Gözyaşları boşa gitmeyecek! Ağlayınca şarj olabilen pil geliştirildi

Signapurlu bilim insanları, ağlayınca şarj olabilen yeni pil teknolojisi geliştirdi. Görevimiz Tehlike filminden esinlenen bu teknoloji ile artık dökülen gözyaşları boşa gitmeyecek...

Okan Güleş

Oluşturma: 08.06.2024 11:30

Güncelleme: 08.06.2024 11:35

Bilim dünyasında yaşanan gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Bunun son örneği ise Singapurlu bilim insanlarından geldi. Çok ağlayan veya her şeye gözyaşı döken biriyseniz artık dökülen gözyaşları boşuna gitmeyecek.

Geliştirilen yeni cihaz, kontak lensler için şarj edilen ince bir pil. Projenin geliştirilmesine öncülük eden araştırmacı Lee Seok Woo, "Görevimiz Tehlike" filmindeki bir sahneden ilham aldığını açıkladı.

GÖZYAŞLARI ŞARJ OLARAK DÖNECEK

Görevimiz Tehlike filminin dördüncü serisinde, bir ajan yüz tanıma ve göz takibi yapabilen kontak lensler kullanıyordu. Bilim insanları da CNBC'ye verdiği demeçte bu lensi gerçeğe dönüştürmek istediğini söyledi.

Lee'nin pil bileşenleri konusundaki uzmanlığı, giyilebilir teknolojiye adım atması için bir sıçrama noktası oldu. Akıllı kontakt lenslerin güvenli ve kompakt pillere ihtiyaç duyacağını ve bunun da bu cihazların geliştirilmesi için çok önemli olacağını fark etti.

Öte yandan kontak lensler sadece 0,5 mm kalınlığa sahipken, pillerin yapısı ve esnekliği asla kullanıcıya rahatsızlık vermeyecek.

Sekiz saatlik kimyasal şarjın ardından batarya tam kapasitesinin yüzde 80'ine ulaşabiliyor ve daha sonra gün içinde birkaç saat kullanılabiliyor.

Gözyaşıyla şarj edilen pil teknolojisiyle ilgili Woo şunları kaydetti: "Gözyaşı solüsyonu aynı zamanda glikoz da içeriyor. Bu da siz kontakt lensi takarken gözyaşlarınızın pili şarj edebileceği anlamına geliyor. Ne kadar çok ağlarsanız pili o kadar fazla şarj edebilirsiniz."

Gözden Kaçmasın