canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Öğretmenlik Meslek Kanunu değişiyor: Bakan Tekin'den teşekkür mesajı

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifle öğretmene şiddete karşı cezalar ağırlaştırılacak. AK Parti Grup Abdullah Başkanı Güler kanuna ilişkin detayları açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise kanun teklifinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Giriş: 26.06.2024 18:39

Güncelleme: 26.06.2024 18:39

ogretmenlik-meslek-kanunu-degisiyor-bakan-tekin-den-tesekkur-mesaji-img

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifte yer alan maddeleri AK Parti Grup Başkanvekili Güler şöyle sıraladı:

3 VEYA 4 DÖNEMLİK MESLEĞE HAZIRLIK EĞİTİMİNE ALINMASI PLANLANMAKTADIR

Nitelikli bir eğitim için nitelikli öğretmen yetiştirme modelinin kurulmasının zorunluluk haline geldiğini belirten Güler, şöyle devam etti:

"Bu amaçla, öğretmen adaylarının, öğretmenlik alanına kaynak teşkil eden bir yükseköğretim programını tamamladıklarında bu kanun ile kurulacak olan Milli Eğitim Akademisi aracılığıyla yükseköğretimde aldıkları eğitimleri tamamlayacak nitelikte akademik eğitimlerine göre 3 veya 4 dönemlik mesleğe hazırlık eğitimine alınması planlanmaktadır. Akademide mesleğe hazırlamaya yönelik verilen eğitimlerle; öğretmenlik meslek bilgisi ve özel alan bilgisi başta olmak üzere bir öğretmende bulunması gereken bütün yeterlilikler esas alınarak yürütülecek teorik ve uygulamalı dersler yoluyla öğretmen adaylarının en iyi şekilde yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Akademi eğitiminin bir bölümünün dünya örneklerinden az olmayacak şekilde okul uygulamasına ayrılarak adayların uygulama eksiğinin giderilmesi hedeflenmektedir."

Öğretmen yetiştirme ve geliştirme sürecinin yürütülmesi için Bakanlığa bağlı bir akademi kurulmasının geçmişten beri talep edilen bir husus olduğunu belirten Güler, "Milli Eğitim Akademisi'nin kurulmasıyla, öğretmenler başta olmak üzere, eğitim yönetimi ve denetimi alanlarında görev alacak ve halen çalışmakta olan personelin, bilimsel ölçütler ve bilimsel gelişmeler doğrultusunda meslek içinde eğitimlerinin yapılması, kariyerlerinin geliştirilmesi ve eğitim kurumu yöneticilerine yöneticilik formasyonunun kazandırılması hedeflenmektedir. Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında bir üst göreve atanmada; öğretmenlerin görev öncesinde yetiştirilmesi ve diğer personelin akademide alacakları eğitimle kazanacakları ehliyet, kariyer ve liyakatin dikkate alınacak olması, milli eğitim akademisini kurumsal anlamda işlevsel yapacağı gibi milli eğitim kadrolarında görev alacak personeli de çok daha güçlü ve donanımlı hale getirecektir." diye konuştu.

ÖĞRETMENLERE KARŞI GÖREV ESNASINDA İŞLENEN SUÇLARIN CEZALARI ARTIRILIYOR

Anayasa Mahkemesi'nin 13 Temmuz 2023 tarihli kararıyla Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerinin iptal edildiğini hatırlatan Güler, iptal gerekçelerine uygun düzenlemelerin bu kanun teklifinde yer aldığını bildirdi.

AK Parti Grup Başkanı Güler, öğretmenlerin nitelik ve seçimi; hak, ödev ve sorumluluklarını; öğretmen olacaklara disiplin işlemi noktasındaki düzenlemeler, KPSS puan üstünlüğüne göre öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleği yeterlilikleri çerçeveside teorik ve uygulamalı derslerden oluşan hazırlık eğitimine alınmaları; başarılı olanların atamaları; kadrolu öğretmenlik; öğretmenlerin yer değişiklikleri; öğretmenlerin kariyer basamaklarında ilerlemelerine yönelik düzenlemeler gibi bir çok başlığın kanun teklifinde yer aldığını açıkladı.

Bazı okullarda şiddet olaylarının meydana geldiğini hatırlatan Güler, bu teklifle öğretmene şiddete uygulanacak cezaların artırılacağını bildirdi.

Güler, öğretmenlere karşı görevleri esnasında, görevleri sebebiyle işlenen kasten yaralama, tehdit, hakaret, görevi yaptırmamakta direnme suçlarında cezaları yarı oranında artırmayı öngördüklerini açıkladı.

Güler, Türk Ceza Kanunu'nun 51. maddesinde düzenlenen hapis cezasının ertelenmesi hükümlerini de uygulanmaması noktasında teklifte düzenleme yer aldığını anlattı.

HAZIRLIK EĞİTİM SÜRESİ 4 DÖNEMİ KAPSAYACAK

Akademide eğitim alan öğretmen adaylarına eğitim faaliyetleri hazırlık dönemi içerisinde her ay 18 bin 650 ek gösterge rakamının memur aylığının katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ödeme yapılacağını açıklayan Güler, hazırlık eğitiminin süresinin; her bir dönem 14 hafta olmak üzere 4 dönemlik bir süreyi kapsadığını, bu sürenin en uzun haliyle 14 ay, en kısa haliyle 10 ay olacağını bildirdi.

Güler, eğitim fakülteleri gibi öğretmen yetiştiren bölümlerden mezun olan öğretmen adayı için bu sürenin 3 dönem olacağını, bu bölümler için hazırlık eğitimi süresinin en az 30 hafta, en çok 42 hafta olarak belirlenebileceğini söyledi.

Eğitim fakülteleri varken neden Milli Eğitim Akademisi'nin kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu ise Güler şöyle açıkladı:

"Ülkemizde öğretmen yetiştirme konusunda tek bir model bulunmamaktadır. Türkiye'de sadece 6 alanda öğretmen yetiştirme faaliyetlerini yürüten eğitim fakülteleri eliyle bu süreç yürütülmektedir. Çoğunluğu lise düzeyi alanlarda olmak üzere 20 alanda eğitim fakülteleri ve fen edebiyat fakülteleri başta olmak üzere diğer fakülteler öğretmen yetiştirmektedir. İstihdam edilen 62 alanın öğretmenleri ise eğitim fakülteleri dışındaki fakültelerde yetişmektedir. Eğitim fakülteleri dışındaki fakültelerde yetişen öğretmen adayları öğretmen olmak için ayrıca Pedagojik Formasyon olarak bilinen öğretmenlik meslek bilgisi derslerini seçmeli olarak veya mezuniyet sonrası katıldıkları sertifika programları aracılığıyla almaktadırlar."

KARİYER BASAMAKLARI

Öğretmenlik mesleğinin; öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrıldığını anlatan Güler, "Kariyer basamaklarında ilerlemede yazılı sınav kaldırılmıştır. Kariyer basamaklarında ilerlemede mesleki çalışmalar kaldırılmıştır. Uzman öğretmenlik unvanı için en az 10 yıl öğretmen olarak hizmeti bulunması; başöğretmenlik ünvanı için en az 10 yıl uzman öğretmen olarak hizmetin gerçekleştirilmesi; kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının bulunmaması; akademi tarafından verilen uzman öğretmenlik, başöğretmenlik eğitim programlarının tamamlanması şartını teklifimizde getiriyoruz. Ayrıca kanun yürürlüğe gireceği tarihte görevde bulunan öğretmen ve uzman öğretmenlere öğretmenlikte veya uzman öğretmenlikte 20 yıllık çalışma süresini tamamlamaları halinde doğrudan başöğretmen ünvanı için başvuruda bulunabilme imkanı sağlanmış oluyor." bilgisini paylaştı.

Kanun teklifiyle özel okullardaki öğretmenlere bir taban ücret getirilip getirilmediğinin sorulması üzerine Güler, bunun teklifte yer almadığını bildirdi.

Uzman öğretmenler ve başöğretmenler açısından da Milli Eğitim Akademisi'nin önemli bir işlev göreceğini dile getiren Güler, "Öğretmenlerimizin hem gelişen koşullara bilgi seviyelerinin yükseltilmesi hem mevcut değişen ve gelişen koşullara uyumlarının sağlanması hem de diğer ölçümleme ve bununla beraber branşlardaki gelişmelere uygun alacakları akademik eğitimlerle beraber uyum sağlanmasını amaçlıyoruz." dedi.

BAKAN TEKİN'DEN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "3 Şubat 2022 ve 7354 Sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kısmi iptal kararı sonrasında, Bakanlığımızın eğitim paydaşlarıyla gerçekleştirdiği istişareler ve yoğun çalışmalar sonucunda eğitim camiasının beklentilerinin karşılanması, öğretmenlik mesleğinin itibarının daha da artırılması amacıyla hazırlanan Öğretmenlik Mesleği Kanun teklifi bugün itibariyle TBMM Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

İçerisinde eğitimcilere yönelik şiddetin önlenmesi, kariyer basamaklarının yeniden düzenlenmesi, meslektaşlarımızın hak ve görevlerinin tek bir metinde toplanması, 1980’li yılların sonundan itibaren ülkemizin gündeminde olan ve bu süreçte yapılan tüm Millî Eğitim Şûralarında tavsiye kararlarında yer alan Millî Eğitim Akademisinin kurulması gibi maddelerin yer aldığı ÖMK'nin hazırlanmasında emeği geçen başta AK Parti Grup Başkanı

Abdullah Güler ile Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer olmak üzere tüm milletvekillerimize, öğretmenlerimize ve eğitim paydaşlarımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

KPSS LİSANS SINAVI SAAT KAÇTA BAŞLIYOR, KAÇTA BİTİYOR 2024? KPSS kaç soru, kaç dakika sürecek?

KPSS lisans sınavı 14 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek. Bir devlet kurumunda memur olmanın yolunu açan sınava milyonlarca adayın katılması bekleniyor. ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile KPSS sınav giriş belgeleri günler öncesinde yayınlandı. Adaylar sınava ilişkin son hazırlıklarını tamamlarken KPSS lisans sınavı saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor 2024? KPSS kaç soru, kaç dakika sürecek? Sorularının yanıtları da internette araştırılıyor…

Giriş: 12.07.2024 14:16

Güncelleme: 12.07.2024 14:16

kpss-lisans-sinavi-saat-kacta-basliyor-kacta-bitiyor-2024-kpss-kac-soru-kac-dakika-surecek-18290-img

YENİ PAZAR ÜNİVERSİTESİ NEREDE? Binlerce mağdur var! Yeni Pazar Üniversitesi şikayet

Yeni Pazar Üniversitesi nerede? Uzaktan eğitim verdiği ve binlerce öğrencisi bulunduğu iddiası dolaşan Yeni Pazar Üniversitesi hakkında şok eden gelişme yaşandı. Büyük para vurgunlarının yapıldığı öne sürülen üniversiteye ilişkin CİMER’e de çok sayıda şikayet geldi. Yeni Pazar Üniversitesi şikayet…

Giriş: 12.07.2024 12:33

Güncelleme: 12.07.2024 12:33

yeni-pazar-universitesi-nerede-binlerce-magdur-var-yeni-pazar-universitesi-sikayet-18263-img

Akademik rezalet! Üniversite hayali rektörü liseli

İnternet sitesi üzerinden öğrenci toplayan Yeni Pazar Üniversitesi'nin aslında hiç olmadığı ortaya çıktı. Kayıt için 2 ile 4 bin Euro arasında para ödeyenler, diplomalarının sahte olduğunu anlayınca kampüsü ve akademisyeni bulunmayan sözde üniversiteye dava açtı. Rektör görülen Ali İlseven'in Profesör değil lise mezunu olduğu iddia edildi.

Giriş: 12.07.2024 10:54

Güncelleme: 12.07.2024 12:52

akademik-rezalet-universite-hayali-rektoru-liseli-18223-img

ÖGG BUGÜN AÇIKLANIR MI? Gözler EGM’de! 109 Dönem Özel Güvenlik Temel Eğitim sınav sonuç EKRANI

ÖGG bugün açıklanır mı? Türkiye’de herhangi bir şirkette güvenlik olarak göreve başlamadan önce Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından zorunlu sınava katılma zorunluluğu bulunuyor. Sınavı ise EGM kendi bünyesinde silahlı/silahsız eğitim olarak ikiye ayırıyor. Sınavın ise ilk aşaması yazılı olarak yapılıyor. Ardından da silahlı güvenlik için yeni bir sınav aşamasına geçiliyor. İşte 109 Dönem Özel Güvenlik Temel Eğitim sınav sonuç ekranı

Giriş: 12.07.2024 09:38

Güncelleme: 12.07.2024 09:38

ogg-bugun-aciklanir-mi-gozler-egmde-109-donem-ozel-guvenlik-temel-egitim-sinav-sonuc-ekrani-18191-img

İlkokul kayıt tarihleri: MEB 2024-2025 ilkokul kayıtları ne zaman, hangi tarihte başlıyor ve çocuğum hangi okula gidecek?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) eğitim öğretim takvimi açıklandı. 2024-2025 eğitim yılı 9 Eylül tarihinde başlayacak. İlk kez okula adım atacak olan minik öğrenciler ve velileri büyük bir heyecan içinde. Peki, ilkokul kayıtları ne zaman başlayacak ve çocuğunuz hangi okula gidecek? MEB tarafından belirlenen ilkokul kayıt tarihleri…

Giriş: 11.07.2024 23:36

Güncelleme: 11.07.2024 23:36

ilkokul-kayit-tarihleri-meb-2024-2025-ilkokul-kayitlari-ne-zaman-hangi-tarihte-basliyor-ve-cocugum-hangi-okula-gidecek-18135-img

LGS TERCİH SONUCU SORGULAMA EKRANI: 2024 LGS tercih ve yerleştirme sonuçları açıklandı mı, lise tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ve nereden sorgulanacak?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih sonuçlarının açıklanması için geri sayım başladı. Öğrenciler ve veliler, LGS 2024 tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan duyuruya göre, 1. tercih başvuruları 17 Temmuz'da sona erecek. Merkezi ve yerel yerleştirme süreçlerinin tamamlanmasının ardından, LGS tercih sonuçları temmuz sonunda MEB'in resmi sitesi meb.gov.tr üzerinden ilan edilecek. Bu süreçte öğrenciler, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Meslek Lisesi tercihlerini kontrol edebilecekler. İşte LGS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih ve detaylar...

Giriş: 11.07.2024 23:14

Güncelleme: 11.07.2024 23:14

lgs-tercih-sonucu-sorgulama-ekrani-2024-lgs-tercih-ve-yerlestirme-sonuclari-aciklandi-mi-lise-tercih-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak-ve-nereden-sorgulanacak-18128-img

MEB BİLSEM öğretmen atama tercih tarihleri: 2024 BİLSEM öğretmen atama tercihleri ne zaman, nasıl yapılır?

BİLSEM öğretmen atama sürecinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 2024 yılı için Bilim ve Sanat Merkezleri'nde görev alacak öğretmenlerin tercih sürecini başlattı. Adaylar, sözlü sınav sonuçlarına göre belirlenen puanlarla tercihlerini yapabilecekler. Tercih yapmaya esas puanı 40 ve üzeri olan öğretmenler, görev yaptıkları ildeki boş kontenjanları değerlendirerek tercihlerini yapabilecekler. BİLSEM öğretmen atama sürecinde detaylar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmî internet sitesinde yayımlanacak. İşte 2024 MEB BİLSEM öğretmen atama tercih tarihleri…

Giriş: 11.07.2024 22:45

Güncelleme: 11.07.2024 22:45

meb-bilsem-ogretmen-atama-tercih-tarihleri-2024-bilsem-ogretmen-atama-tercihleri-ne-zaman-nasil-yapilir-18123-img

YKS SONUÇ TARİHİ: 2024 Üniversite sınavı (TYT - AYT- YDT) sonuçları ne zaman açıklanacak, erken açıklanır mı?

Üniversite adayları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. YKS 2024 sonuçları için geri sayım başladı ve adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi merakla bekliyor. ÖSYM tarafından belirlenen sınav takvimine göre, YKS sonuçları 17 Temmuz'da açıklanacak. Temel Yetenek Testi (TYT), Alan Yetenek Testi (AYT) ve Yabancı Dil Seviye Tespit Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşan YKS'nin sonuçları, "sonuc.osym.gov.tr" üzerinden ilan edilecek. Üniversite hayali kuran adaylar, sonuçlarını öğrenmek için bu ekranı sıkça ziyaret ediyor. İşte YKS sonuçları tarihine ilişkin merak edilenler…

Giriş: 11.07.2024 22:26

Güncelleme: 11.07.2024 22:26

yks-sonuc-tarihi-2024-universite-sinavi-tyt-ayt-ydt-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak-erken-aciklanir-mi-18120-img

Üniversitelerde önemli değişiklik! Üniversitelerde ikinci öğretim kalktı mı? 2024 Vakıf ve özel üniversitelerde ikinci öğretim (İÖ) kapandı mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye genelinde üniversitelerde ikinci öğretim programlarının kaldırılmasına karar verdi. YÖK Başkanı Erol Özvar'ın açıklamasına göre, ikinci öğretimler, özellikle çalışma saatleri dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için düzenlenen programlar olarak biliniyordu. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte, bu programlar artık devlet üniversitelerinde uygulanmayacak. Kararın gerekçesi olarak, eğitim fırsatlarının daha adil ve dengeli bir şekilde dağıtılması gösterildi. İşte Üniversitelerde ikinci öğretim kalktı mı? Sorusunun yanıtına ilişkin merak edilenler…

Giriş: 11.07.2024 20:42

Güncelleme: 11.07.2024 20:42

universitelerde-onemli-degisiklik-universitelerde-ikinci-ogretim-kalkti-mi-2024-vakif-ve-ozel-universitelerde-ikinci-ogretim-io-kapandi-mi-18109-img

Ünlü Şef Danilo Zanna, Kızılay'ın kampında öğrencilerle lezzet dolu deneyimlerini paylaştı

Türk Kızılay, her yıl farklı kategorilerde düzenlediği tematik gençlik kamplarıyla öğrencileri bir araya getiriyor. Bu yılın ilk defasında düzenlenen ‘İyilik Şefleri Kampı'nda, deprem bölgesinde gastronomi alanında eğitim gören lise öğrencileri buluştu. Ünlü Şef Danilo Zanna, öğrencilere mesleğin inceliklerini aktardı.

Giriş: 11.07.2024 17:58

Güncelleme: 11.07.2024 17:59

unlu-sef-danilo-zanna-kizilayin-kampinda-ogrencilerle-lezzet-dolu-deneyimlerini-paylasti-18084-img

109 DÖNEM ÖZEL GÜVENLİK SINAV SONUÇLARI (TEMMUZ 2024): ÖGG sınav sonucu sorgulama ekranı

109 Dönem Özel Güvenlik sınav sonuçları (Temmuz 2024): Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından 29 Haziran’da düzenlenen ve 85. Yenileme Sınavı da olan sınavın ardından gözler sonuçlara çevrildi. 109 Dönem ÖGG sınav sonuçlarının ise ne zaman açıklanacağı ve sorgulama ekranı araştırılıyor. İşte ÖGG sınav sonucu sorgulama ekranı…

Giriş: 11.07.2024 16:38

Güncelleme: 12.07.2024 09:09

109-donem-ozel-guvenlik-sinav-sonuclari-temmuz-2024-ogg-sinav-sonucu-sorgulama-ekrani-18059-img

Boğaziçi Üniversitesi, Avrupa'nın en hızlı gelişen yükseköğretim kurumu seçildi

Boğaziçi Üniversitesi, yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS'in "Avrupa'nın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2025"te 34 sıra birden yükselerek, bölgesel sıralamada en fazla ilerleme gösteren yükseköğretim kurumu oldu.

Giriş: 11.07.2024 15:48

Güncelleme: 11.07.2024 15:53

bogazici-universitesi-avrupanin-en-fazla-ilerleme-gosteren-yuksekogretim-kurumu-oldu-18044-img

3206-3037-3315-4502-7368-4503-7248-1101 NİTELİK KODU NEDİR? KPSS 2024 tercih nitelik kodları tam liste

3206-3037-3315-4502-7368-4503-7248-1101 nitelik kodu nedir? Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kapsamında tercih dönemini duyurdu. Böylece memur olma hayali kuran milyonlarca aday sistem üzerinde başvuru yapabilecek. Adaylar diledikleri kamu kurum veya kuruluşuna boş kontenjana göre başvuru yapabilecek. Bu kapsamda nitelik kodları merak ediliyor ve araştırılıyor. İşte KPSS 2024 tercih nitelik kodları tam liste

Giriş: 11.07.2024 14:48

Güncelleme: 11.07.2024 14:48

3206-3037-3315-4502-7368-4503-7248-1101-nitelik-kodu-nedir-kpss-2024-tercih-nitelik-kodlari-tam-liste-18014-img

MEB İLLER ARASI İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME BAŞVURU EKRANI 2024: Öğretmenlere ikinci il içi ve iller arası atama başvuru tarihleri belli oldu!

MEB iller arası isteğe bağlı yer değiştirme ekranı bugün binlerce öğretmen tarafından ziyaret ediliyor.  Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler için büyük bir müjdeye imza attı. Öğretmenlere il içi ve iller arası tayinlerin ardından ikinci bir şans daha verildi. İlk atama sonuçlarından memnun olmayan öğretmenler ikinci bir tayin başvurusunda bulunabilecek. İller arası tayin başvurular ise 11 Temmuz Perşembe günü itibariyle başladı. İl içi atama başvurularının da tarihi belli oldu. İşte MEB iller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvuru ekranı ve konuya dair ayrıntılar…

Giriş: 11.07.2024 11:33

Güncelleme: 11.07.2024 11:33

meb-iller-arasi-istege-bagli-yer-degistirme-basvuru-ekrani-2024-ogretmenlere-ikinci-il-ici-ve-iller-arasi-atama-basvuru-tarihleri-belli-oldu-17951-img

KPSS-2024/1 tercihleri başladı

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) 2024/1 tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. ÖSYM takvimi doğrultusunda bazı kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonlarına 1. yerleştirme yapılacak. Adaylar tercih başvurularını ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilecek.

Giriş: 11.07.2024 11:23

Güncelleme: 11.07.2024 11:23

kpss-20241-tercihleri-basladi--17944-img

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yeni gelişme: İlk 6 madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin ilk 6 maddesi kabul edildi. Teklif, öğretmenlerin seçilmesi, yetiştirilmesi, atanması, hakları, ödev ve sorumlulukları, ödül ve cezaları, kariyer basamaklarında ilerlemeleri ve öğretmenlik mesleğine ilişkin diğer hususlar ile Milli Eğitim Akademisinin kurulması, görevleri, ve görevlerine ilişkin düzenlemeler gibi önemli konuları içeriyor.

Giriş: 11.07.2024 07:33

Güncelleme: 11.07.2024 07:33

ogretmenlik-meslek-kanununda-yeni-gelisme-ilk-6-madde-kabul-edildi-17880-img

KPSS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı: ÖSYM 2024 KPSS sınav giriş yerleri sorgulaması nereden ve nasıl yapılır?

Binlerce adayın merakla beklediği KPSS için giriş belgeleri nihayet erişime açıldı. Kamu Personeli Seçme Sınavı'na katılacak adaylar, sınav günü ve yerini öğrenmek için belgelerini incelemeye başladı. Sınav heyecanının dorukta olduğu bu dönemde adaylar, belgelerini ÖSYM'nin resmi internet sitesinden veya mobil uygulamalarından temin edebilirler. İşte 2024 KPSS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı…

Giriş: 11.07.2024 02:03

Güncelleme: 11.07.2024 02:03

kpss-sinav-giris-belgesi-sorgulama-ekrani-osym-2024-kpss-sinav-giris-yerleri-sorgulamasi-nereden-ve-nasil-yapilir-17863-img

Öğretmen yer değiştirme başvuru ekranı: 2024 Öğretmenlerin 2. il içi ve il dışı atama başvuruları ne zaman başlayacak ve nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in son açıklamalarıyla birlikte öğretmenler için yeni bir yer değiştirme fırsatı doğdu. İkinci kez il içi ve iller arası tayin başvuruları, temmuz ayında MEBBİS üzerinden alınacak. Öğretmenler, kontenjan kriterleri doğrultusunda yeni görev yerleri için başvurularını yapabilecekler. Yılın bu zamanında yapılan bu değişiklik, öğretmenler arasında heyecan yaratırken, tayin sürecinde adayların dikkat etmesi gereken detaylar da kılavuz bilgilerle belirlenecek. İşte Temmuz 2024 Öğretmen yer değiştirme başvuru ekranı…

Giriş: 10.07.2024 20:32

Güncelleme: 10.07.2024 20:32

ogretmen-yer-degistirme-basvuru-ekrani-2024-ogretmenlerin-2-il-ici-ve-il-disi-atama-basvurulari-ne-zaman-baslayacak-ve-nasil-yapilacak-17824-img

İKİNCİ ÖĞRETİM NEDİR, NORMAL ÜNİVERSİTEDEN FARKI NEDİR? İkinci öğretime kimler gidebiliyordu, hangi bölümlerde vardı?

İkinci öğretim ilk olarak 1993-1994 akademik yılında başlatılırken, hızla yaygınlaşan programlardaki öğrencilerin sayısının günümüzde 500 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Ancak 2024 YKS sınavı sonuçlarının açıklanmasına kısa süre kala devlet üniversitelerinde ikinci öğretimler kapatıldı. Adaylar bu yıl tercihlerde ikinci öğretim yazamayacak. Peki, İkinci öğretim nedir? İkinci öğretime kimler gidebiliyordu, hangi bölümlerde vardı? İşte ayrıntılar…

Giriş: 10.07.2024 16:42

Güncelleme: 10.07.2024 16:42

ikinci-ogretim-nedir-normal-universiteden-farki-nedir-ikinci-ogretime-kimler-gidebiliyordu-hangi-bolumlerde-vardi-17769-img

İİBF, 66 yıllık akademik tecrübesiyle yeni mezunlarını veriyor

Anadolu Üniversitesi'nin köklü kurumlarından biri olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF), eğitim-öğretime 1958 yılında Akşam Eskişehir Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu adıyla başladı. Bir yıl sonra Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (EİTİA) olarak Türkiye'nin az sayıdaki akademilerinden biri haline geldi. Kurum, Türkiye ve dünya çapında birçok başarılı ekonomist ve idari bilimci yetiştirdi ve 1982 yılında Fakülte kimliğini kazanarak köklü geçmişi ile Türkiye'deki ilk akademilerden biri oldu. İİBF, 66 yıllık akademik birikimiyle bugün de yeni mezunlarını başarıyla yetiştirmeye devam ediyor.

Giriş: 10.07.2024 16:11

Güncelleme: 10.07.2024 16:13

iibf-66-yillik-akademik-tecrubesiyle-yeni-mezunlarini-veriyor-17758-img