Etnospor ‘lezzet’ ve ‘kültür’ şölenine dönüştü!

Atatürk Havalimanı’nda 9 Haziran’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan 6. Etnospor Kültür Festivali yöresel lezzetler ve kültürel oyunlar yoğun ilgi gördü.

Mücahit Dere

Oluşturma: 08.06.2024 10:42

Güncelleme: 08.06.2024 10:42

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen 6. Etnospor Kültür Festivali yoğun ilgi görüyor. 6-9 Haziran tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak olan festivalde binicilik, okçuluk, yöresel lezzetler ve kültürel aktiviteler büyük beğeni topladı.

ATLI DANS EKİBİ FESTİVALİN GÖZDESİ OLDU

6. Etnospor Kültür Festivali'nde Azerbaycan-Karabağ Atlı Dans Ekibi'nin gösterisi beğeni topladı.

Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen festivalin atlı sporlar alanında yapılan etkinlikte Azerbaycan ekibi, geleneksel danslarını ve at üzerinde yaptıkları akrobatik hareketlerle hünerlerini sergiledi.

Geleneksel halk oyunlarının sergilendiği, atlı ekibin de zaman zaman performansa dahil olduğu gösterinin son bölümünde 6 dansçı, koşan atların üzerinde birbirlerinin omuzlarına çıkarak kule oluşturdu ve Türkiye ile Azerbaycan bayraklarının açarak izleyicileri selamladı.

Azerbaycan-Karabağ Atlı Dans Ekibi'nin gösterisi sırasında tribünlerin tamamı doldu.

TÜRKLERİN KADİM SAVAŞ SANATLARI CANLANDIRILDI

Festivalde Balıkesir Karasi Atlı Binicilik ve Savaş Sanatları Kulübü, Türklerin kadim savaş sanatlarını canlandırdı.

Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen festivalin atlı sporlar alanında gerçekleştirilen gösteride, geleneksel savaş kıyafetleriyle alana çıkan atlı okçular önce tribünleri selamladı. Biniciler daha sonra ilk olarak puta atışı adı verilen gösteride dört nala at sürerken hedeflere ok atışı gerçekleştirdi.

Gösteride atlı okçuların kale burçlarına atışları da canlandırıldı.

FESTİVALİN GÖZDESİ ÖZBEK PİLAVI OLDU

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), faaliyet gösterdiği çeşitli ülkeler mutfak ürünlerini, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen festivalde ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Aralarında Afganistan, Bosna Hersek, Karadağ, Cezayir, Özbekistan, Kosova, Lübnan, Kırgızistan, Moğolistan, Sudan, Tanzanya, Tunus'un bulunduğu ülkeler, açtıkları stantlarda geleneksel yemeklerinin yanı sıra yöresel ürünlerin de tanıtımını yaptı.

Festival etkinliklerini izlemeye gelenler bu ülkelerin yemeklerini tatma fırsatını bulurken, Özbek pilavının yapıldığı standın önünde uzun kuyruklar oluştu.

KAHVESEVERLER BU FESTİVALDE!

6. Etnospor Kültür Festivali'nde çeşitli ülkelerin kahveleri tanıtıldı.

Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen festivalde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) kurduğu stantta çeşitli ülkelere ait kahvelerin tanıtımı yapıldı.

Türk kahvesinin yanı sıra Boşnak, Filistin, Endonezya Sumatra, İtalyan, Kenya, Etiyopya, Kolombiya, Kosta Rika ve Yemen kahveleri katılımcıların beğenisine sunuldu.

Etnospor'a katılan vatandaşlar kahve stantlarına büyük ilgi gösterdi.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen 6. Etnospor Kültür Festivali'ne katılan vatandaşlar, cirit müsabakalarına büyük ilgi gösterdi.

Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen festivalin ikinci gününde yapılan cirit müsabakaları, ziyaretçiler tarafından heyecanla takip edildi.

Atlı sporlar için kurulan alanda gerçekleştirilen müsabakalarda Uşak 1 Eylül Atlı Cirit Kulübü ve Erzurum Şengel Atlı Spor Kulübü karşı karşıya geldi.

Seyirciler her sayı sonrası yarışmacıları alkışlarıyla tebrik ederken, zaman zaman atların yere düşmesiyle heyecanlı anlar yaşandı.

Müsabakalarda fırsat bulmasına rağmen sayı almaktan vazgeçerek rakibini bağışlayan sporcuların centilmenliği seyircilerden büyük alkış aldı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen 6. Etnospor Kültür Festivali'nde geleneksel el sanatlarına ait ürünler görücüye çıktı.

Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen festivalin ikinci gününde çeşitli yörelerin geleneksel el işi ürünleri, vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivale gelen vatandaşlar; bakır, deri ve ahşap işlemeciliği ile elde edilen malzemelerin yanı sıra iğne oyası, dokuma ile üretilen ürünlere ilgi gösterdi.

Geleneksel el sanatları alanında geri dönüşümden imal edilen ürünler de katılımcıların ilgisini çekti.

FİLİSTİN VE DOĞRU TÜRKİSTAN İÇİN KIYAM KONSER VERDİ

6. Etnospor Kültür Festivali'nde konser veren Grup Kıyam, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Gazzelileri andı.

İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği katliamları gösteren öğelerin yer aldığı festivalde Grup Kıyam, Gazze temalı şarkıları seslendirdi.

Nota sehpası ve gitar kutusuna kefiye asarak sahnede yer alan Grup Kıyam üyeleri, şarkılarında Doğu Türkistan'ı da unutmadı.

Gözden Kaçmasın