EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYEM NEDEN YATMADI (HAZİRAN 2024)? Gözler banka hesaplarında! SSK-Bağkur-memur emekli ikramiyesi ne zaman yatar?

Emekli bayram ikramiyem neden yatmadı (Haziran 2024)? Tüm Müslüman alemiyle birlikte Türkiye de Kurban Bayramı’na hazırlanıyor. Sayılı günler kala on milyonlarca kişinin gözü kulağı bayram ikramiyelerine çevrildi. Sosyal ödeneklerle birlikte 16 milyon vatandaş ikramiyeden faydalanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli müjdesinin ardından bazı emekliler ikramiyelerini alamadığını dile getirdi. Peki, SSK-Bağkur-memur emekli ikramiyesi ne zaman yatar?

Mücahit Dere

Oluşturma: 11.06.2024 10:33

Güncelleme: 13.06.2024 12:10

Emekli bayram ikramiyem neden yatmadı (Haziran 2024)? SSK-Bağkur-memur emekli ikramiyesi ne zaman yatar? soruları Kurban Bayramı (2024) yaklaştıkça gündemdeki yerini koruyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklamasının ardından on milyonların gözü kulağı banka hesaplarına çevrildi. SSK (SGK), Bağkur ve memur emeklileri maaşları ile ikramiyelerin ne zaman hesaplarına yatacağını araştırıyor. İşte detaylar…

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYEM NEDEN YATMADI (HAZİRAN 2024)?

Emekli bayram ikramiyeleri sırayla yatıyor. On milyonlarca emekli vatandaş Kurban Bayramı öncesinde 10-14 HAZİRAN TARİHLERİNDE ÖDEMELERİNİ alacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Kurban Bayramı ikramiyesini 10-14 Haziran tarihleri arasında emeklilerimizin hesaplarına yatırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Böylece emekli ikramiyeleri 10 Haziran Pazartesi gününden itibaren hesaplara aktarılmaya başlandı.

SSK-BAĞKUR-MEMUR EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATAR?

On milyonlarca emekli vatandaşın ikramiye ödemesine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, X hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Emekli vatandaşlarımızın bayram ikramiyesi ödemeleri Kurban Bayramı öncesinde 10 Haziran ile 14 Haziran tarihleri arasında banka hesaplarına yatırılacak.

Emekli ve hak sahiplerimize toplamda 42 Milyar TL bayram ikramiyesi ödemesi gerçekleştirilecek.

4 (c) (Emekli Sandığı) kapsamında gelir/aylık alanların Kurban Bayramı ikramiyeleri 10 Haziran 2024 tarihinde;

4 (b) (Bağ-Kur) kapsamında gelir/aylık alanların Kurban Bayramı ikramiyeleri 11 Haziran 2024 tarihinde;

4 (a) (SSK) kapsamında gelir/aylık alanların Kurban Bayramı ikramiyeleri 12-13-14 Haziran 2024 tarihlerinde ödenecek.

Ülkemizin emektarları, kıymetli emeklilerimiz ve aileleri için hayırlı, bereketli olmasını diliyorum."

2024 KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ NE KADAR?

ntv.com.tr’nin haberine göre ikramiye 2018'de her bayramda 1000 lira olarak verilmeye başlanırken, 2021'de 1100 liraya, 2023'te 2 bin liraya, bu yıl için ise yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükseltildi.

SGK, bu Ramazan Bayramı'nda 15,3 milyon emekli ve hak sahibine toplam 41,3 milyar lira ikramiye ödedi.

Bu rakamla birlikte uygulamanın başladığı 2018'den bugüne kadar SGK tarafından toplam 166,2 milyar lira ikramiye ödenmiş oldu.

Uygulamadan tüm emekliler faydalanacak. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin yanı sıra dul ve yetim maaşı alanlar, yaşlılık parası alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ve güvenlik korucuları da bayram ikramiyesinden yararlanabilecek.

İKRAMİYESİ YATMAYANLAR VAR!

Öte yandan dul ve yetim maaşı alan bazı vatandaşlar da ikramiyelerin tam yatmadığını belirtti. sikayetvar.com sitesindeki bilgiye göre şikayetler şöyle:

"Yetim maaşı kurban ikramiyem hâlâ yok! Kurban bayramı yetim ikramiyem bugün 13 Haziran olduğu halde hâlâ yatmamış! Oysa annemin dul maaş ikramiyesi ile aynı gün ona%50 bana % 25 i aynı günde yatardı! Annemin % 50 si yatmış benim hala yetim maaş ikramiyem yok"

Gözden Kaçmasın