Bilim insanlarından çığır açan buluş: İnsan dokusunu taklit eden elektronik deri üretildi

İmkansız gibi görülen pek çok şey gerçek oluyor. Bilim insanları bu kez insan derisini taklit eden üç boyutlu elektronik deri üretti. Bu buluşun tıp sektöründe önemli faydalar sağlaması bekleniyor.

Okan Güleş

Oluşturma: 10.06.2024 10:06

Güncelleme: 10.06.2024 10:06

Çinli bilimi insanları yeni bir buluşa daha imza attı. Tsinghua Üniversitesi'nden araştırmacılar, tıpkı bir insan derisi gibi dokunma hissini taklit eden elektronik bir deri icat edildi.

Dikkat çeken bu buluşta insan derisinde dokunma hissiyatını sağlayan reseptörlerün yanı sıra, cildin diğer katmanalarındaki epidermis, dermis ve hipodermise sahip birebir benzeyen elektronik deri geliştirildi.

ELEKTRONİK DERİ İNSAN DOKUNUŞUNU TAKLİT EDİYOR

Araştırmacılar yara bandı gibi parmağa takılabilen bu derinin üç boyutlu yapısında, dış uyaranları algılayabilen çok sayıda reseptör olduğunu söylüyor.

Ek olarak sensörlerin topladığı sinyaller, iletim ve ayıklama işleminden geçtikten sonra derin öğrenme algoritmalarıyla birleştiriyor. Bu sayede elektronik deri, nesnelerin sertliği ve şeklini doğru bir şekilde saptıyor.

Çalışmanın yazarlarından Zhang Yihui, "Bir işaret parmağının ucuna yakın boyuttaki bir elektronik deri parçası, her biri 200'le 300 mikrometre arasında değişen 240 metal sensörle donatıldı" diye açıklıyor.

Yeni teknolojinin insansı robotlardan biyomedikal teşhise kadar çeşitli alanlara katkı sağlaması bekleniyor.

Zhang "Elektronik deri, tıp alanında kullanılan robotların parmak uçlarına takılarak erken aşamalarda isabetli teşhis ve müdahaleler yapma potansiyeli taşıyor" dedi.

Gözden Kaçmasın