Bilim insanları tespit etti: Organ nakli olanların kişiliği de değişiyor

ABD'li bilim insanları, organ nakli olan insanların kişiliklerinin de değişime uğradığını tespit etti.

Eyüp Serbest

Oluşturma: 18.05.2024 21:55

Güncelleme: 21.05.2024 09:55

ABD'nin Colorado Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, bugüne kadar yaptıkları 47 organ nakli vakasını inceleyerek, hastaların kişiliklerinin değiştiğini tespit etti. Bilim insanlarının makalesi, organ nakli konusunda prestijli bir yayın olan Transplantology dergisinde yayınlandı.

GIDA, SANAT VE CİNSEL YÖNELİM DEĞİŞİYOR

Dergide yer alan makaleye göre, bilim insanları 23 kalp nakli ve 24 diğer organ nakillerini incelerken, organ nakli olan kişilerin yüzde 89'unun kişiliğin değiştiğini tespit etti. Kalp nakli olan bazı insanların gıda, sanat, cinsel yönelim ve alışkanlıklarının değiştiği belirtilirken, 1990'da genç bir müzisyenin kalbini alan bir hastanın "derin bir müzik aşkı" duymaya başladığı da belirtildi.

HÜCRELER DE ETKİLENİYOR

Colorado Üniversitesi'ndeki görevliler sadece kalpteki değil bedendeki hücrelerin de etkilendiğini söyledi. Çalışmada yer alan araştırmacılar, "İki grup arasındaki benzerlikler, kalp nakli alıcılarının nakil sonrasında yaşadıkları kişilik değişikliklerinin benzersiz olmayabileceğini, aksine bu tür değişikliklerin herhangi bir organın naklinden sonra meydana gelebileceğini göstermektedir" diyor.

Kaynak: Transplantology

Gözden Kaçmasın