iPhone’lar sil baştan! İşte iOS 18 ile gelen tüm yenilikler

Apple, yeni işletim sistemi iOS 18’i WWDC 24 etkinliğinde tanıttı. Diğer ürünler dahil birçok yeni yazılımın yer aldığı WWDC 24'te, etkinliğe damga vuran güncelleme iOS 18 oldu. Yapay zeka, arayüz yenilemeleri ve uygulamalar üzerinde yapılan değişikliklerle Apple bu yıl tarihe geçen bir yazılımla karşımıza çıktı. İşte iOS 18 ile gelen tüm yenilikler...

Okan Güleş

Oluşturma: 11.06.2024 09:41

Güncelleme: 11.06.2024 11:43

Apple tarihindeki en büyük WWDC etkinliği kısa süre önce gerçekleşti. iOS 18, watchOS 11, visionOS 2 ve daha birçok yeni yazılımlar tanıtılırken, etkinliğe damga vuran güncelleme ise iOS 18 oldu.

Uzun zamandır iPhone kullanıcılarının beklediği bu güncelleme, beklendiği gibi dün resmiyet kazandı ve ilk beta sürümüyle gece saatlerinde geliştiricirilere sunuldu. iOS 18 ile ilgili çıkan tüm sızıntılar gerçek oldu. Yapay zeka, ana sayfa, ayarlar menüsü ve daha birçok değişiklikle gelen yeni güncelleme, iPhone’larda yeni bir sayfa açtı da diyebiliriz. Peki iOS 18 ile hangi yenilikler geldi? İşte tarihi güncellemede öne çıkan özellikler…

ANA EKRAN ÖZELLEŞTİRMELERİ

İlk dikkat çeken yenilik ana ekranda yapılabilen özelleştirmeler. iOS 18, Android’in yıllardır kullandığı özelleştirmeyi iPhone’lara getiriyor. Kullanıcılar artık hem widget hem de uygulamaları serbestçe kendi tercihlerine göre yerleştirebilir. 

Ayrıca bu uygulamalar için karanlık mod desteği de geldi. Artık telefon karanlık moda geçiş yaptığında uygulama ikonları da buna bağlı olarak karanlık modu destekliyor.

GÜNCELLENEN KONTROL MERKEZİ

iOS 18 ile gelen yenilikler arasında Kontrol Merkezi de önemli ölçüde değişti. Yepyeni ve daha modern bir görünüme geçiş yapan Kontrol Merkezi’nde, artık daha fazla kısayola çabucak erişim sağlayabilir, aşağı yukarı kaydır işleviyle de araçlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Geliştiriciler de kontrol merkezi için artık kendi bileşenlerini sağlayabilecek. Kullanıcılar bunun yanında el feneri ve kamera simgelerinin yerine üçüncü taraf geliştiricilerin sunduğu kısayolları Kilit Ekranına ekleyebilmek mümkün.

UYGULAMALARI KİLİTLEME

Çok uzun yıllardır beklenen uygulama kilitleme desteği de nihayet iOS 18 ile gelen yenilikler arasında. Uzun zamandır beklediğimiz bu özellik sayesinde hem FaceID hem de TouchID özellikli iPhone’da her bir uygulamayı telefon kilidinizle kilitleyip açabilirsiniz. 

MESAJLAŞMA UYGULAMASI DAHA AKILLI

Apple, kendi mesajlaşma uygulamasını geliştirmek için uzun zamandır sık sık güncellemeler yapıyor. Bunlara bir yenisini de iOS 18 ile ekledi. Eklenen Tapback işlevi ile gelen mesajı yanıtlamak için emoji veya herhangi bir çıkartma ile yanıt verebilirsiniz. 

Aynı zamanda mesajlaşma uygulamasına düzenli mesaj gönderme fonksiyonu eklenirken, metin için altı veya üstü çizili gibi metin biçimlendirme seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

UYDU DESTEĞİ GENİŞLETİLDİ

Apple’ın iPhone 14 serisiyle getirdiği uydu iletişim desteği iOS 18 ile yeni yetenekler kazandı. Macrumors.com’un aktardığına göre iPhone 14 ve iPhone 15 serisine sahip kullanıcılar, artık Wi-fi veya hücresel ağ olmadan Mesajlar uygulaması aracılığı ile kısa mesaj veya iMessage gönderebilecek.

GÜNCELLENEN POSTA UYGULAMASI

Öte yandan teknoweek.com’un haberine göre Posta uygulaması da değişikliklere uğradı. Apple, postaları otomatik olarak sınıflandırma desteği ekledi. Tamamen telefona bağlı olarak çalışan bu işlev, herhangi bir internet bağlantısı da gerektirmiyor.

OYUN MODU İLE DAHA STABİL OYUNLAR

Oyun modu ile sistem, oynadığınız oyunlara göre optimize edilecek ve en iyi deneyimi sunacak. Bu mod, arka planda çalışan etkinlikleri en aza indirip oyun kumandaları veya AirPods kablosuz iletimini de güçlendiriyor.

Oyun moduna ek olarak Haritalar uygulaması için de arazi haritaları ve çevrimdışı kullanma desteği eklendi. 

Bir diğer değişiklik Notlar uygulamasında. iOS 18 sayesinde arık duyguların kaydedilebilirken, hedeflerin takip edilmesi, Analizler görünümü ve arama desteği de eklendi.

FOTOĞRAFLAR UYGULAMASI SİL BAŞTAN

iOS 17 ile zaten harika bir konuma getirilen iPhone, iOS 18 ile çok daha iyi özellikler kazandı. Artık kullanıcıların yüzlerce, hatta binlerce fotoğrafı yeni arayüz ile daha kolay görüntülenebiliyor.

Ayrıca uygulama arayüzü, üstte bir fotoğraf ızgarası, altta konuya göre düzenlenen bir galeri ile tek bir görünümde birleşiyor. Kullanıcılar ayrıca alttaki ‘’Ay’’ ve ‘’Yıl’’ görünümlerine de göz atabilir. Ek olarak ekran görüntülerini kolayca gizleme özelliği de gelen yenilikler arasında. Son olarak fotoğraflar uygulaması artık kişileri otomatik olarak gruplara ayırırken, fotoğrafa göz atmak için de yeni bir ‘’atlıkarınca’’ arayüzünü sunuyor.

Fotoğraflar güncellemesine ek olarak iOS 18 ile RCS mesaj desteği, program hatırlatıcısı ve takvim entegrasyonun yanı sıra ana ekran simgelerini büyütme gibi pratik özellikler de getirildi.

YAPAY ZEKA 

OpenAI ile el sıkışarak harika yapay zeka özellikleri geliştiren Apple, geliştirdiği modele Apple Intelligence adını verdi. Bu konu hakkında da ayrı bir içeriği sizler için hazırlayacağız. 

GÜNCELLENEN SIRI ASİSTANI

ChatGPT entegrasyonuna kavuşan iPhone’lar, artık Siri tarafında da kapsamlı bir güncelleme aldı. Logosu dahi değişen Siri, yapay zeka ile artık çoklu işleri yaparken, iPhone tarihinde ise ilk kez çağ atlatan yeniliklerle güncellendi.

Gözden Kaçmasın