Baronlar soruşturmasında karar: Hayalet Orhan tutuklandı, Tilki Selim serbest kaldı

Baronlar soruşturmasında gözaltına alınan 62 kişi polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Aralarında Hayalet lakaplı Orhan Ünğan, Aydın Razaki, İbrahim Kurtar ve Recep Özyıldız'ın da bulunduğu 36 kişi tutuklandı. Tilki Selim lakaplı Selim Işık'la birlikte 26 kişi ise salıverildi. Şüphelilerin, 11 milyar lira değerindeki 200 gayrimenkulüne el konuldu.

Sinan Turp

Oluşturma: 11.06.2024 12:24

Güncelleme: 11.06.2024 12:25

Çeşitli ülkelerdeki uyuşturucu trafiğini yönettikleri iddia edilen 4 baron ile birlikte toplam 62 kişi geçtiğimiz cuma günü düzenlenen Kuyu-4 operasyonunda gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan gözaltı süreleri dolunca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Savcılık ifadelerinin ardından da nöbetçi hakimlik süreci başladı.

BULGARİSTAN'DA GAZİNO İŞLETİYORLARDI

İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen 8 kişilik gruptan, Aydın Razaki ve Murat Konuklu'nun da olduğu 6 kişi tutuklandı. Aydın Razaki ve Murat Konuklu, suçlandıkları uyuşturucu ticaretinin yanı sıra Bulgaristan'daki İmperial Palace Hotel ve kumarhanesini işletiyordu. Elebaşılıkla suçlanan Aydın Razaki'nin, otel ve gazino üzerinden uyuşturucu parasını akladığı iddia edildi.

HAYALET ORHAN TUTUKLANDI

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen ve aralarında ‘Hayalet’ lakaplı Orhan Ünğan’ın da olduğu, Abdülbari Nergiz, Ercan Doğru, Erol Aydın, Furkan Gurbetoğlu, Görkem Özgel, Ömer Adsan, Sinan Işık ve Umut Ak’ın olduğu 9 kişi için de tutuklama talep edildi. Bu kişilerden 7’si tutuklandı. Orhan Ünğan İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti ile girdiği kanlı hesaplaşmayla tanınıyordu. Zindaşti’nin kızı ve şoförünün öldürmesi sonrası, Ünğan’ın kardeşi İlhan Ünğan 2019’da Kadıköy’de öldürülmüştü.

İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen ve aralarında Kuyumculuk yapan Recep Özyıldız’ın yanısıra Cengiz Yılmaz, Engin Salcan, Sedat Hepgüler, Ercan Şedal, Hikmet Altan, Lezgin Tarakçı, Rıdvan Konaç ve Derviş Bulut’un da olduğu 9 kişi de tutuklama talep edildi. Bu kişilerden, aralarında Recep Özyıldız’ın da olduğu 6 kişi tutuklandı.

TİLKİ SELİM SERBEST KALDI

Soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilenlerden 26'sı ise serbest bırakıldı. Serbest kalanlar arasında, Tilki Selim lakaplı Selim Işık da vardı.

11 MİLYAR LİRALIK 200 GAYRİMENKUL

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, şüphelilere ait 11 milyar lira değerindeki 200 taşınmaza el konulduğunu açıklamıştı. El konulan mülkler arasında oteller de bulunuyor. Ayrıca, şüphelilere ait 85 lüks araç ile 30 şirket ve bu kişilerin banka hesaplarına el konuldu.

Gözden Kaçmasın