canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Hollanda’nın ırkçı lideri Wilders gölgesinde aşırı sağ hükümeti kuruldu

Hollanda’da 22 Kasım 2023’te yapılan genel seçimlerden yaklaşık 223 gün sonra ırkçı ve İslam karşıtı söylemleriyle bilinen Geert Wilders’ın ilk günden beri tek seçenek olduğunu söylediği aşırı sağ-merkez sağ koalisyon hükümeti kuruldu. Sık sık İslam'a ve Müslümanlara yönelik hakaretleriyle tanınan Wilders, "İslam iğrenç, kınanacak, şiddet içeren ve nefret dolu bir dindir" diye konuşmuştu.

Giriş: 02.07.2024 16:44

Güncelleme: 02.07.2024 16:44

hollandanin-irkci-lideri-wilders-golgesinde-asiri-sag-hukumeti-kuruldu-16868-img

Ülkede 22 Kasım 2023'te yapılan erken genel seçimlerde yüzde 23,5 oyla 37 sandalye kazanan Wilders, 24 sandalye ile üçüncü sırayı alan Dilan Yeşilgöz liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), 20 sandalye ile dördüncü sıraya yerleşen Pieter Omtzigt liderliğindeki Yeni Sosyal Sözleşme Partisi (NSC) ve 7 sandalye ile altıncı sırayı alan Caroline van der Plas liderliğindeki Çiftçi Vatandaş Hareketi Partisinin (BBB) dahil olduğu koalisyon hükümeti kurmak istediğini açıklamıştı.

Söz konusu partilerle girdiği koalisyon müzakerelerinde başbakan olma isteği reddedilen Wilders, martta yaptığı açıklamada, bu talebinden şimdilik vazgeçtiğini belirtse de "Ben yine de Hollanda başbakanı olacağım hem de daha fazla Hollandalının desteğiyle. Yarın değilse bile yarından sonraki gün. Çünkü milyonlarca Hollandalının sesi duyulacak." ifadesini kullanmıştı.

Koalisyon partilerinin mutabakatıyla Hollanda eski istihbarat şefi Dick Schoof'un başbakan olduğu koalisyon hükümetinde, büyük ortak olan Wilders'ın partisi aşırı sağcı PVV, mülteciler, sağlık, altyapı, dış ticaret ve ekonomi bakanlıklarını üstlendi.

Yeşilgöz liderliğindeki VVD, adalet, savunma, maliye ve iklim bakanlıklarını devralırken, Pieter Omtzigt liderliğindeki NSC, dışişleri, içişleri, eğitim ve sosyal işler bakanlıklarına sahip oldu.

Dışişleri Bakanlığına, daha önce ülkesinin İsrail ve Yunanistan büyükelçiliklerini de üstlenmiş Caspar Veldkamp getirildi.

Koalisyonun küçük ortağı BBB ise tarım ve sosyal konutlar bakanlıklarını üstlenecek.

Yemin ederek görevine başlayan yeni hükümetin en önemli önceliği, sığınmacılar ve göçmenlerle ilgili politikaları katılaştırmak olacak.

Hükümet programında, Hollanda'nın İsrail'deki Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınmasının değerlendirileceği de yer alıyor.

WILDERS BİRÇOK SKANDALA İMZA ATTI

Hollanda'da 22 Kasım seçimlerinden açık ara ilk sırada çıkan Wilders, koalisyon müzakereleri sürecinde birçok skandala neden olarak geri adım atmak zorunda kaldı.

Seçimlerin ardından koalisyon olasılıklarını araştırmakla görevlendirilen eski içişleri bakanlarından Ronald Plasterk'in çabaları sonuçlanmazken, Wilders, Plasterk'in kurulacak sağ hükümetin başbakanı olmasını destekledi.

Başbakanlık için Wilders'in desteğini alan Plasterk hakkında, geliştirilen kanser tedavisi patenti üzerinden elde edilen gelirle ilgili skandalın ortaya çıkmasının ardından 20 Mayıs'ta başbakanlık görevi için adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Wilders, patent dolandırıcılığı iddialarını reddeden Plasterk'in mükemmel bir başbakan olacağını düşündüğü için bundan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Geert Wilders'in, adı usulsüzlük ve skandallara karışan bir başka adayı ise PVV Senatörü Gom van Strien oldu.

Plasterk'ten önce hükümeti kurmakla görevlendirilen PVV senatörlerinden Van Strien, koalisyon adayı partilerle tek bir görüşme yapamadan istifa etmek zorunda kaldı.

Van Strien, 2009'a kadar yöneticiliğini yaptığı Utrecht Üniversitesi Hastanesinin yan kuruluşunda usulsüzlüklere karıştığı iddiasının ardından görevden çekildi.

Mali İstihbarat ve Soruşturma Servisi (FIOD), geçen ay Van Strien'in evinde arama yaptı. Van Strien, "Hollanda tarihinde hükümet kurmakla görevlendirilen yetkililer arasında en kısa süre görevde kalan kişi" oldu.

Kasım seçimlerinden önce de Wilders'in partisindeki çok sayıda yetkilinin adı ırkçılık veya yolsuzluklara karıştı.

Delfzijl Belediyesinin PVV'li Meclis Üyesi Emil Smeding, 2018'de Ter Apel'deki iltica başvuru merkezinde çıkan yangına ilişkin Facebook'taki habere, "Benzinle söndürün" yorumunu yapmasının ardından istifa ederken, Wilders ırkçılık yaptığı gerekçesiyle Rotterdam'daki PVV Üyesi Geza Hegedüs'u görevden aldı.

Wilder'in partisi PVV'nin sözcülerinden Michael Heemels, 2016'da partinin parasını zimmetine geçirdiği gerekçesiyle mahkum olurken, PVV'nin Almere'deki Meclis Üyesi Rene Eekhuis, partiden kendi hesabına para aktardığı gerekçesiyle ihraç edildi.

TEL AVİV DOĞUMLU BAKAN SORUŞTURMAYI GEÇEMEDİ

Wilders'in geri çekmek zorunda kaldığı son adayı ise Göç ve İltica Bakanlığına önerdiği Tel Aviv doğumlu PVV Milletvekili Gidi Markuszower oldu.

İsrail'i sık sık ziyaret eden ve bu ülkeyle dostluğunu defalarca dile getiren Wilders, kabineye sokmak istediği İsrail yanlısı Markuszower'in adaylığını geri çekmek zorunda kaldı.

Ülke basınında, Markuszower'in, İsrail'e ve istihbarat servisi Mossad'a yakınlığı sebebiyle güvenlik soruşturmasını geçemediği aktarılırken, Wilders, X hesabından yaptığı paylaşımda, Markuszower'ı hakkındaki incelemenin içeriği sebebiyle bakan adaylığından geri çektiğini açıkladı.

Hollanda İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatının (AIVD) güvenlik soruşturmasından geçemeyen Markuszower'in PVV'de kalmasına göz yuman Wilders, Markuszower'in hükümette başbakan yardımcısı olarak da görev yapmasını planlıyordu.

İsrail'le dostluğuyla bilinen ve Gazze'deki çatışmalarda öldürülen İsrailli askerler için destek paylaşımlarında bulunan Wilders, son olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han'ın hakkında "yakalama kararı" başvurusu yaptığı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya desteğini açıklamıştı.

Başsavcı Han'ın yakalama kararı başvurusunun ardından Netanyahu'ya destek telefonu açan Wilders, görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, "İsrail devleti ve Yahudi halkına olan güçlü desteğimi ifade ettim. UCM savcısının kararı gülünç ve yanlıştır. Halkını nefret ve terör güçlerine karşı savunmamak suçtur." ifadesini kullanmıştı.

İSLAMA HAKARET ETTİ

Sık sık İslam'a ve Müslümanlara yönelik hakaretleriyle tanınan Wilders, koalisyon hükümetinin kurulması öncesinde de sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda, bu tutumunu sürdürdü.

Wilders, 26 Haziran'daki X mesajında, "İslam iğrenç, kınanacak, şiddet içeren ve nefret dolu bir dindir." ifadesini kullandı.

Müslümanlara hakaret ve dışlayıcı söylemleri koalisyon sürecinde de sorun olan Wilders'dan, diğer partiler Hollanda anayasasına aykırı vaat ve taleplerinden vazgeçmesini istemişti.

Wilders, koalisyon sürecinin başlamasıyla İslam karşıtı söylemlerinin tonunu değiştirirken, 2018'de ülkedeki camilerin ve İslam okullarının kapanmasını, Kur'an-ı Kerim ile burkanın yasaklanmasını içeren "İslami ifadelerin yasaklanması" başlığıyla sunduğu kanun teklifini geri çekmek zorunda kalmıştı.

Wilders, çifte vatandaşlığı bulunanlara seçme ve seçilme hakkı verilmemesini içeren teklifini de geri çekmişti.

İSLAM KARŞITI SÖYLEMLERİYLE DİKKAT ÇEKTİ

Hollanda'nın Venlo kentinde 1963'te dünyaya gelen Wilders, Hollandalı baba ve Endonezya göçmeni bir annenin çocuğu. Gençliğinin 1981-1983 dönemini İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında geçiren Wilders'ın yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin "moşav" olarak adlandırılan kooperatif tarım köyünde birkaç ay eğitim aldığı biliniyor.

Sonraki yıllarda İsrail'i sık sık ziyaret ettiği bilinen Wilders, bu ülkeyi "kendini evinde hissettiği bir yer" ve "kalbine çok yakın" olarak niteledi.

Wilders, İsrail için "kömür madenindeki kanarya" ve "Batı'nın İslam'a karşı ilk savunma hattı" ifadelerini de kullandı.

Geert Wilders, Hollanda'da aktif siyasete Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisinden (VVD) 1998'de milletvekili seçilerek atıldı.

İslam karşıtı politikacı Tim Fortuyn’un 2002'de bir hayvan hakları aktivisti tarafından öldürülmesinden sonra Müslüman karşıtı söylemlerini yoğunlaştıran Wilders'in siyasi hayatında, Türkiye'nin AB üyelik süreci belirleyici oldu.

AB devlet ve hükümet başkanlarının 2004'teki Brüksel zirvesinde, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerine başlaması kararı alması ve VVD'nin de bu kararı desteklemesinden rahatsız olan Wilders, partisinden istifa etti.

Wilders, o dönemdeki açıklamalarında, "Türkiye'nin AB'ye üye olamayacağının" parti programına alınmasını ve partinin bu yönde tutum izlemesi gerektiğini savunduğunu ancak onların bu yönde bir değişim içinde olmadığını, bu nedenle istifa etmeyi uygun bulduğunu söyledi. Hollandalı siyasetçi, o dönemki açıklamalarında, Türkiye'nin, "Müslüman bir ülke olması ve Müslümanlığın geri bir kültürü içermesi nedeniyle" AB'ye alınmaması gerektiğini vurguladı.

Partiden istifasının ardından 2006'da PVV'yi kuran Wilders, aynı yıl katıldığı ilk genel seçimde parlamentoda 9 sandalyeyle beşinci büyük parti oldu ve İslam karşıtı faaliyetlerine hız verdi.

FETÖ’NÜN BAŞARISIZ OLMASINA ÜZÜLMÜŞTÜ

Wilders'in, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin başarısız olmasına dair Hollanda Parlamentosunda üzüntülerini dile getirmesi ve Türkiye'nin NATO'dan çıkarılmasını istemesi, ırkçı siyasetçinin demokrasiye dair çelişkili bakışını gözler önüne serdi.

Wilders'in Türkiye'deki 2023 seçimleri sonrasında sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy veren Hollandalı Türkleri tehdit etmesi ve "artık bavullarını toplayarak Türkiye'ye taşınmalarını istemesi" de demokrasiye sorunlu bakışını gösteren bir başka örnek oldu.

AP’de merkez grupların aşırı sağcı korkusu: Uzak dursunlar

Avrupa Parlamentosu’ndaki merkez gruplar Avrupa Halk Partisi (EPP), Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) ve Avrupa'yı Yenile'nin (Renew Europe), aşırı sağcı Avrupa'nın Vatanseverleri grubunu AP komitelerinden uzak tutmak için görüşmelerin sürdüğünü doğruladı. Slovakya Başbakanı Fico ise Avrupa’nın Vatanseverleri grubuna katılmayacağını açıkladı.

Giriş: 12.07.2024 17:43

Güncelleme: 12.07.2024 17:43

apde-merkez-gruplarin-asiri-sagci-korkusu-uzak-dursunlar-18371-img

Rusya’da yolcu uçağı düştü: 3 ölü

Rusya’da başkent Moskova yakınlarında Sukhoi Superjet 100 model yolcu uçağının düşmesi sonucu, ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, yolcu taşımayan uçağın ormanlık alana düştüğü bilgisini paylaştı.

Giriş: 12.07.2024 17:22

Güncelleme: 12.07.2024 17:23

rusyada-yolcu-ucagi-dustu-3-olu-18361-img

Çin ve Rusya’dan ortak tatbikat: İş birliği daha çok derinleşecek

İlişkilerinin ilerlemesine bölgesel olarak tehdit gözüyle bakılırken Çin ile Rusya arasındaki "Exercise Joint Sea-2024" adlı ortak deniz tatbikatı başladı. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Zhang, bu tatbikat ile iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığın ve iş birliğinin daha da derinleşeceğini vurguladı.

Giriş: 12.07.2024 17:11

Güncelleme: 12.07.2024 17:11

cin-ve-rusyadan-ortak-tatbikat-is-birligi-daha-cok-derinlesecek-18357-img

İsrail muhalefet lideri: Netanyahu ülkeyi yıkıma sürüklüyor

İsrail'de muhalefetteki İsrail Evimiz Partisi lideri ve eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman, "Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin 2026'ya kadar devam ettiği takdirde İsrail devleti diye bir şeyin kalmayacağı" uyarısında bulundu. Liberman, "Hükümet mevcut koalisyon ile 2026 yılına kadar devam ettiği takdirde İsrail devleti diye bir şey kalmayacak. Netanyahu'yu motive eden tek şey, bir gün, bir hafta, bir ay daha iktidarda kalma arzusu” diye konuştu.

Giriş: 12.07.2024 16:52

Güncelleme: 12.07.2024 16:52

israil-muhalefet-lideri-netanyahu-ulkeyi-yikima-surukluyor-18351-img

Polonya’da maden faciası: Onlarca madenci göçük altında

Polonya'da Perşembe günü bir madende meydana gelen; 1 madencinin öldüğü, 17 madencinin yaralandığı kazada mahsur kalan 78 kişiyi kurtarma çalışmaları sürüyor. Madeni işleten Polonya Kömür Madenciliği Grubu Sözcüsü Aleksandra Wysocka-Siembiga, Associated Press'e yaptığı açıklamada, yer altındaki güvenlik koşullarının, arama çalışmalarının gece boyunca devam etmesine olanak verecek şekilde iyileştiğini söyledi.

Giriş: 12.07.2024 16:17

Güncelleme: 12.07.2024 16:17

polonyada-maden-faciasi-onlarca-madenci-gocuk-altinda-18340-img

Erivan’dan eğitim açılımı: Sözde Büyük Ermenistan’ı çocuklara öğretmeyecekler

Ermenistan'da Nikol Paşinyan hükümeti, müfredattaki tarih derslerinde "Ermeni Tarihi" yerine modern Ermenistan devletinin öne çıkarıldığı "Ermenistan Tarihi"ni öğretme kararı aldı. Bu karara göre Türkiye’nin bazı doğu illeri “Batı Ermenistan” olarak öğretilemeyecek.

Giriş: 12.07.2024 15:49

Güncelleme: 12.07.2024 15:49

erivandan-egitim-acilimi-sozde-buyuk-ermenistani-cocuklara-ogretmeyecekler-18326-img

TBMM Başkanı Kurtulmuş, The Washington Post'a konuştu: Bu çok açık bir şekilde iki yüzlülük

BMM Başkanı Numan Kurtulmuş, he Washington Post'a konuştu. Kurtulmuş, Rusya-Ukrayna arasındaki savaş ile İsrail'in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarındaki insanlık dışı saldırıları karşısında takınılan tavır arasındaki farkın bir çifte standart ve ayrımcılık olduğunu belirtti.

Giriş: 12.07.2024 15:42

Güncelleme: 12.07.2024 15:42

tbmm-baskani-kurtulmus-the-washington-posta-konustu-bu-cok-acik-bir-sekilde-iki-yuzluluk--18324-img

AB’den Orban’a sarı kart: Başkanlık Polonya’ya devredilsin

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın 5 Temmuz’daki beklenmedik Rusya ziyaretine Avrupa Birliği’nden tepkiler gelmeye devam ederken 1 Temmuz’da devralınan AB dönem başkanlığının geri alınması ve Polonya’ya verilmesi tartışmaları da gündeme geldi. Yapılan toplantıdan somut bir karar çıkmazken Macaristan’ın dönem başkanlığının elinden alınacağına dair bir sinyal de verilmedi.

Giriş: 12.07.2024 15:06

Güncelleme: 12.07.2024 15:06

abden-orbana-sari-kart-baskanlik-polonyaya-devredilsin-18309-img

Netanyahu’ya asker ailelerinden tepki: Utan!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Tel Aviv ordusunun mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Gazze’deki saldırılarının zafer kazanana dek devam edeceğini belirtti. Netanyahu’nun esir takası için 4 şartı olduğunu belirtmesinin ardından töreni izlemeye gelen aileler kendisini yuhalayarak “Utan” sloganları attı.

Giriş: 12.07.2024 14:42

Güncelleme: 12.07.2024 14:43

netanyahuya-asker-ailelerinden-tepki-utan-18300-img

Hawaii turu faciayla bitti! 400 dolara ölüme uçtular

ABD'ye bağlı Hawaii Adası'nda, iki turiste kişi başı 400 dolara tur yaptıran bir helikopter okyanusa düştü. Bir kişinin cesedi bulunurken, ekipler kayıp 2 kişiyi arıyor.

Giriş: 12.07.2024 14:41

Güncelleme: 12.07.2024 14:41

-hawaii-turu-faciayla-bitti-400-dolara-olume-uctular-18299-img

ABD Gazze’deki sivilleri yine hiçe saydı: Yüzer liman kaldıracak

ABD yönetimi tarafından Gazze’ye “insani yardım ulaştırma” vaadiyle kurulan ve “olumsuz hava koşulları” gerekçe gösterilerek sökülen yüzer limanın tamamen kaldırılmasına karar verildi. Öte yandan Başkan Biden ABD ordusunun Gazze kıyısına kurduğu geçici liman projesiyle ilgili "Ortaya koyduğum bazı şeylerin başarısız olması nedeniyle hayal kırıklığına uğradım. Daha başarılı olmasını umuyordum” diye konuştu.

Giriş: 12.07.2024 14:18

Güncelleme: 12.07.2024 14:18

abd-gazzedeki-sivilleri-yine-hice-saydi-yuzer-liman-kaldiracak-18292-img

Fransa'da erik dalı rüzgarı: Bastille Günü'nü böyle kutladılar

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği, milli bayramları olan Bastille Günü'nü 'Erik Dalı' parçasıyla kutladı. Büyükelçilik resmi hesabı, milli bayramlarda 'Erik Dalı' çalmanın bir gelenek haline geldiğini paylaştı.

Giriş: 12.07.2024 13:45

Güncelleme: 12.07.2024 14:19

fransada-erik-dali-ruzgari-bastille-gununu-boyle-kutladilar--18278-img

ABD'de yürekleri ağza getiren anlar! Uçağın lastiği kalkış sırasında böyle patladı

ABD'nin Florida eyaletinde bir yolcu uçağının kalkış sırasında lastiği patladı, o anlar yürekleri ağza getirdi. Kamera görüntülerinde yaşananlar saniye saniye kaydedildi.

Giriş: 12.07.2024 12:54

Güncelleme: 12.07.2024 13:00

yurekleri-agza-getiren-anlar-ucagin-lastigi-kalkis-sirasinda-boyle-patladi-18271-img

Nepal kıyameti yaşıyor: En az 65 kişi kayboldu

Muson yağmurlarından dolayı Güney Asya ülkesi Nepal’de meydana gelen heyelanda nehre sürüklenen iki otobüste bulunan en az 65 kişinin kaybolduğu bildirilirken otobüsten son anda atlamayı başaran 3 kişi kurtuldu.

Giriş: 12.07.2024 12:44

Güncelleme: 12.07.2024 12:44

nepal-kiyameti-yasiyor-en-az-65-kisi-kayboldu-18266-img

Birleşmiş Milletler'den yürek yakan açıklama: Gazze’de bir çocuk nesli yok olacak

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, İsrail saldırıları altındaki Gazze'de bir çocuk neslinin tamamını kaybetmenin eşiğinde olduklarını duyurdu. Touma, İsrail saldırılarının başladığı günden bu yana en az 600 bin çocuğun okula gidemediğini belirten Touma, pek çok okulun kapandığını, UNRWA okullarının ise sığınma yerlerine dönüştürüldüğünü kaydetti.

Giriş: 12.07.2024 12:09

Güncelleme: 12.07.2024 12:09

birlesmis-milletlerden-yurek-yakan-aciklama-gazzede-bir-cocuk-nesli-yok-olacak-18252-img

Manş Denizi’nde mülteci teknesi battı: 4 ölü

Manş Denizi'nde bir mülteci teknesi alabora oldu. Fransa'dan İngiltere'ye giden ve 67 kişi taşıyan tekneden sahil güvenlik ekipleri 63 kişiyi kurtardı, 4 kişi ise hayatını kaybetti.

Giriş: 12.07.2024 11:54

Güncelleme: 12.07.2024 11:54

mans-denizinde-multeci-teknesi-batti-4-olu-18244-img

Meloni'den NATO değerlendirmesi: Başkan Biden'ın aklı başında

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, NATO Zirvesi’nin sonuçlarından memnun olduğu ifade etti. Meloni “Özellikle de güney kanada yönelik talep ettiğimiz ve adayımızı önereceğimiz özel bir temsilcinin atanması kararından memnunum” diye konuştu. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın aklının başında olduğuna dikkat çekerek “Onu iyi gördüm. NATO'nun güney kanadını da konuştuk, iyi bir zirve düzenledi” dedi.

Giriş: 12.07.2024 11:39

Güncelleme: 12.07.2024 11:55

meloniden-nato-degerlendirmesi-baskan-bidenin-akli-basinda-18238-img

Azerbaycan BRICS’e katılmak istiyor: Önceliklerimiz benzer

Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova, Bakü’nün BRICS’e katılmak istediğini açıkladı. Azerbaycan'ın hem ikili ilişkilerinde hem de çok taraflı formatlarda diyaloğu, işbirliğini ve dayanışmayı teşvik ettiğini belirten Gafarova, "Bu ilkeler aynı zamanda BRICS'in öncelikleridir. Azerbaycan, BRICS'e katılma arzusunu dile getiriyor” diye konuştu.

Giriş: 12.07.2024 10:50

Güncelleme: 12.07.2024 10:50

azerbaycan-bricse-katilmak-istiyor-onceliklerimiz-benzer-18222-img

Mossad’dan esir takası açıklaması: Saldırıların olumlu katkısı var

İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad Direktörü David Barnea'nın, Hamas ile varılacak olası esir takası ve ateşkes mutabakatının ilk aşamasından sonra İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırılarına devam etmesini desteklediği bildirildi. Öte yandan Barnea, son günlerde Gazze'de artan saldırıların esir takası müzakerelerine "olumlu katkı sağladığını" iddia etti.

Giriş: 12.07.2024 10:28

Güncelleme: 12.07.2024 10:28

mossaddan-esir-takasi-aciklamasi-saldirilarin-olumlu-katkisi-var--18217-img

Biden'dan Gazze'deki yüzer iskele pişmanlığı: Daha başarılı olmasını umuyordum

ABD Başkanı Joe Biden, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden Gazze’ye insani yardım taşınmasını hedefleyen geçici liman projesinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Biden, iki kez olumsuz hava koşulları nedeniyle devre dışı kalan, üzerinden taşınan yardım malzemeleri Gazzelilere ulaştırılamayan geçici liman için "Projenin daha başarılı olmasını umuyordum” diye konuştu.

Giriş: 12.07.2024 10:04

Güncelleme: 12.07.2024 10:04

bidendan-gazzedeki-yuzer-iskele-pismanligi-daha-basarili-olmasini-umuyordum-18205-img