canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Teknoloji Bakanı Kacır açıkladı: Uzay limanımızı kuracağız

İstanbul Öğretmen Akademileri ve Atölyeleri'nin 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Kapanış Dersi programı kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır açıklamalarda bulundu. Bakan Kacır, Türkiye'nin uzay ile ilgili hedeflerinden bahsederken " Kendi uzay limanımızı da kuracağız ve kendi uydularımızı kendi roketlerimizle kendi uzay limanımızdan uzaya göndereceğiz" dedi.

Giriş: 10.06.2024 15:20

Güncelleme: 10.06.2024 15:20

teknoloji-bakani-kacir-acikladi-uzay-limanimizi-kuracagiz-img

İstanbul Öğretmen Akademileri ve Atölyeleri'nin 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Kapanış Dersi programı İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail Koyuncu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Doç.Dr. Murat Mücahit Yentür, bakanlık temsilcileri ve öğretmenler katıldı. Program, Öğretmen Akademileri tarafından hazırlanan canlı müzik dinletisiyle başladı. Programda bir konuşma yapan Sanayi Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Türkiye’nin teknolojik gelişmelerinin eğitim ile ilişkisini değperlendiren bir sununm yaptı.

"BU MİLLETİN ÖZ EVLATLARI TÜRK’ÜN İMZASINI GÖKYÜZÜNE ATTILAR"

Bakan Kacır, "2000’li yıllarda bir şey oldu. Dünyada insansız sistemler, robot uçaklar diyebileceğimiz insansız hava araçları hızla yaygınlaşmaya başladı. Türkiye için insansız hava araçlarına erişim önemliydi Çünkü Türkiye 80’li yıllardan beri terörle mücadele eden bir ülkeydi. Ne zaman bu milletin öz evlatları Türkiye’yi milli insansız hava araçlarıyla tanıştırdı buluşturdu, işte Türkiye terörü topraklarından kazıyıp attı. Türk milletinin evlatları Bayraktar ile ANKA ile, Akıncı ile, Aksungur ile Anka 2 ile, Anka 3 ile, Kızılelma ile ve havacılıkta Hürkuş ile, Hürjet ile, Atak ile, Gökbey ile ve 5. nesil milli muharip uçağımız KAAN ile Türk’ün imzasını gökyüzüne attılar" dedi.

"YENİ NESİL TEKNOLOJİYE LOKOMOTİF OLMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Kacır, "Eğer TOGG 2018 yılında kurulmamış, 2011 yılında kurulmuş olsaydı Türkiye belki bugün o Amerikan markası gibi rakiplerinin birkaç misli değere sahip bir markaya sahip olacaktı. Ama geç olsun güç olmasın. Nihayetinde adeta köprüden önce son çıkıştan çıktık. Yeni nesil teknolojiye ilk defa vagon olmadık, lokomotif olmaya çalışıyoruz. İlk defa yeni nesil teknolojinin salt müşterisi olmuyoruz, geliştiricisi ve üreticisi olmaya gayret ediyoruz. Şu anda ortanca yaşımız yaklaşık 33’ü geçtik biraz. O anlamda biraz yaşlandığımızı söyleyebiliriz ama mukayese edecek olursak Avrupa’nın ortanca yaşı 43. Almanya’nın ortanca yaşı 48. Yani biz Avrupa’dan 10, Almanya gibi bazı ülkelerden 15 yaş daha genciz. Bu büyük bir şans ve büyük bir fırsat. Çünkü bütün dünyayı genç insanların kurduğu teknoloji takımları, teknoloji girişimleri ve bu teknoloji girişimlerinin geliştirdiği yüksek teknoloji ürünleri ve teknoloji hizmetleri değiştiriyor dönüştürüyor.ö diye konuştu

"YENİ NESİL UYDULAR YAPACAĞIZ"

Türkiye’nin hedefleri arasında yer alan uzay programlarına da değinen Bakan Kacır, "Türkiye’nin 10 yıllık hedefleri var Milli Uzay Programı kapsamında. Bunlardan biri bu uydu projelerinin devamına yönelik hedefler. Türkiye inşallah TÜRKSAT 6A’dan sonra uydu ihracatçısı bir ülke haline de gelecek. Yeni nesil uydular yapacağız. Alçak yörünge uydu takımlarını Türkiye’de yerli ve milli olarak üreteceğiz, geliştireceğiz. Bu alan çok değişti kıymetli hocalarım. 10 yıl önceye göre 1 birim yükü uzaya göndermenin maliyeti neredeyse 10’da 1 seviyesine düştü ve 10 yıl önce yılda ancak 100 uydu uzaya gönderiliyorken şimdi çoğu alçak yörüngeye gönderilen daha ufak uydular olmak üzere yılda 2 bin uydu uzaya gönderiliyor. Yani muazzam bir paradigma değişimi yaşanıyor uydu teknolojilerinde. Biz bu paradigma değişimini inşallah yakalayacağız; ama bunun yanında kendi roket teknolojimizi de geliştiriyoruz. Hedefimiz, Türkiye’nin kendi uydularını kendi roketleriyle ve inşallah Milli Uzay Programı kapsamında kuracağımız bir uzay limanından uzaya gönderiyor olmak. Uluslararası bir işbirliğiyle kendi uzay limanımızı da kuracağız ve kendi uydularımızı kendi roketlerimizle kendi uzay limanımızdan uzaya göndereceğiz. Çok uzak değil bu gelecek Allah’ın izniyle" şeklinde konuştu.

"DÜNYADA VARSA BİR UMUT IŞIĞI O DA BU TOPRAKLARDA"

Teknoloji ve insanlık yararına kullanım ilişkisi hakkında da konuşan Kacır, "İsrail’in Ekim ayından bu yana yaklaşık 250 gündür canlı yayında insanlığa soykırım izlettiği bir dönemde yaşıyoruz. Ve bütün bunları yok etmeye çalıştığı toplumda bulunmayan teknolojik kabiliyetleri kendinde görmesi sayesinde gerçekleştiriyor, kendince. Kuralı, adil bir çerçevesi olmayan teknolojinin insanlık için ancak bir felakete neden olabileceğini aslında hepimize canlı yayında izletiyor. İşte böyle bir çerçevede dünya tarihinin en büyük teknolojik kırılımlarından birine adım atıyoruz. Yapay zekayla birlikte insanlık yaşadığı en büyük kırılımlardan birini daha yaşayacak. Elimizde adil küresel düzene dair çok güçlü bir umut maalesef yok. İnanın bütün bu yaşananların farkında olan herkes için dünyada varsa bir umut ışığı o da bu topraklarda. Yani hem sahip olduğu teknolojik kabiliyetler, sahip olduğu beşeri sermaye, insan kıymeti, insan kaynağı hem elde ettiği tarihi tecrübe hem küresel düzeyde dünyanın dört bir tarafında tarih boyunca masumlara, mahzunlara, mazlumlara uzattığı el ve nihayetinde tarih boyunca adaleti ve merhameti yeryüzünde hakim kılma çabası içinde olmuş olması Türk milletinin böyle bir dönemde insanlık için belki de tek umut kaynağı haline gelmesine vesile oldu" dedi. Konuşmaların ardından Bakan Kacır'a hediye takdim edilirken, Öğretmen Akademisi'ni tamamlayan öğretmenlere başarı sertifikaları verildi. Program, Bakan Kacır ile programa katılanların fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.

FBI, Trump mitingindeki tetikçinin telefonunu hackledi: Peki ne bulundu?

Dünya gündemine bomba gibi düşen Trump suikast girişimine ilişkin bir gelişme daha yaşandı. FBI, suikastçinin telefonunu iki gün sonra hacklediğini duyurdu. Peki telefonda ne buldular?

Giriş: 17.07.2024 11:30

fbi-trump-mitingindeki-tetikcinin-telefonunu-hackledi-peki-ne-bulundu--21268-img

Elon Musk dayanamadı, isyan etti: X ve SpaceX binalarını taşıyorum!

Son günlerde Donald Trump’a da desteğini açıklayan Elon Musk, sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamayla Kaliforniya’daki X ve SpaceX binalarını Teksas’a taşıyacağını duyurdu.

Giriş: 17.07.2024 10:23

elon-musk-dayanamadi-isyan-etti-x-ve-spacex-binalarini-tasiyorum-21239-img

WATTPAD KAPATILDI MI, NEDEN KAPATILDI? Wattpad’ erişim engeli! Wattpad geri açılacak mı?

“Wattpad kapatıldı mı, neden kapatıldı?”  sorusu bugün milyonlarca kullanıcı tarafından araştırılıyor. Özellikle gençlerin rağbet ettiği dijital kitap okuma ve yazma platformu Wattpad’e erişim sağlanamıyor. Dünya çapında milyonlarca üyesi olan Wattpad pek çok kişi tarafından içeriklerdeki kontrolsüzlük nedeniyle eleştiriliyordu. Yeni alınan karar ile Wattpad Türkiye’de tarihe geçen bir karara imza atıldı…

Giriş: 17.07.2024 10:02

wattpad-kapatildi-mi-neden-kapatildi-wattpad-erisim-engeli-wattpad-geri-acilacak-mi-21230-img

Wattpad platformuna Türkiye'de erişim engeli

Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği, sürpriz bir karar alarak uzun yıllardır hizmet veren Wattpad platformunu Türkiye'de erişime kapattı. Engellemeye ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı

Giriş: 17.07.2024 09:50

wattpad-platformuna-turkiyede-erisim-engeli-21227-img

Ay’a ilk kez ayak basıldı! NASA, 55 yıl önce Apollo 11 ile tarih yazdı

Ulusal Havacılı ve Uzay Dairesi (NASA), 55 yıl önce bugün tarihe geçen başarıya imza attı. Apollo misyonu ile insanlık ilk kez Ay'a iniş yaparken, yolculukta yer alan üç astronot tarihe geçti.

Giriş: 17.07.2024 09:31

aya-ilk-kez-ayak-basildi-nasa-55-yil-once-apollo-11-ile-tarih-yazdi-21218-img

Türksat 6A'nın 4. ateşleme süreci tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A'nın yörünge yolculuğunda 4'üncü ateşleme sürecinin başarıyla gerçekleştiğini duyurdu.

Giriş: 16.07.2024 23:46

turksat-6anin-4-atesleme-sureci-tamamlandi-21180-img

Hürkuş'un azmi ve cesaretine övgü: Sanayi Bakanı Kacır'dan video mesaj

Türk havacılık tarihinin önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş'un 55'inci ölüm yılı dolayısıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabından video mesaj yayınladı.

Giriş: 16.07.2024 23:35

hurkusun-azmi-ve-cesaretine-ovgu-sanayi-bakani-kacirdan-video-mesaj-21178-img

iPhone 16 Pro modellerinde pembe renk sürprizi

Eylül ayında tanıtılacak iPhone 16 serisi için gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Bu kez pembe renk gündemde!

Giriş: 16.07.2024 17:33

iphone-16-pro-modellerinde-pembe-renk-surprizi-21125-img

Amazon Prime Day indirimleri başladı: Binlerce ürün, kaçırılmayacak fiyatlarla satışta

Amazon’un her yıl bir hafta süren Amazon Day kampanyası başladı. Dünyanın dört bir yanında, binlerce ürün kaçırılmayacak fiyat indirimi aldı. İşte detaylar...

Giriş: 16.07.2024 16:28

amazon-prime-day-indirimleri-basladi-binlerce-urun-kacirilmayacak-fiyatlarla-satista-21101-img

Oyunun kuralları değişecek: Beynine ChatGPT entegre edilen hasta, düşünerek yanıtlar verdi

OpenAI'in yapay zekâ modeli ChatGPT, şimdiden felçli hastalar için umutları yeşertmiş durumda. Bir beyin-bilgisayar arayüz şirketi olan Synchron, OpenAI ile iş birliği yaptığını duyurdu.

Giriş: 16.07.2024 15:54

oyunun-kurallari-degisecek-beynine-chatgpt-entegre-edilen-hasta-dusunerek-yanitlar-verdi-21088-img

TEMU ALIŞVERİŞ LİMİTİ EN AZ NE KADAR OLDU? Temu minimum sipariş tutarı ne kadar? Tepki çeken güncelleme

Son dönemin yükselen e-ticaret platformlarından Temu, özellikle dünyanın dört bir yanından çok fazla sipariş aldığı için alt tutarda fiyat yükseltmeye gitti. Alınan kararla 500 TL civarlarında olan Temu'nun, minimum sipariş tutarı üst üste iki kez artırıldı. Peki Temu alışveriş limiti en az ne kadar oldu? Temu minimum sipariş tutarı ne kadar? İşte iki hafta içinde getirilen en son tutar!

Giriş: 16.07.2024 14:54

temu-alisveris-limiti-en-az-ne-kadar-oldu-temu-minimum-siparis-tutari-ne-kadar-tepki-ceken-guncelleme-21071-img

watchOS 11 public beta: İşte hayat kolaylaştıran yepyeni özellikler

iOS 18 public beta sürümüne ek olarak yayınlanan watchOS 11 public beta güncellemesi, birbirinden harika yepyeni özellikleri Apple Watch'a getiriyor.

Giriş: 16.07.2024 14:22

watchos-11-public-beta-iste-hayat-kolaylastiran-yepyeni-ozellikler-21060-img

Xiaomi Mi Band 9'un resmi görselleri paylaşıldı: İlk kez metal gövde...

Xiaomi Mi Band 9 için geri sayım başladı. Günler sonra tanıtılacak yeni akıllı bileklik için Çinli firma en net görüntüleri paylaştı. İlk kez kullanılacak metal gövde ise kendini gösterdi.

Giriş: 16.07.2024 12:19

xiaomi-mi-band-9un-resmi-gorselleri-paylasildi-ilk-kez-metal-govde-21029-img

Tesla Model 3'e jeneratör bağladı, şarj sorununu ortadan kaldırdı

Elektrikli otomobillerin en büyük sorunlarından biri olan menzil mesafesi, bir kullanıcının ilginç çözümüyle ortadan kalktı. Çin'de yaşayan Tesla Model 3 sahibi, aracına kurduğu jeneratör ile şarj sorununu ortadan kaldırdı.

Giriş: 16.07.2024 11:45

tesla-model-3e-jenerator-bagladi-sarj-sorununu-ortadan-kaldirdi-21016-img

75 km menzil, 4 saat şarj süresi: Modifiyeli Citroen Ami Peps Türkiye'de satışa çıktı!

İlk Ami modeliyle epey ilgi gören Citroen, şimdi de modifiyeli yeni modeli Citroen Ami Peps'i Türkiye pazarında satışa çıkardı. Şehir içi kullanımda müthiş özellikler!

Giriş: 16.07.2024 11:17

75-km-menzil-4-saat-sarj-suresi-modifiyeli-citroen-ami-peps-turkiyede-satisa-cikti-21007-img

iPhone'a tarihi yenilik: Bozulan veya yanlışlıkla silinen fotoğraflar geri getirilebilecek

Apple tarihinde en büyük yeniliklerden biri iOS 18 ile iPhone'lara geliyor. Fotoğraflar, artık tamamen silinse bile geri getirilebilecek. Peki bu özellik nasıl kullanılacak?

Giriş: 16.07.2024 11:04

iphonea-tarihi-yenilik-bozulan-veya-yanlislikla-silinen-fotograflar-geri-getirilebilecek-21002-img

Stalkerları üzen gelişme: WhatsApp’ta profil fotoğraflarını ekran görüntüsü almak yasaklandı

Meta, daha önce testlerine başladığı yeni gizlilik özelliğini devreye aldı. Kullanıcılar artık profil fotoğraflarının ekran görüntüsünü alamıyor. Şu an itibariyle Türkiye'ye de getirilen bu sınırlama ile WhatsApp'ta profil fotoğrafının ekran görüntüsünü alma işlemi engelleniyor. iPhone'daki WhatsApp kullanıcıları, ''Ekran kaydı engellendi'' uyarısıyla karşılaşıyor.

Giriş: 16.07.2024 10:14

stalkerlari-uzen-gelisme-whatsappta-profil-fotograflarini-ekran-goruntusu-almak-yasaklandi-20977-img

Yeni özelliklere erkenden sahip olun: iOS 18 genel beta güncellemesi iPhone için yayınlandı

iOS 18'i erkenden deneyimlemek isteyenlere müjde. Apple, iki aydır geliştirici hesaba kayıtlı iPhone'lar için test ettiği yeni işletim sistemini, nihayet genel beta sürümü ile kullanıma sundu.

Giriş: 16.07.2024 09:39

yeni-ozelliklere-erkenden-sahip-olun-ios-18-genel-beta-guncellemesi-iphone-icin-yayinlandi-20959-img

Ay'da mağara bulundu: Astronotların yeni evi mi olacak?

Bilim insanları, astronotların Ay'da uzun süreli misyonlar için kullanabilecekleri bir mağara bulunduğunu doğruladı. Mağara, "Apollo 11" uzay aracının indiği yerden yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta bulundu.

Giriş: 15.07.2024 19:17

ayda-magara-bulundu-astronotlarin-yeni-evi-mi-olacak--20871-img

One UI 6.1.1 güncellemesi alacak Samsung telefonlar belli oldu

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un yeni arayüz güncellemesi One UI 6.1.1 için beklenen liste açıklandı. Galaxy Z Flip 6 ve Z Fold 6 ile birlikte karşımıza çıkan yeni güncelleme, dikkat çeken yenilikler getiriyor. Peki hangi telefonlar One UI 6.1.1 güncellemesini alacak?

Giriş: 15.07.2024 17:33

one-ui-611-guncellemesi-alacak-samsung-telefonlar-belli-oldu-20851-img

PayPal, Polonya'da 27,3 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Daha önce Türkiye pazarından çekilmesiyle de tartışılan PayPal, Polonyalı düzenleyicilerin tespiti sonrası 27,3 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Giriş: 15.07.2024 17:01

paypal-polonyada-273-milyon-dolar-para-cezasina-carptirildi-20839-img

Bir Çinli geldi diğeri gitti

Türkiye'ye yaptığı dev yatırımla dikkat çeken BYD, üretiminin büyük çoğunluğunu Manisa'da açacağı tesiste gerçekleştirecek. BYD'nin Türkiye pazarına girişiyle birlikte başka bir Çinli üretici de faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Giriş: 15.07.2024 16:24

bir-cinli-geldi-digeri-gitti-20825-img

TÜRKSAT 6A'da kritik bir viraj daha dönüldü: 3. ateşleme süreci de tamam!

Bakan Uraoğlu'nun anbean gelişmeleri aktardığı TÜRKSAT 6A için kritik bir viraj daha dönüldü. Adım adım görevine hazırlanan yerli uydu için 3. ateşleme süreci de başarıyla tamamlandı.

Giriş: 15.07.2024 15:52

turksat-6ada-kritik-bir-viraj-daha-donuldu-3-atesleme-sureci-de-tamam-20810-img

Teknoloji liderlerinden Trump yorumu: Suikast sonrası ne dediler? Musk, Tim Cook ve Jef Bezoss...

Dünya gündemini sarsan Donald Trump suikast girişimi, ülke liderlerinin yanı sıra teknoloji liderlerinin de dilindeydi. Peki hangi teknoloji şirketinin lideri Trump suikast girişimine ilişkin ne yorumda bulundu. Microsoft, Apple ve Tesla CEO'larından dikkat çeken yorumlar...

Giriş: 15.07.2024 15:44

teknoloji-liderlerinden-trump-yorumu-suikast-sonrasi-ne-dediler-musk-tim-cook-ve-jef-bezoss-20807-img

GTA 6 fragmanından 7 ayda rekor izlenme! Bir kez daha tarihe geçti...

Rockstar Games’in yıllardır üzerine çalıştığı GTA 6 için ilk fragmana ilgi büyük. Sadece 34 saatte 100 milyon izlenmeye ulaşan fragman, 7 ayda 200 milyon izlenme sayısına ulaşarak rekor tazeledi.

Giriş: 15.07.2024 14:47

gta-6-fragmanindan-7-ayda-rekor-izlenme-bir-kez-daha-tarihe-gecti-20781-img

Lollipop'a elveda... Google, Android 5.0'ın fişini çekti, destek resmen sona erdi

Eski Android işletim sistemlerinden Android 5.0 Lollipop için Google desteği resmen sona erdi. Teknoloji devi, gelecek yıl da Android 6.0 için de desteğini sonlandıracak. Peki ne yapmak gerekir?

Giriş: 15.07.2024 14:31

lollipopa-elveda-google-android-50in-fisini-cekti-destek-resmen-sona-erdi-20771-img

Diablo 4 5. Sezon ne zaman yayınlanacak? 5. Sezon’da neler olacak? Yeni Diablo için geri sayım

Activision Blizzard’ın milyonlarca kişi tarafından oynanan Diablo 4 oyunu, her sezonuyla oyuncuları heyecanlandırıyor. Son gelen sezonlar beklentileri çok karşılamasa da Diablo 4’ün 5. Sezonu için beklentiler bir hayli yüksek. Daha önce birçok kez sızdırılan Diablo 4 5. Sezon ne zaman yayınlanacak? Diablo 4 5. Sezon’da neler olacak? Geri sayıma geçilen oyun için şu ana kadar bildiğimiz her şey!

Giriş: 15.07.2024 14:16

diablo-4-5-sezon-ne-zaman-yayinlanacak-5-sezonda-neler-olacak-yeni-diablo-icin-geri-sayim-20765-img

En çok satan akıllı telefon markası belli oldu: 2024 verileri açıklandı, rekabet kızıştı!

Mobil sektörde teknoloji devlerinin kıyasıya yarışı hız kesmiyor. İlk ve ikinci çeyrekte yepyeni modelleriyle kozlarını oynayan üreticiler, yıl sonuna yaklaşırken birbirlerini takip etti. Peki en çok hangi marka sattı? İşte dikkat çeken veriler...

Giriş: 15.07.2024 12:44

en-cok-satan-akilli-telefon-markasi-belli-oldu-2024-verileri-aciklandi-rekabet-kizisti--20743-img

Rolls Royce meleğini kaybetti

Dünyaca ünlü İngiliz otomobil devi Rolls Royce, şirketin en büyük emekçilerinden birini kaybetti. Pek çok modelde imzası olan Ian Cameron, Almanya'nın Bayvera eyaletindeki lüks evinde esrarengiz bir cinayet kurban gitti. Cinayete ilişkin kapsamlı soruşturma başlatılırken, yaşanan olay, kafalarda pek çok soru işaretlerine neden oldu...

Giriş: 15.07.2024 12:11

rolls-royce-melegini-kaybetti-20730-img

''Her an öldürülebilirim'' demişti! Elon Musk'a son 8 ayda iki suikast girişimi gerçekleşti

Trump'a yapılan suikast girişimini kınayıp Cumhuriyetçi partiye desteğini açıklayan Elon Musk, sosyal medya hesabında iletişime geçtiği bir kullanıcıyla konuştuğu sırada son sekiz ayda iki kez suikast girişimine uğradığını itiraf etti. Musk, daha önce 'her an öldürülebilirim' ifadeleriyle gündeme gelmişti.

Giriş: 15.07.2024 11:01

her-an-oldurulebilirim-demisti-elon-muska-son-8-ayda-iki-suikast-girisimi-gerceklesti-20703-img

Ortalığı karıştıracak iddia: Google Gemini, istemeseniz de dosyalara göz atabiliyor

Google'ın iddialı yapay zekâ modeli Google Gemini'nin, kullanıcı istemese bile bazı dosyalara eriştiği öne sürüldü. Yaşanan bu durum, kullanıcılar arasında tartışmalara yol açtı.

Giriş: 15.07.2024 10:01

ortaligi-karistiracak-iddia-google-gemini-istemeseniz-de-dosyalara-goz-atabiliyor-20671-img

Suikast girişimi sonrası Trump Medya ve Teknoloji Grubu (DJT) Hisseleri uçuşa geçti

Donald Trump'a düzenlenen suikast girişimi sonrası Trump Medya ve Teknoloji Grubu (DJT) Hisseleri, Robihood ve Reddit'te uçuşa geçti. Hisseler peş peşe artışını sürdürüyor.

Giriş: 15.07.2024 09:42

suikast-girisimi-sonrasi-trump-medya-ve-teknoloji-grubu-djt-hisseleri-ucusa-gecti-20660-img

Bu giysi idrarı içme suyuna çeviriyor

Uzun yıllar yapılan araştırma ve çalışmalar sonuç verdi. Bilim insanları, astronotların uzay yürüyüşleri sırasında ihtiyacını gidermek amacıyla idrarı suya çeviren ilginç bir giysi tasarladı.

Giriş: 14.07.2024 17:04

bu-giyisi-idrari-icme-suyuna-ceviriyor-20548-img

20 Starlink uydusu telef oldu: SpaceX'in Falcon 9 roketinden başarısız görev

Daha önce defalarca kez uzaya yolculuk yapan Falcon 9 roketi, yaşanan bir arıza nedeniyle 20 Starlink uydusunu alçak yörüngeye ulaştıramadı. SpaceX, resmî açıklamasında bu görevin başarısız olduğunu açıkladı.

Giriş: 14.07.2024 15:35

20-starlink-uydusu-telef-oldu-spacexin-falcon-9-roketinden-basarisiz-gorev-20538-img

Bakan Uraloğlu son gelişmeleri aktardı: TÜRKSAT 6A planlandığı gibi ilerliyor...

Geçtiğimiz hafta ABD'den başarıyla fırlatılan TÜRKSAT 6A için yeni gelişmeler geldi. Bakan Uraloğlu, ivedelikle takip edilen yerli ve milli uydu için sevindiren mesaj verdi. Her şey planlandığı gibi ilerliyor.

Giriş: 14.07.2024 14:22

bakan-uraloglu-son-gelismeleri-aktardi-turksat-6a-planlandigi-gibi-ilerliyor-20526-img

İhracatlar peş peşe: Suddi Arabistan'a COBRA II 4x4 tekerlekli zırhlı teslimatı

Türk savunmasında ihracat haberleri peş peşe geliyor. Özellikle Afrika ülkeleri savunmada odak noktasını Türkiye'ye çevirirken, son olarak COBRA II 4x4 tekerlekli zırhlı aracın da ihracatı gerçekleşti.

Giriş: 14.07.2024 12:13

ihracatlar-pes-pese-suddi-arabistana-cobra-ii-4x4-tekerlekli-zirhli-teslimati-20511-img

Florida okul saldırısında da kullanıldı: Trump'ı hedef alan AR-15 silahının bilinmeyenleri

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a düzenlenen suikastta kullanılan silahın AR-15 olduğu tespit edildi. Yıllardır çok sayıda saldırıda suç aleti olarak kayıtlara geçen silah, özellikle bireysel silahlanmanın arttığı ABD'de revaçta. Peki AR-15 silahın özellikleri nedir, fiyatı ne kadar? İşte saldırıların başrol oyuncusu AR-15 hakkında bilinen her şey...

Giriş: 14.07.2024 11:22

florida-okul-saldirisinda-da-kullanildi-trumpi-hedef-alan-ar-15-silahinin-bilinmeyenleri--20502-img

Meta, Trump'ın Facebook ve Instagram sınırlamasını kaldırdı

2 yıl önce Meta çatısı altındaki sosyal medya platformlarından engellenen Trump'ın, sınırlama getiren sosyal medya hesapları yeniden aktif edildi. Saldırı öncesi Trump'ın hem Facebook hem de Instagram hesapları yeniden aktif edildi.

Giriş: 14.07.2024 10:09

meta-trumpin-facebook-ve-instagram-sinirlamasini-kaldirdi-20489-img

Disney'e siber saldırı: 1 TB'tan fazla veri sızdırıldı

Son dönemde şifre çalınmaları ve siber saldırılar gündemi sarsarken, bir veri sızıntısı da Disney'den geldi. ''Nullbulge'' isimli hacker grubu, Disney'e sızarak 1,1 TB veriyi çaldığını sosyal medyadan paylaştı.

Giriş: 14.07.2024 09:29

disneye-siber-saldiri-1-tbtan-fazla-veri-sizdirildi-20482-img

Dijital Mecralar Komisyonu Google ile ne görüştü?

Dijital mecraların medya platformlarına ödeme yapmadan haberlerini yayımlamasına karşı dünyada tartışmalar sürüyor. Dijital Mecralar Komisyonu da bu kapsamda Google ile görüştü. Dijital telif konusu farklı ülkelerde farklı şekillerde ele alınıyor.

Giriş: 13.07.2024 17:46

dijital-mecralar-komisyonu-google-ile-ne-gorustu-20431-img

Yeni Apple Watch modeli ifşa oldu: Daha ince bir tasarım...

Apple'ın sevilen ürünlerinden biri olan Apple Watch'ın yenilikleri hakkında rapor yayınlandı. Apple Watch X'ın daha büyük bir ekran ve daha ince bir tasarımla gelecek, ancak başka büyük bir tasarım değişikliği beklenmiyor.

Giriş: 13.07.2024 17:22

yeni-apple-watch-modeli-ifsa-oldu-daha-ince-bir-tasarim-20424-img

Elon Musk AB'nin 'sansür' teklifini ifşa etti

Elon Musk'ın sahibi olduğu X şirketi ile Avrupa Birliği arasındaki gerginlik büyüyor. AB, X’in mavi onay rozetlerini satmasını yasalara aykırı olarak değerlendirirken, Musk da kendisine yapılan gizli bir teklifin detaylarını paylaştı.

Giriş: 13.07.2024 03:53

elon-musk-abnin-sansur-teklifini-ifsa-etti-20276-img

Elon Musk: AB X'e 'gizli sansür anlaşması' teklif etti

X sosyal medya platformunun sahibi Elon Musk, AB Komisyonunun, konuşmaları sessizce sansürlemesi karşılığında ceza verilmemesine ilişkin yasa dışı bir "gizli anlaşma" teklifinde bulunduğunu ve X'in bunu kabul etmediğini ileri sürdü

Giriş: 12.07.2024 23:44

elon-musk-ab-xe-gizli-sansur-anlasmasi-teklif-etti-18417-img

'Penguen' ve 'Yumurta' galaksileri iç içe görüntülendi

James Webb Uzay Teleskobu, 326 milyon ışık yılı uzaklıkta parlayan iç içe geçmiş bir çift galaksiyi görüntüledi. Teleskobun ilk tam renkli fotoğraflarını yayımlamasının ikinci yıl dönümünde "Penguen NGC 2936" ve "Yumurta NGC 2937" olarak adlandırılan iki galaksi iç içe geçmiş şekilde görüntülendi.

Giriş: 12.07.2024 23:27

penguen-ve-yumurta-galaksileri-ic-ice-goruntulendi-18413-img

Türksat 6A'nın ikinci ateşleme süreci başarıyla sonuçlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A'nın ikinci ateşleme sürecinin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Giriş: 12.07.2024 22:36

turksat-6anin-ikinci-atesleme-sureci-basariyla-sonuclandi-18410-img

Bakan Kacır: TÜRKSAT 6A’da 2. ateşleme süreci başladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, CNN Türk'te gündeme dair merak edilenleri yanıtladı. Bakan Kacır TÜRKSAT 6A'nın 2. ateşleme sürecinin başladığını duyurdu.

Giriş: 12.07.2024 20:41

bakan-kacir-turksat-6ada-2-atesleme-sureci-basladi-18399-img

ABD'li telekomünikasyon devinin 2022'de tüm müşterilerinin verileri çalınmış

ABD'li telekomünikasyon devlerinden AT&T, neredeyse tüm müşterilerinin verilerinin 2022'de üçüncü taraf bir bulut platformuna yasa dışı olarak indirildiğini duyurdu.

Giriş: 12.07.2024 18:41

abdli-telekomunikasyon-devinin-2022de-tum-musterilerin-verileri-calinmis-18381-img

'Haki'yi tekmeleyerek öldürdü, 6 bin 720 lira ceza aldı

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde Sibel Gedik'in akita cinsi 'Haki' isimli köpeğini tekmeleyerek öldürdüğü ileri sürülen Levent Türksever'e alt sınırdan 6 ay hapis cezası verildi. Cezaya "haksız tahrik" ve "iyi hal" indirimi uygulandı. 3 ay 22 güne düşürülen ceza 6 bin 720 TL para cezasına çevrildi.

Giriş: 12.07.2024 18:28

hakiyi-tekmeleyerek-oldurdu-6-bin-720-lira-ceza-aldi-18379-img

X'in ücretli mavi tik rozetine AB'den tepki: Parayla satılması yasa dışı

Elon Musk satın aldıktan sonra X'de (eski adıyla Twitter) doğrulanma işlemi abonelik yoluyla yapılmaya başladı. Ücretli olarak mavi tik rozeti sunan bu aboneliğe AB'den tepki geldi.

Giriş: 12.07.2024 17:09

xin-ucretli-mavi-tik-rozetine-abden-tepki-parayla-satilmasi-yasa-disi-18353-img

Efsane boksör Muhammed Ali'nin hayatı dizi oluyor: Yayınlanacağı platform açıklandı

Dünya boks efsanelerinden Muhammed Ali'nin hayatı dizi oluyor. The Greatest isimli dizide Ali'nin hayatı anlatılırken, yayınlanacağı platform ve başrolü oynayacak isim belli oldu.

Giriş: 12.07.2024 16:33

efsane-boksor-muhammed-alinin-hayati-dizi-oluyor-yayinlanacagi-platform-aciklandi-18346-img