Çin tarihe geçti! Chang'e 6 Ay'ın karanlık yüzüne başarıyla iniş yaptı

Çin’in 3 Mayıs’ta gönderdiği Çang 6 uzay aracı, Ay’ın karanlık yüzeyine başarılı iniş gerçekleştirdi. Keşif aracı, Ay'ın Güney Kutbu-Aitken Çanağı içindeki bir krater olan Apollo Çanağı'na yumuşak iniş yaptı.

Okan Güleş

Oluşturma: 02.06.2024 16:32

Güncelleme: 02.06.2024 16:33

Uzay ve Havacılık alanında ABD ile yarışan Çin, 3 Mayıs’ta Çang 6 adını verdiği uzay aracını başarıyla fırlattı.

Uzun yolculuğa çıkan keşif aracı, tam 1 ay sonra Ay’ın karanlık yüzeyine başarılı iniş gerçekleştirdi. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), bu keşif aracı ile tarihte ilk kez bu bölgede değerli kaya ve toprak toplayacak.

CHANG’E 6 AY’IN UZAK TARAFINA İNİŞ YAPTI

BBC’nin haberine göre keşif aracı Güney Kutbu-Aitken Havzası’na Peki saati ile (GMT Cumartesi 22:23) başarılı iniş yaptı.

Çin’in sondası, Ay’ın en eski kayalarından bazılarını Güney Kutbu’ndaki devasa bir kraterden çıkarabilir. Oldukça riskli bir iniş yapan uzay aracıyla iletişim kurmak da zaman zaman zorlaştı. Ancak günün sonunda her şey yolunda gitti ve uzay aracı 1 ay sonra Ay’ın yüzüne indi.

Chang'e 6 uzay aracı, Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi'nden fırlatıldı. İniş sırasında, yaklaşık 100 metre havada asılı kalan araç, 3D tarayıcı ile dikey iniş yaptı. Çin devlet medyası bu inişi ‘’tarihi bir an’’ olarak nitelendirdi.

CNSA'ya göre Çin’in Ay misyonu, bir matkap ve mekanik kol kullanarak yaklaşık 2 kg (4,4 lb) malzeme toplamayı amaçlıyor.

Kaynak: Space.com

Gözden Kaçmasın