canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Eczacılardan çağrı: Sahte ürünlere karşı dikkat edin, 'Eczane' isimli sitelere güvenmeyin

Ankara Eczacı Odası Başkanı Cem Abbasoğlu, "eczane" ismini kullanan alışveriş sitelerinin gerçek eczanelere ait olmadığını vurgulayarak, internet üzerinde satılan birçok sahte sağlık ürününün halk sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini ifade etti. Abbasoğlu, sahte kozmetik ürünleri ve gıda takviyelerinin nasıl ayırt edilebileceği konusunda bilgiler verdi ve bu ürünlerin yol açabileceği sağlık risklerine dikkat çekti.

Giriş: 01.07.2024 12:11

Güncelleme: 01.07.2024 12:11

eczacilardan-cagri-sahte-urunlere-karsi-dikkat-edin-eczane-isimli-sitelere-guvenmeyin-img

Ankara Eczacı Odası Başkanı Cem Abbasoğlu, "eczane" ismini kullanan alışveriş sitelerinin eczanelere ait olmadığını ve internette birçok sahte sağlık ürününün satıldığını belirterek, "Sahte ürünler, halkın sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor." dedi.

Abbasoğlu, sahte kozmetik ürünleri ile gıda takviyelerinin gerçeğinden nasıl ayırt edilebileceği ve yol açtıkları sağlık risklerine ilişkin bilgileri paylaştı.

Söz konusu sahte ürünlerin internet üzerinden satıldığına, tüketicilerin "ucuz" olduğu düşüncesiyle buradaki satış kanallarına yöneldiğine dikkati çeken Abbasoğlu, hiçbir denetimi olmayan bu ürünlerin ciddi yan etkilere yol açabildiğini vurguladı.

Abbasoğlu, birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerin Sağlık Bakanlığının rutin denetimlerine tabi olduğunu anımsatarak, "Sağlık ürünleri, üretiminden son kullanıcıya ulaşıncaya kadar bütün aşamalarda İlaç Takip Sistemi ve Ürün Takip Sistemi üzerinden izleniyor. Bu sistemler üzerinden ürünün son kullanım tarihi, orijinalliği, saklama koşulları gibi birçok kriteri Sağlık Bakanlığı ve bizler takip edebiliyoruz. İnternetten alınan ürünlerde bu aşamaların hiçbiri denetime tabi değil." diye konuştu.

Söz konusu ürünlerin tedarik zincirinde de aksamalar olduğunu anlatan Abbasoğlu, "Örneğin bu dönemlerde internetten sipariş edilen ürünler ciddi sıcağa da maruz kalıyor. Hangi koşullarda taşındığı, alıcıya ne şekilde ulaştığı belli değil. Bu tedarik zinciri aksadığı için ürünün bozulması ve bundan kaynaklı yan etkilerin oluşması da gayet doğal." ifadesini kullandı.

"ECZANE İSİMLİ İNTERNET SİTELERİ ECZANELERE AİT DEĞİL"

Abbasoğlu, sağlık ürünlerinin internette "eczane" isimli firmalarca, çeşitli alışveriş platformlarında satıldığına dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Sonunda 'eczane' ifadesi olan internet sitelerinin aslında hiçbiri eczanelere ait değil. 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun uyarınca eczanelerin internet sitesi açması yasak. Dolayısıyla oralarda halkımızın gördüğü, sonu 'eczane' ile biten hiçbir platform aslında bir eczaneye ait değil. Yani burada bir kandırmaca var. Zaten bizim de en büyük mücadelemiz bununla. 'Eczane' ismini, eczanenin güvenilirliğini, tedarik zinciri ile ilgili konumunu internette kullanıyorlar."

YÜZ YIKAMA JELİNİN İÇERİSİNDEN BULAŞIK DETERJANI ÇIKTI

Sahte bir sağlık ürünü ile gerçeğinin ayırt edilmesinin çok zor olduğunu, en doğru sonucun analizle tespit edildiğini dile getiren Abbasoğlu, şunları kaydetti:

"Sahte ürünle orijinalini ayırt etmek gerçekten çok zor. Taklidini o kadar iyi yapıyorlar ki gözle görülebilir çok ince detaylar kalıyor. Geçenlerde, çok bilinen, ünlü bir dermokozmetik firmasının bir temsilcisi, bir yüz yıkama jelinin orijinali ve sahtesini getirip bana hangisinin sahte olduğunu sordu. Ürünü 5-6 dakika inceledim, ince detayları bilmiyorsanız birbirinden ayırt etmek gerçekten çok zor. Keza firma ürünü analize göndermiş ve o analizde yüz yıkama jelinin içerisinde bulaşık deterjanı çıkmış.

Sonuç olarak sahte ürünler halkın sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bu tip ürünler piyasada giderek çoğalıyor, buna karşı tedbirli olunması gerekiyor. En güvenilir yöntem de bu tip ürünleri eczanelerden temin etmek. Eczaneden aldığınız ürün asla ve asla sahte olmaz."

"SAHTE ÜRÜNLER YAN ETKİLERE YOL AÇABİLİYOR"

Ürün Takip Sistemi ve İlaç Takip Sistemi'nin dünyada örnek bir sistem olduğunun, tüm kozmetiklerin bu sistem üzerinden takip edilmesinin önem taşıdığının altını çizen Abbasoğlu, sahte ürünlerin sağlık risklerini de beraberinde getirdiğini, farklı yan etkilerin ortaya çıkabildiğini söyledi.

Özellikle gıda takviyelerinin bir uzmana danışmadan kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Abbasoğlu, "Örneğin, kalp hastalığı olan ve kan sulandırıcı kullanan birinin, kan sulandırıcı özelliğini artırdığı için kesinlikle Omega 3 takviyesi almaması gerekiyor. Fakat tavsiyeyle internetten bu ürünler alınabiliyor. Bu tarz ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktora, eczacıya danışılması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Abbasoğlu, son kullanma tarihi geçmiş, bu nedenle etkisi azalmış, yan etkileri ortaya çıkmış ürünlerle de sıklıkla karşılaştıklarını belirterek, "Sahte ürünlerin içeriğindeki maddeler bilinmiyor, gerçekten kutunun üzerinde yazdığı gibi olup olmadığını da bilmiyoruz. Kutunun üzerinde yazan içerik, gerçekten o güneş kreminde, kullanılan tablette var mı bu büyük bir soru işareti. Tespit etmenin tek yolu da analize göndermek, çoğu analizde de üründe sağlığı tehdit eden çok ciddi sorunlar olduğu görülüyor." dedi.

"FARKLI PLATFORMLARDA SATILAN HİÇBİR SAĞLIK ÜRÜNÜNE GÜVENMEYİN"

Sağlık Bakanlığının da sahte sağlık ürünleriyle ciddi şekilde mücadele ettiğine dikkati çeken Abbasoğlu, Ankara Eczası Odası olarak yaklaşık 4 yıl önce "Farma Dedektif" projesini hayata geçirdiklerini, karekodlu ilaçların taranıp, sahte olanların Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna bildirildiğini aktardı.

Abbasoğlu, "Burada en büyük iş halkımıza düşüyor. Sağlık ürünlerini 'ucuz' olduğu için internetten almak yerine en doğru olanı, güvenli şekilde eczanelerden satın almak. Bunun dışında farklı platformlarda satılan hiçbir sağlık ürününe güvenmesinler." uyarısında bulundu.

AA

Düzenli uykunun yolu, para biriktirmekten geçiyor

İngiltere'deki araştırmacılar, düzenli para biriktirmenin insanların rahat ve düzenli uyumasına yardımcı olduğunu ortaya koydu. Para biriktirme alışkanlığı olan bireylerin uyku kalitesinin arttığı belirlendi.

Giriş: 11.07.2024 12:44

Güncelleme: 11.07.2024 12:55

duzenli-uykunun-yolu-para-biriktirmekten-geciyor-17983-img

Bakan Göktaş, Senegalli yetim çocuklarla kilden "baobab ağacı" heykeli yaptı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yetim çocukların çömlek atölyesine katılarak, Afrika'nın sembollerinden baobab ağacının kilden heykelini yaptı.

Giriş: 10.07.2024 19:25

Güncelleme: 10.07.2024 19:25

bakan-goktas-senegalli-yetim-cocuklarla-kilden-baobab-agaci-heykeli-yapti-17811-img

Hava kirliliği, tüp bebek tedavisinin başarı şansını düşürüyor

Yeni bir araştırmaya göre, hava kirliliğine maruz kalmanın tüp bebek yöntemiyle canlı doğum yapma oranını yaklaşık yüzde 40 düşürebildiği ortaya kondu.

Giriş: 10.07.2024 17:48

Güncelleme: 10.07.2024 17:48

hava-kirliligi-tup-bebek-tedavisinin-basari-sansini-dusuruyor-17793-img

Hamilelikte ne kadar kalori alınmalı? İşte sağlıklı bir gebelik için bilmeniz gerekenler

Hamilelik, vücudunuzun ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için özel besin ihtiyaçları gerektiren bir dönemdir. Bu süreçte, günlük kalori ihtiyacınızı bilmek, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. İşte detaylar...

Giriş: 10.07.2024 15:36

Güncelleme: 10.07.2024 15:36

hamilelikte-ne-kadar-kalori-alinmali-iste-saglikli-bir-gebelik-icin-bilmeniz-gerekenler-17743-img

Kahvaltıda yiyenlerin zihni fil hafızasına dönüşüyor

Hafızayı güçlendiren ve beyni sağlıklı tutan mucize meyve bulundu. Bu meyveyi düzenli tüketenler adeta fil hafızasına sahip oluyor, beyinleri tıkır tıkır çalışıyor. Resmen zihni uçuşa geçiriyor...

Giriş: 10.07.2024 14:49

Güncelleme: 10.07.2024 14:49

kahvaltida-yiyenlerin-zihni-fil-hafizasina-donusuyor-17724-img

ABD ordusu, sentetik kan üretimi için 46 milyon dolar ayırdı

ABD Ordusu, cephe hatlarında kan arzı sorunlarını önlemek için harekete geçti ve sentetik kan üretimine 46 milyon dolar ayırdı. Yeni geliştirilen ErythroMer adlı sentetik kan, oda sıcaklığında daha uzun süre saklanabiliyor.

Giriş: 10.07.2024 14:23

Güncelleme: 10.07.2024 14:23

abd-ordusu-sentetik-kan-uretimi-icin-46-milyon-dolar-ayirdi-17715-img

ABD'li doktorlar açıkladı: Bu beslenme tarzı kadınlarda ömrü 10, erkeklerde 13 yıl uzatıyor

Sağlıklı ve uzun bir ömrün altın kuralı, dengeli ve düzenli beslenmeden geçiyor. Sofranıza koyduğunuz her besin doğrudan sağlığınızı etkiliyor. Son yıllarda uzmanlar, vücut sağlığını korumak için Akdeniz tipi beslenmeyi öneriyor. Yeni bir araştırma ise bazı besinlerin ömrü 10 yıl uzatabileceğini ortaya koydu.

Giriş: 10.07.2024 12:31

Güncelleme: 10.07.2024 12:43

abdli-doktorlar-acikladi-bu-beslenme-tarzi-kadinlarda-omru-10-erkeklerde-13-yil-uzatiyor-17692-img

Dışkı testiyle otizm tanısına önemli bir adım atıldı

Ucuz ve basit bir testle otizm tanısı konması, milyonlarca insanın hayatını kökten değiştirebilir. Otizm tanısında genellikle ebeveynlerin aktardığı davranışlar ve akıl sağlığı uzmanlarının gözlemleri temel alınıyor, ancak bu yöntemler hata riski taşıyor.

Giriş: 10.07.2024 10:56

Güncelleme: 10.07.2024 10:56

diski-testiyle-otizm-tanisina-onemli-bir-adim-atildi--17654-img

Türkiye'ye taşındıktan sonra hızla kilo aldı ve 3 ayda 23 kilo verdi! Sadece bu 5 kuralı uyguladı

20 yaşındaki Albina Angan, iş için eşiyle birlikte Türkiye'ye taşındığında taşındığında yeni bir hayatın kapılarını aralamanın heyecanını yaşıyordu. Ancak beklenmedik bir şekilde sağlığı kötüleşti ve farkında olmadan kilo aldı. Kısa sürede 23 kilo vermesinin sırrını ise şöyle anlattı...

Giriş: 09.07.2024 17:09

Güncelleme: 09.07.2024 17:14

turkiyeye-tasindiktan-sonra-hizla-kilo-aldi-ve-3-ayda-23-kilo-verdi-sadece-bu-5-kurali-uyguladi-17510-img

Kahvaltıda domates yiyenler yandı! Resmen zehre dönüşüyor

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan domates, vitamin deposu olarak sağlıklı kabul edilse de, yanlış şekilde tüketildiğinde faydadan çok zarar veriyor. Özellikle çiğ tüketilen domates, böbrek fonksiyonlarından bağırsaklara kadar pek çok organ için tehdit oluşturuyor.

Giriş: 09.07.2024 16:39

Güncelleme: 09.07.2024 16:50

kahvaltida-domates-yiyenler-yandi-resmen-zehre-donusuyor-17505-img

Epilepsi tedavisinde devrim: Epilepsi tedavisinde kullanılacak şapka geliştirildi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), toplumda "sara hastalığı" olarak bilinen epilepsi tedavisinde kullanılacak bir şapka geliştirdi. Bu yenilikçi şapka, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde umut vadediyor.

Giriş: 09.07.2024 16:07

Güncelleme: 09.07.2024 16:12

epilepsi-tedavisinde-devrim-epilepsi-tedavisinde-kullanilacak-sapka-gelistirildi-17494-img

Uzman isimden çarpıcı uyarı: Sıcak hava çarpması kalp ve beyinde hasar bırakabilir

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyran Bozkurt, sıcak çarpmasının beyin dokusu ile kalp, karaciğer, böbrek gibi organlarda hasara yol açabileceğini vurgulayarak, bu dönemde dışarı çıkarken koruyucu önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Giriş: 09.07.2024 13:24

Güncelleme: 09.07.2024 13:26

uzman-isimden-carpici-uyari-sicak-hava-carpmasi-kalp-ve-beyinde-hasar-birakabilir-17455-img

500 yıldır böbrek hastalarına şifa oluyor

Gaziantep'te Osmanlı dönemi kayıtlarında 500 yıl önce böbrek ameliyatının gerçekleştirildiği belirtilen Kahraman Eruslu Böbrek Nakli Hastanesi'nde hastalar sağlıklarına kavuşmaya devam ediyor.

Giriş: 08.07.2024 17:57

Güncelleme: 08.07.2024 17:57

500-yildir-bobrek-hastalarina-sifa-oluyor-17268-img

DSÖ'den kozmetik ürünler için kanser riski uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kozmetik ürünlerin kullanımının kansere neden olabileceğini bildirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, kozmetik ürünlerindeki talk minarelinin kanserojen madde içerdiği vurgulandı.

Giriş: 08.07.2024 17:49

Güncelleme: 08.07.2024 17:49

dsoden-kozmetik-urunler-icin-kanser-riski-uyarisi-17264-img

Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu böbrek yetmezliğine yol açabilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Mehmet Öztürk, tedavi edilmeyen ve sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının böbrek yetmezliğine yol açabileceğini belirtti.

Giriş: 08.07.2024 17:46

Güncelleme: 08.07.2024 17:46

tedavi-edilmeyen-idrar-yolu-enfeksiyonu-bobrek-yetmezligine-yol-acabilir-17261-img

Bağışıklık sistemi için katkısız dondurma tüketmek öneriliyor

Uzman Diyetisyen Betül Yurdakul, yaz sıcaklarının vazgeçilmezi olan dondurmanın sağlığa olan faydalarını vurguladı. Yurdakul'a göre, kalsiyum ve protein açısından zengin olan dondurma, A, B ve K vitaminleri ile fosfor gibi mineraller içerir. Katkı maddesi bulunmayan bu tatlı, içerdiği proteinler sayesinde bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Giriş: 08.07.2024 13:53

Güncelleme: 08.07.2024 13:53

bagisiklik-sistemi-icin-katkisiz-dondurma-tuketmek-oneriliyor-17181-img

Uzman uyardı: Kilo vermek için sakın insülin iğneleri kullanmayın! Komaya kadar götürüyor

Şeker hastalarında kan şekeri dengesini sağlamak için kullanılan insülin iğneleri, kilo vermek isteyen hastalar arasında da popüler hale geldi. İlaçların belirli bir dozda kullanımı, mide bulantısı ve iştah azalması gibi yan etkilere yol açabilir, bu da insülin direncini kırarak kilo kaybına katkıda bulunabilir. Ancak Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bora Koç, bu ilaçların zayıflama amaçlı kullanımının uzun süreli hormonal dengesizliklere ve pankreas kanseri riskine neden olabileceğini vurgulayarak, doğru doz ve doktor kontrolü dışında kullanımının şeker dengesizliklerine ve komaya yol açabileceğini belirtiyor.

Giriş: 08.07.2024 12:57

Güncelleme: 08.07.2024 13:02

uzman-uyardi-kilo-vermek-icin-sakin-insulin-igneleri-kullanmayin-komaya-kadar-goturuyor-17168-img

Bilim insanları farelerdeki duyma yetisini normalüstüne çıkardı

ABD'deki Michigan Üniversitesi Kresge İşitme Araştırma Enstitüsü'nde fareler üzerinde yapılan araştırmada, işitme yetilerinin sinaps bağlantı noktalarının yoğunluğunun artırılmasıyla normalüstü seviyelere çıkarılabildiği gözlemlendi.

Giriş: 08.07.2024 10:41

Güncelleme: 08.07.2024 10:47

bilim-insanlari-farelerdeki-duyma-yetisini-normalustune-cikardi-17117-img

Beslenme uzmanı, bunamayı önleyen 'Süper Gıda'yı açıkladı: Her gün bir avuç yetiyor

Beslenme uzmanı Dr. Federica Amati, vitamin ve mineraller açısından zengin olan 'süper gıda'yı açıkladı. Günlük ve düzenli tüketimi sonrasında demans ve iltihaplanmaya karşı koruma sağladığını vurgulayan Amati, bu meyvenin adeta doğal bir ilaç işlevi gördüğünü belirtti.

Giriş: 08.07.2024 10:27

Güncelleme: 08.07.2024 10:32

beslenme-uzmani-bunamayi-onleyen-super-gidayi-acikladi-her-gun-bir-avuc-yetiyor-17110-img

Türkiye’de yeni salgın alarmı! COVID-19'a göre daha tehlikeli

COVID-19 sonrası Türkiye'de yeni salgın tehdidi başladı. Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikle klima kullanımı konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar en çok çocukları etkileyen ve zatürreye sebep olan lejyoner hastalığına dikkat çekti. Uzmanlar hastalığın ortaya çıkardığı sonuçlara değindi.

Giriş: 08.07.2024 09:57

Güncelleme: 08.07.2024 09:57

turkiyede-yeni-salgin-alarmi-covid-19a-gore-daha-tehlikeli--17091-img