Berlin’den AP seçimleri sonra ilk açıklama: Erken seçime gitmeyeceğiz

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ağır kayıplar yaşamasının ardından sözcüsü Steffen Hebestreit Berlin hükümetinin her şeye rağmen erken seçime gitmeyeceğini belirtti.

Pırıl Cennet

Oluşturma: 10.06.2024 17:26

Güncelleme: 10.06.2024 17:26

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un partisinin içinde bulunduğu koalisyon Avrupa Parlamentosu seçimlerinde hezimete uğrayarak muhafazakarların ve aşırı sağın gerisinde kaldı.

Scholz’un AFP’ye konuşan sözcüsü Steffen Hebestreit, seçimlerde yaşanan ağır yenilgiye rağmen Berlin’in erken seçime gitmeyeceğini belirtti.

Hebestreit, “Takvimimizdeki normal seçim tarihimiz önümüzdeki sonbahar. Bu konuda herhangi bir değişiklik olmayacak” ifadesinde bulundu.

SCHOLZ'UN PARTİSİ TARİHİNİN EN KÖTÜ SONUCUNU ALDI

Scholz’un partisi Sosyal Demokratlar (SPD) yüzde 14 ile tarihlerinin en kötü sonucunu alırken, yüzde 16 ile aşırı sağcı AfD'nin ardından üçüncü sırada yer aldı ve muhafazakâr CDU-CSU bloğunun yüzde 30'luk oranının oldukça gerisinde kaldı. Yeşiller yüzde 12, liberal FDP ise yüzde 5 oy aldı.

Bu sonuç muhalefet partilerinin Scholz'a Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un izinden giderek erken seçim çağrısı yapmasına yol açtı. Macron dün partisinin aldığı yenilginin ardından ülkesinin 30 Haziran'da erken seçime gideceğini açıklamıştı.

Gözden Kaçmasın