BIRNA açıkladı: Sırbistan İsrail'e 1.17 milyon Euro değerinde silah sevkiyatı yaptı!

Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı (BIRNA) ve İsrail’in günlük gazetelerinden Haaretz’in yayımladığı ortak araştırma raporuna göre Ekim 2023’ten bu yana Sırbistan İsrail’e içi silah dolu yaklaşık altı uçak gönderdi. Sırbistan hükümeti sevkiyatların içeriği hakkında hiçbir açıklama yapmazken Mayıs ayına ait Sırbistan gümrük verileri bu uçuşların İsrail'e 1.17 milyon Euro değerinde silah sevkiyatıyla aynı zamana denk geldiğini ortaya çıktı.

Pırıl Cennet

Oluşturma: 10.06.2024 16:19

Güncelleme: 10.06.2024 16:21

Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı (BIRNA) ve İsrail’in günlük gazetelerinden Haaretz’in yayımladığı yaptıkları ortak araştırma sonrası yayımladıkları rapora göre Sırbistan, İsrail-Hamas savaşının başlamasında bu yana Birleşmiş Milletler uzmanlarının yaptıkları çağrılar da dahil olmak üzere uluslararası hukuku hiçe sayarak İsrail’e silah akışını sağlamaya devam ediyor.

Konuya dair değerlendirmelerde bulunan Dış Politika analisti Bosko Jaksic, Belgrad’ın bu işe sadece para kazanmak amacıyla girmediğini belirtiyor.

Jaksic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in ülkenin silah ihracatını Batı'daki konumunu güçlendirmek için devam ettirdiğini söyleyerek İsrail'e yapılan sevkiyatların Sırbistan'ı "Filistinlilerin toplu katliamına ortak etme" riski taşıdığını belirtti.

"İSRAİL'E SİLAH SATMAK GURUR MESELESİ OLAMAZ"

Jaksic, "Şu anda İsrail'e silah ve mühimmat ihracatını arttırmak bir gurur meselesi olamaz" ifadesinde bulundu.

Sırp Cumhurbaşkanı Vucic, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 26 Şubat’ta yaptığı telefon görüşmesinde sosyal medya hesabından ikili ilişkilerin daha da ilerletilmesi" konusunu ele aldıklarını söylemiş ve "İsrail'in gerçek bir dostu" olduğunu vurgulamıştı.

Üç hafta sonra tarihler 18 Mart'ı gösterdiğinde iki İsrail hava kuvvetleri uçağı art arda Belgrad havaalanına indi. İlki Şubat ayında inen Boeing 707'ydi. ardından bir İsrail Lockheed C-130 nakliye uçağı da iniş yaptı.

1.17 MİLYON EURO DEĞERİNDE SEVKİYAT

Her ikisi de Nevatim hava üssüne geri döndü ve o ayki gümrük verileri Yugoimport-SDPR'nin İsrail'e 14 milyon Euro değerinde silah ihraç ettiğini ortaya çıkardı.

26 Mayıs'ta üç İsrail askeri uçağı arka arkaya iniş yaptı: önce aynı Boeing 707, yerde dört saat geçirdi ve saat 14:10'da ayrıldı; ardından iki İsrail Lockheed C-130 geldi. Her ikisi de birkaç saat içinde ayrıldı. Mayıs ayına ait Sırbistan gümrük verileri bu uçuşların İsrail'e 1.17 milyon Euro değerinde silah sevkiyatıyla aynı zamana denk geldiğini gösteriyor.

7 Ekim’den bu yana Sırbistan İsrail'e toplam 16.3 milyon Euro değerinde silah ihraç etti. Bu yılın Şubat, Mart ve Mayıs aylarında yapılan toplam 15.7 milyon Euroluk sevkiyatın yanı sıra Sırbistan daha önce de Ekim ayında İsrail'e 540,120 Euro değerinde silah ihraç etmişti.

Sırbistan hükümeti sevkiyatların içeriği hakkında hiçbir açıklama yapmadı.

BELGRAD TEL AVİV'E PATLAYICI SATIYOR

Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan bir başka silah uzmanı da Sırbistan'ın İsrail'e yerli üretim için bileşen olarak patlayıcı satıyor olabileceğini söyledi.

Sırbistan'ın Ekim 2023'ten önce İsrail'e yaptığı silah ihracatı çok büyük boyutlarda değildi. Sırbistan Ticaret Bakanlığı yıllık silah ihracat raporunda İsrail'den en son 2020 yılında bahsetmiş ve Sırbistan bu ülkeye "bombalar, torpidolar, roketler, füzeler, diğer patlayıcı cihazlar; mühimmat ve mühimmat için çakmaklar" olmak üzere yaklaşık 554 bin Euro değerinde silah ihraç etmişti.

Gözden Kaçmasın