Kuduz köpekleri Ankara'ya taşıyan Buket Özgünlü tutuklandı

Sosyal medyada köpek velisi adıyla tanınan Buket Özgünlü luduz köpekleri Şanlıurfa'dan Ankara'ya taşımıştı. Gözaltına alınan Özgünlü tutuklandı.

Meltem Kaya Sapmaz

Oluşturma: 10.06.2024 15:20

Güncelleme: 10.06.2024 22:12

Şanlıurfa'da kuduz karantinası ilan edilmiş bölgedeki 35 köpeği toplayıp Ankara'ya kaçıran Buket Özgünlü gözaltına alınmasının ardından tutuklandı.

BUKET ÖZGÜNLÜ TUTUKLANDI

Ankara'ya getirilen hastalıklı hayvanların yerinin tespit edilmesinin ardından veteriner hekimler tarafından karantinaya alındı. Hayvanları getiren şüpheliler yakalanarak gözaltına alınırken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda Buket Özgünlü ile dernek çalışanı M.S.D. ise gözaltına alındı. Buket Özgünlü ve dernek çalışanı M.S.D., emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye yollandı. Özgünlü ve M.S.D., savcılık sorgusunun ardından 'Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma' ve 'Hayvanları koruma kanununa muhalefet' suçlarından tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Özgünlü, tutuklanırken, M.S.D. serbest bırakıldı.

KÖPEKLERİN BIRAKILDIĞI İDDİASI YALANLANDI

Ankara Valiliği İl Tarım Müdürlüğü tarafından Şanlıurfa'dan Ankara'ya getirilen köpeklerle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: "Bazı basın ve yayın kuruluşları ile sosyal medya platformlarında Şanlıurfa'dan yasadışı yollarla şehrimize gelen sahipsiz hayvanların salıverildiğine yönelik dezenformasyon içerikli yayın ve paylaşımlar yer aldığı görülmektedir. İlimizde bir klinikte tespit edilen ve bazılarında çeşitli hastalıklar olduğu anlaşılan bahse konu yavru ve yetişkin köpekler hayvan sağlığında görevli veteriner hekimlerimiz nezaretinde aynı gün Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teslim edilmiş ve müşahede altına alınmıştır."

Klinikte ölü olduğu anlaşılan köpeklerin ise incelenmek üzere Etlik Veteriner Merkez Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne teslim edildiği ifade edildi. Konuyla ilgili sürecin tüm boyutlarıyla takip edildiği belirtilirken, hayvanların salındığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Gözden Kaçmasın