NASA duyurdu! Emektar teleskop Hubble’dan kötü haber

NASA’nın JWS teleskobundan önce geliştirdiği emektar teleskobu Hubble’dan kötü haber geldi. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, yıllardır görev yapan bu teleskobun bozulduğunu açıkladı.

Okan Güleş

Oluşturma: 05.06.2024 09:38

Güncelleme: 05.06.2024 10:44

NASA, evrenin derinliklerini sahip olduğu uzay teleskopları ile inceliyor. Teleskop denince de akla hem James Webb hem de Hubble geliyor.

Uzayla ilgili pek çok sırrı ortaya çıkaran teleskoplardan Hubble, yıllar sonra ciddi bir problemle karşı karşıya kaldı ve bozuldu. Yaşanan bu sorunu NASA duyurdu.

HUBBLE TELESKOBU BOZULDU

NASA’dan yapılan açıklamada teleskobun jiroskop sistemindeki arıza nedeniyle uyku moduna geçirildiği aktarıldı.

Uzun süreli odaklanma sisteminin bir parçası olan jiroskoplardan birinin arızalanmasına rağmen Hubble Teleskobu'nun güvende ancak atıl olduğu ifade edildi.

Ayrıca açıklamada, yetkililerin Hubble Uzay Teleskobu'ndaki arızayı gidermek için ne yapılması gerektiği üzerinde çalıştıkları aktarıldı.

1990’da yörüngeye oturtulan Hubble Uzay Teleskobu'nda bulunan bir veya iki çalışan jiroskopla halen keşif yapmaya devam edebileceği belirtiliyor.

Son olarak Hubble Uzay Teleskobu'na en son 2009’da uzaydaki gözlemleri sırasında doğru yöne odaklanmasını ve sabit kalmasını sağlayan 6 yeni jiroskop konulmuştu.

Gözden Kaçmasın