Emekli indiriminde otobüs firmaları sınıfta kaldı

Kurban Bayramı tatilinin öncesinde otogar ve terminallerde yoğunluk arttı. Tatilini planlayan otogarlara koşarken emekliye indirimli bilet satışında firmalar sınıfta kaldı. Uygulamayanlara emekli başı 2 bin 300 lira para cezası kesiliyor.

Betül Meral Sarıiz

Oluşturma: 11.06.2024 13:06

Güncelleme: 11.06.2024 13:06

9 günlük bayram tatili öncesi otogarlardaki yoğunluk arttı. Geçtiğimiz günlerde devreye alınan şehirlerarası otobüs firmalarının emeklilere yüzde 20 indirimli bilet satışı başladı.

SEFERLERİN YÜZDE 80’İ DOLDU

Bayram tatiline memleketine gitmek isteyenler soluğu otogarlarda aldı. 9 günlük bayram tatilini memleketinde ya da tatil bölgesinde geçirmek isteyenler şimdiden otogarlarda akın etti.

DENETİMLER ARTTI

Planlarını son güne bırakmak istemeyenler biletlerini önceden alırken, biletler erken tükendi. Ek seferler konulurken Ulaştırma Bakanlığı da denetimlerini artırdı. İlk kez bu bayram başlayan emekli indirimini uygulamayan pek çok firma bulunuyor.

EMEKLİ BAŞINA CEZA KESİLİYOR

2024 yılının emekliler yılı ilan edilmesi sonrası otobüslerde uygulanmaya başlanan emekliye yüzde 20 indirimli bilet uygulamasına uymayan firmalara emekli başı 2 bin 300 lira para cezası uygulanıyor.

BELGE EKSİKLİĞİ TARTIŞMA YARATIYOR

Bayram öncesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ekiplerince yapılan denetimlerde son 10 günde firmalara 1 milyon 21 bin 726 lira para cezası uygulanmasına rağmen bazı firmalar ile yolcular arasında belge eksikliği tartışma yaratıyor.

OTOBÜSÇÜLER AYRIM OLMASINI İSTİYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan, “Emeklileri desteklemek lazım ama bunu daha iyileştirmek lazım. 16 milyon emekli var, adam 45 yaşında EYT emeklisi, çalışıyor. Bunlara biraz ayrım yapmak lazım. Bizim için de iyi olur yolcumuz çoğalır” dedi.

“SİSTEME İHTİYAÇ VAR”

Emeklilik belgesi için bilgisayar üzerinden uygulanacak bir sisteme ihtiyaç olduğunu belirten Özcan, “Öğrendiğimize göre bakanlıklar kendi aralarında bilgisayar sistemine koymak istiyorlar. Bilgisayar sistemine emeklilik koyulmuş olsa emekli olup olmadığını anlayıp bilet verirsin. Belge lazım, adam ‘Ben emekliyim’ diyor, nasıl inanacaksın? Bakanlıklar çalışıyor, problem bayramdan sonra çözülecektir. Sistem kurulunca sektör de emekliler de rahatlar” diye konuştu.

BAZI FİRMALAR KARARI TANIMADI

Ancak denetimlerde bazı firmaların kararı tanımadığı vatandaşa indirim uygulamadığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan otogardaki farklı firma yetkilileri ise indirimden faydalanmak isteyen kişilerin emeklilik belgesi göstermeleri gerektiğini ve bu uygulamadan sadece emekli olan kişinin faydalanabileceğini belirtiyor.

Gözden Kaçmasın