Hoşgeldin Orient Ekspresi: Kralların treni İstanbul'da

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları haricinde 1883’ten 1977 yılına kadar Paris-İstanbul arasında düzenli sefer yapan Orient Ekspresi bir kez daha İstanbul'da. Dünyanın en lüks ve pahalı trenlerinden biri olan Orient Ekspresi, 2018 ve 2023 yıllarında da İstanbul'u ziyaret etmişti.

Sinan Turp

Oluşturma: 06.06.2024 13:05

Güncelleme: 06.06.2024 13:05

Fransa'nın başkenti Paris'ten 1 Haziran'da hareket eden Orient Ekpresi'nin yolcuları, Zürih, Viyana, Budapeşte, Sinai, Bükreş ve Varna'dan geçtikten sonra İstanbul'a ulaştı. Yolcular Sirkeci Garı'nda mehteran takımı tarafından karşılandı. Orient Ekspresi, 7 Haziran saat 16.05'te Sirkeci Garı'ndan hareket edecek ve 8 Haziran saat 00.40'ta ülkeden çıkış yapacak ve Paris'e ulaşacak.

58 SAATLİK YOLCULUK

Dünyanın en tanınan trenlerinden biri olan Orient Ekspres (Doğu Ekspresi) ilk seferini Paris-İstanbul arasında 1883 yılında yaptı. Birinci Dünya Savaşı sırasında tren seferleri yapılamadı. 1919’da yeniden seferlerine başlayan Orient Ekspresi’nin güzergâhından I. Dünya Savaşı’nın mağlupları olan Almanya ve Avusturya’nın istasyonları çıkartıldı. Böylece Orient Ekspresi, orijinal güzergâhı olan Paris-Münih-Viyana-Budapeşte-Bükreş-İstanbul yerine Paris-Lozan-Milano-Venedik-Belgrad-Sofya güzergâhı üzerinden 58 saatte İstanbul’a ulaşmaya başladı. Orient Ekspresi son düzenli seferini 27 Mayıs 1977’de yaptı.

KİTAPLARA KONU OLDU

Orient Ekspresi’nin ilk yolcuları arasında The Times Gazetesi muhabiri, romancı ve seyyah Edmond About da vardı. Edmond About bu gezi ile ilgili hatıralarını 1884 yılında ‘De Ponteise à Stamboul’ isimli kitabında yayınladı. Orient Ekspres bunun haricinde birçok kitap ve filme de konu oldu. En bilineni Agatha Christie’nin 1934’te Pera Palace Hotel’de yazdığı ‘Doğu Ekspresi’nde Cinayet’in yanı sıra, Amerikalı oyun yazarı John Dos Passos’un ‘Orient Express’ isimli kitabı, Amerikalı romancı Graham Greene’nin ‘Stamboul Train’ isimli romanıydı. Ayrıca Agatha Christie’nin ‘Doğu Ekspresi’nde Cinayet’ kitabı aynı adla ABD sinemalarında seyircilerin beğenisine sunuldu.

KRALLAR, DİPLOMATLAR, CASUSLAR...

Dönemin en lüks treni, kralları, asilzadeleri, diplomatları, siyasetçileri, edebiyatçıları, casusları, hatta hayali kahramanları kıtalararası gezdirdi. Bulgar Kralı Ferdinand, Fransız Cumhurbaşkanı Paul Dechanel, Belçika Kralı 2. Leopold, romancı Agatha Christie, casus Mata Hari ve Arabistanlı Lawrence bu ünlülerden bazılarıydı. Orient Ekspresi’nin yolcuları zengin ve önemli insanlardı. Trende lüks içerisinde yolculuk ediliyordu. Dolayısıyla son durak olan İstanbul’da konforlu bir yerde kalmalıydılar. Bu sebeple ünlü Pera Palace Hotel inşa edildi. Pera Palace da en az Orient Ekspres kadar ünlü oldu.

Gözden Kaçmasın