Covid-19'un FLIRT mutasyonu Türkiye'ye gelecek mi?

Covid-19 virüsü, mutasyona uğramaya devam ediyor. 'Flirt' isimli yeni bir varyant ile yeniden yayılmaya başladı. Uzmanlar, yeni varyantın yaza damga vuracağını, özellikle kanser hastalarının risk altında olduğunu açıkladı. Peki Covid-19'un FLIRT mutasyonu Türkiye'ye gelecek mi? Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Ekol TV'de yanıtladı.

Yağmur Güzel

Oluşturma: 01.06.2024 13:19

Güncelleme: 01.06.2024 13:19

Covid-19 virüsü mutasyonlarla kendini yenilemeye devam ederken ‘flirt’ isimli yeni bir varyant ile yayılmaya başladı. Özellikle ABD'de yayılmaya başlayan mutasyon ile ilgili Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Ekol TV ekranlarında değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan " Flırt mutasyonu tek bir mutasyonun adı değil. Geçen yılın ağustos ayında başlayan ve geçen kış en hakim varyant haline gelen JN-1 dediğimiz bir varyanttan ortaya çıkan yeni varyantın ortak adı. Bir defa şunu söyleyeyim FLIRT isminin çağrıştırdığı romantizm ile hiçbir alakası yok. Bu hastalığın belirtileri de burun akıntısı, ateş, kusma, ishal, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve yine bazı vakalarda tat koku kaybına neden oluyor.

Bu FLIRT varyantlarıyla birlikte bazı ülkelerde vaka sayılarında artış görülmeye başlandı. ABD'de, Avustralya'da, özellikle Avrupa'da ilk Fransa'da sonra İngiltere'de bu tip artışlar bildirildi. En son Malezya ve Filipinler'den bir bildirirm geldi. Dünya Sağlık Örgütü bu vakaların artışını FLIRT varyantı kaynaklı olduğunu düşünüyor. Bu varyantın daha bulaşıcı olduğu öngörüler arasında yer alıyor.

YENİDEN EVE KAPANACAK MIYIZ?

Şu an için hayır. Bu varyantın kışın görülen mutantlarla arasında bir fark yok.Örneğin ABD'de vakalarda belirgin bir artış var. 135 bin civarında bir vaka bildirimi yapılmış, bu hastalardan 60'ı hayatını kaybetmiş. Bunlarda altta yatan kronik hastalıklardan kaynaklı. Çok ölümcül bir varyant değil.

FLIRT MUTASYONU TÜRKİYE'YE GELECEK Mİ?

Bu hastalığın Türkiye'de olmadığını söylemek mümkün değil. Türkiye'de varsa da bilmemiz mümkün değil. Ama yoksa da bu turizm sezonunda Türkiye'ye geleceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Çünkü biz herhangi bir önlem almıyoruz" dedi.

Gözden Kaçmasın