Öğretmenlere karşı işlenen suçların cezası artıyor! İşte Meclis'e gönderilen taslağın maddeleri

Gelecek hafta Meclis'e sunulması planlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun taslağının maddeleri ortaya çıktı. Öğretmenlere yönelik suçların artması planlanırken, Milli Eğitim Akademisi'nde adayların teorik derslerden geçme notu 60 olacak. İşte detaylar...

Meltem Kaya Sapmaz

Oluşturma: 06.06.2024 15:52

Güncelleme: 06.06.2024 15:58

Son dönemde artan öğretmenlere yönelik şiddet haberlerinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Şiddete karşı cezaların ağırlaştırılması için Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun taslağı hazırlanmıştı. Meclis'e gönderilecek taslağın maddeleri ortaya çıktı.

CEZALAR ARTIYOR

Öğretmenlere karşı uygulanan şiddetin cezasını artırmaya yönelik maddelerin de yer aldığı Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun haftaya Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor. TRT Haber'in haberine göre; Kasten yaralama suçunda ceza 2 yıl 3 aydan, 6 yıl 9 aya kadar olarak uygulanacak. Tehdit suçunda 9 aydan 3 yıla kadar, nitelikli hallerde 3 yıldan 7 yıl 6 aya kadar, hakaret suçunda ise 1 yıldan 3 yıla kadar ceza verilebilecek. Görevi yaptırmamak için direnme suçluları 9 aydan 4 yıl 6 aya kadar, nitelikli hallerde ise 1 yıl 4 aydan 9 yıla kadar hapis ile karşılaşacak.

GEÇME NOTU 60 OLACAK

Milli Eğitim Akademisi'nde adayların teorik derslerden geçme notu 60, uygulamaları derslerde ise başarı notu 70 olarak belirlenecek. Teorik ve uygulamalı derslerin ortalaması atamaya esas olacak

6 GÜN EĞİTİME KATILMAYANIN İLİŞİĞİ KESİLECEK

Bir dönemde mazeretsiz 6 gün eğitime katılmayanın ilişiği kesilecek. Yasadışı örgüt faaliyetlerine katılmak, uyuşturucu kullanmak ve temin etmek kesin çıkarılma sebebi olacak.

Adaylara 30 bin ek göstergenin memur aylık katsayısı ile çarpımı kadar maaş verilecek. Kanun yürürlüğe girene kadar aday öğretmenler hizmet içi eğitim alacak.

Gözden Kaçmasın