Gazze’nin dramı bu sergide: ‘Kubbe: Filistin Zaman Tüneli’

Gazze'de yaşananları anlatan ‘Kubbe: Filistin Zaman Tüneli’ sergisi, Üsküdar Mimar Sinan Galerisi'nde 21 Haziran’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Mücahit Dere

Oluşturma: 07.06.2024 15:23

Güncelleme: 07.06.2024 17:01

Yedi Hilal Derneği'nin Gazze'de yaşananlara farkındalık oluşturmak amacıyla hazırladığı "Kubbe: Filistin Zaman Tüneli" sergisi, Üsküdar Mimar Sinan Galerisi'nde 21 Haziran'a kadar sanatseverlerle buluşacak.

Sergide, İsrail'in Filistin'deki saldırıları dolayısıyla bir araya gelen görsel sanatçıların somut ve dijital sanat eserleri yer alıyor.

Küratörlüğünü Numan Noyan Küçük'ün yaptığı serginin koordinatörlüğünü Adem Çelik ve proje yönetimini Ramazan Karabacak üstlendi.

KAĞIT HAMURUNDAN GÖKKUBBE

Sergide eseri yer alan seramik sanatçısı Şeyma Balcı Yurtseven, sergi için davet geldiğinde umuda dair çalışma yapmak istediğini belirterek, "Bu yüzden kağıt hamurundan 'Gökkube' isimli bir çalışma yaptım. İnananlar olarak, aynı gökkubbe altında buluşacağımız günü beklediğimiz için, umudumuzun kaybolmaması gerektiğini düşündüm. O yüzden böyle bir çalışma yaptım." dedi.

ÖZEL YAZILIMLA DİJİTAL ANIT

Sergide dijital enstalasyon çalışmasıyla yer alan Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Yasin Emim Ünlüsoy, bir zaman tüneline benzettiği sergide, Filistin hakkında bilgilendiirci panoların ve infografiklerin de yer aldığını söyledi.

Ünlüsoy, İsrail'in Gazze'de 7 Ekim'den bu yana bir soykırım gerçekleştirdiğini dile getirerek, "Soykırım başladıktan sonra sayılar gelmeye başladı, 5 bin, 10 bin gibi. Fakat bunun sayıdan ziyade birçok isim olduğunu ve bu anlamda bir anıt olması gerektiğini düşündüm. Bunun üzerine özel bir yazılımla dijital bir anıt yapma hayali kurdum. Sonrasında da eseri ortaya çıkardım. Eserin önüne geçtiğiniz zaman program direkt sizin silüetinizi algılıyor, silüetinize isimler yansıyor ve bu isimler Gazze'de şehit olan çocukların isimleri. Siz orada ne kadar durursanız, isimler de orada o kadar var olmaya devam ediyor" dedi.

İNSANLAR ORADA YAŞANANLARLA İLİŞKİ KURMAK İSTİYOR

"Küpler ve Yaşamlar" adlı çalışmaya imza atan Ali Yasir Çıraklı ise "Filistin'le alakalı olaylar ilk başladığında 'Ne yapabiliriz?' diye düşündük ve bu sergi fikri ortaya çıktı. Ben de burada küp çalışmaları yaptım. Bu çalışmaları yaparken Filistin'de yaşanan yıkımı, zulmü ve enkazı burada katılımcılara nasıl aktarabiliriz diye düşündük. Ev formlarını, küp formlarında sembolize ettik. Küpleri farklı boyutlarda farklı ölçülerde yerleştirerek, biraz da katılımcıların yürüyüşünü zorlaştıracak şekilde yerleştirerek bu hissi onlara yaşatmak istedik" diye konuştu.

Çıraklı, vermek istedikleri mesajı daha etkili kılması için küplerin üzerinde Filistin'den desenler, dokular, görsel fotoğraflar ve sloganlar kullandıklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yer yer savaşta zarar görmüş bebekleri sembolize etmek amacıyla oyuncak bebek de kullandık veya kırılmış bir çerçeve, yine bir çocuk ayakkabısını sembol olsun diye buraya yerleştirdik. Eserin duygusal etkisinin artması için böyle yaptık. Burada Filistinli bir ailenin sergiyi gezip, duygulandığına dair arkadaşlar yorumlar geldiğini söyledi. Yine burada kullandığımız, sembolize dahi olsa bu bebek figürü veya kırılmış çerçeve figürlerine dair 'Acaba Filistin'den mi bunlar?' tarzında yorumlar da geldi. İnsanlar gerçekten orada yaşananlarla alakalı bir ilişki kurmak istiyor."

Sergide Numan Noyan Küçük, Ahmet Enis Gürcan, Mehlika Hilal Kırca ve Mehmet Görkem Gül'ün eserleri de yer alıyor.

Gözden Kaçmasın