DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42
canli-yayin
logo

Türk araştırmacılara 7 milyon dolarlık bütçe! Doğuştan obezite geni taşıyanların kaderi değişecek

Bilkent Üniversitesi liderliğindeki bir konsorsiyum, ABD, İngiltere, Kanada ve İspanya'daki bilim merkezlerinden araştırmacılarla birlikte obezite tedavisi projesi için Leducq Vakfı'nın "çığır açıcı" nitelikteki bütçe desteğini kazandı.

Giriş: 25.06.2024 15:19

Güncelleme: 25.06.2024 15:58

turk-arastirmacilara-7-milyon-dolarlik-butce-dogustan-obezite-geni-tasiyanlarin-kaderi-degisecek-img

Bilkent Üniversitesi öncülüğünde, ABD, İngiltere, Kanada ve İspanya'daki bilim merkezlerindeki araştırmacıların oluşturduğu konsorsiyum, obeziteye neden olan genetik şifreleri çözmek ve tedaviye olanak sağlamak için Leducq Vakfının "çığır açıcı" nitelikte projelere verdiği 7 milyon dolarlık bütçe desteğini kazandı.

"KAHVERENGİ YAĞ DOKUSU, ÇOK ÖNEMLİ BİR TEDAVİ ARACI OLABİLİR"

Türk araştırmacıların önderliğinde konsorsiyumdaki onlarca bilim insanının yaptığı ön araştırmada, vücutta bulunan kahverengi yağ dokusunun enerjiyi yaktığı ve metabolizmayı hızlandırdığı için çok önemli bir tedavi aracı olabileceğine yönelik ilk bulgulara ulaşıldı.

Konsorsiyumun lideri Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Özçelik, obezitenin insan sağlığını etkileyen en önemli risk faktörü haline geldiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütünün 2024'teki en kapsamlı raporunda yer alan verileri aktaran Özçelik, "Dünyada 650 milyonun üzerinde insan, bazı ülkelerde ise toplumun yüzde 50'si obez. Eskiden bir davranış bozukluğu olarak görülen obezitenin günümüzde bir hastalık olduğu biliniyor" diye konuştu.

"ÇOK ÖNEMLİ BİR TEDAVİ ARACI OLABİLİR"

Özçelik, 1950'li yıllarda Dr. Andreas Prader'in İsviçre'de aşırı şişman çocukları bir araya toplayarak Prader-Willi sendromunu tanımladığını belirtti ve 1992'de Stanford Üniversitesinde çalıştığı dönemde ekibiyle bu sendromun genini bulduklarını anlattı. Bu gelişmenin o yıllarda bir davranış bozukluğu olarak görülen obezite hastalığının aslında genetik bir sebebi olduğunu gösteren ilk çalışma olduğunu ifade eden Özçelik, daha sonra dünya bilim çevrelerinde obeziteye neden olan genlerin tümümün bulunması için bir yarış başladığını söyledi.

İlk genin bulunmasının üzerinden geçen 32 yılda 86 obezite geni daha bulunduğu bilgisini veren Özçelik, şöyle devam etti: "Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ dokusu bulunmasıyla tanımlanır. Gen çalışmalarında insanın beyninin ve yağ dokusunun obeziteyi idare eden iki temel nokta olduğunu keşfettik. Yağ dokusu da beyaz yağ dokusu ve kahverengi yağ dokusu olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bugüne kadarki bütün gen buluşları, beyin ve beyaz yağ dokusu üzerinden oldu. Burada beynin vurgulanmasının nedeni açlık ve doygunluk hislerinin beyinde bulunan bir grup nöron tarafından idare edilmesidir. Beyaz yağ dokusu ise beyni doğrudan hedefleyen hormonları üretmektedir. Beyaz yağ dokusu, aynı zamanda enerji depolama merkezidir ve obezite sonucu gelişen hastalıkların ana kaynağıdır. Halbuki şimdiye kadar üzerinde yeterince durulmayan kahverengi yağ dokusu ise enerjiyi yaktığı ve metabolizmayı hızlandırdığı için çok önemli bir tedavi aracı olabilir."

EN BÜYÜK PROJELERE VERİLEN DESTEĞİN 3-6 KAT ÜZERİNDE

Özçelik, vücuttaki kahverengi yağ dokusunun obezite ile ilişkisini araştırmayı amaçlayan projenin Leducq Vakfı tarafından desteklendiğini belirtti.

Bu vakfın, halen dünyada metabolizma araştırmalarına en büyük fonları aktaran kurum olduğunu ve Avrupa, ABD ve Kanada'nın önde gelen transatlantik araştırma kuruluşlarının çığır açıcı nitelikteki projelerini desteklediğini dile getiren Özçelik, şunları kaydetti: "Nitekim Bilkent'in öncülük ettiği konsorsiyum, 2022 yılında kurulmuştu ve 2 yıllık gözlem sonucunda, bu yılın Mayıs ayında Cambridge Üniversitesinde düzenlenen toplantıda, uluslararası bilim kurulu tarafından mükemmeliyet proje desteğini aldı. Böylece en büyük ERC, Avrupa Birliği ve NIH projelerinin yaklaşık 3-6 kat üzerinde bir destek kazandık. Bu kapsamda, vakıf iki yıl inceleme yaptıktan sonra 7 milyon dolarlık bir bütçeyle projemizi 2028 yılına kadar desteklemeye değer buldu."

Özçelik, mükemmeliyet projelerinin konsorsiyumunda, Türkiye'den Bilkent, İngiltere'den Cambridge, ABD'den Harvard, Rockefeller üniversiteleri ile Icahn School of Medicine at Mount Sinai, UT Southwestern Medical School, Kanada'dan McGill Üniversitesi ile İspanya'dan Josep Carreras Leukemia Araştırma Enstitüsünün yer aldığını belirterek, konsorsiyumun kahverengi yağ dokusu ile obezite arasındaki ilişkiyi ve olası tedavi hedeflerini moleküler düzeyde tanımlamaya en yakın bilim insanlarından oluştuğunun düşünüldüğünü vurguladı.

"KAHVERENGİ YAĞ DOKUSUNDA ÇOK ÖNEMLİ GENLER BULUNDUĞUNU GÖRDÜK"

Özçelik, projenin ön çalışmalarının sürdüğü 2 yıl boyunca Türkiye Genom Projesi kapsamında ürettikleri verilere ilişkin de bilgi verdi.

Çalışmalarının kahverengi yağ dokusu üzerine odaklandığını, aynı çalışmayı, ekipte yer alan diğer ülkelerin de kendi uzmanlık alanları ışığında İngiliz ve ABD toplumu üzerinde başlattıklarını ifade eden Özçelik, "Kahverengi yağ dokusunda çok önemli genler bulunduğunu gördük. Bu çalışmalar, henüz yayınlanmadığı için detaylarını söyleyemiyorum ancak Türkiye Genom Projesi kapsamında incelenen ailelerimiz arasında aşırı obez olup kahverengi yağ dokusu üzerinden genetik mutasyon taşıyanlar bulunduğunu tespit ettik" diye konuştu.

İLAÇ TEDAVİSİ HEDEFLENİYOR

Özçelik, ön çalışmalarda kahverengi yağ dokusu ile obezite arasında ilişki kurduklarını belirterek, sözlerine şöyle sürdürdü: "Konsorsiyum olarak kahverengi yağ dokusunun bir tedavi hedefi olacağını ileri sürüyoruz. Bu tedavi hedefini tanımlamak için ise genler aracılığıyla bu dokuya giriş yapıyoruz. Ailelerde mutasyon taşıyan bireylerin tespit edilmesinin ardından o genlerin hayvan modellerinin oluşturulmasını sağlayacağız. Hayvan modellerinden kastım farede, zebra balığında ve bunun dışında hücre kültürlerinde yürütmekte olduğumuz incelemelerdir. Buradan da tabii hem yaşam tarzındaki değişiklikler, hem de ilaç tedavisi için yeni hedefleri belirlemek üzere yola çıkmış bulunuyoruz."

Özçelik, yaptıkları ön araştırmalarda ayrıca ekşi tat duyusu ile obezite arasında bir ilişki olduğu yönünde bilgilere ulaştıklarını da bildirdi.

"DOĞUŞTAN OBEZİTE GENİ TAŞINIYORSA BU BİLİNECEK"

Özçelik, "Vücuttaki kahverengi yağ dokularını artıracak ilaçlar bulduğunuzda obezite ile ilgili nasıl bir tedavi öngörüyorsunuz?" sorusu üzerine şu değerlendirmelerde bulundu: "Bilgi güçtür. Buluşlarımız hayata geçtiğinde, insanlar önce ayağını yorganına göre uzatmanın önemini görecek. Yani doğuştan 'obezite geni taşınıyorsa' bu bilinecek ve ona göre önlemler alabilecek. Ama buna rağmen iştah merkezi bozuk olan 'elimde değil ki ne yapayım' diyenler oluyor. Bunların da işte beyin merkezlerini idare etmeyi hedefliyoruz. Bunun için ilaçlar gelişmeye başlandı. Bunun ilk örneği leptindir. Ondan sonra melanokortin 4 reseptör sistemini oluşturan genler bulunuyor. Bu genleri hedefleyen ilaçlar var. Bu ilaçları alan insanlar zayıflıyor. Şimdi burada topluma vermemiz gereken çok önemli bir başka mesaj ise şu; obezite var, obezite var. Yani bir balık etliler var, bir şişmanlar var, bir de kapıdan girmeyenler var. Bize buluşu yaptıranlar, kapıdan girmeyenler oluyor. Gen bozukluğunda ise ya gen hiç çalışmıyor ya da gen tembel. Kişi doğduğu andan itibaren geni bildiğimiz takdirde insanlara diyeceğiz ki 'sizin geniniz tamamen bozulmuş, kırılmış, yok' veya bir başka kişiye 'sizin geniniz tembel, yüzde 30 verimle çalışıyor. Onun için dikkatli olun, sağlıklı ve doğal beslenin, abur cubur, hızlı tüketim ürünlerinin yanına bile uğramayın, düzenli egzersizinizi yapın, uyku hijyeninize dikkat edin' diyeceğiz."

Uzmanlardan aşırı sıcaklarla başa çıkma ve yaz aylarında sağlıklı beslenme ipuçları

İç hastalıkları uzmanları, yaz aylarında güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde, özellikle yaşlıların, çocukların, gebelerin ve kronik hastalığı olanların dışarı çıkmamalarını öneriyor. Beslenme uzmanları ise bu dönemlerde su tüketimine odaklanılmasını ve hafif, sulu yiyecekler tercih edilmesini tavsiye ediyor. Bu önerilere uymak, yaz aylarını daha sağlıklı ve rahat geçirmenize yardımcı olabilir.

Giriş: 22.07.2024 09:24

uzmanlardan-asiri-sicaklarla-basa-cikma-ve-yaz-aylarinda-saglikli-beslenme-ipuclari-22397-img

150 kilogramlık kağıt bobini felç etti: Yürüme robotu ile hayata döndü

Kocaeli'de çalıştığı fabrikada beline 150 kilogramlık kağıt bobini düşmesi sonucu felç olan Yasin Erdinç, robotik rehabilitasyon tedavisi ile yeniden yürümeye başladı. Tedavi süreci, Erdinç'in umutlarını yeşerten önemli bir gelişme sağladı.

Giriş: 20.07.2024 17:21

150-kilogramlik-kagit-bobini-felc-etti-yurume-robotu-ile-hayata-dondu-22164-img

Göz yogası yaparak gözlüklerden kurtulmak mümkün mü?

İngiliz müzik yıldızı Paul McCartney, The Times gazetesine verdiği röportajda, gözlük ihtiyacını azaltmak için göz yogası yaptığını açıkladı. Peki, göz yogası nedir? Göz egzersizleri gerçekten gözlük ihtiyacını azaltabilir mi?

Giriş: 20.07.2024 15:26

goz-yogasi-yaparak-gozluklerden-kurtulmak-mumkun-mu-22140-img

Domatesin tarihi yolculuğu ve sağlığa faydaları

Ekol TV'de Oylum Talu'nun sunduğu Hafta Sonu programına konuk olan Yalova Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Uzmanı Dr. Selime Semra Erol, domatesin sağlığa faydalarını ve mutfak kültürümüzdeki önemini açıkladı.

Giriş: 20.07.2024 12:00

domatesin-tarihi-yolculugu-ve-sagliga-faydalari-22104-img

Öfke: Hayata mı, kendimize mi? Uzman psikolog Ekol TV'de açıkladı

Uzman Klinik Psikolog Merve Elif Şahne, Ekol TV'de Oylum Talu'nun sunduğu Hafta Sonu programında öfke ve duygu durumu hakkında bilgi verdi. Şahne, öfkenin hangi durumlarda normal veya anormal olduğunu açıkladı.

Giriş: 20.07.2024 11:05

ofke-hayata-mi-kendimize-mi-uzman-psikolog-ekol-tvde-acikladi-22094-img

Çankırı kaya tuzu o hastalıklara şifa oluyor

Tuz Rehabilitasyon ve Sağlık Turizmi Derneği ile Özel Çankırı Karatekin Hastanesi iş birliğiyle kurulan Haloterapi Ünitesi, Çankırı kaya tuzu kullanarak hizmet veriyor. Bu ünite, özellikle solunum yolu ve bazı cilt hastalıklarının tedavi ve rehabilitasyonuna yardımcı oluyor.

Giriş: 20.07.2024 09:28

cankiri-kaya-tuzu-o-hastaliklara-sifa-oluyor-22080-img

Göz altı şişkinliği böbrek hastalıklarının habercisi olabilir

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş, göz altındaki şişkinliğin bazı sistemik hastalıkların belirtisi olabileceğini belirtti. Bu hastalıklar arasında kardiyovasküler sistem ve böbrek hastalıkları bulunuyor.

Giriş: 20.07.2024 09:22

goz-alti-siskinligi-ciddi-saglik-sorunlarinin-habercisi-olabilir-22077-img

Diyabete karşı mucizevi besin: Karpuzun bir diliminin sağlığa inanılmaz faydaları

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden karpuz, antioksidan deposu olarak birçok sağlık faydası sunuyor. Düzenli tüketildiğinde diyabet riskini azaltmaktan cilt sağlığını iyileştirmeye kadar vücudumuza olumlu etkilerde bulunuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Betül Merd, karpuzun sağlık yararlarını sıralayarak, evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir tarif önerdi.

Giriş: 19.07.2024 17:46

diyabete-karsi-mucizevi-besin-karpuzun-bir-diliminin-sagliga-inanilmaz-faydalari-21975-img

Eczacılardan 'sahte güneş kremi' uyarısı!

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, sahte güneş kremlerinin cilt sağlığı için büyük tehlike oluşturduğunu belirtti. Vatandaşları, güneş kremlerini yalnızca eczanelerden almaları konusunda uyardı.

Giriş: 19.07.2024 16:55

eczacilardan-sahte-gunes-kremi-uyarisi-21959-img

İleri Yaşın Korkulu Rüyası: Sarkopeni

Yaşlılarda düşmenin hayati riskler taşıdığını belirten Uzman Dr. Barış Doğukan Işıkoğlu, 50 yaş üzerindeki kişileri tehdit eden sarkopeninin önlenebileceğini söyledi. Kas kütlesi ve gücündeki azalmanın önüne geçmek için düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının önemini vurguladı.

Giriş: 19.07.2024 12:28

ileri-yasin-korkulu-ruyasi-sarkopeni-21874-img

Deniz köpüklüyse sakın girmeyin! Uzman doktor ciddi riskler hakkında uyarıyor

Yaz aylarında deniz ve havuz kullanımının artmasıyla çocuklarda yaz ishalinin sıklığı artıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Polat, kontamine sulardan hastalık etkenlerinin geçebileceğine dikkat çekti. Deniz suyu enfeksiyon riskini azaltırken, kirli ve köpüklü sulardan kaçınılması ve mavi bayraklı kıyıların tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Giriş: 19.07.2024 11:41

deniz-kopukluyse-sakin-girmeyin-uzman-doktor-ciddi-riskler-hakkinda-uyariyor-21854-img

Kireçlenme sorunu yaşayanlara müjde! Hitit Üniversitesi'nden çığır açan proje

Hitit Üniversitesi'nde yürütülen TÜBİTAK projesi kapsamında, erken dönem eklem kireçlenmesi tedavisinde kullanılmak üzere doğal dokuya en yakın kıkırdak-kemik ünite üretileceği duyuruldu.

Giriş: 19.07.2024 11:24

kireclenme-sorunu-yasayanlara-mujde-hitit-universitesinden-cigir-acan-proje-21851-img

Önce kolon kanseri, sonra lösemi! Kök hücre nakli umut oldu

Karaman'da yaşayan 63 yaşındaki emekli imam Mustafa Uğuz, beş yıl önce kolon kanserini başarıyla atlattı. Ancak grip şikayetiyle hastaneye başvurduğunda lösemi teşhisi konuldu. Oğlundan yarı uyumlu kök hücre nakli yapılan Uğuz, hayata tutundu

Giriş: 19.07.2024 11:12

once-kolon-kanseri-sonra-losemi-kok-hucre-nakli-umut-oldu-21846-img

Yazın kalıcı kilo vermek için beslenme uzmanından 8 etkili tavsiye

Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik, sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin, hatalı beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle mümkün olduğunu söyledi. İdeal olanın, haftada ortalama 1-1,5 kilo kaybetmek olduğunu belirtti. İşte kalıcı kilo vermek için etkili 8 öneri

Giriş: 19.07.2024 10:07

yazin-kalici-kilo-vermek-icin-beslenme-uzmanindan-8-etkili-tavsiye-21819-img

'Tatile giderken sıvı ve mineral kaybına karşı dikkatli olun'

Yaz tatiline çıkacaklar için iç hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hacıosman, sıcak havalarda sıvı kaybına dikkat çekiyor. Uzun yolculuklarda bu durumun özellikle yaşlılar ve çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor. Güneş çarpmalarına karşı da önlem alınması gerektiğini vurguluyor ve araçla seyahat edenlere günde en az 2 litre su içmelerini, mineral kaybını önlemek için ise maden suyu tercih etmelerini öneriyor.

Giriş: 18.07.2024 17:56

tatile-giderken-sivi-ve-mineral-kaybina-karsi-dikkatli-olun-21695-img

Bakan Memişoğlu: Türkiye'nin sağlık sektörünü lider konuma taşımak istiyoruz

Sağlık Bakanı Memişoğlu, Türkiye'nin sağlık sektörünü sadece hizmet sunumu değil, bilgi, bilim ve teknoloji üretimi açısından da öne çıkaran bir lokomotif sektör haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Giriş: 18.07.2024 17:30

bakan-memisoglu-turkiyenin-saglik-sektorunu-lider-konuma-tasimak-istiyoruz-21684-img

Organ nakli bekliyordu! Kendi organları başkalarına hayat verdi

Eşinin motosiklet kazasında hayatını kaybetmesinin ardından hastanede yaşam mücadelesini kaybeden 39 yaşındaki Emine Burak'ın organları vasiyeti üzerine bağışlandı. Kendisi de organ bekleyen bir diyaliz hastası olan Burak'ın karaciğeri, İzmir'de organ bekleyen bir hastaya umut oldu.

Giriş: 18.07.2024 16:25

organ-nakli-bekliyordu-kendi-organlari-baskasina-umut-oldu--21665-img

Yaşam süresini uzatan ilaç bulundu: Yaşlanmayı durduruyor! Heyecan veren deney...

İnsan ömrü sınırlıdır ve yaşlanmayı durdurmak, ömrü uzatmak için uzun yıllardır araştırmalar yapılmaktadır. Son çalışmalardan biri farelerde yaşam süresini yaklaşık yüzde 25 artıran yeni bir ilacın keşfiyle olumlu sonuçlar verdi. Bu ilacın insanlar üzerinde kullanılmasıyla ilgili umut verici bilgiler de paylaşıldı.

Giriş: 18.07.2024 15:23

yasam-suresini-uzatan-ilac-bulundu-yaslanmayi-durduruyor-heyecan-veren-deney-21640-img

Aşure: E vitamini deposu, mineral ve bitkisel protein ile güçlü antioksidan kaynağı

Beslenme uzmanlarına göre, aşurenin içeriğindeki baklagiller, tam tahıllar, sert kabuklu yemişler ve meyveler sayesinde birçok kronik hastalığa karşı koruma sağlıyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirirken, "kalp dostu" özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Giriş: 18.07.2024 14:36

asure-e-vitamini-deposu-mineral-ve-bitkisel-protein-ile-guclu-antioksidan-kaynagi-21618-img

İşe bisikletle gitmenin şaşırtıcı faydası: Erken ölüm riskini yarı yarıya azaltıyor

İşe veya okula bisikletle gidip gelmenin erken ölüm riskini yarı yarıya azalttığını ortaya koyan İskoçya'daki büyük ölçekli bir araştırma, aktivitenin fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki olumlu etkilerini inceledi.

Giriş: 18.07.2024 10:23

ise-bisikletle-gitmenin-sasirtici-faydasi-erken-olum-riskini-yari-yariya-azaltiyor-21540-img

Beyin sağlığınız için dans edin: Bilim İnsanlarından çarpıcı bulgular

Araştırmacılar, dansın "beyin içi uyum" sağladığını ortaya çıkardı. Dans ile beyin arasında olumlu bir bağlantıya işaret eden bulguların artması, dans nörobilimine ilgiyi artırdı. Dans terapisi, nörolojik bozuklukların tedavisinde onlarca yıldır kullanılıyor.

Giriş: 18.07.2024 09:54

beyin-sagliginiz-icin-dans-edin-bilim-insanlarindan-carpici-bulgular-21525-img

Uyuyamıyorsanız, bilim insanlarının bu önerisine kulak verin

Bilim insanları, kısa süreli hafif egzersiz tekrarlarının uyku süresini 30 dakikaya kadar uzatabildiğini keşfetti. Yapılan araştırmada, hafif egzersizin uyku kalitesi üzerindeki olumlu etkileri gözlemlendi. Bu buluş, uyku sorunları yaşayanlar için umut vadediyor.

Giriş: 18.07.2024 09:37

uyuyamiyorsaniz-bilim-insanlarinin-bu-onerisine-kulak-verin-21516-img

Nadir rastlanan vaka: 3 aylık bebeğin 'kuyruğu' ameliyatla alındı

Hindistan'da doktorlar, 3 aylık bir bebekten "insan kuyruğu"nu ameliyatla başarılı bir şekilde çıkardı. Bu olay, bugüne kadar rapor edilen 40. 'insan kuyruğu' vakası olarak kaydedildi.

Giriş: 17.07.2024 16:23

nadir-rastlanan-vaka-3-aylik-bebegin-kuyrugu-ameliyatla-alindi-21370-img

Uzmanından 'böcek sokmalarında ölümcül alerjik riski var' uyarısı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Demet Erdinç, böcek sokmalarının önemli bir sağlık riski taşıdığını belirtti. Özellikle arı ve eşek arısı sokmalarında nadiren de olsa ciddi alerjik reaksiyonlar görülebileceğini ifade etti.

Giriş: 17.07.2024 16:14

uzmanindan-bocek-sokmalarinda-olumcul-alerjik-riski-var-uyarisi-21365-img

Kulak sağlığı için uyarı: Deniz ve havuz hijyenine dikkat!

KTÜ Farabi Hastanesi KBB Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Arslan, kronik kulak hastalığı olmayanların bile deniz ve havuz hijyenine dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Giriş: 17.07.2024 15:48

kulak-sagligi-icin-uyari-deniz-ve-havuz-hijyenine-dikkat-21355-img

Bebeğin yakasına taktığı çengelli iğne az kalsın acı olaya neden oluyordu

Ankara'da 10 aylık bir kız bebek, evde aniden kusmaya başladı. Bebeğin annesi, bu sırada bebeğinin yakasına takılı olan duanın çengelli iğnesinin eksik olduğunu fark etti ve hemen acil servise koştu.

Giriş: 17.07.2024 11:30

cengelli-igne-yutan-10-aylik-bebek-zamaninda-mudahaleyle-kurtuldu-21267-img

Bakan Memişoğlu: Sağlıkta sorunların üstesinden geleceğiz

Göreve yeni gelen Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu sağlık alanında son 20 yıldaki gelişime dikkat çekti. Memişoğlu, "Sağlıktaki sorunların hepsinin üstesinden geleceğiz" dedi.

Giriş: 17.07.2024 11:26

bakan-memisoglu-saglikta-sorunlarin-ustesinden-gelecegiz-21266-img

UNICEF, 2023'te çocuk aşılanma oranlarındaki artışın durduğunu açıkladı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yayımladıkları verilere göre, çocukların aşılanma oranındaki artışın 2023'te durduğunu gösterdi.

Giriş: 17.07.2024 11:08

unicef-2023te-cocuk-asilanma-oranlarindaki-artisin-durdugunu-acikladi-21261-img

Hamilelik döneminde uzun süreli yolculuklara dikkat

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Burak Demirdelen, hamilelik sırasında uzun süreli yolculukların pıhtı oluşumu riskini artırabileceğine işaret ederek, her iki saatte bir 15 dakikalık hareket molası verilmesi gerektiğini vurguladı.

Giriş: 17.07.2024 11:03

hamilelik-doneminde-uzun-sureli-yolculuklara-dikkat-21257-img

DMO 8 milyon doz aşı satın alacak

Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü için 8 milyon doz aşı tedarik edecek.

Giriş: 17.07.2024 10:56

dmo-8-milyon-doz-asi-satin-alacak-21255-img

6 günlük bebek, 'milimetrik' yemek borusu operasyonuyla hayata tutundu

Iğdır'da yemek borusu gelişmeden doğan Alp bebek, uçak ambulansla Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi. Kapalı yöntemle yapılan cerrahi operasyon sayesinde hayata döndü.

Giriş: 17.07.2024 10:24

6-gunluk-bebek-milimetrik-yemek-borusu-operasyonuyla-hayata-tutundu-21241-img

Meme kanserine yenilmemek için 'altın standart'

Her yıl milyonlarca kadının meme kanserine yakalandığı ve binlercesinin hayatını kaybettiği istatistiklerle saptanmıştır. Uzman Dr. Nesrin Atcı, 40 yaşından sonra kadınların yılda bir kez mamografi çektirmesinin önemini vurgulayarak, meme kanserinin erken teşhisinde mamografinin "altın standart" olduğunu belirtti.

Giriş: 16.07.2024 17:42

meme-kanserine-yenilmemek-icin-altin-standart-21128-img

Her yaşta ortaya çıkabilen migren tanısı nasıl konuluyor?

Prof. Dr. Neyal, migrenin ataklar halinde kendini gösteren ve özgün belirtilerle tanımlanan bir baş ağrısı durumu olduğunu vurgulayarak, migrenin genellikle kişisel yatkınlık temelinde ortaya çıktığını ve başka bir hastalığa bağlı olmadığını belirtti. Ağrının çoğu hastada uyarı olmadan başladığını ancak bazılarında ise başlamadan önce belirtiler olduğunu açıkladı.

Giriş: 16.07.2024 17:18

her-yasta-ortaya-cikabilen-migren-toplumda-cok-sik-gorulmektedir-21120-img

Bu kan grubuna sahip olanlar dikkat! Mide kanseri olabilirsiniz

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, Türkiye'de erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 7,4'ünü, kadınlarda ise yüzde 6'lık bir oranı oluşturan mide kanserinin sinsi ilerlediğini belirterek, "Erkeklerde, A kan grubunda olanlar, sigara içenler ve obez bireylerde mide kanseri riski daha yüksektir" açıklamasında bulundu.

Giriş: 16.07.2024 17:09

bu-kan-grubuna-sahip-kisilerde-mide-kanseri-riski-daha-yuksek-21115-img

Doğru görüntüleme yöntemleri tedavi başarı oranını arttırıyor

Uzman Dr. Berfin Temelli, PET/CT ve SPECT cihazlarıyla klinik belirti göstermeyen birçok hastalığın erken evrede teşhis edilerek tedavi başarı oranının önemli ölçüde arttığını vurguladı.

Giriş: 16.07.2024 16:58

dogru-goruntuleme-yontemleri-tedavi-basari-oranini-arttiriyor-21110-img

“İshale yakalanmış her çocuk doktora götürülmeli”

Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Ekici, İshale yakalanan her çocuğun doktora götürülmesi gerektiğini vurguladı. Devam eden ishal ve kusmaların klinik durumu hızla kötüleştirebileceğini belirtti.

Giriş: 16.07.2024 13:04

ishale-yakalanmis-her-cocuk-doktora-goturulmeli-21044-img

Çok yemek: Fiziksel mi, yoksa psikolojik mi?

Uzman Psikolog Feriha Kaşifoğlu ve Uzman Diyetisyen Fatoş Nadiroğlu, duygusal yeme davranışının üstesinden gelmenin ipuçlarını paylaştı. İkili, stres, üzüntü gibi duygusal tetikleyicilerle başa çıkmanın önemini vurgulayarak, kişilerin gerçek fiziksel açlık ile duygusal yeme isteğini ayırt etmeleri gerektiğini belirtti.

Giriş: 16.07.2024 12:43

cok-yemek-fiziksel-mi-yoksa-psikolojik-mi-21037-img

Bakımsız klimalara dikkat! Serinlerken zatürreye yakalanabilirsiniz

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Yosunkaya, temizliği düzenli yapılmayan klimaların zatürreye yol açabileceğini belirtiyor. Klimaların ortamdaki nem ve ısı dengesini ayarladığını ancak yakın mesafeden sürekli aynı bölgeye maruz kalmanın birçok hastalığa davetiye çıkarabileceği konusunda uyarıyor.

Giriş: 16.07.2024 11:13

bakimsiz-klimalara-dikkat-serinlerken-zaturreye-yakalanabilirsiniz-21006-img

21 yılda 27 kez anjiyo oldu, hastalığını 74 yaşında öğrendi

Ankara'da yaşayan 74 yaşındaki İlyas Durum, 2000'den 2021'e kadar damar tıkanıklığı nedeniyle 2 kez baypas ameliyatı geçirdi ve 27 kez anjiyo oldu. Ancak son hastane ziyaretinde kalbindeki delik teşhisi konulduğunu öğrendi. Durum, "30 yıl önce ilk kalp krizimi geçirdim. Birçok doktora gittim ve tedavi gördüm, ancak hiçbiri kalbimdeki delikten bahsetmedi. Ameliyat için çok geç kaldım" şeklinde konuştu.

Giriş: 16.07.2024 09:59

dikkat-ceken-bir-oyku-21-yilda-27-kez-anjiyo-geciren-74-yasindaki-hastanin-sasirtici-kalp-durumu-20968-img

Uzmanlardan çarpıcı uyarı: Kronik akıntıların gizli sebebi üreaplasma olabilir

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Zeki Salar, üreaplasma bakterisinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında önemli bir yer tuttuğunu vurgulayarak, bu mikroorganizmanın bilinçsizlikten kaynaklanan ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor. Uzman, özellikle belirti göstermeyen ancak cinsel yönden aktif bireylerde sık görülen bir enfeksiyon olduğunu ve doğru tanının önemine dikkat çekiyor.

Giriş: 16.07.2024 09:43

uzmanlardan-carpici-uyari-kronik-akintilarin-gizli-sebebi-ureaplasma-olabilir-20962-img

ALS hastaları için yapay zeka destekli robot kol geliştirildi

Sakarya Üniversitesi, ALS hastalarının hareket kabiliyetini artırmak için yapay zeka destekli bir robot kol geliştirdi. Bu yenilikçi proje, hastaların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyor.

Giriş: 16.07.2024 09:33

als-hastalari-icin-yapay-zeka-destekli-robot-kol-gelistirildi-20953-img

Nektarinin faydaları sizi şaşırtacak! Göz sağlığından kansere kadar 6 etkileyici faydası var

Yaz aylarının sevilen meyvelerinden biri olan nektarin, sadece lezzetiyle değil sağlık üzerindeki olumlu etkileriyle de dikkat çekiyor. Tatlı ve sulu yapısıyla ferahlatıcı bir atıştırmalık olan nektarin, göz sağlığından yüksek tansiyona kadar birçok sağlık sorununu önlemeye yardımcı olabilecek birçok vitamin ve mineral içeriyor. İşte, nektarinin sağlık üzerindeki 6 faydası...

Giriş: 15.07.2024 14:54

nektarinin-faydalari-sizi-sasirtacak-goz-sagligindan-kansere-kadar-6-etkileyici-faydasi-var-20785-img

Kendisi küçük etkisi büyük üzüm çekirdeğinin öyle bir faydası var ki... O sorunu kökten çözüyormuş!

Üzümü genellikle pek çok kişi çekirdeklerinden ayırarak tüketir. Ancak üzümü çekirdeğiyle birlikte yemek, sağlık sorunlarınızdan hızla kurtulmanıza yardımcı olabilir. İşte üzüm çekirdeğiyle yemenin mucizevi faydaları...

Giriş: 15.07.2024 13:00

kendisi-kucuk-etkisi-buyuk-uzum-cekirdeginin-oyle-bir-faydasi-var-ki-o-sorunu-kokten-cozuyormus-20749-img

Kanserde umut veren gelişme: Akıllı ilaçlar ömrü 22 ay uzattı

Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Karaca, akciğer kanseri, yemek borusu kanseri, cilt kanseri ve meme kanseri tedavilerinde akıllı ilaçlar ve immünoterapi kullanımının başarı oranlarını artırdığını belirtti. Doç. Dr. Karaca, özellikle küçük hücreli akciğer kanserinde immünoterapinin kemoterapiye eklenmesinin, hastaların yaşam sürelerinde yaklaşık 22 aylık bir artış sağladığını vurgulayarak bu gelişmenin heyecan verici olduğunu ifade etti.

Giriş: 15.07.2024 12:32

kanserde-umut-veren-gelisme-akilli-ilaclar-omru-22-ay-uzatti-20737-img

Temizlenmeyen kirli havuzlarda 'Hepatit A' virüsü tehlikesi

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Hacıosman, hijyen eksikliği bulunan havuzlardan Hepatit A virüsünün bulaşabileceğini belirterek, temizlik konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Giriş: 15.07.2024 11:10

temizlenmeyen-kirli-havuzlarda-hepatit-a-virusu-tehlikesi-20706-img

Her gün su içtiğimiz sebillerde gizli tehlike: Rotavirüs, Norovirüs, Hepatit A ve Hepatit E...

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Bekir Uygun, bakımsız sebillerde rotavirüs, norovirüs, Hepatit A ve Hepatit E gibi virüslerin bulunabileceğini belirtti. Bu virüslerin ishal, kusma ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açabileceğini vurguladı.

Giriş: 15.07.2024 10:38

her-gun-su-ictigimiz-sebillerde-gizli-tehlike-rotavirus-norovirus-hepatit-a-ve-hepatit-e-20691-img

Yazın artan ishal vakalarında antibiyotik kullanılmaması uyarısı

Uzman Doç. Dr. Murat Doğan, yaz aylarında artan çocuklarda görülen akut ishal vakalarının tedavisinde antibiyotik kullanımının doktor önerisi olmadan sakıncalı olduğunu vurguladı.

Giriş: 13.07.2024 18:13

yazin-artan-ishal-vakalarinda-antibiyotik-kullanilmamasi-uyarisi-20438-img

Flirt varyantı nedir, belirtileri neler? Dünya Sağlık Örgütü (WHO) flirt varyantı açıklaması

Flirt varyantı ile ilgili haberler, akıllara “Koronavirüs geri mi geliyor?”  sorusunu getirdi. Elde edilen verilere göre Kovid-19’un yeni bir varyantı olan flirt, dünya çapında hızlı bir şekilde yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) yaptığı açıklamada şu an için dünyadaki en baskın varyantın flirt varyantı olduğunu kaydetti. Peki, flirt varyantı nedir, belirtileri neler? İşte WHO tarafından uyarısı yapılan varyanta dair eldeki bilgiler…

Giriş: 13.07.2024 18:01

flirt-varyanti-nedir-belirtileri-neler-dunya-saglik-orgutu-who-flirt-varyanti-aciklamasi-20435-img

Sıcaklarda şekerli içecekler diyabet riskini artırıyor! Meyveleri ezip maden suyuna ekleyin…

Uzman Diyetisyen Betül Merd, yaz aylarında sık tüketilen şekerli ve gazlı içeceklerin diyabet riskini artırabileceğini vurgulayarak, "Sade maden suyunu ezilmiş meyvelerle tatlandırarak sağlıklı bir alternatif oluşturabiliriz" önerisinde bulundu.

Giriş: 13.07.2024 17:33

sicaklarda-sekerli-icecekler-diyabet-riskini-artiriyor-meyveleri-ezip-maden-suyuna-ekleyin-20425-img

Cilt sağlığı neden artık daha önemli? Uzman isimden Ekol TV'ye yaz-kış cilt koruma tüyoları

Ekol TV'de Hafta Sonu programında Oylum Talu'nun konuğu olan Dermatoloji uzmanı Dr. Cansu Şahin, kavurucu sıcaklarda cilt koruması için önemli ipuçları verdi. Yaz ve kış aylarında cilt sağlığını korumanın önemine vurgu yapan Dr. Şahin, nemlendirici ve güneş koruyucuların doğru kullanımının önemini vurguladı.

Giriş: 13.07.2024 11:43

cilt-sagligi-neden-artik-daha-onemli-uzman-isinden-ekol-tvye-yaz-kis-cilt-koruma-tuyolari-20350-img