Dolar ve altın, 'Süper Çarşamba'ya hazırlanıyor! Kur hareketliliği bekleniyor

Piyasalar, ABD'den gelecek kritik iki veriye kilitlendi. Dolar kuru, ABD'de tüketici fiyatlarının açıklanacağı ve Fed'in faiz kararını vereceği "Süper Çarşamba"ya odaklandı. Fed'in faiz kararı ve ardından açıklanacak enflasyon verisinin dolar ve altının seyrini nasıl etkileyeceği merak konusu.

Ezgi Kurt Toptan

Oluşturma: 11.06.2024 12:40

Güncelleme: 11.06.2024 14:32

Dolar ve altın piyasaları, ABD'den gelecek olan kritik iki veriye kilitlendi. Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararı ve enflasyon verisinin açıklanması bekleniyor.

Piyasalardaki başlangıç rakamları bugün dolar kuru 32,38 TL'den, Euro ise 34,87 TL'den başladı.

BEKLENEN VERİ VE FAİZ KARARI

Yarın, ABD'de saat 15:30'da enflasyon verisi ve TSİ 21:00'da Fed'in faiz kararı açıklanacak. Geçtiğimiz cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelmiş ve yıllık ücret artışlarının hızlandığı gözlemlenmişti. Bu durum doları güçlendirirken, küresel borsalarda satışlara neden olmuştu. Verilerin ardından, piyasalarda Eylül ayında Fed'den faiz indirimi beklentisinin azaldığı gözlemlendi.

İÇERDAKİ GELİŞMELER VE MEHMET ŞİMŞEK'İN DEĞERLENDİRMESİ

Türkiye'de ise Nisan ayında cari açık beklentilerin altında, 5.29 milyar dolar olarak gerçekleşti. Portföy akımları ise 2 milyar dolar oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini beklediklerini ve yıl sonunda OVP'deki 34,7 milyar doların altında bir cari açık beklediklerini ifade etti.

BORSA İSTANBUL VE VERGİ BEKLENTİLERİ

Borsa İstanbul, bir süredir borsadaki kazançlara gelebilecek vergi beklentileriyle satış eğilimindeydi. Ancak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dünkü NTV yayınında borsadaki kazançlara vergi çalışmasının olmadığını belirtti. Yılmaz, sadece işlem ücreti olarak 10 binde 1 oranında bir ücret tartışmasının yapıldığını ifade etti.

ENFLASYON VE EURO DEĞER KAYBI

Cevdet Yılmaz, enflasyonun mayıs ayından itibaren gerilemeye başladığını ve haziran, temmuz, ağustos aylarında da düşüşün süreceğini belirtti. Yılmaz, "Yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 seviyesine gerileyeceğini öngörüyoruz" dedi.

Euro ise pazar günü gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın güç kazanmasının ardından değer kaybını sürdürüyor. Euro, dolar karşısında yaklaşık yüzde 1 değer kaybetti. Euro/TL kuru ise 35,16 TL'den 34,88'e geriledi.

ÖNEMLİ VERİ VE BEKLETNİLER

Bugün içerde ve dışarda önemli veri bulunmuyor. Yarın ise Fed'in faiz kararı ve enflasyon verisi açıklanacak. Faiz kararından sonra Jerome Powell'ın yapacağı konuşma da yakından takip edilecek.

Haber Global'den Samet Cambaz'ın analizine göre, geçtiğimiz cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelmiş ve yıllık ücret artışlarında hızlanma gözlemlenmişti. Bu durum, doları güçlendirirken, küresel borsalarda satışlara neden olmuştu.

Gözden Kaçmasın