Hastanelerde yeni dönem! Onaylı randevu sistemi nedir?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde (MHRS) onaylı randevu dönemi 13 Mayıs Pazartesi gününden itibaren başlıyor. Onaylı randevu sistemi nedir?

Meltem Kaya Sapmaz

Oluşturma: 10.05.2024 12:06

Güncelleme: 21.05.2024 09:58

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen basın toplantısında MHRS'de yeni dönemin başladığını duyurdu. Pazartesi gününden itibaren onaylı randevu sistemine geçilecek. Peki onaylı randevu sistemi nedir? Randevu iptal edilmezse kaç gün sonra yeni randevu verilecek? İşte yanıtı...

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ NEDİR?

Onaylı Randevu Sistemi, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasitenin hizmet bekleyen hastalar için kullanılmasını sağlayacak. Uygulama, 13 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla alınacak randevular için geçerli olacak.

RANDEVU ONAYI VERMEK GEREKİYOR MU?

Randevu tarihinden bir gün önce, akşam saat 20.00’ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

ONAY VERİLEN RANDEVU İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?

Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00’ye kadar www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi aracılığıyla iptal işlemleri gerçekleştirilebilecek.

RANDEVUSUNU ONAYLAMAYAN HASTAYA NE OLACAK?

Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu sistem tarafından iptal edilecek.

ONAYLANAN RANDEVUYA GİDİLMEZSE NE OLACAK?

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat bu kişiler Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecek. Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00'de otomatik olarak iptal edilecek. Bu durumda kişi tekrar randevu alabilecek ya da sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

TÜM RANDEVULAR İÇİN ONAY ZORUNLU MU?

Üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevularda onay zorunluluğu olacak, ancak muayene tarihinden önceki iki gün içerisinde alınan randevular, otomatik olarak onaylanmış sayılacak. Örneğin 24 Mayıs tarihi için 22 veya 23 Mayıs’ta alınan bir randevu, otomatik olarak onaylanmış kabul edilecek.

ONAYLI RANDEVUDAN KİMLER MUAF?

Onaylı randevu sistemindeki bu uygulamadan 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabilecek.

Gözden Kaçmasın