Milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret zammı ile ilgili öğretim üyesinden kritik değerlendirme

Temmuz ayında asgari ücret ve maaşla çalışan milyonlarca sabit gelirli için zam beklentisi yükseliyor. Ekonomist Prof. Dr. Selva Demiralp, asgari ücret ile enflasyon arasındaki ilişkiyi vurgulayarak, "Yüksek enflasyon ortamında asgari ücrete düzenleme yapılmaması doğru değil. Reel ücretleri koruyacak bir zemin oluşturulmalı" dedi.

Ezgi Kurt Toptan

Oluşturma: 11.06.2024 11:56

Güncelleme: 11.06.2024 11:56

Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, asgari ücrete yapılacak zamın milyonlarca insanın hayatını etkileyecek önemli bir konu olduğunu belirtti. BloombergHT'ye konuk olan Demiralp, asgari ücret artışını hanehalkı enflasyon beklentileri ışığında değerlendirdi.

Prof. Dr. Demiralp, mevcut enflasyonun ücret artışlarını geciktirmeye olanak tanımayacak kadar yüksek olduğunu ifade etti. Düşük gelir gruplarının gelirlerinin büyük bir kısmını kira, gıda ve ulaştırmaya harcadığını belirten Demiralp, bu nedenle bu grupların enflasyonla daha fazla etkilendiğini vurguladı. Manşet enflasyon oranının yüksek olmasının yanı sıra, vatandaşların hissettiği enflasyonun üç haneli rakamlara ulaştığını gözlemlediklerini dile getirdi. Bu bağlamda, bu kadar yüksek bir enflasyon ortamında asgari ücrete düzenleme yapılmasını doğru bulmadığını belirtti.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI ENFLASYONU ARTITIR MI?

Geçişkenlik ve Nedensellik: Literatüre baktığımızda, enflasyondan ücretlere ve ücretlerden enflasyona bir geçişkenlik olduğunu görüyoruz. Ancak, esas nedenselliği araştırdığımızda, enflasyon arttığı zaman bunun tüm ekonomiye sirayet ettiğini gözlemliyoruz. Tüm dünyada enflasyona paralel şekilde ücret artışları gerçekleşir ki, bu da reel ücretlerin düşmemesi için önemlidir.

Ücret Artışlarının Etkisi: Ücret artışlarından enflasyona bir geçişkenlik olduğunu belirtmek mümkündür, ancak bu ilişki bire bir değildir. Özellikle sermaye yoğun olan sektörlerde ya da emek yoğun olmayan sektörlerde ücret artışlarının bire bir enflasyonu etkilemesini beklemek doğru değildir. Rekabetçi ve verimli olan şirketler, ücret artışlarını absorbe edebilir ve enflasyona yansıtmayabilir.

"ÜCRETLERE ENFLASYON PARALELİNDE ZAM YAPILMALI"

Reel Alım Gücü Korunmalı: Mevcut enflasyonun düşük bir seviyeye ineceğine dair inancın olmadığını düşündüğümüzde, öngörülerimiz daha yüksek bir enflasyon öngörüsüne işaret ediyor. Bu durumda, asgari ücretten başlayarak diğer ücretlere kadar zincirleme bir şekilde gerçekleşecek enflasyonla paralel olarak, reel ücretleri koruyacak bir zeminin oluşturulması gerekmektedir. Enflasyon problemi, ciddi politik hataların sonucudur, ancak bu hataların bedelini vatandaşların reel alım gücü düşürülerek ödemesi adil değildir. Bu bedel, toplumun geneline yayılmalıdır.

Gözden Kaçmasın