Dünyanın en ünlü fotoğrafını çekmişti: Uzaydan indi, uçakta öldü

Apollo 8 uzay aracıyla Ay'ın yörüngesine giren ilk 3 insandan biri olan William Anders, 1968'deki bu yolculuğu sırasında dünyanın en çok bilinen karelerinden biri olan 'Dünya'nın Doğuşu (Earthrise)' fotoğrafını çekmişti. William Anders 90 yaşında, T-34 Mentor tipi uçağıyla Washington ve Vancouver Adası arasındaki Jonas Adası yakınlarında denize çakılarak hayatını kaybetti.

Sinan Turp

Oluşturma: 08.06.2024 11:20

Güncelleme: 08.06.2024 11:30

William Anders 1963 yılında NASA'ya katıldığında Amerikan Hava Kuvvetleri'nde pilottu. Apollo 8'le, Dünya'nın yörüngesinden ayrılacak ilk insanlı misyona katılmak için seçilmişti. 21 Aralık 1968'de ilk defa uzaya gitti. Ekibin geri dönme olanağı sadece yüzde 30'du ancak Apollo 8 başarılı bir biçimde geriye döndü.

MİLYARLARCA KOPYASI BASILDI

William Anders o yolculukta, daha sonra dünyada milyarlarca kopyası basılacak olan, 'Dünya'nın Doğuşu (Earthrise)' fotoğrafını da çekti. William Anders dünyaya döndükten sonra NASA'daki görevine devam etti. Emekli olduktan sonra da, kendisi gibi havacılarla birlikte Burlington'daki Heritage Uçuş Müzesi'ni kurdu. En büyük hobisi eski uçaklarla ilgilenmekti, uçmaktan hiçbir zaman vazgeçmedi.

O UÇAKTAN ASTRONOT ÇIKTI

Washington ve Vancouver Adası arasındaki Jonas Adası yakınlarında sabah saatlerinde bir uçak denize çakıldı. Akrobasi hareketleri yapan uçak havada irtifa kaybetmeye başlayınca, o sırada bölgede bulunan teknedeki bir kişi kamerasını çalıştırmış ve uçağı çekmeye başlamıştı. Uçak dik bir açıyla denize doğru hızla yaklaştı, çarpmak üzereyken pilot manevra yapsa da kurtaramadı. Denizin üzerinde bir kaç kez seken uçak alev aldı. O uçağın pilotu William Anders'ti. Herzamanki gibi T-34 Mentor tipi uçağıyla havalanmıştı.

William Anders'ten geriye, Apollo 8'den çektiği o unutulmaz fotoğrafı ve her fırsatta anlattığı uzay hatıraları kaldı.

'TÜM BU YOLU DÜNYA'YI KEŞFETMEK İÇİN GELMİŞİZ'

Apollo, Noel arifesinde Ay'a ulaşmıştı. Bu misyonun en önemli parçalarından biri de Ay'ı fotoğraflamaktı. 2009 yılında katıldığı bir sempozyumda konuşma yapan William Anders, Ay'ın sıkıcı bir yer olduğunu, burada sadece 'delikler üzerine delikler' olduğunu söylemişti. Dünya yavaş yavaş Ay'ın yüzeyi üzerinde yükselmeye başladığında ise Anders, Ay yerine Dünya'nın fotoğrafını çekmişti. Anders, bu an için daha sonra şöyle diyecekti: "Dünya'yı keşfetmek için tüm bu yolu aşıp Ay'a gelmiştik" diyecekti.

Gözden Kaçmasın