Ekol TV’ye konuk olan Demet Sağıroğlu: Besteleri artık ChatGPT yapıyor

Yapay zeka artık müzik sektörüne de el atmış durumda. Ekol TV’de Oylum Talu’nun konuğu olan şarkıcı Demet Sağıroğlu, bestelerin artık ChatGPT ile yapmanın mümkün olduğuna dikkat çekti. Sağıroğlu, verdiğiniz komutlara göre ortaya başarılı bir beste çıkarılabileceğini söyledi.

Okan Güleş

Oluşturma: 08.06.2024 15:12

Güncelleme: 08.06.2024 15:12

Yapay zeka, teknoloji sektöründeki başarılı gidişatını film, müzik ve daha birçok alana taşıdı. Metin ve görsel tabanlı olan pek çok model, günlük hayatta işleri kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıya da önemli katkılar sağlıyor.

Öyle ki artık müzik yapacak sanatçılar bile yapay zekanın nimetlerinden faydalanabiliyor. 90’lı yıllara “Kınalı Bebek”, “Arnavut Kaldırımı”, “Papatya Falları” ve “Şikayetim Var” gibi şarkılarıyla damga vuran Demet Sağıroğlu, konuk olduğu Ekolt TV’ye Oylum Talu’nun sorularını yanıtladı. Sağıroğlu müzik konusunda düşüncelerini paylaşırken, artık yapay zekanın da işin içinde olduğuna dikkat çekti.

YAPAY ZEKA BESTE YAPABİLİYOR

Müzik sektörünün gidişatına ilişkin açıklamalarda bulunan Demet Sağıroğlu, gelişen teknolojiye dikkat çekerek yapay zeka ile besteler yapılabildiğini ifade etti. ChatGPT’yi deneyimleyen ünlü şarkıcı, Oylum Talu, açıklamalarına şöyle devam etti:

‘’Artık yapay zeka ile besteler yapılıyor. Bu teknolojiyi kullandığımda içerisinde deniz, ayrılık, midyeci, papatyanın geçtiği bir şarkı sözü yaz diyorsunuz ve size bir dakikada besteler oluşturuyor. Yapay zekanın da kendi içinde modelleri var. Örneğin bazı modeller sadece bunun için tasarlanmış. Beste yap diyorsunuz beste yapıyor. Demet gibi söylesin diyorsunuz, Demet gibi söylüyor. Örneğin Norm Ender’in Parla şarkısını yapay zeka ile Zeki Müren’e söyletmişlerdi ve gayet de güzeldi.’’

Gözden Kaçmasın