Padişahların manevi zırhı 'Dualı Gömlekler' Roma'da sergileniyor

İtalya'nın başkenti Roma'da açılan 'Dualı Gömlekler' sergisinde hattat Dr. Mehmet Vanlıoğlu, tezhip sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu ve 13 kişilik çalışma ekibi tarafından hazırlanan 30 eser, Türk ve İtalyan sanatseverlerle buluştu.

Senem Uluhan

Oluşturma: 04.06.2024 13:31

Güncelleme: 04.06.2024 13:32

Osmanlı padişahlarının savaşlarda galip gelmek ve kötülüklerden korunmak için giydiği dualı gömleklerin birebir ölçüsünde hazırlanan eserlerden oluşuyor "Dualı Gömlekler" sergisi.

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Roma Türk Kültür Merkezi'nde açılan sergiye Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Müsteşarı Ayça Sarıtekin başta olmak üzere Türk kültürüne ilgi duyan İtalyan konuklar ve Roma'da öğrenim gören Türk öğrenciler katıldı.Serginin açılışında konuşan YEE Roma Türk Kültür Merkezi Müdürü Zafer Kıyıcı, Osmanlı padişahlarının giydiği dualı gömlekleri Japonya, Almanya, Arnavutluk'un ardından Roma’daki sanatseverlerle buluşturmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, sanatçılar Ayşe ve Dr. Mehmet Vanlıoğlu’na teşekkür etti.

Tezhip sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu sergiye dair : "Padişahlarımızın zırhlarının içine giydikleri ve üzerinde dualar yazılı ve bezemeler olan gömleklerin biz replikalarını yaparak tarihi bir aktarım yapmak istedik.

Birçok ülkede ve Türkiye'de birçok ilde sergilerimiz oldu, çok ilgi gördü. Şimdi de Roma'ya geldik." dedi.

CEM SULTANA ULAŞTIRILAMAYAN YAKASI KAPALI GÖMLEK

Sergide Cem Sultan için sevdikleri tarafından yapılan gömleğin replikasının bulunduğunu ve hiçbir zaman kendisine ulaştırılamadığı için yakasının kapalı olmasına dair Ayşe Vanlıoğlu şöyle diyor:"Tabii tarihi bir bağlantı olunca bizi daha çok duygulandırıyor. Mesela şurada Cem Sultan'ın gömleği var. Cem Sultan'ın burada tutuklu kaldığını ve tutulduğunu biliyoruz. Onun gömleği hiçbir zaman sahibine ulaşamamış bir gömlek.

Böyle tarihi bağlantılar olduğu zaman da bizi tabii ki çok heyecanlandırıyor."

"Gençlere ecdadımızın kültürünü aktarmaktan çok mutlu oluyoruz."diyen projenin mimarlarından hattat Dr. Mehmet Vanlıoğlu serginin üzerinde 10 yıldır çalıştıklarını belirtiyor.

Kaynak: AA

Gözden Kaçmasın