Binlerce sivil katledildi: İsrail’in yapay zekası ‘Lavender’ dünyaya pazarlanabilir

İsrail'in Hamas'a karşı yaptığı saldırılarda 'Lavender' adı verilen yapay zeka kullandığı tespit edildi. İsrail merkezli Unit 8200 tarafından geliştirilen bu yapay zekanının, binlerce sivili hedef seçerek orduya sunduğu bildirildi. Oldukça tehlikeli olan bu yapay zeka sisteminin şimdi de dünyaya pazarlanması gündemde.

Okan Güleş

Oluşturma: 03.06.2024 12:07

Güncelleme: 03.06.2024 12:29

İsrail'in Gazze’de binlerce sivili hedef aldığı saldırıda yapay zeka sistemini kullandığı ortaya çıktı. Lavender adı verilen yapay zeka, İsrail merkezli bir sistem ve potansiyel hedefleri tespit edip, oluşturduğu listeyi orduya sunuyor.

Savaşta yer alan istihbarat kaynaklarına göre İsrail, Hamas’la görünürdeki bağlantılarına dayanarak 37.000 potansiyel hedefi belirleyen yapay zeka destekli veri tabanından faydalandı.

ISRAIL, KENDİ GELİŞTİRDİĞİ YAPAY ZEKAYI DÜNYAYA PAZARLAYABİLİR

Guardian’ın yayınladığı rapora göre istihbarat kaynakları, İsrail’in yapay zeka sistemi Lavender’i kullandığını, üstelik bu yapay zekanın çok sayıda Filistinli’nin ölümüne neden olduğu iddia edildi.

İsrail Ordusu'nun Unit 8200 tarafından geliştirilen yapay zekası Lavender, 37,000 Filistin vatandaşın yüzünü tespit etti. Yapay zekanın tespit ettiği potansiyel yüzler ise düşman olarak listelendi. Hatta bazı kaynaklara göre hava saldırıları sırasında bu yapay zeka kaynaklı 15/20 sivilin öldürüldüğü de söyleniyor.

ISRAIL ORDUSUNDAN YALANLAMA

Ortaya atılan iddiaların ardından İsrail orudusu, Lavender hakkında; “terör örgütlerinin askeri operatörleri hakkında güncel bilgi üretmek amacıyla istihbarat kaynaklarını çapraz referanslamak için kullanılan bir veri tabanı olarak tanımlanmıştır. Bu, saldırı için uygun olduğu teyit edilmiş askeri görevlilerin bir listesi değildir. ifadeleri kullanıldı.

Ancak kaynaklar yapay zekanın oluşturduğu listede 15 ila 20 arasında masum insanların olduğunu, bu insanlara karşı da güdümsüz mühimmatlar kullanılarak saldırılar düzenlendiği iddia edildi.

"Filistin Laboratuvarı" kitabının yazarı Antony Loewenstein'in İsrail'in yeni teknolojileri Filistinliler üzerinde deneyerek savaşta test edilmiş silahları, sistemleri dünyaya pazarladığını bildirdiğini kaydeden Biggar, Lavender ve Gazze'deki savaşta kullanılan teknolojiler için de benzer bir sistemin oluşturulabileceği tahminini paylaştı.

Biggar, Lavender'e eş değer bir sistemin tasarlanarak özel bir şirket tarafından dünyaya pazarlanabileceği olasılığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu şirket; İsrail'in yatırım yaptığı, Silikon Vadisi'ne bağlı ve Silikon Vadisi'nin de yatırım yaptığı İsrail'de bir kamu özel ortaklığı yaratır. Bu ortaklıkta savaşta test edilmiş sistemleri satar. Bir şekilde hukuka uygun davranıyormuş gibi gösterecek bir yapay zeka sistemine sahip olmaya değer verecek pek çok otokrat, diktatörlük ve ordu var. Bunları ABD'de bile birçok sistemde görüyoruz. Ceza sistemi, cezalandırma tavsiyeleri almak için yapay zekayı kullanmaya başladı ki bu da hemen hemen aynı şey."

Gözden Kaçmasın