Haaretz'den kritik iddia: Gantz’ın istifası hükümetteki aşırı sağcıları güçlendirebilir

Haaretz’in haberine göre ismini vermek istemeyen Batılı İsrail yanlısı diplomatlar, Savaş Kabinesi’nden Bennny Gantz ve Gadi Eisenkot’un istifa etmesinden sonra Tel Aviv’in müttefikleri için Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın kabinede kalan tek güvenilir insan olduğunu zira aşırı sağcı bakanlar Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir ile anlaşılmasının zor olduğunu ve Başbakan Binyamin Netanyahu’ya şüpheyle yaklaştıklarını söyledi.

Pırıl Cennet

Oluşturma: 11.06.2024 10:53

Güncelleme: 11.06.2024 10:56

İsrail Savaş Kabinesi’ndeki Gazze krizinin giderek büyümesinin ardından kabineden Benny Gantz ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot istifa etmişti. Bu istifalar Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin halihazırdaki yaşadığı sıkıntıları bilen Tel Aviv’in Batı müttefikleri için sürpriz olmadı fakat iki güçlü ismin kabineden ayrılmasıyla birlikte birçok hükümet İsrail’in Gazze’deki tutumundan endişe duymaya başladı.

AŞIRI SAĞIN GÜÇLENMESİ ENDİŞE VERİCİ

Pazartesi günü İsrail’in gazetelerinden biri olan Haaretz’e konuşan Batılı diplomatlar, Gantz'ın ayrılışını duyuran konuşmasından önce ve sonra, hükümet içinde aşırı sağcıların artan etkisine ilişkin endişelerini dile getirdiler.

“Bu düzeyde İsrail'in iç siyasetine karışmayacağız, ancak İsrail'i destekleyen Batılı hükümetler için bu desteği sürdürmenin artık daha zor olacağına şüphe yok” diyen diplomatlardan biri, Gantz ve Eisenkot'un savaşın ilk haftasından itibaren karar alma sürecine dahil olmalarının İsrail'in kendisine uygulanan bazı uluslararası baskıları geri püskürtmesine ve etkili Avrupa ülkelerini kendisine karşı daha cezalandırıcı bir tutum almamaya ikna etmesine yardımcı olduğunu söyledi.

GANTZ WASHINGTON İÇİN ÖNEMLİYDİ

Gantz, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in İsrail'e gelmesinden bir gün önce hükümetten istifa ettiğini açıkladı fakat Gantz, Washington yönetimi tarafından uzun süre kilit muhatap isim olarak kabul edildi.

Haaretz'e konuşan bir başka üst düzey diplomat ise iki eski generalin savaş kabinesinin bir parçası olduğu sürece “konuşabileceğimiz ve duyması her zaman kolay olmasa da bize doğruyu söylediklerine güvenebileceğimiz insanlar olduğunu biliyorduk” dedi.

GALLANT TEK GÜVENİLİR İSİM

Aynı diplomat, Batılı hükümetlerin aşırı sağcı bakanlar Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir ile herhangi bir bağ kurmayı reddetmeleri ve Başbakan Netanyahu ile yakın sırdaşı Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer'e şüpheyle bakmaları nedeniyle, onların ayrılmasından sonra Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın savaş kabinesinde tek güvenilir ortak olarak kaldığını da sözlerine ekledi.

Gantz ve Eisenkot'un olmadığı bir kabinede Smotrich ve Ben-Gvir'in etkisine müttefikler oldukça endişe ediyor. Birçok ülkeye göre ilk ve en acil konu, Gazze'de uzun süreli bir ateşkesi de içerecek şekilde rehinelerin serbest bırakılması için bir anlaşmaya varılması olasılığı olarak öne çıkıyor.

Gözden Kaçmasın