canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Bakan Şimşek'ten asgari ücret, EYT, vergi reformu paketi ilgili kritik açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir televizyon programında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, EYT, asgari ücret, vergi reformu paketi, enflasyon ve ücret artışları ile ilgili soruları yanıtladı. Bakan Şimşek, "Vatandaşımızı enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyeceğiz. Asgari ücret AK Parti hükümetlerinde dolar bazında ciddi oranda arttı. EYT ile birlikte emekli başına çalışan sayısı 1,5 seviyelerine indi." dedi.

Giriş: 01.07.2024 09:38

Güncelleme: 01.07.2024 11:45

son-dakika-bakan-simsek-ekonomiye-iliskin-degerlendirmelerde-bulunuyor-img

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir televizyon programında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Asgari ücret, EYT, vergi ve ücret artışları ile ilgili BloombergHT'de kritik açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek, Türkiye’nin gri listeden çıkış hikayesini anlattı. Bakan Şimşek “en önemli konu uygulamada etkinlikti. Amacımız piyasasının işlediğini, Türkiye’nin saygınlığını ortaya koymaktı” dedi.

İşte Bakan Şimşek'in açıklamalarından satır başları...

"Gri listeden çıkışımız bir ekip çalışması. Daha önce mevzuat çalışması yapılmıştı ama en önemlisi uygulamadaki etkinlikti. Gri listeye girmek kolay çıkmak zor. İçişleri ve Adalet Bakanlığımızın desteği olmasaydı bu listeden çıkamazdık. Haziran ayından bu yana bir araya geldiğim bütün hazine bakanlarıyla bu konuyu konuştuk.

"FİNANSAL SİSTEMİMİZİN İTİBARLI OLMASI LAZIM"

Bizim finansal sistemimizin sağlıklı işlemesi ve itibarlı olması lazım. Listeden çıkmak büyük kazanım ama burada esas amaç Türkiye'nin güvenilebilir olduğunu ortaya koymaktı. Siyasi mülahazalar devreye girmesin diye FATF'ye bir mektup bile yazdık.

"REZERVLERDE IMF KRİTERLERİNİ YAKALADIK"

Son aylarda kaynak girişi güçlü oranda arttı. Şu an bu kaynak girişini nasıl yönetiriz onunla uğraşıyoruz. Sisteme çok Döviz girince aşırı TL basıyorsunuz. Bu da likidite fazlası yaratıyor.

Rezerv yeterliliği bakımından neredeyse IMF kriterini yakaladık.

Yurt içi bankalarla olan swapları neredeyse 5 milyar dolara indirdik. Vadesi gelmişken kapatıyoruz. Swap hariç net rezerv artı 12 milyar dolara yükseldi. Döviz rezervlerini endişe kaynağı olmaktan çıkardık.

"HEDEFİMİZ ENFLASYONU KALICI ŞEKİLDE DÜŞÜREREK KURDA İSTİKRAR SAĞLAMAK"

Reel bazda lirada bir miktar değerleme oldu. Esas hedefimiz enflasyonu kalıcı şekilde düşürerek nominal kurlarda istikrar sağlamak.

Gri liste kararından sonra Moody's'in bunun olumlu yönde yansıyacağı yönünde değerlendirmesi var. Fon akışı son derece güçlü.

"TERÖRİZMİN FİNANSMANIYLA MÜCADELE EDECEĞİZ"

Terörizmin finansmanıyla mücadeleyi bir öncelik haline getirdik. Gri listeden Türkiye oybirliğiyle çıkarıldı. Tek bir ülke itiraz etmedi. Komşumuz Yunanistan bile 'güçlü şekilde sizi destekliyoruz' dedi. Listeden çıktık ama terörizmin finansmanıyla ilgili güçlü bir şekilde mücadele edeceğiz. MASAK'ın idari kapasitesi geliştirilecek. Yapay zekayı bu noktada devreye alacağız. Başardık, başarmaya devam edeceğiz.

"CARİ AÇIKTA BAŞARI SAĞLANDI"

Programın temelinde rasyonel politikalar ve yapısal reformlar var. Bu durum yatırımcı güvenini getiriyor. Bu durum reel kurda istikrarı getiriyor. O da beraberinde dezenflasyonu getiriyor. Programın özünde dengesizliklerin giderilmesi var. Türkiye'nin biriktirdiği dengesizliklerden bir tanesi dış açıktı. Geçen Mayıs ayında yıllık cari açık 57 milyar dolardı. Bu Mayıs ayında 26 milyar dolara muhtemelen inecek. Cari açık konusunda başarı sağlandı, bu başarıyı kalıcı hale getirmek lazım.

“SANAYİ POLİTİKASI ORTAYA KOYACAĞIZ”

Devletin aktif olarak işin içinde olduğu sanayi politikası ortaya koyacağız.

Şu an rezerv birikimi şirketlerin ve vatandaşların portföy tercihleri ve dış kaynaktan geliyor.

"EYT'NİN MALİYETİ 724 MİLYAR TL"

İkinci dengesizlik bütçe açığıydı. Geçen sene seçimden önce muhalefetin popülist iteklemesiyle EYT geçti. Geçen sene EYT'nin yıllık maliyeti finansman maliyetiyle birlikte 724 milyar TL oldu. Bütçe dengelerinin iyileşmesinde oldukça mesafe kat ettik. Ama kat edeceğimiz yol var. Gelecek sene bütçe açığının milli gelire oranını yüzde 3'ün altına çekeceğiz. Üçüncü dengesizlik büyümedeki dengesizlikti. Büyümede yeniden dengelenmeyi sağladık.


"KKM'DEN ÇIKIŞ HIZLANDI"

Enflasyonun ana kaynağı iç talep kaynaklı büyüme. KKM'de 44 haftadır kesintisiz olarak düşüş var. Bu durum para politikasının çalışmasını engelleyen bir faktör. KKM'yi giderek bir sorun olmaktan çıkarıyoruz. Bugün itibariyle şirketlerin KKM'deki vergi avantajı son buldu. Artık şirketler için bir istisna yok. Bireylerin KKM'den kazandıkları da vergiye tabi olacak. KKM'den çıkış hızlanacak.

"ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞLE REEL ÜCRET ARTIŞLARI YAŞANACAK"

Kalıcı refah artışı için en önemli konu istihdamdır. Bir her sene ortalama 690 bin istihdam sağladık 20 yılda. Geçici olarak tabii ki ekonomide bir yavaşlama sürecine gireceğiz. Enflasyondaki düşüşle birlikte reel ücret artışları yaşanacak. Mayıs ayında enflasyon yükseldi diyebilirsiniz ama son 12 ayın enflasyonu o. Piyasalar temkinli, henüz programı tam satın aldılar diyemeyiz. Önümüzdeki 12 ay için yüzde 31 enflasyon bekliyorlar.

Bizim için önemli olan yıl sonunda enflasyonun yüzde 42'nin altına düşmesi, o zaman alım gücünün hissedileceği bir döneme gireceğiz.

Dolar/TL 'de büyük dalgalar vatandaşları ve şirketleri tedirgin ediyor.

"BU SENE KDV ARTIŞI GÜNDEMDE DEĞİL"

Geçen sene mali itki vardı. Yüksek bütçe açığı yüksek enflasyon demek. Biz mali itkiyi geriye çekeceğiz. İnşaat maliyetlerinde artışın bu sene devamı için bir sebep yok. Geçen sene KDV'yi artırmıştık ama bu sene bir KDV artışı gündemde değil.

Muhalefetin popülist söylemi olabilir ama biz bütün dengelere bakıyoruz. Muhalefetin popülist söylemine itibar etmeyeceğiz. Bizim tek bir amacımız var refah artışı ve refah artışının adaletli paylaşımı.

Gelecek sene bütçe açısından daha farklı bir noktada olacağız. Kazandığı halde vergi vermekten imtina eden kesimlerle mücadele edeceğiz.

Türkiye'nin risk primi geçen yıl 700 civarındaydı bu sene 270 baz puanlara geldi.

Bizim için önemli olan dengesizliklerin giderilmesi ve bunu da kalıcı hale getirmek. Vatandaşımız bize inansın. Evet kolay bir süreç değil bu. Türkiye'nin sorunlarına kolaycı çözümler yok.

"TÜRKİYE'DE ASGARİ ÜCRET DÜŞÜK DEĞİL"

Vatandaşımızı enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyeceğiz. Asgari ücret AK Parti hükümetlerinde dolar bazında ciddi oranda arttı. Haziran 2024 itibariyle asgari ücret 524 dolar. Bu sene reel olarak asgari ücret artmış olacak. Asgari ücret yılbaşında yüzde 49 arttı. İlk 6 ayda enflasyon yüzde 20'lerde olacak. Yıl sonunda enflasyon piyasanın beklediği gibi olsa bile yüzde 42-43'lerde olacak. Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek asgari ücret bizde. Türkiye'de asgari ücret düşük değildir.

Asgari ücreti vergi dışında bıraktık. Bu sene bunun bütçeye maliyeti 670 milyar TL.

“VATANDAŞLARIMIZA REEL BÜYÜMEDEN PAY VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

EYT ile birlikte emekli başına çalışan sayısı 1,5 seviyelerine indi.

Enflasyon yavaşlayacak, vatandaşlarımıza reel büyümeden pay vermeye devam edeceğiz. Sabırla yola devam edersek bu enflasyonu düşüreceğiz. Bütün kesimlerin bir süre sabır göstermesi gerekecek. 2025'ten itibaren küresel finansal koşullar elverişli olacak. Bu dış kaynak noktasında elimizi güçlendirecek.

"TARTIŞILAN VERGİ PAKETİ BİZİM SÜZGECİMİZDEN GEÇMİŞ BİR PAKET DEĞİL"

Piyasada üzerinde tartışılan paket kapsam olarak bizim süzgecimizden geçmiş bir paket değil. Bahşişlerin vergilendirilmesi hiçbir zaman gündemimizde olmadı. Motokurye konusunda pakette yok. Gündemde değildi.

Türkiye'de birçok kesim vergiden imtina ediyor, ciddi bir kayıt dışılık var. Biz verginin tabanını büyüterek sonuç alacağız. Bizim iki temel ilkemiz var. Vergide adaleti sağlamak ve uygulamada etkinliği sağlamak.

Türkiye'nin vergilerinin gelire oranı yüzde 21 bile değil. OECD'de en düşük vergi yüküne sahip ikinci ülkeyiz. Türkiye'de dolaylı vergilerin milli gelire oranı yüzde 9,1. AB'de bu oran yüzde 13,6. OECD ülkelerinde yüzde 10,5. Burada sorun doğrudan vergi gelirlerinin düşük olması. Esas oraya odaklanıyoruz.

Bizim tercihimiz vergilendirilmeyen alanlardan vergi almak, yeni bir vergi yükü getirmek değil. Koparılan yaygaralar doğru değil.

Bu vergi paketinde ne yapıyoruz. Çokuluslu şirketlere yüzde 15 asgari kurumlar vergisi getiriyoruz. Yurt içinde asgari kurumlar vergisi çalışıyoruz. Kuyumcunun beyan ettiği aylık matrah geçen sene 16 bin TL seviyesinde. Bütün bu alanlarda yetki alıp, hasılat tespiti yapacağız, hasılata aykırı beyanlardan izahat isteyeceğiz, sonrasında harekete geçeceğiz. Kayıt dışılıkla mücadele edeceğiz.

"SONRAKİ PAKETTE BORSA KAZANÇLARINA VERGİ ÇALIŞILIYOR"

GYO'ların vergi istisnalarını kaldırmayı düşünüyoruz. Yap-işlet-devret şirketlerine yüzde 30 vergi düşünüyoruz. Kripto varlıkları vergi kapsamına alacağız. Bu pakette değil ama belki bir sonraki pakette Borsa kazançlarının vergilendirilmesini çalışıyoruz.

İşletmelerde artık hasılat tespitine gideceğiz. Türkiye'de 1,1 milyonun üzerinde kurumlar vergisi mükellefi var. Kurumlar vergisi mükelleflerinden yarısından çok fazlası vergiden kaçınmaya çalışıyor.

Geçenlerde bir yapay zeka şirketi ziyaret etti. Kurumlar vergisinin tüm defterlerini inceleyecek bir modül geliştirebilir misiniz diye sorduk. Bunu geliştirmek için kapımız şirketlere açık.

"VERGİDEN KAÇINMANIN CEZALARINI ARTIRACAĞIZ"

Çok kazananları buradan uyarıyorum. Vergiden kaçınmanın cezalarını artıracağız, denetimleri sıkılaştıracağız. Giderek burada daha çok yapay zekayı devreye alacağız. Vergi denetim elemanlarımız için bütün teknolojileri devreye alacağız.

"YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI HENÜZ TASLAK HALİNDE"

Yurt dışı çıkış harcında taslağın son hali verilmedi.

Şu anda vergi taslağı ham durumda. Asgari kurumlar vergisi hususunu iş dünyası ile konuşacağız.

Şu andaki pakette sermaye kazançlarının ilave vergilendirilmesi ilave çalışma gerektiriyor. Borsa konusu bu paketin konusu değil. Ama vergilendirilmeyecek alan kalmayacak.

KAMU ÇALIŞANLARININ MAAŞLARINA LİMİT GELECEK

Kamu çalışanlarında kaç yerde görev alınırsa alınsın tek maaş olacak ve o maaşa da limit gelecek. Bu düzenleme yakından meclise gelecek.

Şu anda sıcak gibi gözüken para, uzun vadeli enstrümanlara geçecek. Enflasyon düşünce bu programa inanç artacak.

Ayrıntılar geliyor...

Merkez Bankası KKM hesaplarında faiz oranı değişikliği yaptı

Kur Korumalı Mevduat faizinde alt sınır, politika faizinin yüzde 80'inden yüzde 70'ine indirildi. Ayrıca yeni ve yenilenen KKM hesaplarına ek getiri ödemesi yapılamayacak.

Giriş: 17.07.2024 18:24

merkez-bankasi-kkm-hesaplarinda-faiz-orani-degisikligi-yapti-21415-img

Adana Ana Konteyner Limanı'nın tahsisi onaylandı

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Adana Ana Konteyner Limanı'nın tahsisinin onaylandığını açıkladı. Ömer Çelik, "Türkiye'nin tüm limanlarının kurulu kapasitesi 12 milyon TEU iken neredeyse tüm kapasiteyi karşılayacak olan Adana Ana Konteyner Limanı, Adana'mızın ve bölgemizin ticari potansiyelini maksimum düzeyde değerlendiren stratejik bir aktör olacak" dedi.

Giriş: 17.07.2024 18:21

adana-ana-konteyner-limaninin-tahsisi-onaylandi-21414-img

Zam memnun etmedi! Emekli intibak düzenlemesi istiyor

AK Parti tarafından Meclis’e sunulan vergi paketinde en düşük emekli maaşına 12 bin 500 liraya çıkaran düzenleme de bulunuyor. Yüzde 25 zamla 10 bin liradan 12 bin 500 liraya çıkarılan taban maaşa emekliler tepki gösterdi. Emekli hükümete intibak çağrısı yapıyor.

Giriş: 17.07.2024 17:50

zam-memnun-etmedi-emekli-intibak-duzenlemesi-istiyor-21411-img

Arjantin için tehlike çanları çalıyor! Hükümetin döviz satışı tahvilleri vurdu

Arjantin'in dolar cinsinden tahvilleri, hükümetin döviz satışı nedeniyle değer kaybetti. Mali disiplin politikaları, ekonomik daralma ve yüksek enflasyon nedeniyle halkın yaşamını zorlaştırıyor.

Giriş: 17.07.2024 17:37

arjantin-icin-tehlike-canlari-caliyor-hukumetin-doviz-satisi-tahvilleri-vurdu-21404-img

1 günde 20 bin lira kazandırdı! Altın rüzgarı arkasına aldı

Altın fiyatları tırmanışa geçti. Rekor üstüne rekor kıran altın 3 kez rekor çizgisini aştı. Altının kilogramı da kazançta tüm yatırımları solladı. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı, 2 milyon 642 bin 100 liraya yükseldi. Altının kilogramı dün 2 milyon 603 bin liraydı.

Giriş: 17.07.2024 17:26

1-gunde-20-bin-lira-kazandirdi-altin-ruzgari-arkasina-aldi-21400-img

Fed kritik verileri açıkladı! ABD'de sanayi üretimi haziranda beklentileri aştı

Fed haziran ayı sanayi üretimi verilerini açıkladı. Sanayi üretimi ve kapasite kullanımı haziranda aylık bazda yüzde 0,6 ile piyasa beklentilerinin üzerinde arttı.

Giriş: 17.07.2024 17:16

fed-kritik-verileri-acikladi-abdde-sanayi-uretimi-haziranda-beklentileri-asti-21396-img

İngiltere’de yeni hükümet ilk vaadini yerine getirdi: GB Energy kuruluyor

İngiltere'de yeni hükümet, 8,3 milyar sterlin sermayeyle kurulacak Great British Energy (GB Energy) şirketiyle temiz enerji varlıklarında pay sahibi olacak.

Giriş: 17.07.2024 17:06

ingilterede-yeni-hukumet-ilk-vaadini-yerine-getirdi-gb-energy-kuruluyor-21391-img

ABD'de Mortgage faizi 4 ayın en düşük seviyesinde

ABD'de mortgage faizi marttan bu yana en düşük seviyesine geriledi. ABD'de 30 yıl vadeli konut kredisi için ortalama faiz oranı yüzde 6,87’ye indi. Mortgage başvuruları yüzde 3,9 arttı.

Giriş: 17.07.2024 16:51

abdde-mortgage-faizi-4-ayin-en-dusuk-seviyesinde-21385-img

ABD'de konut başlangıçları beklentileri aştı

ABD Ticaret Bakanlığı yapımına başlanan yeni konut sayısını açıkladı. Son verilere göre konut başlangıç ve inşaat izinleri haziranda 1 milyon 353 bine çıktı. Rakamlar piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Giriş: 17.07.2024 16:42

abdde-konut-baslangiclari-beklentileri-asti-21382-img

Mobilyacılardan kredi kartı çağrısı: Taksit sayısı artırılsın

BDDK’nın son düzenlemesine göre, taksit sınırı mobilya ve beyaz eşyada 9 aya indirilmişti. Mobilya Dernekleri Federasyonu, sektörün daraldığını dikkat çekerek, “Kredi kartı ile satışta uygulanan taksit sayısının artırılması sektörü rahatlatacaktır." Açıklamasında bulundu.

Giriş: 17.07.2024 16:37

mobilyacilardan-kredi-karti-cagrisi-taksit-sayisi-artirilsin-21377-img

Erdemir'den 750 milyon dolarlık eurobond ihracı

OYAK Grubu Şirketleri'nden Erdemir, şirket tarihinde ilk kez gerçekleştirdiği eurobond ihracını tamamladı. Şirketin 750 milyon dolarlık 5 yıllık tahvilinde nihai getiri yüzde 8,6 oldu.

Giriş: 17.07.2024 16:29

erdemirden-750-milyon-dolarlik-eurobond-ihraci-21373-img

TBB Başkanlığına Alpaslan Çakar yeniden seçildi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanlığına Alpaslan Çakar yeniden seçildi.

Giriş: 17.07.2024 16:23

tbb-baskanligina-alpaslan-cakar-yeniden-secildi-21371-img

TCMB yönetimi banka yöneticileri ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yönetimi, daha önce çeyreklik bazda düzenli yapılması kararlaştırılan istişare toplantıları çerçevesinde banka genel müdürleri ile bir araya geldi.

Giriş: 17.07.2024 16:20

tcmb-yonetimi-banka-yoneticileri-ile-bir-araya-geldi-21367-img

Euro, dolar karşısında 4 ayın zirvesine çıktı

Euronun dolar karşısında yükselişi sürüyor. Euro/dolar paritesi bugün itibarıyla 1,0945 seviyesini test ederek, mart ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Giriş: 17.07.2024 16:13

euro-dolar-karsisinda-4-ayin-zirvesine-cikti-21364-img

Kızıldeniz’de kırmızı alarm! Maersk’ten kritik uyarı geldi: Kesinti küresel ağa yayıldı

Danimarkalı denizcilik şirketi Maersk, Kızıldeniz'deki konteyner taşımacılığındaki kesintinin, Uzak Doğu ve Avrupa arasındaki ticaret yollarını aştığını ve bütün küresel ağa yayıldığını bildirdi.

Giriş: 17.07.2024 16:07

kizildenizde-kirmizi-alarm-maerskten-kritik-uyari-geldi-kesinti-kuresel-aga-yayildi-21361-img

Kızıldeniz saldırıları Türk ticaretini etkiliyor! Cibuti'ye giden gemiler bekletiliyor

Kızıldeniz'deki saldırıların nedeniyle gemi ticaretinde rota değişti. Türk ticareti de saldırılardan etkileniyor. Alınan bilgiye göre, Cibuti'ye ihraç edilen gıda ürünlerini taşıyan konteynerlerin yerine ulaştırılmasında gecikmeler yaşandığı bildirildi.

Giriş: 17.07.2024 15:55

kizildeniz-saldirilari-turk-ticaretini-etkiliyor-cibutiye-giden-gemiler-bekletiliyor-21356-img

Kraliyet Ailesi'nin ziyafet sofralarını süslüyor! Siyah incirde hasat başlıyor

Kraliyet ziyafet sofralarını süsleyen Aydın’ın siyah incirinde hasat başlıyor. Önemli ihracat ürünlerinden olan siyah incirde sezon başlarken ihracat için de tarih verildi.

Giriş: 17.07.2024 15:22

kraliyet-ailesinin-ziyafet-sofralarini-susluyor-siyah-incirde-hasat-basliyor-21344-img

Emeklilerin maaş farkları ne zaman yatacak? Emekli Sandığı, SSK, Bağkur emekli zammı maaş farkı tarihleri belli mi?

Emeklilerin maaş farkları için heyecanlı bekleyiş halâ devam ediyor. 3 Temmuz itibariyle memurlarla birlikte Emekli Sandığı, SSK ve BağKur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu. Buna göre 2024 yılının ikinci yarısında Emekli Sandığı emekli maaşlarına yüzde 19,31, SSK ve BağKur emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 24,73 oranında zam yapıldı. Emekli Sandığı emeklileri maaşlarını ayın ilk haftası içinde aldığı için zamsız aldı. SSK ve BağKur emeklileri ise tahsis numarasına göre ayın ikinci haftası itibariyle maaşlarını almaya başladı. Emekli zammı maaş farkı tarihleri ise milyonlarca kişinin merak ettiği bir konu haline geldi…

Giriş: 17.07.2024 15:09

emeklilerin-maas-farklari-ne-zaman-yatacak-emekli-sandigi-ssk-bagkur-emekli-zammi-maas-farki-tarihleri-belli-mi--21338-img

TBB'nin raporu ortaya koydu! Borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşenlerin sayısı artıyor

Kredi kartı sayısı her geçen gün artıyor. TBB’nin raporuna göre, borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşenlerin sayısı da katlanıyor. Her 82 yeni kredi kartında, bir kişi borcundan dolayı yasal takibe alınıyor.

Giriş: 17.07.2024 15:05

tbbnin-raporu-ortaya-koydu-borcunu-odeyemedigi-icin-yasal-takibe-dusenlerin-sayisi-artiyor-21333-img

Lüks daire fiyatına koşu tayı! Açık artırmada hasılat rekoru kırdı

Koşu tayı satışında rekor gelir elde edildi. TİGEM Karacabey Tarım İşletmesinin düzenlediği açık artırmada toplam satış hasılatı ve en yüksek bedelli tay satışı olmak üzere 2 farklı kategoride rekor kırıldı. “Uzunköprü”’ isimli tay lüks daire fiyatına satıldı.

Giriş: 17.07.2024 14:46

luks-daire-fiyatina-kosu-tayi-acik-artirmada-hasilat-rekoru-kirdi-21327-img

Kök maaşı 6 bin altında olan emekli iki kat aylık alacak! Uzmanı taban maaş zammını değerlendirdi

En düşük emekli maaşının 12 bin 500 liraya çıkarıldı. Yapılan son zammın devlete yaklaşık 33 milyara mal olduğunu dikkat çeken SGK Uzmanı İsa Karakaş, yapılan zammın hazineden değil yeni vergi paketindeki sigorta kolları prim oranından karşılanacağını dikkat çekti. Karakaş, “En az çalışan çok kazançlı çıktı” yorumunda bulundu.

Giriş: 17.07.2024 14:32

kok-maasi-6-bin-altinda-olan-emekli-iki-kat-aylik-alacak-uzmani-taban-maas-zammini-degerlendirdi-21318-img

BİM 19 Temmuz kataloğu 2024 || Bu Cuma BİM’e iPhone telefon geliyor!

BİM 19 Temmuz kataloğu alışveriş tutkunlarının en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Her hafta onlarca farklı ürünü indirimli fiyatlarla satışa çıkaran BİM’de bu Cuma iPhone12 cep telefonu indirimde. Aynı zamanda tatil planı yapanların kaçırmaması gereken pek çok farklı ürün BİM’de avantajlı fiyatlarla raflardaki yerini alıyor…

Giriş: 17.07.2024 14:22

bim-19-temmuz-katalogu-2024-bu-cuma-bime-iphone-telefon-geliyor--21313-img

Avrupa devi Commerzbank’tan ECB tahmini: Bu yıl iki faiz indirimi yapabilir

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yol haritasında, çekirdek ve hizmet enflasyonları ile ücret artışlarının belirleyici olması beklenirken Commerzbank Kıdemli Ekonomisti Marco Wagner’e göre, ECB, bu yıl eylül ve aralıkta her biri 25'er baz puan olmak üzere iki faiz indirimi yapabilir.

Giriş: 17.07.2024 13:11

avrupa-devi-commerzbanktan-ecb-tahmini-bu-yil-iki-faiz-indirimi-yapabilir-21303-img

17 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT KOMBO KARTLAR! 17 Temmuz Çarşamba Hamster günlük kartlar neler?

17 Temmuz Hamster Kombat kombo kartlar! Günlük ödüller dağıtarak miningçileri sevindirmeye devam eden Hamster Kombat sürekli araştırılıyor. Yatırımcısına verdiği coin ödülleriyle takip edilen Hamster Kombat’ta bugünün kartları da açıklandı. İşte 17 Temmuz Çarşamba Hamster günlük kartlar neler? sorusunun yanıtı ve günlük şifre…

Giriş: 17.07.2024 12:59

17-temmuz-hamster-kombat-kombo-kartlar-17-temmuz-carsamba-hamster-gunluk-kartlar-neler-21302-img

İtalya Başbakan Yardımcısı Tajani'den Türkiye değerlendirmesi: İş birliği için güvence verdim

G7 Ticaret Bakanları toplantısına ev sahipliği yapan İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani Türkiye ile ilgili kritik değerlendirmelerde bulundu. Tajani, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile görüşmesine atıfta bulunarak “Türkiye, Akdeniz'de stratejik bir ortaktır. İşbirliğini güçlendirmek istediğine dair güvence verdim." ifadelerini kullandı.

Giriş: 17.07.2024 12:53

italya-basbakan-yardimcisi-tajaniden-turkiye-degerlendirmesi-is-birligi-icin-guvence-verdim-21298-img

Euro Bölgesi'nde haziran ayı enflasyonu beklentilere paralel

Euro Bölgesi'nde yıllık TÜFE yüzde 2,5'e indi. Veriler enflasyon beklentilere paralel geldi.

Giriş: 17.07.2024 12:43

euro-bolgesinde-haziran-ayi-enflasyonu-beklentilere-paralel-21293-img

Bakan Yumaklı açıkladı: Hayvancılık destek tutarları belirlendi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı hayvancılık desteklerini açıkladı. Bakan Yumaklı, üreticilere bakanlık olarak 3 yıl süresinde önünü görebilecekleri perspektif sunduklarını belirterek, yeni modelde destekleme tutarlarının kat sayılar üzerinden belirlendiğini duyurdu.

Giriş: 17.07.2024 12:18

bakan-yumakli-acikladi-hayvancilik-destek-tutarlari-belirlendi-21287-img

TCMB rezervleri yeni zirvede! 3 ayda tarihi rakama ulaştı

TCMB'nin swap hariç net rezervi sadece geçen hafta 4 milyar dolar arttı, toplam rezerv yeni zirveyi gördü.

Giriş: 17.07.2024 12:02

tcmb-rezervleri-yeni-zirvede-3-ayda-tarihi-rakama-ulasti-21283-img

(17 TEMMUZ) MUSK EMPİRE EN İYİ YATIRIM VEREN KARTLAR: Musk Empire bugünün borsa kartları neler?

(17 Temmuz) Musk Empire en iyi yatırım veren kartlar: Hamster Kombat’tan sonra en çok dikkat çeken kripto para madenciliğinden biri de Musk Empire oldu. Günlük borsa kazancıyla araştırılan Musk Empire 17 Temmuz en iyi yatırım veren kartlar araştırılıyor. Peki, Musk Empire bugünün borsa kartları neler?

Giriş: 17.07.2024 11:58

17-temmuz-musk-empire-en-iyi-yatirim-veren-kartlar-musk-empire-bugunun-borsa-kartlari-neler-21280-img

İngiltere'de haziran enflasyonu değişmedi

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi, enflasyon rakamlarını açıkladı. İngiltere'de yıllık enflasyonda haziranda yüzde 2 seviyesinde gerçekleşirken, hedef enflasyonda kalmayı sürdürdü.

Giriş: 17.07.2024 11:53

ingilterede-haziran-enflasyonu-degismedi-21278-img

Deutsche Bank’tan Türkiye için enflasyon, faiz ve büyüme tahmini

Yabancı kuruluşlardan Türkiye değerlendirmeleri gelmeye devam ediyor. Bu kez Deutsche Bank, Türkiye için enflasyon, faiz ve büyüme tahmininde bulundu. Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Hans-Christian Wietoska, öngörülerini açıklayarak, Türkiye’de güçlü bir dezenflasyon süreci beklediklerini söyledi.

Giriş: 17.07.2024 11:47

-deutsche-banktan-turkiye-icin-enflasyon-faiz-ve-buyume-tahmini--21276-img

Konutta yeni dönem! Ev sahibi olmak isteyenler 'ortak' krediye giriyor

Konut fiyatlarındaki yükseliş, bankaların kredi musluklarını kısması konuta erişimi de zorlaştırdı. Ancak, ev hayalini ertelemek istemeyenler de yakınları ile ‘ortak’ kredi alarak yatırım yapmaya başladı.

Giriş: 17.07.2024 11:36

konutta-yeni-donem-ev-sahibi-olmak-isteyenler-ortak-krediye-giriyor--21271-img

TCMB rakamları paylaştı: Özel sektörün yurt dışı kredi borcu yükseldi

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2023 yıl sonuna göre 4,5 milyar dolar artarak 168,5 milyar dolar oldu.

Giriş: 17.07.2024 11:20

tcmb-rakamlari-paylasti-ozel-sektorun-yurt-disi-kredi-borcu-yukseldi-21263-img

(TEMMUZ 2024) ENGELLİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU? Engelli aylığı zammı yüzde kaç oldu?

(Temmuz 2024) engelli maaşları ne kadar oldu? Geçtiğimiz günlerde en düşük emekli maaşlarına zam yapılması dul ve yetim aylığı ile engelli aylığı alanların hesaplarını da değiştirdi. AK Parti’nin talepler üzerinde yeniden değerlemeye aldığı en düşük emekli aylığı 12.500 lira seviyesine çıkarıldı. Böylece engelli aylığı da zamlandı. Peki Engelli aylığı zammı yüzde kaç oldu?

Giriş: 17.07.2024 10:53

temmuz-2024-engelli-maaslari-ne-kadar-oldu-engelli-ayligi-zammi-yuzde-kac-oldu-21253-img

TCMB açıkladı: Konut fiyatlarındaki artış oranı belli oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) konut fiyat endeksine göre, Mayıs ayında konut fiyatlarındaki artış gerilemeyi sürdürdü. Konut fiyatları yıllık olarak yüzde 45 oranında artarken reel olarak yüzde 14,9 oranında azaldı.

Giriş: 17.07.2024 10:37

tcmb-acikladi-konut-fiyatlarindaki-artis-orani-belli-oldu-21246-img

DUL YETİM AYLIĞI NE KADAR OLDU (TEMMUZ 2024)? Dul ve yetim aylığı alanlara müjde

Dul yetim aylığı ne kadar oldu (Temmuz 2024)? SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 24,73 oranında zam yapıldı. Zam kararının ardından 10.000 lira maaş alan emekliler 12.500 lira almaya başladı. Gözler ise kök maaşlara çevrildi. 3 milyondan faza emekli vatandaş aldığı kök maaşın düşük olmasına tepki gösterince AK Partili isimler devreye girdi ve kök maaşa düzenleme yapmayı kararlaştırdı. Böylece en düşük maaş 12.500 lira seviyesine çıkarıldı. Ardından da gözler dul ve yetim aylığı alanlara çevrildi. İşte dul ve yetim aylığı alanlara müjde konusunun detayları…

Giriş: 17.07.2024 10:24

dul-yetim-ayligi-ne-kadar-oldu-temmuz-2024-dul-ve-yetim-ayligi-alanlara-mujde-21240-img

Konut satışları haziranda düştü! En çok konut yine İstanbul’da satıldı

TÜİK Haziran ayına ilişkin konut satış istatistiklerini yayımladı. Konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 azalarak 79 bin 313 oldu. İlk 6 ayda yüzde 3,7 düşüş gerçekleşti. Kredili konut satışlarında yüzde 49,4 azalış gerçekleşti.

Giriş: 17.07.2024 10:21

konut-satislari-haziranda-dustu-en-cok-konut-yine-istanbulda-satildi--21238-img

Petrolde yön yeniden değişti! Çin ve talep endişesi fiyatları baskılıyor

Petrol fiyatları, Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler nedeniyle talebin olumsuz etkileneceği endişeleriyle yönünü aşağıya çevirdi. Brent petrolün varil fiyatı düşüşe geçti.

Giriş: 17.07.2024 10:08

petrolde-yon-yeniden-degisti-cin-ve-talep-endisesi-fiyatlari-baskiliyor-21234-img

VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) ağustos vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, haftaya yüzde 0,1 yükselişle 12.786,75 puandan başladı.

Giriş: 17.07.2024 09:50

viopta-endeks-kontrati-gune-yukselisle-basladi-21228-img

Altında yeni rekor! Ons ve gram altın zirveyi gördü

Altın fiyatları durmuyor. Altının ons fiyatı, ABD Merkez Bankasının (Fed) eylül ayında faiz indirimlerine başlayabileceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi ve Trump’a yapılan suikast girişimi ile başkanlık koltuğuna oturabileceği ihtimalinin yükselmesiyle 42 dolar birden artarak 2 bin 464 doları geçti. Ons altından aldığı destekle gram altın da 2.639 lira ile yeni zirvesini gördü.

Giriş: 17.07.2024 09:45

altinda-yeni-rekor-ons-ve-gram-altin-zirveyi-gordu-21225-img

17 TEMMUZ CANLI ALTIN FİYATLARI 2024 || Gram altın ve çeyrek altın fiyatı yine rekor kırdı! ALTIN FİYATLARI DURMUYOR

Altın fiyatları yükselişine tam gaz devam ediyor. Yurt dışında yaşanan gelişmeler küresel piyasaları etkilerken, yurt içinde gram altın ve çeyrek altın fiyatları başta olmak üzere tüm altın çeşitlerinin fiyatlarında hızlı bir yükseliş yaşanıyor. Altın fiyatları haftaya yükselişle başlamıştı ancak son iki gün içinde yaşanan hızlı yükseliş tüm dikkatleri altın fiyatları üzerine çekti. Gram altın ve çeyrek altın fiyatı yine bir rekora imza attı. İşte 17 Temmuz 2024 canlı altın fiyatları tablosunun ayrıntıları…

Giriş: 17.07.2024 09:22

altin-fiyatlari-durmuyor-gram-altin-ve-ceyrek-altin-fiyati-yine-rekor-kirdi-17-temmuz-2024-canli-altin-fiyatlari-21213-img

Yeni vergi paketinin içinde neler var? Emekliyi doğrudan ilgilendiriyor! İşte merak edilenler

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, dün yapmış olduğu sunumda yeni vergi paketiyle ilgili bilgi verdi. Emekliyi doğrudan ilgilendiren ve çokça tartışılan yeni vergi paketinin içinde neler var? İşte merak edilenler...

Giriş: 17.07.2024 07:37

yeni-vergi-paketinin-icinde-neler-var-emekliyi-dogrudan-ilgilendiriyor-iste-merak-edilenler-21203-img

ÇAYKUR'dan çay alımlarına 1 günlük ara açıklaması

ÇAYKUR izdihamın önüne geçebilmek için çay üreticilerinden alımlara 1 günlük ara verileceğini açıkladı. ÇAYKUR'dan yapılan açıklamada, "Üreticilerimizin ürününe daha iyi bir şekilde sahip çıkabilmemiz için, ürünün işlenmesini sağlayana kadar bahçede kalmasına özen göstermemiz gerekmektedir. Biraz daha sabır gösterip, birkaç gündür sürmekte olan izdiham dönemini aştığımızda, ürünün hem değerini korumuş olacağız hem de hasat ve üretimi daha sağlıklı yapmış olacağız" ifadelerine yer verildi.

Giriş: 16.07.2024 20:19

caykurdan-cay-alimlarina-1-gunluk-ara-aciklamasi-21155-img

Altının ons fiyatı 2 bin 464 doları aşarak rekor tazeledi

Altının ons fiyatı, ABD Merkez Bankasının (Fed) eylül ayında faiz indirimlerine başlayabileceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi üzerine 42 dolar yükselişle 2 bin 464 doları aşarak rekor yeniledi.

Giriş: 16.07.2024 19:26

altinin-ons-fiyati-2-bin-464-dolari-asarak-rekor-tazeledi-21148-img

Borsa günü rekorlarla kapattı (16 Temmuz 2024)

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,67 değer kazancıyla günü 11.139,34 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 11.188,12 puana taşıdı.

Giriş: 16.07.2024 19:06

borsa-gunu-rekorlarla-kapandi-16-temmuz-2024-21144-img

Rekabet Kurulu hazır beton üreticilerinden sözlü savunma aldı

Rekabet Kurulunda, Ankara ve Kırıkkale'de faaliyet gösteren hazır beton üreticileri hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi.

Giriş: 16.07.2024 17:48

rekabet-kurulu-hazir-beton-ureticilerinden-sozlu-savunma-aldi--21132-img

Kozmetik firması ABKO hakkında rekabet soruşturması açıldı

Rekabet Kurulu, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründe faaliyet gösteren ABKO İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı

Giriş: 16.07.2024 17:45

kozmetik-firmasi-abko-hakkinda-rekabet-sorusturmasi-acildi-21130-img

Türk yatırımcı Ukrayna’da rol model oldu, 354 yeni şirket kurdu

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın başlangıcından bu yana Türk yatırımcılar Ukrayna’da yatırımlarına devam etti. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar Türk yatırımcının diğer yatırımcılara rol model olduğunu dikkat çekerek, “Savaşa rağmen Türk vatandaşları 354 şirket kurdu. Toplam yabancı şirket sayısının yüzde 13.1’ini Türk iş insanları oluşturdu.” dedi.

Giriş: 16.07.2024 17:43

turk-yatirimci-ukraynada-rol-model-oldu-354-yeni-sirket-kurdu-21129-img

Altının kilogram fiyatı rekor kırdı! Yatırımcısının yüzünü güldürdü

Altın fiyatları gün boyu rekor üstüne rekor kırarken, büyük yatırımcının yüzü güldü. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası 'nda standart altının kilogram fiyatı 2 milyon 603 bin liraya yükseldi.

Giriş: 16.07.2024 17:23

altinin-kilogram-fiyati-rekor-kirdi-yatirimcisinin-yuzunu-guldurdu-21123-img

Üreticilere duyuruldu! ÇAYKUR çay alımlarında kontenjanı düşürdü

ÇAYKUR, 50 kilogramdan 30 kilograma düşürdüğü kontenjanın yarından itibaren dekara 25 kilogram olarak uygulanacağını duyurdu.

Giriş: 16.07.2024 17:10

ureticilere-duyuruldu-caykur-cay-alimlarinda-kontenjani-dusurdu-21116-img