MHP’den doğum borçlanması teklifi: Emekliliğe saydırılsın

Doğum izninin artırılması için AK Parti’de çalışmalar devam ederken çalışan kadınlar için dikkat çeken bir teklif de MHP’den geldi. MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk TBMM'de yaptığı konuşmada, kadınların işe girişten önce yapmış oldukları doğumların da emeklilikte borçlanarak saydırılması teklifinde bulundu.

Betül Meral Sarıiz

Oluşturma: 11.06.2024 09:28

Güncelleme: 11.06.2024 09:28

Doğum hızındaki düşüş hükümeti harekete geçirdi. AK Parti’nin doğum izni teşviki ile ilgili önerisi gündeme gelmiş, kadınların iş hayatından çıkmaması için işten uzak kalma maliyetleri üzerinde hesaplamalar yapılmaya başlanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nüfus uyarısının ardından 4 bakanlık doğum oranını artıracak çalışmayı gündemine almıştı.  AK Parti içinde tartışmaya açılan öneriye Hazine Bakanlığı’ndan da destek gelmişti.

MHP’DEN DOĞUM BORÇLANMASI TEKLİFİ


AK Parti'nin ücretli doğum iznini artırma önerisinin ardından dikkat çeken bir teklif de MHP'den geldi. Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, iş hayatı öncesi yapılan doğumların da borçlanarak emekliliğe saydırılması teklifinde bulundu.

Şanlıtürk, “Erkek sigortalılar askerlik süresini ilk işe giriş tarihinden önce veya sonra olmasına bakılmaksızın borçlanma yapabiliyorken kadın sigortalılar doğum borçlanmasını sadece işe giriş tarihinden sonra doğan çocukları için yapabiliyorlar. Kadın vatandaşlarımızın da sigorta başlangıcından önce yaptığı doğumları için borçlanma hakkı yasal olarak düzenlenmelidir” dedi.

ERKEKLER DE BABALIK İZNİ İSTİYOR

Sadece kadınlar değil, erkekler de babalık izninin uzatılmasını istiyor.

DOĞUM İZNİNİN UZATILMASI İLE OLUŞACAK MALİYET HESAPLANIYOR

4 bakanlığın hazırlayacağı çalışmada kamu ve özel sektörde doğum izninin uzatılması durumunda oluşacak ilave maliyetin yanı sıra ülke genelinde çalışan kadın sayısı, doğum oranı, işten uzak kalma sürelerinin etkilerinin hesaplanıp masaya yatırılacak.

ÖZEL SEKTÖR YENİ DESTEKLER GÜNDEME GELEBİLİR

Özel sektörde çalışan annelerin doğum izinleri konusunda oluşabilecek tereddütlerin göz önüne alınması, bu konuda verilebilecek devlet desteklerinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

İKİ TEKLİF MECLİS’E GELECEK

Merakla beklenen iki teklifin de bayram sonrası Meclis’e sunulması bekleniyor.

Kaynak: Ekol TV, Dünya

Gözden Kaçmasın