canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Uzman isimden bitter çikolata önerisi: Hem keyif alın hem de sağlığınızı koruyun

Diyetisyen Gamze Çakaloğlu, 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü'nde kaliteli ve doğru miktarda çikolata tüketiminin önemini vurguladı. Çakaloğlu, sağlıklı bireyler için günlük 20-30 gram bitter çikolata tüketiminin makul bir miktar olduğunu belirtti.

Giriş: 07.07.2024 17:37

Güncelleme: 07.07.2024 18:03

bitter-cikolata-ile-keyif-alirken-sagiliginiza-da-koruyun--16968-img

7 Temmuz 1550'de kakao çekirdeklerinin Avrupa'ya ilk kez gelişi üzerine her yılın 7 Temmuz günü, Dünya Çikolata Günü olarak kutlanıyor. Çikolatanın sağlığa faydası olduğu kadar fazla miktarda tüketildiği takdirde zararları da ortaya çıkabiliyor. Biruni Üniversitesi Klinik Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Çakaloğlu, çikolatanın faydalarından, hangi ürünlerin tercih edilmesi gerektiğine kadar merak edilenleri yanıtladı.

Kaliteli ve yüksek kakao oranına sahip çikolataların tercih edilmesini söyleyen Çakaloğlu, “7 Temmuz Çikolata Günü, çikolatanın keyfini çıkarmak için harika bir fırsat. Ancak, çikolata tüketirken dikkatli olmak önemlidir. Kaliteli ve yüksek kakao oranına sahip (en az yüzde 60 kakao içeren bitter) çikolataları tercih etmek, hem lezzet hem de sağlık açısından daha faydalı olacaktır. 20 gram bitter çikolatanın yaklaşık 100 kalori olduğunu hatırlayıp, kan şekeri dengesi için yanında süt veya badem gibi protein kaynağı besinlerle tüketmek iyi bir seçenek olabilir. Çikolatayı ölçülü miktarlarda tüketmek, keyif alırken sağlığınızı korumanıza yardımcı olur” dedi.

“BİTTER ÇİKOLATA MAGNEZYUM AÇISINDAN ZENGİN BİR KAYNAKTIR”

Bitter çikolatanın faydalarından söz eden Çakaloğlu, “Çikolatanın faydaları arasında, özellikle bitter çikolata, antioksidanlar açısından zengindir. Bitter çikolatanın sağlığa olan faydaları üzerine yapılan araştırmalar gerçekten ilginç bulgular ortaya koymaktadır. Bitter çikolatanın yüksek antioksidan ve flavonoid içeriği sayesinde antioksidan kapasitesi arttırılabilir. Antioksidanlar vücudu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyabilir, bu da genel sağlık için önemli bir koruma sağlar. Ayrıca, bitter çikolata magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Magnezyumun yeterli alımı kas krampı, yorgunluk, depresyon ve sinirlilik gibi durumları hafifletebilir. Buna ek olarak, yapılan bazı araştırmalar stresin neden olduğu fiziksel dengesizliklere karşı bitter çikolatanın destek sağladığını göstermektedir. Stres yönetiminde yardımcı olabilecek bu etkiler, genel sağlığı olumlu yönde etkileyebilir” diye konuştu.

“DOĞRU MİKTARDA VE UYGUN KALİTEDE TÜKETİLMELİ”

Bitter çikolatanın hormon düzeylerini düzenleyici etkisi üzerine yapılan çalışmaların dikkat çekici olduğunu söyleyen Çakaloğlu, “Özellikle bel çevresi yağlanması ile bağlantılı hormon artışını azaltmada olumlu bir rol oynayabileceği öne sürülmüştür. Son olarak, bitter çikolatanın içerdiği bileşenler, özellikle serotonin salınımını artırarak mutluluk hissi sağlamaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda kan basıncını düşürüp kalp-damar sisteminin rahatlamasına katkıda bulunabilir. Bu etkiler, çikolatanın içerdiği flavonoidlerin ve antioksidanların sağladığı faydalardan kaynaklanmaktadır. Ancak, bu faydaları elde edebilmek için doğru miktarlarda ve uygun kalitede bitter çikolata tüketmek önemlidir. Aşırıya kaçmadan, dengeli bir şekilde tüketildiğinde bitter çikolata sağlık için faydalı olabilir” ifadelerini kullandı.

“AŞIRI ÇİKOLATA TÜKETİMİ BAĞIMLILIĞA NEDEN OLABİLİR”

Sağlık açısından dikkat edilmesi gereken yönlerini anlatan Çakaloğlu, “Öte yandan çikolatanın keyif veren lezzetiyle birlikte, sağlık üzerinde dikkat edilmesi gereken etkileri de vardır. Ölçülü tüketmek önemlidir, özellikle kalp sağlığı, şeker hastalığı veya kolesterol sorunu olanlar için diyetisyen önerilerine uygun şekilde tüketilmelidir. Aşırı çikolata tüketimi bağımlılığa neden olabilir ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarına yol açabilir. Çikolatanın içeriği (yağ ve kakao oranı), etkilerini belirler, bu nedenle türünü seçerken dikkat etmek gereklidir. Sağlıklı alternatifler de düşünülebilir, böylece mutluluk hissi sağlarken sağlığı da korumak mümkün olabilir” şeklinde konuştu.

“GÜVENİLİR MARKALARI TERCİH ETMEK ÖNEMLİDİR”

Çikolata satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri söyleyen Çakaloğlu, “Bitter çikolata seçiminde dikkatli olmak büyük önem taşır. Özellikle Consumer Reports'un raporunda bahsedilen kadmiyum ve kurşun gibi ağır metallerin yüksek seviyelerde bulunması, tüketiciler için endişe verici bir durumdur. Bu metallerin uzun süreli ve düzenli maruz kalımı sağlık açısından ciddi riskler oluşturabilir. Gıda güvenliği konusunda bilinçli olmak, etiketleri doğru okumak ve güvenilir markaları tercih etmek önemlidir. Bazı markalar üretim süreçlerinde daha sıkı kalite kontrolü yapabilir ve ağır metal içeriğini minimize etmek için çaba gösterebilir. Ancak, her zaman için tüketici olarak etiketlerdeki bilgileri kontrol etmek ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinmek önemlidir. Beslenme uzmanları, tüketicilerin gıda okuryazarlığını geliştirmelerini ve sağlık açısından potansiyel riskleri azaltmalarını önerir. Bu tür raporlar, tüketicilerin daha bilinçli ve sağlıklı seçimler yapmalarına yardımcı olabilir” dedi.

“SAĞLIKLI BİREYLER GÜNDE 20-30 GRAM BİTTER ÇİKOLATA TÜKETEBİLİR”

Kimlerin, hangi ölçüde çikolata tüketmesi gerektiğiyle ilgili bilgi veren Çakaloğlu, “Çikolata tüketimi konusunda herkesin dikkatli olması gerekir. Özellikle diyabet, obezite veya kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan kişiler, çikolata tüketimini sınırlamalı ve diyetisyen tavsiyelerine uymalıdır. Genel olarak, sağlıklı bireyler için günde 20-30 gram (yaklaşık 2-3 kare) bitter çikolata tüketimi makul bir miktar olarak kabul edilebilir. Fazla tüketim ise kilo alımına, kan şekeri seviyelerinde dengesizliklere ve bağımlılık benzeri etkiler oluşturabilir” dedi.

“KALP SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ BİR FAYDA SAĞLAYABİLİR”

Bitter çikolatanın az bilinen faydalarından söz eden Çakaloğlu, “Flavonoidler, kan akışını artırarak beyin fonksiyonlarını destekleyebilir. Özellikle bilişsel yetenekleri iyileştirme potansiyeli taşır. Flavonoidlerin antioksidan özellikleri, beyin hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyabilir. Flavonoidlerin yanı sıra çikolatanın içerdiği diğer bileşenler de kan damarlarının genişlemesine yardımcı olabilir. Bu da kan akışının artmasına ve dolayısıyla beyin ve vücut genelindeki oksijen ve besin maddelerinin daha etkin bir şekilde taşınmasına katkı sağlayabilir. Düzenli ve ölçülü tüketim durumunda, bitter çikolatanın kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir. Bu, kalp sağlığı için önemli bir fayda sağlayabilir. Ancak, bu faydaları elde etmek için doğru miktarlarda ve kalitede bitter çikolata tüketmek önemlidir. Aşırıya kaçmadan, dengeli bir beslenme içinde çikolatanın yer alması, sağlık üzerinde olumlu etkiler gösterebilir” ifadelerini kullandı.

Çikolata tüketiminde önemli olanın, kaliteli ve doğru miktarda tüketmek olduğunun altını çizen Diyetisyen Gamze Çakaloğlu, her şeyde olduğu gibi, dengeli ve bilinçli tüketimin sağlığı korumanın anahtarı olduğunu söyledi. (İHA)

Düzenli uykunun yolu, para biriktirmekten geçiyor

İngiltere'deki araştırmacılar, düzenli para biriktirmenin insanların rahat ve düzenli uyumasına yardımcı olduğunu ortaya koydu. Para biriktirme alışkanlığı olan bireylerin uyku kalitesinin arttığı belirlendi.

Giriş: 11.07.2024 12:44

Güncelleme: 11.07.2024 12:55

duzenli-uykunun-yolu-para-biriktirmekten-geciyor-17983-img

Bakan Göktaş, Senegalli yetim çocuklarla kilden "baobab ağacı" heykeli yaptı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yetim çocukların çömlek atölyesine katılarak, Afrika'nın sembollerinden baobab ağacının kilden heykelini yaptı.

Giriş: 10.07.2024 19:25

Güncelleme: 10.07.2024 19:25

bakan-goktas-senegalli-yetim-cocuklarla-kilden-baobab-agaci-heykeli-yapti-17811-img

Hava kirliliği, tüp bebek tedavisinin başarı şansını düşürüyor

Yeni bir araştırmaya göre, hava kirliliğine maruz kalmanın tüp bebek yöntemiyle canlı doğum yapma oranını yaklaşık yüzde 40 düşürebildiği ortaya kondu.

Giriş: 10.07.2024 17:48

Güncelleme: 10.07.2024 17:48

hava-kirliligi-tup-bebek-tedavisinin-basari-sansini-dusuruyor-17793-img

Hamilelikte ne kadar kalori alınmalı? İşte sağlıklı bir gebelik için bilmeniz gerekenler

Hamilelik, vücudunuzun ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için özel besin ihtiyaçları gerektiren bir dönemdir. Bu süreçte, günlük kalori ihtiyacınızı bilmek, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. İşte detaylar...

Giriş: 10.07.2024 15:36

Güncelleme: 10.07.2024 15:36

hamilelikte-ne-kadar-kalori-alinmali-iste-saglikli-bir-gebelik-icin-bilmeniz-gerekenler-17743-img

Kahvaltıda yiyenlerin zihni fil hafızasına dönüşüyor

Hafızayı güçlendiren ve beyni sağlıklı tutan mucize meyve bulundu. Bu meyveyi düzenli tüketenler adeta fil hafızasına sahip oluyor, beyinleri tıkır tıkır çalışıyor. Resmen zihni uçuşa geçiriyor...

Giriş: 10.07.2024 14:49

Güncelleme: 10.07.2024 14:49

kahvaltida-yiyenlerin-zihni-fil-hafizasina-donusuyor-17724-img

ABD ordusu, sentetik kan üretimi için 46 milyon dolar ayırdı

ABD Ordusu, cephe hatlarında kan arzı sorunlarını önlemek için harekete geçti ve sentetik kan üretimine 46 milyon dolar ayırdı. Yeni geliştirilen ErythroMer adlı sentetik kan, oda sıcaklığında daha uzun süre saklanabiliyor.

Giriş: 10.07.2024 14:23

Güncelleme: 10.07.2024 14:23

abd-ordusu-sentetik-kan-uretimi-icin-46-milyon-dolar-ayirdi-17715-img

ABD'li doktorlar açıkladı: Bu beslenme tarzı kadınlarda ömrü 10, erkeklerde 13 yıl uzatıyor

Sağlıklı ve uzun bir ömrün altın kuralı, dengeli ve düzenli beslenmeden geçiyor. Sofranıza koyduğunuz her besin doğrudan sağlığınızı etkiliyor. Son yıllarda uzmanlar, vücut sağlığını korumak için Akdeniz tipi beslenmeyi öneriyor. Yeni bir araştırma ise bazı besinlerin ömrü 10 yıl uzatabileceğini ortaya koydu.

Giriş: 10.07.2024 12:31

Güncelleme: 10.07.2024 12:43

abdli-doktorlar-acikladi-bu-beslenme-tarzi-kadinlarda-omru-10-erkeklerde-13-yil-uzatiyor-17692-img

Dışkı testiyle otizm tanısına önemli bir adım atıldı

Ucuz ve basit bir testle otizm tanısı konması, milyonlarca insanın hayatını kökten değiştirebilir. Otizm tanısında genellikle ebeveynlerin aktardığı davranışlar ve akıl sağlığı uzmanlarının gözlemleri temel alınıyor, ancak bu yöntemler hata riski taşıyor.

Giriş: 10.07.2024 10:56

Güncelleme: 10.07.2024 10:56

diski-testiyle-otizm-tanisina-onemli-bir-adim-atildi--17654-img

Türkiye'ye taşındıktan sonra hızla kilo aldı ve 3 ayda 23 kilo verdi! Sadece bu 5 kuralı uyguladı

20 yaşındaki Albina Angan, iş için eşiyle birlikte Türkiye'ye taşındığında taşındığında yeni bir hayatın kapılarını aralamanın heyecanını yaşıyordu. Ancak beklenmedik bir şekilde sağlığı kötüleşti ve farkında olmadan kilo aldı. Kısa sürede 23 kilo vermesinin sırrını ise şöyle anlattı...

Giriş: 09.07.2024 17:09

Güncelleme: 09.07.2024 17:14

turkiyeye-tasindiktan-sonra-hizla-kilo-aldi-ve-3-ayda-23-kilo-verdi-sadece-bu-5-kurali-uyguladi-17510-img

Kahvaltıda domates yiyenler yandı! Resmen zehre dönüşüyor

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan domates, vitamin deposu olarak sağlıklı kabul edilse de, yanlış şekilde tüketildiğinde faydadan çok zarar veriyor. Özellikle çiğ tüketilen domates, böbrek fonksiyonlarından bağırsaklara kadar pek çok organ için tehdit oluşturuyor.

Giriş: 09.07.2024 16:39

Güncelleme: 09.07.2024 16:50

kahvaltida-domates-yiyenler-yandi-resmen-zehre-donusuyor-17505-img

Epilepsi tedavisinde devrim: Epilepsi tedavisinde kullanılacak şapka geliştirildi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), toplumda "sara hastalığı" olarak bilinen epilepsi tedavisinde kullanılacak bir şapka geliştirdi. Bu yenilikçi şapka, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde umut vadediyor.

Giriş: 09.07.2024 16:07

Güncelleme: 09.07.2024 16:12

epilepsi-tedavisinde-devrim-epilepsi-tedavisinde-kullanilacak-sapka-gelistirildi-17494-img

Uzman isimden çarpıcı uyarı: Sıcak hava çarpması kalp ve beyinde hasar bırakabilir

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyran Bozkurt, sıcak çarpmasının beyin dokusu ile kalp, karaciğer, böbrek gibi organlarda hasara yol açabileceğini vurgulayarak, bu dönemde dışarı çıkarken koruyucu önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Giriş: 09.07.2024 13:24

Güncelleme: 09.07.2024 13:26

uzman-isimden-carpici-uyari-sicak-hava-carpmasi-kalp-ve-beyinde-hasar-birakabilir-17455-img

500 yıldır böbrek hastalarına şifa oluyor

Gaziantep'te Osmanlı dönemi kayıtlarında 500 yıl önce böbrek ameliyatının gerçekleştirildiği belirtilen Kahraman Eruslu Böbrek Nakli Hastanesi'nde hastalar sağlıklarına kavuşmaya devam ediyor.

Giriş: 08.07.2024 17:57

Güncelleme: 08.07.2024 17:57

500-yildir-bobrek-hastalarina-sifa-oluyor-17268-img

DSÖ'den kozmetik ürünler için kanser riski uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kozmetik ürünlerin kullanımının kansere neden olabileceğini bildirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, kozmetik ürünlerindeki talk minarelinin kanserojen madde içerdiği vurgulandı.

Giriş: 08.07.2024 17:49

Güncelleme: 08.07.2024 17:49

dsoden-kozmetik-urunler-icin-kanser-riski-uyarisi-17264-img

Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu böbrek yetmezliğine yol açabilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Mehmet Öztürk, tedavi edilmeyen ve sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının böbrek yetmezliğine yol açabileceğini belirtti.

Giriş: 08.07.2024 17:46

Güncelleme: 08.07.2024 17:46

tedavi-edilmeyen-idrar-yolu-enfeksiyonu-bobrek-yetmezligine-yol-acabilir-17261-img

Bağışıklık sistemi için katkısız dondurma tüketmek öneriliyor

Uzman Diyetisyen Betül Yurdakul, yaz sıcaklarının vazgeçilmezi olan dondurmanın sağlığa olan faydalarını vurguladı. Yurdakul'a göre, kalsiyum ve protein açısından zengin olan dondurma, A, B ve K vitaminleri ile fosfor gibi mineraller içerir. Katkı maddesi bulunmayan bu tatlı, içerdiği proteinler sayesinde bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Giriş: 08.07.2024 13:53

Güncelleme: 08.07.2024 13:53

bagisiklik-sistemi-icin-katkisiz-dondurma-tuketmek-oneriliyor-17181-img

Uzman uyardı: Kilo vermek için sakın insülin iğneleri kullanmayın! Komaya kadar götürüyor

Şeker hastalarında kan şekeri dengesini sağlamak için kullanılan insülin iğneleri, kilo vermek isteyen hastalar arasında da popüler hale geldi. İlaçların belirli bir dozda kullanımı, mide bulantısı ve iştah azalması gibi yan etkilere yol açabilir, bu da insülin direncini kırarak kilo kaybına katkıda bulunabilir. Ancak Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bora Koç, bu ilaçların zayıflama amaçlı kullanımının uzun süreli hormonal dengesizliklere ve pankreas kanseri riskine neden olabileceğini vurgulayarak, doğru doz ve doktor kontrolü dışında kullanımının şeker dengesizliklerine ve komaya yol açabileceğini belirtiyor.

Giriş: 08.07.2024 12:57

Güncelleme: 08.07.2024 13:02

uzman-uyardi-kilo-vermek-icin-sakin-insulin-igneleri-kullanmayin-komaya-kadar-goturuyor-17168-img

Bilim insanları farelerdeki duyma yetisini normalüstüne çıkardı

ABD'deki Michigan Üniversitesi Kresge İşitme Araştırma Enstitüsü'nde fareler üzerinde yapılan araştırmada, işitme yetilerinin sinaps bağlantı noktalarının yoğunluğunun artırılmasıyla normalüstü seviyelere çıkarılabildiği gözlemlendi.

Giriş: 08.07.2024 10:41

Güncelleme: 08.07.2024 10:47

bilim-insanlari-farelerdeki-duyma-yetisini-normalustune-cikardi-17117-img

Beslenme uzmanı, bunamayı önleyen 'Süper Gıda'yı açıkladı: Her gün bir avuç yetiyor

Beslenme uzmanı Dr. Federica Amati, vitamin ve mineraller açısından zengin olan 'süper gıda'yı açıkladı. Günlük ve düzenli tüketimi sonrasında demans ve iltihaplanmaya karşı koruma sağladığını vurgulayan Amati, bu meyvenin adeta doğal bir ilaç işlevi gördüğünü belirtti.

Giriş: 08.07.2024 10:27

Güncelleme: 08.07.2024 10:32

beslenme-uzmani-bunamayi-onleyen-super-gidayi-acikladi-her-gun-bir-avuc-yetiyor-17110-img

Türkiye’de yeni salgın alarmı! COVID-19'a göre daha tehlikeli

COVID-19 sonrası Türkiye'de yeni salgın tehdidi başladı. Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikle klima kullanımı konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar en çok çocukları etkileyen ve zatürreye sebep olan lejyoner hastalığına dikkat çekti. Uzmanlar hastalığın ortaya çıkardığı sonuçlara değindi.

Giriş: 08.07.2024 09:57

Güncelleme: 08.07.2024 09:57

turkiyede-yeni-salgin-alarmi-covid-19a-gore-daha-tehlikeli--17091-img