Termometreler 40 dereceyi aştı: Sıcak günler bitti, çok daha sıcak günler kapıda

Haziran ayına girmemizle birlikte sıcakıklarda ani bir artış yaşandı. Bazı şehirlerde termometreler 41 dereceyi gösterirken Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) sezonluk tahminlerini değerlendiren Prof. Dr. Barış Önol " Sıcak günler bitti, çok daha sıcak günler kapıda" dedi.

Yağmur Güzel

Oluşturma: 03.06.2024 15:17

Güncelleme: 03.06.2024 15:17

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte yurt genelinde sıcaklıklardaki artış sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sıcaklıkların bazı illerde 40 derecenin üzerinde olacağını belirtti.

BAZI İLLERDE SICAKLIK 40 DERECEYİ AŞACAK

Sosyal medyadan paylaşım yapan Bakan Özhaseki, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün hava tahmin raporuna göre, yurdumuz genelinde bugünden itibaren hava sıcaklıklarında artış beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 8 derece üstünde seyretmesi, bazı illerimizde sıcaklıkların 40 derece ve üzerinde olması öngörülüyor.

ANTALYA'DA SICAKLIKLAR 41 DERECEYİ GÖRDÜ

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Antalya’da hava sıcaklığında ani artış yaşanacağı yönündeki uyarılarının ardından kent merkezinde termometreler 41 dereceyi gösterdi. Sıcak havanın etkisini gösterdiği Antalya’da nem oranı yüzde 37 seviyesinde ölçülürken, deniz suyu sıcaklığı ise 25 derece dolaylarında ölçüldü. Hafta içi olmasına rağmen sıcak havanın etkisiyle Konyaaltı Sahili vatandaşların akınına uğradı. Konyaaltı Sahili’ne dolduran Antalyalıların yanı sıra sıcaktan bunalan yerli ve yabancı turistlerde Akdeniz’in sularında serinlemeye çalıştı.

SICAK GÜNLER BİTTİ ÇOK DAHA SICAK GÜNLER KAPIDA

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Barış Önol, Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi'nden (ECMWF) elde ettikleri tahminlerine göre, Türkiye’nin bugünden itibaren sıcak hava dalgası içinde olduğuna vurgu yaptı. Sıcaklık tahminleri gösteren grafikleri de paylaşan Prof. Dr. Önol, şu uyarıda bulundu:

“Bugünden itibaren sıcak hava dalgası içindeyiz. Pazartesi ve salı günleri sıcaklıklar daha da yükselecek. Grafikler tahmin için ürettiğimiz simülasyonlardan, günlük maksimum sıcaklıklar. Haziran ayının ilk haftası ve 40 dereceyi aşan sıcaklıklar. Sıcak günler bitti, çok daha sıcak günler kapıda. Kıpkırmızı gezegen."

Gözden Kaçmasın