Cumhuriyete Doğru rekoru! Bakan Tekin oyunu binlerce kişiyle izledi

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı'nınca hazırlanan Cumhuriyete Doğru isimli tiyatro oyunu bugüne kadar 30 farklı ilde 40 kez sahnelenmiş ve 40 bin öğretmen, öğrenci ve veli tarafından izlenmişti. Cumhuriyete Doğru bu kez TÜPRAŞ Stadyumu'nda sahne aldı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin oyunu binlerce kişiyle birlikte izledi.

Yağmur Güzel

Oluşturma: 05.06.2024 11:29

Güncelleme: 05.06.2024 11:35

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında hazırladığı Cumhuriyete Doğru tiyatro oyunu bugüne kadar yurdun dört bir köşesinde sahnelendi. Bora Severcan tarafından yazılan ve yönetilen, proje yapımcılığını Volkan Severcan'ın üstlendiği oyun, bir öğretmenin 10 yaşındaki öğrencisi Ali'ye Cumhuriyet'in ilan ediliş sürecini anlatmasıyla başlıyor. Oyunda, Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara'da TBMM'yi kurması ile Millî Mücadele kahramanlarının Türk milletiyle Kurtuluş Savaşı'nı nasıl kazandığı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuriyeti nasıl ilan ettiği konu ediliyor.

400 KİŞİLİK DEV KADRO

Cumhuriyete Doğru bu kez, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in de katılımıyla Beşiktaş Stadyumu'nda binlerce izleyiciyle buluştu. Oyunda, öğretmenlerden ve profesyonellerden oluşan bir orkestra ve koro da yer aldı. İstanbul'da ikinci kez sahnelenen Cumhuriyete Doğru tiyatro oyununu, Millî Eğitim Bakanı Tekin'in yanı sıra Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci ve İstanbul Valisi Davut Gül de izledi. İzleyicilerin ayakta alkışladığı oyunun ardından sahneye çıkan Bakan Tekin, oyuncuları tebrik etti.

TÜRK SİYASİ HAYATINA DA İZ BIRAKACAK

Oyunu 5'inci ya da 6'ncı izleyişi olduğunu belirten Bakan Tekin, "Biraz önce Volkan Severcan söyledi. Yaklaşık dört buçuk yıldır üzerinde fikir jimnastiği yaptığımız bir oyundur. Sadece şunu söyleyeceğim: Bu oyun, dünyaya sadece Türk tiyatro tarihine değil; aynı zamanda Türk siyasi hayatına da iz bırakacak, bundan yüzde yüz eminim çünkü bizi millet yapan, üzerinde hemfikir olduğumuz değerler ancak bu kadar güzel şekilde icra edilebilirdi. Bu oyunun aynı zamanda Türk siyasi hayatında da bir çığır açacağına inanıyorum. Emeği geçen herkese içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu sanatçıları lütfen çok kuvvetli alkışlayalım. Bu oyun 40 defa sahnelendiyse eğer, bu arkadaşların ciddi fedakârlığı var. Hepsine teşekkür ediyorum. Ayrıca bize bu imkânı sunan Vakıflar Bankası Genel Müdürümüz Abdi Serdar Üstünsalih'e özellikle teşekkür ediyorum. Sağ olsun, var olsun. Bize bu geceyi ayıran sevgili organizatörümüz Murat Aksu'ya da teşekkür ederiz" dedi.

Gözden Kaçmasın