Suda Koşu Eğitmeni Benhür Öncel, Ekol TV'de anlattı

Suda Koşu Eğitmeni Benhür Öncel, Ekol TV ekranlarında yayımlanan Oylum Talu ile Hafta Sonu programına konuk oldu.

Mehmet Bayar

Oluşturma: 09.06.2024 11:01

Güncelleme: 09.06.2024 13:34

Ekol TV ekranlarında yayımlanan Oylum Talu ile Hafta Sonu programına Suda Koşu Eğitmeni Benhür Öncel katıldı. Suda koşmanın önemini anlatan Öncel: "Suda koşma sporu aslında bizim karada koştuğumuz sporun suda onu taklit etmek. Ayaklarımız yere değmeden derin içerisinde bunu yapıyoruz. Çünkü eklemlerimize yük bindirmiyoruz ve kendimize zarar vermiyoruz. Suda koşmanın birçok faydası mevcut. Eklemlerinize yük binmiyor ve sakatlanma durumunuz olmuyor.

KALORİ YAKABİLİRSİNİZ

Su içi koşu; karada (hava) yapılan sporlara kıyasla %12-14 oranında daha fazla direnç içinde gerçekleştirilir. Suyun içinde yaptığınız her yöne-her hareket bir direnç ile karşılaşır. Bu kaslarınızı geliştirir, gücünüzü ve metabolizma hızınızı arttırır. Bu durumda spordan sonra bile kalori yakmaya ve kilo vermeye devam edersiniz.

"KASLARINIZ 'ÇİFT' ÇALIŞIR"

Su içinde her yöne-her hareket bir dirençle karşılaşır. Kaslarınız “çift” çalışır. Daha açarsak; üst kolumuzda, bir çift zıt kas dirseğimizi büküp açmamızı sağlamaktadır. Bacağımızın üst kısmında gene bir çift zıt kas dizimizi büküp açar. Daha başka zıt kaslar da kolumuzun omuzdan, bacağımızın da kalçadan kalkıp inmesini sağlar. Karada spor yaparken çalışan kas sonra pasif olur, pasif olan aktif olur. Su içinde bu re-pozisyon aktivitesi gerekmeksizin spor yapabiliriz. Ve bu hareket esnasında birde her yönden direnç kaslarınızın kendisini daha kuvvetlendirmesine imkân verdiği için kuvvetlenmemiz artar." ifadelerini kullandı.

Gözden Kaçmasın