Edirne'de ormanlara girişler 15 Ekim'e kadar yasaklandı

Edirne Valiliği tarafından alınan kararla, ormanlara görevliler dışında girişler 15 Ekim’e kadar yasaklandı.

Deniz Dallı

Oluşturma: 11.06.2024 00:27

Güncelleme: 11.06.2024 05:51

Edirne Valiliği, yaz mevsimiyle birlikte bölgede hava sıcaklıklarında artışların görülmesi üzerine harekete geçti. Valilikten yapılan açıklamaya göre, ormanlık alanlarda yoğunlaşan insan ve araç hareketliliğiyle kasten ya da kusurlu davranışlar sonucu yangınların meydana gelebileceği değerlendirilerek 10 Haziran-15 Ekim tarihleri arasında ormanlara girişler kısıtlandı.

ANIZ YAKILMASI DA YASAKLANDI

Orman üretiminde çalışanlar, tarım, hayvancılık, arıcılık gibi zirai faaliyetlerde bulunanlar kısıtlamadan muaf tutuldu.

Orman ya da tabiat parklarında piknik yapmak, spor, yürüyüş yapmak gibi faaliyetlerin serbest bırakıldığı kısıtlama kararında bu alanlar dışındaki ormanlık alanlarda mangal yakmak, tüp kullanmak, kamp yapmak, nargile ve her türlü ateş yakmak ise yasaklandı. Her türlü anız, bağ, bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden toplanan dalların ve bitki örtüsünün yakılması da yasaklandı. Yasak kapsamında ormanlık alanlara yakın yerlerde gerçekleştirilecek düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına da izin verilmeyecek. Yasağa uymayanlar hakkında ise ‘6831 sayılı orman kanunu’, ‘Türk ceza kanunu’ ve ‘Kabahatler kanunu’ uyarınca idari ve adli işlem yapılacağı bildirildi.

Gözden Kaçmasın