Doktora büyük şok! Tazminata böyle tepki verdi: Bu parayı ömür boyu çalışsam ödeyemem

Kadın doğum uzmanı hakkında 'down sendromlu bir çocuğun doğmasına sebep oldu' iddiasıyla dava açıldı. Yerel mahkeme öyle bir tazminat verdi ki doktor resmen hayatının şokunu yaşayarak "Bu parayı ömür boyu çalışsam ödeyemem" diye tepki gösterdi.

Meltem Kaya Sapmaz

Oluşturma: 21.05.2024 07:52

Güncelleme: 21.05.2024 11:46

İlginç olay Türkiye'de yaşandı. Kocaeli'nde görev yapan ve 25 yıllık hekim olan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Erkan Türköz, down sendromlu bir çocuğun doğmasına sebep olduğu iddiasıyla yerel mahkeme tarafından 21 milyon lira tazminata çarptırıldı. İtiraz eden doktor “Bu parayı ömür boyu çalışsak ödeyemeyiz” dedi. Doktor, bu kapsamda ilk para cezasına çarptırılan hekim oldu.

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA SUÇSUZ OLDUĞUM ORTADA

Sabah'ın haberine göre; Doktor olay sonrası "8 yıldır hukuk mücadelesi veriyorum. 25 yıllık hekimim bebeğin tüm tarama testleri negatif çıktı. Bilirkişi raporlarında da suçsuz olduğum açıkça ortada. Bir doktor böyle bir parayı ömrü boyunca çalışsa ödeyemez. Karara itiraz ettik" dedi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş da " Açılan bu haksız davalar nedeniyle ülkemizde doğum yaptıracak kadın doğum uzmanı kalmayacak. Down sendromlu çocuğun doğmasında kadın doğum uzmanlarının bir suçu yok" dedi.

BEN BİR HEKİM OLARAK BUNU HAK ETMEDİM

Dr. Türköz, yerel mahkemenin kararına itiraz ettiklerini söyleyerek "Down sendromlu olmanın sebebi hekim değildir. Bir hekim olmak için 20 yıl okuyorsun. 25 yıllık hekimsin ama sonuç bu. Üstelik benim yaptığım bir hata yok. Down senrdromlu bebek hekim hatasından olmaz. Genetik bir hastalıktır. Down sendromlu olanların da yaşamaya hakkı vardır. Anne karnında tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Anne karnında tespit edildiğinde gebeliğe son verilir. Benim de iki çocuğum var. Yüzlerce bebek dünyaya getirdim. Yüzlerce aileyi mutlu ettim. Ben bunu hak etmedim " dedi.

Gözden Kaçmasın