canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

MUHARREM AYI İLK GECE NAMAZI: Muharrem ayının ilk 10 gününde kılınacak namaz kaç rekat, nasıl kılınır?

Muharrem ayı ilk gece namazı, Hicri yeni yıla ibadet ederek girmek isteyenler tarafından kılınıyor. Muharrem ayı 7 Temmuz Pazar günü başlıyor ve bu gece Hicri yılbaşı kutlanacak. Pek çok kişi İslam alemi için oldukça kıymetli olan Muharrem ayını dua, ibadet ve taat ile geçirmeyi planlarken, ilahi rahmet ve bereketin her zamankinden çok olduğu şu günlerde kılınacak namazlar da araştırma konusu olmaya devam ediyor. Peki, Muharrem ayının ilk 10 gününde kılınacak namazlar kaç rekat, nasıl kılınır? İşte Muharrem ayı ilk gece namazı ve bu ayda kılınması tavsiye edilen namaza dair ayrıntılar…

Giriş: 07.07.2024 17:20

Güncelleme: 07.07.2024 17:20

muharrem-ayi-ilk-gece-namazi-muharrem-ayinin-ilk-10-gununde-kilinacak-namaz-kac-rekat-nasil-kilinir--16959-img

Muharrem ayı Hicri takvimin ilk ayı ve inananlar bu özel ayı ibadetlerle karşılıyor. Bu aya özel dualar edilirken, Muharrem ayı ilk gece namazı ile Muharrem ayının ilk 10 gününde kılınacak namaz an itibariyle yoğun şekilde araştırılıyor. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) Mekke’den Medine’ye hicret ediş tarihinin başlangıç olarak baz alındığı Hicri takvimin ilk ayı İslam dünyası için büyük önem taşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da hazırladığı dini günler takviminde Muharrem ayı başlangıç tarihine yer veriyor. Diğer yandan din adamları da Muharrem ayı ile gece namazı ile Muharrem ayının ilk 10 gününde kılınacak namaz hakkında vatandaşlara bilgi veriyor…


MUHARREM AYI İLK GECE NAMAZI

Muharrem ayının ilk gecesinde 2 Rekât namaz kılınır:

Akşam ve Yatsı arasında (yani Zilhicce’nin son gününü, Muharrem’in birinci gününe bağlayan gece): Allah rızası için 2 rekât namaz kılınır.

Akşamla Yatsı arasında vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonra da kılınabilir. Namaza şu niyetle başlanır:

“Ya Rabbi, bizi yetiştirmiş olduğun bu seneyi, hakkımızda mübarek kılman; Afvı İlahi’ne, Feyzi İlahi’ne mazhar kılman; dünyevi ve uhrevi saadetlere nail eylemen için; Allahu Ekber. “

Her iki rekâtta: 7 Fatiha Şerif, 7 Ayetel Kürsi, 7 İhlası Şerif, okunur.

Namazdan sonra: 11 defa : La ilahe illAllahü vahdehu la şerikeleh. Lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyi ve yumit. Ve hüve hayyün la yemutü biyedihil hayr. Ve hüve ala külli şey’in kadir.

11 İstiğfarı şerif: Estağfirullah El Azim Ve Etübü İleyh.

11 Salevatı Şerif : Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali Seyyidina Muhammed.

Dua yapılır: Duada, geçmiş senenin günahlarının affı ve yeni seneye günahsız girmek için iltica edilir.

Yatsı namazından sonra imsak vaktine kadar:

10 Rekât namaz kılınır:

Her rekâtta 1 Fâtiha, 10 Âyetel-Kürsî ve 10 İhlâs-ı şerif okunur.

Sonra eller kaldırılarak kendisi, anne babası ve tüm inanan erkeklerle kadınlar için istiğfarda bulunulduktan sonra aşağıdaki dua okunur:

Allahumme Ente Rabbi kadimun vehezhi senetün cedîde. Feselüke min hayrihe ve eüzü bike min şerrihe. Ve estekfike meünetehe ve şuğulihe. Ya zel celali velikram.

Allahumme entel ebediyyül kadimu. vehezhi senetün cedîde Eselüke fihel ismete minel şeytani vel evne ala hazihil nefsül emmaretü bilsüi. Vel iştiğalü bime yukarribuni ileyke. ya zel celal vel ikram! Âmin.

MEALİ:

“Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın Adı’yla! Ey Allâh’ım! Sen Kadîm (evveli olmayan) bir Rab’sin.

İşte bu yeni bir senedir. Ben Sen’den, bu senenin hayrından istiyorum, şerrinden de Sana sığınıyorum. Onun rızkından ve meşguliyetinden Sen’den isterim. Ey celâl ve ikrâm sâhibi! Ey Allâh’ım! Sen Ebedî’sin, Kadîm’sin (başlangıcın ve sonun yoktur). İşte bu yeni bir senedir. Ben bu sene Sen’den dilerim ki beni şeytandan koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey celâl ve ikrâm sâhibi! Âmîn!” Duâsını okuyan kişi için Allâh-u Te‘âlâ bir melek görevlendirir ki, o melek şeytanı o kişiden uzaklaştırır, Allâh-u Te‘âlâ nefsine karşı hareket etme hususunda ona yardım eder, râzı olduğu işlere onu muvaffak kılar ve bütün işlerinde o kişiye kolaylıklar ihsân eder.” (Muhammed Hakkî en-Nâzillî, Hazînetü’l-esrâr, sh:36; Hasen el-‘Adevî, en-Nefehâtü’n-Nebeviyye fi’l-vezâifi’l-‘âşûriy ye, sh:68)

MUHARREM AYININ İLK 10 GÜNÜNDE KILINACAK NAMAZ

Muharrem ayının ilk 10 gününde akşamla yatsı arasında, 2 rekâtta bir selam vererek 6 rekât namaz kılınır.

Akşamla yatsı arasında vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonra da kılınabilir.

Namaza şöyle niyet edilir:

“Niyet eyledim Ya Rabbi Sen’in Rıza-i Şerif’in için namaza. Herhangi bir komşumun ve din kardeşimin veya herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise, bu hakkın ödenmesi için, Allahu Ekber …”

1. Rekâtta: 1 Fatiha, 1 Ayetül Kürsi okunur.

2. Rekâtta: 1 Fatiha, 1 İhlas-ı Şerif okunur.

3. Rekâtta: 1 Fatiha, 1 Elhakümüttekasür, 11 İhlas-ı Şerif okunur.

4. Rekâtta: 1 Fatiha, 10 İhlas-ı Şerif okunur.

5. Rekâtta: 1 Fatiha, 3 Kul ya eyyühel kafirun, 11 İhlas-ı Şerif okunur.

6. Rekâtta: 1 Fatiha, 11 İhlas-ı Şerif okunur.

Namazdan sonra dua edilir.

268 bin lira su faturası şoke etti: "Siz beni toprak ağası mı sandınız?"

Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesinde yaşayan bir vatandaşa 268 bin 821 lira su faturası geldi. Bir aylık gelen su faturası karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen vatandaş, “Siz beni toprak ağası mı sandınız” dedi.

Giriş: 17.07.2024 18:56

268-bin-lira-su-faturasi-soke-etti-siz-beni-toprak-agasi-mi-sandiniz-21422-img

Depremzede vatandaşların yaşadığı 2 konteyner alevlere teslim oldu

Hatay’ın Antakya ilçesinde depremzede vatandaşların yaşadığı 2 konteyner alevlere teslim oldu. Dumandan etkilenen bir vatandaş hastaneye kaldırıldı.

Giriş: 17.07.2024 18:41

depremzede-vatandaslarin-yasadigi-2-konteyner-alevlere-teslim-oldu-21418-img

TAG Otoyolu'nda 7 araçlı zincirleme kaza: 1 ölü, 6 yaralı

Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nun Gaziantep kesiminde 5 tır ile 2 kamyonetin karıştığı zincirleme trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı. Kaza nedeniyle TAG otoyolunda uzun araç kuyrukları oluştu.

Giriş: 17.07.2024 18:33

tag-otoyolunda-7-aracli-zincirleme-kaza-1-olu-6-yarali-21417-img

Antalya'da sahte para operasyonu: 3 şüpheli tutuklandı

Antalya'da sahte 100 ABD Doları kullanarak dolandırıcılık yapan şüphelilere yönelik operasyonda, 49 sahte banknot ele geçirildi, olayla ilgili gözaltına alınan 3 kişi tutuklandı.

Giriş: 17.07.2024 18:14

antalyada-sahte-para-operasyonu-3-supheli-tutuklandi-21413-img

MİLYONER AİLE BAŞVURU FORMU 2024: Milyoner Aile nasıl başvurabilirim?

Milyoner Aile başvuru formu 2024: Televizyon ekranların yeni yarışma programlarından Milyoner Aile büyük ilgi topladı. Kısa sürede beğenilen ve Engin Altan Düzyatan’ın sunduğu Milyoner Aile yarışma formatı da çok beğenildi. Böylece yarışmayı izleyenler nasıl başvuru yapabileceğini araştırmaya başladı. Milyoner Aile nasıl başvurabilirim?

Giriş: 17.07.2024 17:24

milyoner-aile-basvuru-formu-2024-milyoner-aile-nasil-basvurabilirim-21399-img

Burası Norveç değil Bitlis! Kalderanın yıldızlarla buluşması görenleri büyüledi

Bitlis'in Tatvan ilçesindeki Nemrut Krater Gölü etrafında kalderanın yıldızlarla buluşması unutulmaz anlara sahne oldu. Uzay ve doğa gözlemciliği yapan Dr. Öğretim Üyesi Cihan Önen, o anları uzun pozlama tekniği ile objektifine yansıttı.

Giriş: 17.07.2024 15:56

burasi-norvec-degil-bitlis-kalderanin-yildizlarla-bulusmasi-gorenleri-buyuledi-21357-img

7 metrelik anıtsal keşif! Malazgirt Zaferi araştırmalarında heyecan verici gelişme

Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Malazgirt Savaşı'nın yapıldığı alanın tespiti için kazı çalışmaları devam ediyor. Son kazılarda, içinde 5 mezarın bulunduğu 7 metre genişliğinde yeni bir anıtsal mekana ulaşıldı.

Giriş: 17.07.2024 15:27

7-metrelik-anitsal-kesif-malazgirt-zaferi-arastirmalarinda-heyecan-verici-gelisme-21347-img

MasterChef'te ana kadroya giren isimler açıklandı: Son yarışmacı da kadroya katıldı

MasterChef 2024 sezonu büyük bir heyecanla başladı. İki turun ardından yarışmacılar, ana kadroya girebilmek için kıyasıya rekabet etti. İlk haftanın sonunda kadroya dahil olan ilk 5 isim belli oldu. İşte MasterChef'in ilk yarışmacıları...

Giriş: 17.07.2024 14:38

masterchefte-ana-kadroya-giren-isimler-aciklandi-son-yarismaci-da-kadroya-katildi-21322-img

5 yıl süren restorasyon bitti! Yıldız Sarayı yeniden açılıyor

Restorasyonu 2019'da başlayan Yıldız Sarayı, 5 yılın ardından ziyaretçilere yeniden açılacak. Sarayın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleşecek.

Giriş: 17.07.2024 13:35

5-yil-suren-restorasyon-bitti-yildiz-sarayi-yeniden-aciliyor-21308-img

Dünyanın 'en nadir' balinası karaya vurdu! Sadece 6 örneği bulunuyor

Dünyada şu ana kadar sadece 6 örneği olduğu tahmin edilen 'gagalı balina', Yeni Zelanda'nın Otago bölgesinde karaya vurdu. Yapılan incelemelerde, bu nadir türün 'kürek dişli gagalı balina' olduğu belirlendi ve bu türe dair çok az bilginin bulunduğu vurgulandı.

Giriş: 17.07.2024 12:56

dunyanin-en-nadir-balinasi-karaya-vurdu-sadece-6-ornegi-bulunuyor-21300-img

Galeriden aldığı araba eve gidemeden alev aldı

Büyük bir hevesle galeriden aldığı araç, eve gelemeden yolda yandı. Hayatının şokunu yaşayan adam, "Arabanın kefili bile vardı" dedi.

Giriş: 17.07.2024 08:34

galeriden-aldigi-araba-eve-gidemeden-alev-aldi-21208-img

Esenyurt'ta restorana ateş açıldı: Önünden geçen kişi hayatını kaybetti

Esenyurt'ta önünden geçtiği restorana silahla ateş açılması sonucu vurulan kişi yaşamını yitirdi. Polis, kaçan şüpheli veya şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.

Giriş: 17.07.2024 01:06

esenyurtta-restorana-ates-acildi-onunden-gecen-kisi-hayatini-kaybetti-21194-img

Kumar çetesine büyük darbe: "Demirbaşlar"a operasyonda 12 kişi gözaltında

zmir'de kumar faaliyetlerini tefecilik suçunu işleyebilmek için paravan olarak kullanan ve bu yolla 40 kişiden yaklaşık 7 milyon TL haksız kazanç elde eden "Demirbaşlar" Çetesine polis operasyon düzenledi. Operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı.

Giriş: 17.07.2024 00:08

kumar-cetesine-buyuk-darbe-demirbaslara-operasyonda-12-kisi-gozaltinda-21186-img

Köpek korkusu kazaya neden oldu: Bisikletli motosikletle çarpışarak hayatını kaybetti

Aydın'da D.K. (25) idaresindeki 09 AKG 332 motosiklet, İsabeyli Mahallesi'nde Furkan Berk Şahin'in (24) kullandığı bisikletle çarpıştı. Köpeklerden kaçmaya çalışan Şahin, kaza sonucu hayatını kaybetti.

Giriş: 16.07.2024 23:47

kopek-korkusu-kazaya-neden-oldu-bisikletli-motosikletle-carpisarak-hayatini-kaybetti-21181-img

Oksijen yüklü tankerde sızıntı: Devlet hastanesi ve evler boşaltıldı

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde park halindeki medikal oksijen yüklü tankerde oluşan sızıntı korku yarattı. Tedbir amacıyla Sapanca Devlet Hastanesi ile yakında bulunan TOKİ konutlarının bazıları tedbir amacıyla boşaltıldı.

Giriş: 16.07.2024 22:26

oksijen-yuklu-tankerde-sizinti-devlet-hastanesi-ve-evler-bosaltildi-21168-img

Türkiye'nin birçok ilinde orman yangını: Havadan ve karadan müdahale ediliyor

Balıkesir, İzmir, Denizli, Çanakkale, Hatay ve Adıyaman'da çıkan orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale edilmeye başlandı. Hatay'daki orman yangını kontrol altına alındı. Diğer illerde ekipler yoğun şekilde yangınları söndürme çalışmalarını sürdürüyor.

Giriş: 16.07.2024 19:52

3-ilde-orman-yangini-havadan-ve-karadan-mudahale-ediliyor-21153-img

Denizli'nin Çameli ilçesinde orman yangını çıktı

Denizli'nin Çameli ilçesinde çıkan orman yangınına, havadan ve karadan müdahale ediliyor. Yangının büyümesini önlemek için helikopterler ve arazözler yoğun şekilde çalışıyor.

Giriş: 16.07.2024 18:56

denizlinin-cameli-ilcesinde-orman-yangini-cikti-21141-img

Osmaniye'de terör operasyonu: 2 gözaltı

Osmaniye'de terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda yabancı uyruklu 2 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Giriş: 16.07.2024 18:37

osmaniyede-teror-operasyonu-2-gozalti-21137-img

AŞURE GÜNÜ NAMAZI NASIL KILINIR? Aşure günü namazı sevabı nedir?

Muharrem Ayı’nın onuncu gününde aşureler pişirildi ve oruçlar tutuldu. Oruç tutanlar heyecanla iftar vaktini beklerken bir de aşure günü namaz kılmak isteyenler konuyu araştırıyor. Aşure günü namazı nasıl kılınır? Aşure günü namazı sevabı nedir?

Giriş: 16.07.2024 17:20

asure-gunu-namazi-nasil-kilinir-asure-gunu-namazi-sevabi-nedir-21121-img

ENGİN ALTAN DÜZYATAN KAÇ YAŞINDA? Yeniden ekranlarda... Engin Altan Düzyatan aslen nereli?

Engin Altan Düzyatan kaç yaşında? Televizyon ekranlarının sevilen oyuncularından Engin Altan Düzyatan yeni bir projeyle kaldığı yerden devam ediyor. Son olarak tarihi konu edinen dizilerle görmeye alışık olduğumuz Düzyatan program sunuculuğuyla karışımıza çıktı. Milyoner Aile yarışmasının sunucusu olarak ekranlara dönen Engin Altan Düzyatan yaşı ve memleketiyle merak konusu oldu. Programı izleyenler Engin Altan Düzyatan aslen nereli? sorularına yanıt aramaya başladı.

Giriş: 16.07.2024 16:42

engin-altan-duzyatan-kac-yasinda-yeniden-ekranlarda-engin-altan-duzyatan-aslen-nereli-21108-img

Yenilen boğa çıldırdı: Tüm öfkesini sahibinden çıkardı

Muğla'da düzenlenen boğa güreşi festivalinde akılalmaz bir olay yaşandı. Arenada yenilen boğasının yanına giden Ozan Kubilay, kendisini süsen boğası tarafından hastanelik oldu. Mağlubiyetin acısını sahibinden çıkaran boğa ise sahadaki görevliler tarafından uzaklaştırıldı.

Giriş: 16.07.2024 11:22

yenilen-boga-cildirdi-tum-ofkesini-sahibinden-cikardi-21011-img

Aşiret düğününde toplanan para dudak uçuklattı! Davetlilere 1 ton et, geline kilo kilo altın

Van'da gerçekleştirilen aşiret düğünü renkli görüntülere sahne oldu. İş adamı Murat İrez'in oğlu Bayram İrez ile MHP İl Başkanı Salih Güngöralp'ın kızı Aslı Güngöralp, yurt dışından davetlilerin de katıldığı düğünle dünyaevine girdi. Düğünde toplanan paranın miktarı ise şaşkına çevirdi.

Giriş: 16.07.2024 10:28

asiret-dugununde-toplanan-para-dudak-ucuklatti-davetlilere-1-ton-et-geline-kilo-kilo-altin-20981-img

Jandarma operasyonu ile turizm bölgelerine uyuşturucu akışı engellendi

Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri yurt dışından yasa dışı yollarla uyuşturucu getirerek turizm bölgelerinde satan 3 kişiyi 5,5 kilo plaka esrar ile yakaladı. Adliyeye çıkarılan zanlılar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Giriş: 16.07.2024 01:53

jandarma-operasyonu-ile-turizm-bolgelerine-uyusturucu-akisi-engellendi-20918-img

Anadolu Otoyolu'nda kaza: 1 ölü

Anadolu Otoyolu'nun Düzce kesiminde hafif ticari araç şarampole devrildi. Kazada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Yaralıların durumu ciddiyetini koruyor.

Giriş: 15.07.2024 20:14

anadolu-otoyolunda-kaza-1-olu-20882-img

Atık su kanalı yapımında göçük meydana geldi: 1 ölü, 2 yaralı

Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde fabrikaların atık sularının tahliye edileceği kanalın yapımı sırasında göçük meydana geldi. Toprak yığını altında kalan işçilerden Hasan Arslan (69) öldü, 2 kişi de yaralandı.

Giriş: 15.07.2024 20:12

atik-su-kanali-yapiminda-gocuk-meydana-geldi-1-olu-2-yarali-20881-img

Avcılar'da minibüs kazası: Restoranın kapısına çarparak durdu

Avcılar'da park halindeki minibüs geriye doğru kayarak önce telefon direğini devirdi ardından da bir restoranın kapısına çarparak durabildi. Kaza güvenlik kamerasına yansıdı.

Giriş: 15.07.2024 20:00

avcilarda-minibus-kazasi-restoranin-kapisina-carparak-durdu-20878-img

Konya'da korkunç kaza: Aracın çarptığı elektrikli bisiklet sürücüsü hayatını kaybetti

Konya'nın Kulu ilçesinde, hafif ticari aracın çarptığı elektrikli bisiklet sürücüsü emekli polis, hayatını kaybetti. Polis, araç sürücüsünü gözaltına aldı.

Giriş: 15.07.2024 19:26

konyada-korkunc-kaza-aracin-carptigi-elektrikli-bisiklet-surucusu-hayatini-kaybetti-20873-img

Ağabeyinin vurduğu kardeşi ve dayısı kurtarılamadı

Ankara'da dün Bekir Şanal'ın (35) tabancayla başından vurduğu kardeşi Uğur Şanal (32) ile dayısı Murat Korkmaz (51) bugün hayatını kaybetti. Cinayetlerin ardından kendi başına ateş ederek intihar girişiminde bulunan Bekir Şanal'ın ise tedavisi devam ediyor.

Giriş: 15.07.2024 19:20

agabeyinin-vurdugu-kardesi-ve-dayisi-kurtarilamadi-20872-img

Manisa'da orman yangını: Hava desteğiyle mücadele sürüyor, iki mahalle tahliye edildi

Manisa'nın Soma ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın nedeniyle kırsal Tekeli Işıklar Mahallesi'nin ardından Bayat Mahallesi de tedbir amaçlı boşaltılıyor. Yangın söndürme çalışmaları ise gece görüşlü helikopter desteğiyle devam ediyor.

Giriş: 15.07.2024 18:37

-manisa-orman-yangini-hava-destegiyle-mucadele-suruyor-mahalle-tahliye-edildi-20865-img

Rize'de 2 gündür haber alınamayan kişinin yaş çay bahçesinde cesedi bulundu

Rize'nin Çayeli ilçesinde yaş çay bahçesinde ceset bulundu. Cumhuriyet savcısının yaptığı ilk incelemede cesedin, 2 gün önce çalışmak üzere arazisini gittikten sonra haber alınamayan Süleyman Sırrı Küçük'e (52) ait olduğu belirlendi.

Giriş: 15.07.2024 18:27

rizede-2-gundur-haber-alinamayan-kisinin-yas-cay-bahcesinde-cesedi-bulundu-20864-img

Luna isminin anlamı nedir? Luna ismi Kuran’da geçiyor mu? Burcu Biricik kızına Luna ismini verdi!

Luna isminin anlamı, Burcu Biricik’in kızının doğumuyla gündeme geldi. Özellikle Camdaki Kız dizisiyle ününe ün katan Burcu Biricik, yaklaşık 8 yıl önce nikah masasına oturduğu eşi Emre Yetkin ile bebeklerini kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor. Sosyal medyada yer alan doğum haberlerinin ardından Luna isminin ne demek olduğu ve ne anlama geldiği, Kuran’da geçip geçmediği merak ediliyor.

Giriş: 15.07.2024 17:58

luna-isminin-anlami-nedir-luna-ismi-kuranda-geciyor-mu-burcu-biricik-kizina-luna-ismini-verdi--20861-img

AŞURE GÜNÜ YAPILACAKLAR || AŞURE GÜNÜNDE GUSÜL ABDESTİ ALMAK, ALIŞVERİŞ YAPMAK, SELAM VERMEK SEVAP MI, FAZİLETİ NEDİR?

Aşure günü yapılacaklar listesi, bu özel günü heyecanla bekleyenler tarafından araştırılıyor. Aşure günü her yıl Muharrem ayının 10. Gününde idrak ediliyor, bu yılki Aşure günü ise 16 Temmuz Salı gününe denk geliyor. İslamiyet’le birlikte tüm Sami dinlerinde yeri bulunan Aşure gününe Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) tarafından da büyük bir önem atfedildiği biliniyor. Allah Resulü’nün tavsiyeleri o günden bu zaman kadar yapılmaya devam ediyor. Peki, Aşure gününde alışveriş yapmak, gusül abdesti almak, selam vermek sevap mı, fazileti nedir? İşte yanıtı…

Giriş: 15.07.2024 17:32

asure-gunu-yapilacaklar-asure-gununde-alisveris-yapmak-gusul-abdesti-almak-selam-vermek-sevap-mi-fazileti-nedir-20850-img

Yanlış botoks uyguladı: Taksirle yaralama sayıldı

Samsun'da hizmet veren güzellik merkezi işletmecisi, yanlış uyguladığı botokstan dolayı yargılandı. Davada, "taksirle yaralama" suçundan 1500 lira adli para cezası verildi.

Giriş: 15.07.2024 17:17

yanlis-botoks-uyguladi-taksirle-yaralama-sayildi-20845-img

Damada böyle işkence görülmedi: 3 gün 3 gece boyunca eziyet ettiler

Bursa'da bir arkadaş grubu, damat olan arkadaşlarını önce coşkulu bir mehteran gösterisiyle karşıladı, ardından türlü oyunlarla dolu işkence dolu bir maratona başladı. Bu 3 gün boyunca süren eziyet anları, mahalle sakinleri ve düğüne katılanlar tarafından hayretle izlendi.

Giriş: 15.07.2024 16:13

damada-boyle-iskence-gorulmedi-3-gun-3-gece-boyunca-eziyet-ettiler-20819-img

EN GÜZEL AŞURE GÜNÜ MESAJLARI 2024 >> Hadisli, ayetli, dualı, uzun ve kısa, resimli-yazılı Aşure günü mesajları (Whatsapp, Instagram, Facebook)

Aşure günü mesajları bugün milyonlarca kişi tarafından gönderiliyor. Birlik, beraberlik ve paylaşmanın sembolü olan Aşure gününde ne güzel dua ve dilekler gönüllerden dillere dökülüyor. Sevdikleri için en temiz niyetleri besleyenler Aşure günü vasıtasıyla dualar ediyor. Özelikle selam vermeni ve gönül almanın her zamankinden daha önemli olduğu bu özel günde Whatsapp, Instagram ve Facebook’ta paylaşılabilecek hadisli, ayetli, dualı, uzun ve kısa, resimli-yazılı en güzel Aşure günü mesajlarını bir araya getirdik…

Giriş: 15.07.2024 16:10

asure-gunu-mesajlari-2024-hadisli-ayetli-duali-uzun-ve-kisa-resimli-yazili-en-guzel-asure-gunu-mesajlari-whatsapp-instagram-facebook-20818-img

53 milyon yıl öncesine ait! Dünyanın en eski ve en küçük memeli hayvanı görüldü

Adana'nın Feke ilçesinde, 53 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen dünyanın en eski ve en küçük memeli hayvanı Batodonoides Vanhouteni keşfedildi.

Giriş: 15.07.2024 15:50

53-milyon-yil-oncesine-ait-dunyanin-en-eski-ve-en-kucuk-memeli-hayvani-goruldu-20808-img

Havalar ne zaman serinleyecek? Meteoroloji 5 günlük hava durumu tahminini yayınladı!

“Havalar ne zaman serinleyecek?” sorusu sıcaklardan bunalanlar tarafından sık sık dile getiriliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan hava raporlarında hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyrettiği görülürken, yerel yağışlar da dikkat çekiyor. Yeni hafta ile birlikte 5 günlük hava tahmin raporu da yayınlandı. Meteorolojinin sitesinde yer alan haritalarda havaların serinlemesini bekleyenler için kimi zaman iyi haberler de olduğu görüldü…

Giriş: 15.07.2024 15:26

havalar-ne-zaman-serinleyecek-meteoroloji-5-gunluk-hava-durumu-tahminini-yayinladi-20798-img

Onay verildi: Restoranlarda 'solucan köftesi' böcek servisi başlıyor!

Singapur Devlet Gıda Ajansı (SFA), çekirgelerden böcek larvalarına kadar tam 16 böcek türünün insan tüketimine sunulmasını onayladı. Bu kararla birlikte, Singapur'daki herhangi bir restoranda farkında olmadan böcek yemeği yiyebilirsiniz. Bir restoran ise 30 farklı tariften oluşan bir böcek menüsü sunacağını duyurdu.

Giriş: 15.07.2024 15:06

onay-verildi-restoranlarda-solucan-koftesi-bocek-servisi-basliyor--20790-img

15 Temmuz akşam ezanı saati 2024: Bugün akşam ezanı saat kaçta okunacak? Diyanet İstanbul, Ankara, İzmir ve il il akşam ezanı saatleri

15 Temmuz akşam ezanı saati, özellikle Aşure günü orucu tutanlar tarafından araştırılıyor. İslam ve insanlık için önemli olayların geliştiği Aşure günü için milyonlarca kişi oruç tutuyor. Bu yıl Aşure günü 16 Temmuz Salı günü kutlanırken, oruçlar bir gün öncesinden tutulmaya başlanıyor. Sabahın ilk saatleri itibariyle orucu başlayanlar iftar edip oruçlarını açacağı akşam ezanı saatini de sabırla bekliyor. Peki, bugün akşam ezanı saat kaçta okunacak? İşte Diyanet İstanbul, Ankara, İzmir ve il il akşam ezanı saatleri tablosu…

Giriş: 15.07.2024 14:37

15-temmuz-aksam-ezani-saati-2024-bugun-aksam-ezani-saat-kacta-okunacak-diyanet-istanbul-ankara-izmir-ve-il-il-aksam-ezani-saatleri-20775-img

21 senede 27 kez anjiyo oldu! Asıl gerçeği yıllar sonra öğrendi

Ankara'da yaşayan İlyas Durum, damar tıkanıklığı nedeniyle 2000'den 2021'e kadar 2 kez baypas ameliyatı geçirdi, 27 kez anjiyo oldu. 2 hafta önce yine kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye başvuran Durum'un, kalbinin delik olduğunu öğrendi.

Giriş: 15.07.2024 14:12

21-senede-27-kez-anjiyo-oldu-asil-gercegi-yillar-sonra-ogrendi-20762-img

15 Temmuz kahramanı şehit Ömer Halisdemir kabri başında anıldı

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi sırasında, Ankara'da Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, şehit edilmesinin 8'inci yıldönümünde de unutulmadı. Niğde'nin Bor ilçesi Çukurkuyu beldesindeki kabrine gelen ziyaretçiler yoğunluk oluşturdu.

Giriş: 15.07.2024 12:52

15-temmuz-kahramani-sehit-omer-halisdemirin-kabrinde-yogunluk-20745-img

Sela Türkçe sözleri || Selanın anlamı nedir, neden okunur? 15 Temmuz’da tüm camilerde sela okunacak

Sela Türkçe sözleri, bugün her zamankinden daha fazla merak ediliyor. 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişimi sırasında camilerden hep bir anda selalar okunmuş, vatanı ve milleti için canını hiçe sayan vatandaşlar sokaklara koşmuştu. Bir 15 Temmuz yıldönümünde daha tüm camilerde sela okunacağı bildirildi. “Selanın anlamı nedir, neden okunur?” soruları da bir kez daha gündeme geldi.

Giriş: 15.07.2024 12:33

sela-turkce-sozleri-selanin-anlami-nedir-neden-okunur-15-temmuzda-tum-camilerde-sela-okunacak-20738-img

Talihsizliğin böylesi! KPSS'yi beklerken başından vuruldu

Diyarbakır'da KPSS'nin ilk oturumundan çıktıktan sonra ikinci oturum için parkta bekleyen 26 yaşındaki Rabia Alioğlu'nun başına yorgun mermi isabet etti. Yaralanan ve hastaneye kaldırılan talihsiz kadın, "Emeklerim boşa gitti. Belki atanacaktım" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Giriş: 15.07.2024 11:34

talihsizligin-boylesi-kpssyi-beklerken-basindan-vuruldu-20720-img

BUGÜN OTOBÜSLER BEDAVA MI? 15 Temmuz Pazartesi toplu taşıma (Otobüs, metro, metrobüs) ücretsiz mi?

Bugün otobüslerin bedava olup olmadığı merak ediliyor. 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde yurdun pek çok yerinde etkinlikler düzenleniyor. 15 Temmuz’da şehit düşenler anılırken, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün resmi tatil olması nedeniyle vatandaşlar şehir içinde pek çok bölgeye seyahat ediyor. Peki, bugün otobüsler bedava mı? 15 Temmuz Pazartesi toplu taşıma (Otobüs, metro, metrobüs) ücretsiz mi? İşte yanıtı…

Giriş: 15.07.2024 11:05

bugun-otobusler-bedava-mi-15-temmuz-pazartesi-toplu-tasima-otobus-metro-metrobus-ucretsiz-mi-20705-img