TÜRKSAT 6A uydusu yarın tarihi yolculuğuna başlıyor

Türkiye’nin en büyük Ar-Ge projelerinden Türksat 6A’nın uzay yolculuğu yarın başlıyor. Ülkemizin ilk yerli ve milli uydu ABD’ye gönderilecek ve yolculuk yaklaşık 1 gün sürecek.

Halide Tonga

Oluşturma: 03.06.2024 19:09

Güncelleme: 03.06.2024 22:32

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın üretim entegrasyon, test ve paketleme işlemleri Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi USET'te tamamlandı. TÜRKSAT 6A uydusu fırlatmada görev alacak personelle birlikte yarın Antonov AN-124 tipi kargo uçağı ile ABD'nin Florida eyaletinde Cape Canaveral Uzay Üssü'ne uğurlanacak.

BAKAN URALOĞLU VE BAKAN KACIR AÇIKLAMA YAPACAK

TÜRKSAT 6A Uydusu’nu uğurlama törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdulkadir Uraloğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fatih Kacır katılacak. Uraloğlu ve Kacır, saat 12.00’de TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki tesislerinde 610 numaralı hangar önünde ortak açıklama yapacak.

YAKLAŞIK 1 GÜNLÜK YOLCULUK

4 Haziran Salı günü başlayacak hava yolculuğu yaklaşık 1 gün sürecek. Ardından Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki Space X tesislerinde fırlatma prosedürleri başlatılacak. TÜRKSAT 6A’nın 8-15 Temmuz 2024 tarihleri arasında yörüngesine fırlatılması planlanıyor.

Bakan Uraloğlu, dün yaptığı açıklamada, "Uydu hizmetlerinde Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B, Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularımızla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Türkiye'nin en önemli projelerinden olan yerli haberleşme uydusu Türksat 6A projemizde ise artık sona çok yakınız. Temmuzda uydumuzu uzaya göreceğiz" demişti.

Gözden Kaçmasın