Türkiye'nin gizli gündemi: Pıhtı atması! Neden bu kadar sık görülüyor?

Son yıllarda ülkemizde sık sık görülmeye başlanan pıhtı atması adeta çağımızın hastalığı oldu. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Kalko, Ekol Tv ekranlarında yayınlanan Balçiçek İle Söz Sende programında merak edilen soruları yanıtladı.

Yağmur Güzel

Oluşturma: 18.05.2024 17:28

Güncelleme: 21.05.2024 09:55

Türkiye'nin gizli gündemi hatta çağımızın hastalığı haline gelen pıhtı atmasıyla ilgili merak edilen sorular Balçiçek İlter'in sunduğu Balçiçek İle Söz Sende programında yanıt buldu. Peki pıhtı atması neden bu kadar sık görülüyor? İşte yanıtı...

GIDA EN BÜYÜK ETKEN

Ekol Tv ekranlarında merak edilen sorulara yanıt veren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Kalko "Bu yüzyılda yediğimiz hibrit tohumlu gıdalar pıhtı atmasına neden olabiliyor. Organik yiyeceklere uzak kaldık. Ben her yerde söylüyorum bugün yedikleri gıdalar yüzünden 8-9 yaşında kız çocukları adet görmeye başladı. Erkek çocuklarında memeler oluşmaya başladı. " dedi.

"ENERJİ İÇECEKLERİNE DİKKAT"

Gençlere uyarılarda bulunan Kalko "Buradan uyarım olsun bilinçsizce keyif için bazı şeyler kullanıyorlar. Özellikle o enerji içecekleri çok tehlikeli. Altta gizli bir kalp hastalığı varsa tetikleyebiliyor" şeklinde konuştu.

KALP HASTALARINA UYARI

Kronik kalp rahatsızlıklarına değinen Prof. Dr. Yusuf Kalko "Kalbinde ritim sorunu olanlar, kalp kapak ameliyatı olanlar, pıhtılaşmayla ilgili bozukluğu olup kan sulandırıcı kullananlar, buradan hepsini uyarıyorum. Ramazanda oruç tutamazlar, susuz kalamazlar, ve bu insanlar ilaçlarını doktor kontrolü dışında kesemezler değiştiremezler" açıklamalarında bulundu.

Gözden Kaçmasın