İsrail’den Hizbullah’a derin saldırı: Lojistik üssü 4400 vuruldu

Lübnan medyasının pazartesi günü Hizbullah’ın İsrail ordusuna ait “Hermes 900” tipi insansız hava aracını düşürdüğünü duyurmasının ardından Tel Aviv’den misilleme gecikmedi. İsrail ordusu Hizbullah’ın lojistik üssü 4400 Birimi’ne ait bir tesisin vurulduğunu açıkladı.

Pırıl Cennet

Oluşturma: 11.06.2024 12:03

Güncelleme: 11.06.2024 12:52

Lübnan medyası Hizbullah’ın Pazartesi günü İsrail’e ait Hermes 900 tipi insansız hava aracını düşürdüğünü duyurmasının ardından Tel Aviv, kuzey cephesinde bugüne dek görülmemiş bir misilleme yaptı.

İsrail ordusunun misillemesi gece geç saatlerde geldi. Şu güne dek savaşın en derin saldırısının hedefi Lübnan’ın kuzeydoğusunda yer alan Hermel kenti oldu.

Yerel kaynaklar Hermel yakınlarında Hizbullah’a ait bir konvoyun vurulduğunu ve üç Hizbullah mensubunun hayatını kaybettiğini duyururken vurulan tanker konvoyunun görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

İSRAİL DOKUZ FÜZE ATEŞLEDİ

Uluslararası haber ajansı AFP’ye konuşan Hizbullah yetkilisi, İsrail’in konvoya dokuz füze ateşlediğini ve üç ölünün yanı sıra üç kişinin de ağır yaralandığını belirtti.

Öte yandan İsrail ordusu Hizbullah’ın 44000 Birimi’ne ait bir tesisin vurulduğunu duyurdu. Söz konusu tesis Hizbullah’ın lojistik üssü olarak biliniyor ve silah tedariğini yönetiyordu.

GOLAN TEPELERİNE 50 ROKET ATILDI

Bunun yanı sıra yerel yetkililer İsrail jetlerinin gece boyunca Hermel’in yanı sıra Bekaa Vadisi’ne de saldırı düzenlendiğini belirtti.

İsrail ordusu, işgal altındaki Golan Tepelerine Lübnan'dan yaklaşık 50 roketin atıldığını duyurdu. Roketlerden bir kısmının hava savunma sistemiyle etkisiz hale getirildiği, bir kısmının ise açık alanlara düştüğü kaydedildi. Olayda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma yaşanmadığı belirtildi.

İsrail Kanal 12 televizyonu ise atılan roketlerden bazılarının Golan'daki Katsirin yerleşimini hedef aldığını ve bölgede yangın çıktığını aktardı.

İtfaiye ekiplerinin olay yerine ulaştığı kaydedilen haberde bölgedeki yollardan birinin kapatıldığı ifade edildi.

Yetkililer, Tel Aviv’in hiç görülmemiş misilleme saldırısı sonrası Hizbullah’ın bugün yeni saldırılar düzenleme ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.

Gözden Kaçmasın