hareketliliğine yönelik güçlü bir mevzuat çalışması yapıyoruz. Bu çalışmanın bir kısmı kanunlarla bir kısmı yönetmeliklerle oluşturulacak. Bu düzenlemelerin ana esası üniversitelerimizin üretkenliklerini arttırmanın yanı sıra, uluslararası öğrencilerin hak ve hukukunu korumak ve üniversitelerimizin küresel bir oyuncu olarak daha güçlü olmalarını sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

'TÜRKÇE ÖĞRETİMİ MERKEZLERİNE AKREDİTASYON'

Türkiye’nin uluslararasılaşma stratejisindeki başarısının, uluslararası öğrencilere Türkçenin dünya kalite standartlarında öğretilmesine bağlı olduğuna dikkat çeken Özvar, "TÖMER ve DİLMER gibi Türkçe öğretim merkezlerindeki Türkçe eğitim kalitesinin arttırılması amacıyla yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yakın bir zamanda üniversitelerimizdeki Türkçe Öğretim Merkezlerine akreditasyon şartı getiriyoruz. Bundan sonra üniversitelerin uluslararası öğrenci kontenjanları değerlendirilirken bu merkezlerin akreditasyon durumları da göz önünde bulundurulacak. İngilizce öğretimi konusunda yabancı diller yüksekokullarına yönelik de akreditasyon çalışmaları genişletilecek. Yabancı dil öğretiminde bütün programlara uluslararası standartlar getirilecek. TÖMER ve yabancı dil akreditasyonları ile program sayıları ve kontenjanları arasında denge sağlanacaktır. Dünyada İngilizce öğretimiyle alakalı bütün derecelendirmelerin tamamının bütün yükseköğretim kurumlarımızda geçerli olması yönünde çalışıyoruz. Yakın zamanda bu İngilizce diliyle verilen programların bu amaçla tekrardan gözden geçirileceğini bilmenizi isterim" dedi.

'BÖLGESEL TOPLANTILAR DÜZENLEYECEĞİZ'

Özvar, gelecek eğitim-öğretim döneminden başlamak üzere YÖK tarafından '2030’a Doğru Türk Yükseköğretim Vizyonuna Dair Üniversitelerle Bölgesel Toplantılar' planlanacağını belirtti. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında her hafta başka bir bölgede olmak üzere bölgesel toplantılar gerçekleştireceklerini, bu toplantılarda üniversite bilgi yönetim sistemi, üniversitenin ulusal ve uluslararası görünürlüğü, girişimci ve yenilikçi üniversite başlıklarında çalışmalarını paylaşacaklarını açıkladı. YÖK Başkanı Erol Özvar’ın açılış konuşmasının ardından, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu sunumlarını yaptı.

80 BİN ÖĞRENCİ YERLEŞMİŞTİ

Geçen sene 1308 ikinci öğretim programına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti. Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda kontenjanları azaltma kararı da alındı.

ÖSYM KPSS 2024 SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI 2024 || KPSS 2024 SORU VE CEVAPLARI YAYINLANDI!

KPSS 2024 soru ve cevapları 14 Temmuz Pazar günü 2024 KPSS lisans sınavına giren adaylar tarafından heyecanla araştırılıyor. Bugünkü KPSS sınavında kapılar saat 10:00’da kapatılırken, sınav 10:15’te başladı. Genel kültür ve genel yetenek olmak üzere toplamda 120 soru ile karşı karşıya kalan adaylara 130 dakika süre verildi. Sınavın sona ermesiyle de ÖSYM KPSS soru kitapçığı ve cevap anahtarı araştırmaları hız kazandı. ÖSYM'den gelen son dakika açıklaması ile 2024 - Kamu Personel Seçme Sınavı (Lisans) - TEMEL SORU KİTAPÇIĞI GÖRÜNTÜLEME SAYFASI erişime açıldı...

Giriş: 14.07.2024 12:16

Güncelleme: 14.07.2024 17:55

kpss-2024-soru-ve-cevaplari-yayinlandi-mi-saat-kacta-yayinlanir-osym-kpss-soru-kitapcigi-ve-cevap-anahtari-2024-20512-img

KPSS’DEN EN ERKEN NE ZAMAN ÇIKILIR? KPSS kaç saat, kaç dakika?

KPSS lisans sınavı 14 Temmuz Pazar günü saat 10:15 itibariyle başladı. Sınav salonlarının kapıları ise en son saat 10:00’da kapandı. Adaylar KPSS lisan sınavın 60 genel kültür, 60 da genel yetenek sorusunu cevaplayacak. Aylardır belki de yıllardır bu sınav için hazırlık yapan adaylar sınav salonlarına ter dökerken, aday yakınları ise dışarıda bekliyor. Bu kapsamda KPSS’den en erken saat kaçta çıkılır? KPSS kaç saat, kaç dakika? Sorularının yanıtları da sıklıkla aranıyor…

Giriş: 14.07.2024 10:27

Güncelleme: 14.07.2024 10:45

kpssden-en-erken-saat-kacta-cikilir-kpss-kac-saat-kac-dakika-20491-img

KPSS lisans sınavında ilk oturum başladı

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) genel yetenek-genel kültür ve eğitim bilimleri oturumu saat 10.15 itibarıyla başladı. 120 sorudan oluşan sınavda adaylara, 130 dakika cevaplama süresi verilecek. Öğleden sonraki eğitim bilimleri oturumu ise saat 14.45'te gerçekleşecek.

Giriş: 14.07.2024 10:15

Güncelleme: 14.07.2024 10:43

kpss-lisans-sinavinda-ilk-oturum-basladi-20490-img

KPSS’ye en son saat kaçta girilebilir? KPSS’de kapılar saat tam kaçta kapanıyor?

KPSS sınavı bugün 81 ilde binlerce okulda milyonlarca adayın katılımıyla gerçekleşecek. Bir devlet kurumunda memur olma kapısını açan Kamu Personeli Seçme Sınavı için adaylar uzun süredir yoğun bir hazırlık yürütüyordu. Beklenen gün geldi. ÖSYM takvimine göre 2024 KPSS lisans sınavı 14 Temmuz Pazar günü adaylara kapısını açtı. Peki, KPSS’ye en son saat kaçta girilebilir? KPSS’de kapılar saat tam kaçta kapanıyor? İşte yanıtı…

Giriş: 14.07.2024 09:03

Güncelleme: 14.07.2024 09:03

kpssye-en-son-saat-kacta-girilebilir-kpssde-kapilar-saat-tam-kacta-kapaniyor-20481-img

Kayseri'de sanayicilerden meslek lisesini tercih eden başarılı öğrencilere burs desteği

Kayseri'de Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sanayi Odası arasında mesleki ve teknik eğitime teşvik etmek ve liselerin niteliğini artırmak amacıyla burs protokolü imzalandı.

Giriş: 13.07.2024 17:59

Güncelleme: 13.07.2024 17:59

kayseride-sanayicilerden-meslek-lisesini-tercih-eden-basarili-ogrencilere-burs-destegi-20434-img

BUGÜNE NE SINAVI VAR (14 TEMMUZ 2024)? Okullarda hangi sınav yapılıyor?

Bugüne ne sınavı var (14 Temmuz 2024)? Türkiye’nin tüm illerinde ÖSYM tarafından düzenlenen sınav nedeniyle yoğunluklar oluştu. Milyonlarca adayın heyecanla katıldığı sınav sonrasında oluşan yoğunluk toplu ulaşım ve yollara da yansıdı. Hal böyle olunca yapılan sınavdan haberi olmayanlar detayları öğrenmek için arama motorlarının yolunu tuttu. Okullarda hangi sınav yapılıyor?

Giriş: 13.07.2024 17:44

Güncelleme: 13.07.2024 17:44

bugune-ne-sinavi-var-14-temmuz-2024-okullarda-hangi-sinav-yapiliyor-20430-img

KPSS’DE KALEM VERİLİYOR MU (TEMMUZ 2024)? KPSS su veriyorlar mı?

KPSS’de kalem veriliyor mu (Temmuz 2024)? Türkiye genelinde ÖSYM koordinasyonunda KPSS sınavı düzenleniyor. Milyonlarca adayın memurluk hayali kurduğu sınav 14 Temmuz Pazar günü yapılacak. Sınav öncesinde adayların merak ettiği konulardan biri de kalem verip veremeyeceği… Adaylar sınav ve su verilip verilmeyeceğini öğrenmeye çalışıyor. KPSS su veriyorlar mı?

Giriş: 13.07.2024 17:33

Güncelleme: 13.07.2024 17:33

kpssde-kalem-veriliyor-mu-temmuz-2024-kpss-su-veriyorlar-mi-20426-img

KPSS sınavına ehliyetle (Sürücü belgesi) girilir mi? KPSS’ye girilirken yanınızda olması gereken belgeler

“KPSS sınavına ehliyetle (Sürücü belgesi) girilir mi?” sorusu bugün pek çok kişi tarafından araştırılıyor. İki yılda bir düzenlenen KPSS lisans sınavı yarın yani 14 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek. Sınav saat 10.15’te başlayacak ancak saat 10.00’dan sonra gelen adaylar sınav salonlarına alınmayacak. Yüksek güvenlik önlemleri eşliğinde gerçekleşen sınavda belgeleri eksik olan adaylar da sınava giremeyecek…

Giriş: 13.07.2024 17:21

Güncelleme: 13.07.2024 17:21

kpss-sinavina-ehliyetle-surucu-belgesi-girilir-mi-kpssye-girilirken-yaninizda-olmasi-gereken-belgeler-20423-img

KPSS SINAVI KAÇ DAKİKA? KPSS’DEN EN ERKEN SAAT KAÇTA ÇIKILIR? 2024 KPSS LİSANS SÜRESİ

KPSS sınavı 14 Temmuz Pazar günü yurt genelinde düzenlenecek. Bir devlet kurumunda memur olma hayalini kuranların katıldığı sınav yüksek güvenlik önlemleri eşliğinde gerçekleşen sınava milyonlarca üniversite mezununun katılması bekleniyor. Adaylar sınav salonlarına girerken yanlarına sadece kimlik ve sınav giriş belgesi alabilecek. Kalem, silgi gibi sınav gereçleri adayların masalarında hazır bekliyor olacak. Peki, KPSS sınavı kaç dakika, sınavdan en erken saat kaçta çıkılır? İşte 2024 KPSS lisans süresi ve sınava dair ayrıntılar…

Giriş: 13.07.2024 13:22

Güncelleme: 14.07.2024 12:20

kpss-sinavi-kac-dakika-kpssden-en-erken-saat-kacta-cikilir-2024-kpss-lisans-suresi--20377-img

Öğretmenlerin il içi yer değiştirme başvuruları ne zaman? Öğretmenlere ikinci atama imkanı! İller arası atama başvuruları 11 Temmuz’da başladı

Öğretmenlerin il içi yer değiştirme başvuruları heyecanla bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenleri sevindirecek yeni bir karara imza attı. İller arası ve il içi yer değiştirme isteyen ancak ilk atamalar sonucunda istedikleri yerlere atanamayan öğretmenlere ikinci bir yer değiştirme imkanı daha verildi. MEB tarafından yapılan açıklama ile atama başvuru takvimi kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre iller arası atama için başvurular 11 Temmuz’da başladı. İl içi isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları için ise öğretmenlerin biraz daha beklemesi gerekiyor. İşte MEB iller arası ve il içi yer değiştirme (Atama-tayin) takviminin tüm detayları…

Giriş: 13.07.2024 13:01

Güncelleme: 13.07.2024 13:01

ogretmenlerin-il-ici-yer-degistirme-basvurulari-ne-zaman-ogretmenlere-ikinci-atama-imkani-iller-arasi-atama-basvurulari-11-temmuzda-basladi-20371-img

KPSS SINAV DUASI OKUNUŞU (TEMMUZ 2024): Sınava girerken hangi duayı okumalıyım?

KPSS sınav duası okunuşu (Temmuz 2024): Türkiye’de milyonlarca adayın kamu kurum ve kuruluşlarında memur olma hayali kurduğu yolda zorlu bir engel olan KPSS sınavı için saatler kaldı. ÖSYM tarafından organize edilen KPSS’ye girecek adaylar ise sınava girmeden önce stres atmak ve iç huzuru bulmak için sınav dualarını araştırıyor. Peki sınava girerken hangi duayı okumalıyım? İşte detaylar…

Giriş: 13.07.2024 10:27

Güncelleme: 13.07.2024 10:27

kpss-sinav-duasi-okunusu-temmuz-2024-sinava-girerken-hangi-duayi-okumaliyim-20326-img

KPSS'ye girecekler dikkat: Yarın 14.30'a kadar açık olacak

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yarın düzenlenecek 2024 Kamu Personeli Seçme Sınavı (2024-KPSS Lisans) dolayısıyla nüfus müdürlükleri açık olacak.

Giriş: 13.07.2024 10:04

Güncelleme: 13.07.2024 10:04

kpssye-girecekler-dikkat-yarin-1430a-kadar-acik-olacak-20318-img

KPSS sınav giriş belgesi indir 2024: KPSS sınav giriş belgesi renkli olmak zorunda mı, siyah beyaz olur mu, nereden alınır? ÖSYM sınav giriş yeri sorgulama ekranı

KPSS sınav giriş belgesi, bugün milyonlarca adayın gündeminde yer alıyor. Zira iki yılda bir düzenlenen KPSS sınavı 14 Temmuz Pazar günü 81 ilde aynı anda gerçekleştirilecek. Bir kamu kurumunda memur olmanın yolunu açan KPSS sınavına her dönem yoğun bir katılım oluyor. Yanlarında kimlikleri ve sınav giriş belgeleri olmayan adaylar sınava alınmıyor. Peki, KPSS sınav giriş belgesi renkli olmak zorunda mı, nereden alınır? İşte 2024 KPSS sınav giriş belgesi indirme ekranı ve konuya dair bilinmesi gerekenler…

Giriş: 13.07.2024 10:01

Güncelleme: 13.07.2024 10:01

kpss-sinav-giris-belgesi-indir-2024-kpss-sinav-giris-belgesi-renkli-olmak-zorunda-mi-siyah-beyaz-olur-mu-nereden-alinir-osym-sinav-giris-yeri-sorgulama-ekrani-20316-img

KPSS BAŞARI MESAJLARI TEMMUZ 2024: Oğluma, kızıma, kardeşime, kuzenime, yeğenime KPSS tebrik mesajı

KPSS başarı mesajları Temmuz 2024 konusu araştırılıyor. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) lisans sınavı 14 Temmuz Pazar günü yapılacak. Sınava girecek adayları motive etmek için başarı mesajları paylaşmak isteyenler ise konuyu araştırmaya başladı. İşte Oğluma, kızıma, kardeşime, kuzenime, yeğenime KPSS tebrik mesajı ve sözleri…

Giriş: 13.07.2024 09:53

Güncelleme: 13.07.2024 09:53

kpss-basari-mesajlari-temmuz-2024-ogluma-kizima-kardesime-kuzenime-yegenime-kpss-tebrik-mesaji-20312-img

Sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınav sonuçları sorgulama ekranı: 2024 20 bin sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilen 20 bin öğretmen ataması mülakat sonuçları için heyecan dorukta. Haziran ayında yapılan başvuru sürecinin ardından, 1 Temmuz'da başlayan sözlü sınavlar tamamlandı. Adaylar, elektronik kura ile belirlenen sorulara verdikleri cevaplarla değerlendirildi. Şimdi, gözler MEB'in açıklayacağı sonuçlara çevrildi. Peki, 20 bin öğretmen ataması mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, beklenen tarih ve ayrıntılar...

Giriş: 13.07.2024 01:45

Güncelleme: 13.07.2024 01:45

sozlesmeli-ogretmenlik-sozlu-sinav-sonuclari-sorgulama-ekrani-2024-20-bin-sozlesmeli-ogretmen-mulakat-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak-18436-img

Bu sene okullar ne zaman açılacak? 2024-2025 okullar Eylül ayının kaçında başlayacak, ara tatil ne zaman?

Yaz tatili keyfi sürerken, öğrencilerin kafasındaki en büyük soru 'Okullar ne zaman açılacak?' oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre, 2024-2025 Eğitim Öğretim yılı, heyecanla beklenen tarihlerle belirlendi. Öğrenciler, yeni dönemin başlangıç gününü, ara tatilleri ve yaz tatilinin sonunu merakla bekliyor. İşte 2024-2025 okulların açılacağı tarih…

Giriş: 13.07.2024 01:25

Güncelleme: 13.07.2024 01:25

bu-sene-okullar-ne-zaman-acilacak-2024-2025-okullar-eylul-ayinin-kacinda-baslayacak-ara-tatil-ne-zaman-18433-img

İL İÇİ - İL DIŞI ATAMA TAKVİMİ 2024: Öğretmenlerin 2. iller arası ve il içi yer değiştirme başvurusu ne zaman, nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2024 yılı için ikinci iller arası ve il içi isteğe bağlı yer değiştirme takvimini duyurdu. Öğretmenler, mebbis.meb.gov.tr üzerinden başvuru yapabilecekleri tarihleri merakla bekliyor. Yer değiştirme süreci için adayların dolduracakları form detaylarıyla birlikte yakında açıklanacak. İşte 2024 il içi - il dışı atama takvimi…

Giriş: 12.07.2024 23:34

Güncelleme: 12.07.2024 23:34

il-ici-il-disi-atama-takvimi-2024-ogretmenlerin-2-iller-arasi-ve-il-ici-yer-degistirme-basvurusu-ne-zaman-nasil-yapilir-18416-img

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SON DURUM 2024: Ücretli öğretmenlik başvuru tarihleri açıklandı mı, ne zaman başlayacak?

Temmuz ayının gelmesiyle birlikte, ücretli öğretmenlik başvuruları için beklenen dönem başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, 2024-2025 eğitim ve öğretim yılı programını geçtiğimiz haftalarda duyurdu. Adaylar, ücretli öğretmenlik başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Bu yıl başvurular e-devlet platformu üzerinden gerçekleştirilecek. Peki, ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman yapılacak? İşte, başvuru sürecine dair ayrıntılar...

Giriş: 12.07.2024 22:00

Güncelleme: 12.07.2024 22:00

ucretli-ogretmenlik-son-durum-2024-ucretli-ogretmenlik-basvuru-tarihleri-aciklandi-mi-ne-zaman-baslayacak-18407-img

DGS SONUÇ TARİHİ: 2024 DGS sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak ve DGS tercihleri ne zaman başlayacak?

DGS sonuçları için heyecan dorukta! ÖSYM, DGS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu. 30 Haziran'da iki yıllık eğitimlerini dört yıllık lisans programlarına tamamlamak isteyen öğrencilerin girdiği sınavın sonuçları, https://sonuc.osym.gov.tr adresinden ve mobil uygulamalardan öğrenilebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek; internet sayfasında ilan edilen sonuçlar, adaylara resmi tebligat niteliğinde olacak. Peki, 2024 DGS sonuçları hangi tarihte açıklanacak? İşte merak edilen detaylar...

Giriş: 12.07.2024 21:33

Güncelleme: 12.07.2024 21:33

dgs-sonuc-tarihi-2024-dgs-sonuclari-ne-zaman-hangi-tarihte-aciklanacak-ve-dgs-tercihleri-ne-zaman-baslayacak-18406-img

Lise kayıt ve nakil takvimi 2024: Lise kayıtları ne zaman, hangi tarihte başlayacak?

LGS sürecinin ardından gözler şimdi lise kayıtlarına çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığı, 2024-2025 eğitim öğretim yılı için lise kayıt takvimini açıkladı. Öğrenciler, tercih sonuçlarını beklerken, ilk yerleştirme ve nakil süreçlerini merakla takip ediyor. İşte 2024 Lise kayıtları ne zaman, hangi tarihte başlayacak? sorusunun yanıtına ilişkin merak edilenler…

Giriş: 12.07.2024 20:48

Güncelleme: 12.07.2024 20:48

lise-kayit-ve-nakil-takvimi-2024-lise-kayitlari-ne-zaman-hangi-tarihte-baslayacak-18400-img