IMF ve Dünya Bankası heyetinden kritik Ankara ziyareti

Geçen hafta, önce Dünya Bankası ve ardından IMF heyeti Türkiye'ye geldi. Rutin yıllık gözlem temasları çerçevesinde Türkiye'deki ekonomi bürokrasisi ve özel sektör temsilcileriyle bir araya geliyorlar.

Ezgi Kurt Toptan

Oluşturma: 11.06.2024 13:04

Güncelleme: 11.06.2024 14:33

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programı yakından takip ediyor. Ankara'ya gelen üst düzey ve kalabalık heyetler, önemli temaslarda bulundu. Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Lakshmi Shyam-Sunder ve Türkiye Masası şefi James Walsh liderliğindeki geniş IMF heyeti, ekonomi bürokrasisi ve özel sektör temsilcileriyle ayrı ayrı bir dizi temas gerçekleştirdi.

IMF heyetinin ziyareti, üye ülkeler için yapılan yıllık rutin 4. Madde ziyareti kapsamında gerçekleştirildi.

Dünya Bankası heyetinin başkan yardımcısı düzeyinde olması ve alışılmışın dışında kalabalık bir IMF heyetinin gelmesi, bu kuruluşların Türkiye'nin uyguladığı programa yoğun ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor.

Ekonomi'nin edindiği bilgiye göre, Dünya Bankası heyetinin dönüşüyle birlikte, IMF heyetinin temaslarının bu hafta da devam ettiği belirtiliyor. IMF Türkiye Masası şefi James Walsh liderliğindeki heyette Agustin Roitman, Farid Boumediene, Jiaxiong Yao gibi 12 uzman bulunuyor.

Geçen hafta ise, TOBB başta olmak üzere mesleki örgütler ve hükümet dışı kurumlarla sınırlı görüşmeler yapıldı.

IMF Türkiye Masası Şefi James Walsh, Mayıs ayının başında EKONOMİ Gazetesi Dış Haberler Editörü Elif Karaca'ya yaptığı açıklamada, Türkiye'nin doğru yolda olduğunu belirtmişti. Walsh, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile enflasyonun düşeceği konusunda hemfikir olduklarını ifade etmişti. TCMB'yi öven Walsh, bankanın para politikasını sıkılaştırma ve finansal sistemi reforme etme konusunda önemli adımlar attığını, faiz oranlarını yükselttiğini ve finans sektörünü verimli hale getirmek için birçok mali düzenlemeyi basitleştirdiğini vurgulamıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Dünya Bankası Başkanı Sayın Ajay Banga ve beraberindeki heyeti Bakanlıkta ağırladıklarını belirtti.

Toplantıda, enerji dönüşüm sürecinde yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, iletim ve dağıtım altyapısı konularında verilen destekleri ve bu desteklerin nasıl artırılabileceğini ele aldıklarını ifade etti.

Ayrıca, Türkiye'de öngörülebilir, şeffaf ve akılcı yatırım ortamı oluşturmak için attıkları adımlara yönelik Dünya Bankası ile iş birliği imkanlarını değerlendirdiklerini belirtti.

Gözden Kaçmasın