Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev Beştepe'de görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye geldi. Aliyev havalimanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından karşılandı. İki lider daha sonra Beştepe’de bir görüşme gerçekleştirdi.

Meltem Kaya Sapmaz

Oluşturma: 10.06.2024 14:53

Güncelleme: 10.06.2024 17:55

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Türkiye’ye geldi.Aliyev’i, Esenboğa Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıladı. İki lider daha sonra Beştepe’de görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç da eşlik etti.

GÖRÜŞMENİN DETAYLARI

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacmi, 7,5 milyar dolar seviyesinde yer alıyor. İki ülkenin hedefi bu hacmi 15 milyar dolara çıkarmak. Bu hedefin gerçekleştirilebilmesi için bugünkü çalışma önemli kabul ediliyor.Görüşmede, savunma alanında Türkiye’nin Azerbaycan’a sattığı ürünlerin çeşitlendirilmesi ve askeri eğitimlerin devam etmesine yönelik görüşmeler de ele alındı. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş da değerlendirilecek. Görüşmede, Karadeniz Tahıl Koridoru’nun yeniden işler hale getirilmesi de masaya yatırıldı.

Gözden Kaçmasın