canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Bakan Tekin: Eğitim öğretim programlarımızı sadeleştirdik

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni müfredat programında sadeleşmeye gidildiğini söyledi. Tekin, okul öncesi ve lise dahil, bütüncül bir eğitim anlayışı benimsendiğini söyledi.

Giriş: 07.06.2024 20:12

Güncelleme: 07.06.2024 20:51

bakan-tekin-egitim-ogretim-programlarimizi-sadelestirdik-img

Ataşehir Ahmet Keleşoğlu Fen Lisesi'nde düzenlenen "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" tanıtım toplantısında konuşan Tekin, "Köklerden Geleceğe" düsturuyla hazırlanan yeni öğretim programının 2024-2025 eğitim öğretim yılında kademeli olarak uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Dünyada eğitim öğretim metotları, sistemi, bilgiye erişme ve benzeri hızlı gelişmeler neticesinde bütün ülkelerin rutin aralıklarla müfredatları değiştirme eğiliminde olduğunu dile getiren Tekin, "Biz de 2023 yılı haziran ayında yaklaşık 10 yıl kadar önce başlatılan bir projenin devamı niteliğinde, müfredatlarımızı revize etmek, yeniden hazırlamak üzere bir süreci başlattık." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla, katılımcı bir anlayışla her kesimden görüşe açık olduklarını deklare ettiklerini belirten Tekin, katkı sunan akademisyenlere, sivil toplum örgütlerine, öğretmenlere teşekkür etti.

Toplamda büyük çoğunluğu öğretmenlerden ve akademisyenlerden oluşan 1100 kişilik bir ekiple müfredatı hazırladıklarını ifade eden Tekin, şöyle konuştu:

"Hazırladıktan sonra 26 Nisan itibarıyla da programlarımızı askıya çıktık. Askı esnasında da yaklaşık 1,5 milyona yakın kişi sistemden programlarımızı indirdi, inceledi. Bunlardan 70 bine yakını programlarımıza ilişkin görüşlerini yazılı olarak Bakanlığımıza iletti. Bakanlığımızda kurduğumuz ekipler anbean sisteme görüş geldikçe ilgili genel müdür arkadaşlarımızla paylaşarak süreci yürüttüler. Neticesinde programlarımız onaylandı ve 2024-2025 eğitim öğretim yılının başından itibaren inşallah yürürlüğe girecek."

OECD ÜLKELERİ İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ FARK

Müfredatla ilgili yaptıkları çalışma ve amaçlarından bahseden Tekin, uluslararası raporların tamamında, müfredatlarının ortalama bir OECD ülkesinin müfredatının yaklaşık iki katı yoğunlukta olduğunun yer aldığını belirtti.

OECD ülkelerindeki müfredatla kıyaslamalarda bulunan Tekin, şunları aktardı:

"Bizim eğitim öğretim süremiz onlardan daha kısa olmasına rağmen müfredatımız, yani kazanım sayımız OECD ülkelerinin iki katı düzeyinde. Dolayısıyla bazı bilgileri 'çocuklar öğrenmesin' diye değil seviyelerine uygun zamanda öğrenmek üzere ön lisans ya da lisans programlarına aktarmak durumunda kaldık. Böylece programlarımızı sadeleştirmiş olduk. Ne elde ettik? Çocuklarımız, öğrenmeleri gereken şeyi daha sağlıklı öğrenecekler. Öğretmenlerimizin üzerindeki 'öğretemediniz, öğretemiyorsunuz' baskısı vardı. Çünkü yetersiz bir zaman dilimiyle sınırlı, çok fazla sayıda öğretmesi gereken şey var ve öğretmenlerimiz doğal olarak bu süreçte eleştiri oklarıyla karşı karşıya kalıyorlardı. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin daha rahat bir şekilde eğitim öğretim sürecini yürütebilecekleri bir hale getirilmiş oldu. Okul öncesinden 12. sınıfa kadar bütün programlara bahsettiğim felsefeyi yansıtacak ortak bir ana felsefe oluşturuldu. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin ana felsefesi oluşturuldu ve bütün programa bu egemen oldu."

TÜRKÇE, TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSLERİNİ SANAT ODAKLI BİR YAKLAŞIMLA BELİRLEDİK

Esnek bir yapı oluşturduklarını vurgulayan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim çok önemsediğimiz bir konu da çocuklarımızın, toplumumuzun eğitim öğretim sürecinden beklediği değerlerle özdeşleşmiş, o değerleri içselleştirmiş bir şekilde yetişmeleri için 'erdem-değer eylem çerçevesi' oluşturduk ve bunu programların odağına yerleştirdik. Programlarımız bütüncül bir yaklaşımla hazırlandı. Yani okul öncesine başlayan bir çocuğun 12. sınıftan mezun olduktan sonra gelmesi istenilen seviye bütüncül bir şekilde planlanmış oldu. Okul temelli planlama için imkan sağladık. Özellikle okullarımızdaki zümre öğretmenler kurulunu sürecin ana parçası haline getirdik. Türkçemiz özellikle biraz önce bahsettiğim PISA TIMSS ya da OECD gibi yapılarda ana dil becerileri ve ana dil okur yazarlığı çok önemli bir pozisyonda. Bizim de çok eleştirildiğimiz konulardan bir tanesi. Biz müfredatımızın odak noktasına Türkçenin güzel, açık, sarih bir şekilde verilmesini merkeze yerleştirdik. Kendisini doğru ifade edebilen gençlerin, çocuklarımızın, ailesiyle ve toplumla daha rahat iletişim kuracakları varsayımından hareketle...

Bu noktada şimdiye kadar var olan bir uygulamayı terk ettik ve çocuklarımızın Türkçe ve yabancı dille ilgili becerilerini dört temel beceri üzerinden, yani test sınavlarıyla değil okuma, yazma, konuşma ve dinleme üzerinden ölçmeyi, bu şekilde dili daha iyi öğrenmelerini sağlamayı hedefledik. Ayrıca Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı derslerini sanat odaklı bir yaklaşımla belirledik. Şuur hepimizin bildiği gibi bizim benliğimizin mayası. Şuurla mayalanmış akleden kalpler milli benliğimizi inşa edecektir. Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı dersleri ise bu şuurun öğrencilerimize verildiği ana ortamlardan bir tanesi olacak. Metin tahlilleri üzerinden etkin okur kimliği ve edebi bir zevk kazanmalarını hedefledik. Metin tahlilleri aracılığıyla öğrencilerin, yazarın ve dönemin zihniyetini kavramasına, kendi çağına dair kıyas ve çıkarımlarda bulunmasına imkan sağlamış olduk."

Programlarda öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerine yönelik uygulamaları ön plana çıkardıklarını ifade eden Tekin, öğrencilerin hazırladığı üretim, sanat, edebiyat atölyelerini programların merkezine koyduklarını dile getirdi.

Türkiye'nin özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği kalkınma hamlelerinin tamamını müfredatın içerisine koyduklarını dile getiren Tekin, "Ulusal ve uluslararası suların gelecekteki durumu da dahil olmak üzere 'mavi vatan', 'gök vatan' benzeri bu ülkeye, bu millete ait değerlerin çocuklar tarafından içselleştirilmesi için programlarda uygun yerlerde işlendi." dedi.

Tekin, "Kamuoyunda çok eleştiriliyor" dediği Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine çok önem verdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu dersi Osmanlı modernleşmesinden başlayıp Cumhuriyet tarihi bilinci oluşturacak şekilde bugüne kadarki bir siyasal hayat dersi halini dönüştürmüş olduk. Bunun dışında Filistin başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin doğal hinterlandı olarak kabul ettiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Orta Asya ile çocuklarımızın daha yakın ilişki kurabilmeleri açısından, yani dış politikamızda önemsediğimiz ülkelerle daha iyi ilişki kurabilmesi için programımıza yerleştirdik. Matematik dersini yine beceri temelli organize ettik. Fen bilimleri dersleri aynı şekilde beceri temelli organize edildi. Fen bilimleri derslerinin içerisinde su, çevre, sıfır atık ve benzeri çağdaş problemler yerleştirilmiş oldu. Sosyal bilimler için 17 beceri alanı tanımladık ve bu beceri alanları çerçevesinde çocuklarımızın sosyal bilimlerde de daha yetkin yetişmesini arzuladık."

BU RAHATSIZLIKLARIN HİÇBİRİSİNİ CİDDİYE ALMIYORUZ

Programlarla ilgili yöneltilen eleştirilere de yanıt veren Tekin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Akademik başarının da içinde yer aldığı beceri odaklı bir eğitime geçmemizi eleştiriyorlar anladığım kadarıyla. Ya da öğretmenlerimizin sınıfta daha fazla inisiyatif alacağı bir model geliştirmemizi herhalde eleştiriyorlar. Veyahut çocuklarımızın kendilerini, becerilerini geliştirmelerine, dünya ile yarışabilecek bir öğrenme süreci oluşturmamıza herhalde itiraz ediyorlar. Veyahut çocuklarımızın merhametli, çevresine saygılı, erdemli, milli ve manevi değerlerimizi özümseyen bireyler olarak yetişmesini herhalde eleştiriyorlar. Her öğrencinin biricik olduğunu göz önüne alan, farklılaştırılmış bir eğitim felsefesi inşa etmemize karşılar herhalde. Milli iradeyi gasbeden, demokrasimizi gerileten darbelerin ve darbe süreçlerinin programlarımızda var olmasına itiraz ediyorlar anlaşılan. Mavi vatan, gök vatan gibi kavramların coğrafya dersi müfredatımızda yer almasından rahatsızlar anladığım kadarıyla. Ülkemizin savunma sanayisinde katettiği mesafenin çocuklarımız tarafından öğrenilmesi ve bunların öğretilmesinden rahatsızlar anladığım kadarıyla. Çağı yakalayan değil, çağın ötesinde insanlar yetiştirmeyi hedeflememizden rahatsızlar. Bu hedefle uyumlu olacak şekilde çocuklarımızı 22. yüzyıl becerileriyle donatmayı istediğimiz için rahatsızlar anladığım kadarıyla. Bu rahatsızlıkların hiçbirisini ciddiye almıyoruz.

Çocuklarımızın, geçmişinden güç alarak geleceğe yön verecek bir vizyonla yetişmeleri için, önümüzdeki yüzyılı Türkiye Yüzyılı yapacak şekilde yetişmeleri için, bütün öğretmen arkadaşlarımızla beraber bu süreci canla başta yürüteceğimizi bir kez daha huzurlarınızda öğretmen arkadaşlarımız adına taahhüt ediyorum."

KPSS SONUÇ TARİHİ: 2024 KPSS Lisans Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri puanlar ve sıralama açıklandı mı, ne zaman açıklanacak?

2024 yılı KPSS'nin ilk oturumu olan Lisans Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavı geçtiğimiz hafta sonu tamamlandı. Adaylar şimdi sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. ÖSYM tarafından yapılacak duyuruya göre, KPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Ayrıca, sınav takvimine göre KPSS'nin diğer oturumları için geri sayım devam ediyor. İşte KPSS sonuç tarihi…

Giriş: 17.07.2024 02:28

kpss-sonuc-tarihi-2024-kpss-lisans-genel-yetenek-genel-kultur-egitim-bilimleri-puanlar-ve-siralama-aciklandi-mi-ne-zaman-aciklanacak-21200-img

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİK TABAN PUANLARI: 2024 Okul öncesi öğretmenlik taban puanları ve başarı sıralaması

YKS 2024 sonuçlarına göre tercih sürecine giren adaylar, özellikle okul öncesi öğretmenlik bölümünün taban puanlarını ve başarı sıralamalarını merakla araştırıyor. Okul öncesi eğitim alanında kariyer yapmayı hedefleyen adaylar, 2024 okul öncesi öğretmenlik taban puanı ve tavan puanı gibi detayları yakından takip ediyor. ÖSYM'nin yayımladığı verilere göre, bu yılın puanları ve sıralamaları adayların tercih stratejilerinde belirleyici olacak. İşte 2024 okul öncesi öğretmenlik taban puanları…

Giriş: 17.07.2024 01:36

okul-oncesi-ogretmenlik-taban-puanlari-2024-okul-oncesi-ogretmenlik-taban-puanlari-ve-basari-siralamasi-21196-img

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI: 2024 Üniversite İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamaları

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından, özellikle Yabancı Dil puan türünde tercih yapacak adaylar arasında İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne olan ilgi artıyor. Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer alan bu bölüm, İngilizce Öğretmenliği için alternatif bir seçenek olarak değerlendiriliyor. 2024 yılı için açıklanan İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları ve üniversitelerdeki başarı sıralamaları, adayların tercih sürecinde önemli bir kılavuz olacak. İşte 2024 niversite İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamaları…

Giriş: 17.07.2024 01:13

ingiliz-dili-ve-edebiyati-taban-puanlari-2024-universite-ingiliz-dili-ve-edebiyati-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari-21195-img

MÜHENDİSLİK TABAN PUANLARI: 2024 YÖK Atlas ile Mühendislik bölümü taban puanları ve başarı sıralaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ÖSYM'nin YKS sonuçlarının ardından merakla beklenen mühendislik taban puanları ve sıralamalarını açıkladı. 2024 YKS başarı puanlarını öğrenen adaylar, tercih edecekleri mühendislik bölümlerinin YÖK Atlas'taki güncel sıralamalarını araştırmaya başladı. Mühendislik alanında öne çıkan bölümlerin taban puanları...

Giriş: 17.07.2024 00:42

muhendislik-taban-puanlari-2024-yok-atlas-ile-muhendislik-bolumu-taban-puanlari-ve-basari-siralamasi-21190-img

HUKUK TABAN PUANLARI ve BAŞARI SIRALAMASI: 2024 İstanbul, Ankara, İzmir Hukuk Fakültesi taban puanları devlet ve vakıf üniversiteleri

YKS 2024 sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler hukuk fakültesi taban puanlarına çevrildi. Devlet ve özel üniversitelerde hukuk eğitimi almak isteyen adaylar, YÖK Atlas aracılığıyla 2024 üniversite tercih işlemlerini gerçekleştirebilecek. ÖSYM'nin duyurduğu sonuçlarla birlikte, İstanbul, Ankara ve İzmir'deki hukuk fakültelerinin taban puanları ve başarı sıralamaları merak konusu oldu. İşte 2024 hukuk taban puanları ve sıralamalarıyla ilgili detaylar...

Giriş: 17.07.2024 00:19

hukuk-taban-puanlari-ve-basari-siralamasi-2024-istanbul-ankara-izmir-hukuk-fakultesi-taban-puanlari-devlet-ve-vakif-universiteleri--21188-img

YKS 300, 320, 340, 350, 360, 370, 380, 390 ve 400 puanla hangi bölümlere ve üniversitelere girilir? AYT, TYT 300-400 puanla alım yapan 2-4 yıllık devlet üniversiteleri ve bölümleri

ÖSYM tarafından açıklanan YKS 2024 sonuçlarıyla birlikte adaylar, 300, 320, 340, 350, 360, 370, 380, 390 ve 400 puan gibi farklı puanlarla hangi üniversite ve bölümlere yerleşebileceklerini araştırıyor. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türlerine göre tercih yapacak adaylar, TYT, AYT ve YDT puanlarıyla hangi bölümleri tercih edebileceklerini belirlemek için tercih kılavuzlarına odaklanmış durumda. İşte YKS 300, 320, 340, 350, 360, 370, 380, 390 ve 400 puanla alım yapan 2-4 yıllık devlet üniversiteleri ve bölümleri…

Giriş: 17.07.2024 00:03

yks-300-320-340-350-360-370-380-390-ve-400-puanla-hangi-bolumlere-ve-universitelere-girilir-ayt-tyt-300-400-puanla-alim-yapan-2-4-yillik-devlet-universiteleri-ve-bolumleri-21185-img

Üniversite 2-4 yıllık taban puanları ve başarı sıralamaları ile YKS üniversite 180, 200, 220, 250, 280, 300 puanıyla nereye girebilirim?

YKS 2024 sonuçlarının ardından adaylar, aldıkları puanlara göre hangi üniversite bölümlerine girebileceklerini araştırıyor. 150, 160, 170, 180, 190, 200, 220, 250 puan gibi farklı puanlarla tercih yapacak adaylar, TYT, AYT ve YDT puan türlerine göre önlisans ve lisans bölümlerini detaylı bir şekilde incelemeye başladı. Üniversitelerin güncel taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjan listeleri, adayların tercih sürecindeki en önemli referans noktalarından biri olarak öne çıkıyor. İşte YKS üniversite 180, 200, 220, 250, 280, 300 puanıyla alım yapan bölümler…

Giriş: 16.07.2024 23:33

universite-2-4-yillik-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari-ile-yks-universite-180-200-220-250-280-300-puaniyla-nereye-girebilirim--21177-img

EŞİT AĞIRLIK TABAN PUANLARI VE BÖLÜMLERİ: 2024 Eşit Ağırlık (EA) puanı ile alım yapan bölümler ve taban puanları

2024 YKS sonuçlarının ardından, eşit ağırlık (EA) puan türüne göre tercih yapacak adaylar, üniversitelerin sunduğu 4 yıllık lisans bölümlerinin taban puanlarını ve başarı sıralamalarını araştırıyor. EA puan türüne göre alım yapan bölümler arasında tercih yapacak adaylar, bu yılın güncel taban puanları ve kontenjanları hakkında detaylı bilgi edinmek için YÖK'ün yayımladığı verileri incelemeye başladı. İşte 2024 Eşit ağırlık taban puanları ve bölümler…

Giriş: 16.07.2024 22:56

esit-agirlik-taban-puanlari-ve-bolumleri-2024-esit-agirlik-ea-puani-ile-alim-yapan-bolumler-ve-taban-puanlari-21171-img

SAYISAL TABAN PUANLAR VE BÖLÜMLERİ: 2024 2-4 yıllık Üniversite Sayısal (SAY) taban puanları ve başarı sıralamaları

2024 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından, sayısal (SAY) puan türüne göre tercih yapacak adaylar, üniversitelerin sunduğu 4 yıllık lisans bölümlerinin taban puanlarını ve başarı sıralamalarını merakla araştırıyor. Mühendislik, matematik ve fen bilimleri gibi sayısal alanda eğitim almayı hedefleyen adaylar, bu yılın güncel taban puanları ve kontenjanları hakkında detaylı bilgi edinmek için YÖK'ün yayımladığı verilere odaklanıyor. İşte 2024 sayısal taban puanları ve bölümleri…

Giriş: 16.07.2024 22:17

sayisal-taban-puanlar-ve-bolumleri-2024-2-4-yillik-universite-sayisal-say-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari-21167-img

SÖZEL BÖLÜM PUANI İLE ALAN ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ: 2024 2-4 yıllık Sözel (SÖZ) taban puanları ve başarı sıralamaları

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, sözel puan türüne göre tercih yapacak adaylar, özellikle 4 yıllık üniversite bölümlerinin taban puanlarını ve başarı sıralamalarını araştırıyor. Sözel alan mezunu öğrenciler, tercih edecekleri meslek ve bölümlerin yanı sıra hangi üniversitelerde yer alabileceklerini merak ediyor. 2024 yılı için güncellenen Sözel taban puanları, adayların tercih sürecindeki kararlarını şekillendirecek önemli bilgiler sunuyor. İşte 2024 sözel bölüm puanı ile alan üniversite bölümleri…

Giriş: 16.07.2024 22:16

sozel-bolum-puani-ile-alan-universite-bolumleri-2024-2-4-yillik-sozel-soz-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari-21166-img

2-4 YILLIK ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI: 2024 TYT-AYT-YDT Lisans-Önlisans Üniversite taban puanları ve başarı sıralamaları

YKS sınav sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklanmasıyla birlikte adaylar için tercih süreci başladı. 8-9 Haziran tarihlerinde yapılan YKS sınavına binlerce aday katıldı ve sonuçların açıklanmasının ardından 2024 YKS Üniversite taban puanları ve başarı sıralamaları merak edilmeye başlandı. Adaylar, 2-4 yıllık üniversite programlarının taban puanları, yüzdelik dilimleri ve kontenjan sayılarını öğrenerek tercihlerini şekillendirecek. İşte 2024 YKS üniversite taban puanları ve başarı sıralamaları hakkında tüm detaylar...

Giriş: 16.07.2024 21:15

2-4-yillik-universite-taban-puanlari-2024-tyt-ayt-ydt-lisans-onlisans-universite-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari-21161-img

Üniversite kayıt tarihleri: 2024 üniversite kayıtları ne zaman, hangi tarihte başlayacak?

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıt tarihleri için geri sayım başladı. Hayallerini gerçeğe dönüştürmek için sınava giren milyonlarca aday, sonuçlarını öğrendi ve şimdi gözler "Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?" sorusuna çevrildi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları 16 Haziran itibarıyla erişime açıldı. 3,5 milyon adayın ter döktüğü sınavın ardından sıra tercih ve kayıt işlemlerine geldi. İşte, 2024 üniversite kayıt tarihleri hakkında tüm bilgiler...

Giriş: 16.07.2024 20:44

universite-kayit-tarihleri-2024-universite-kayitlari-ne-zaman-hangi-tarihte-baslayacak-21158-img

YKS tercih tarihleri 2024: ÖSYM Başkanı açıkladı, 2024 YKS tercih tarihleri belli oldu! Tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak?

YKS tercih tarihleri belli oldu. ÖSYM Başkanı Ali Ersoy yaptığı son dakika açıklaması ile merakla beklenen 2024 YKS tercih tarihlerini kamuoyu ile paylaştı. Ersoy sabah saatlerinde yaptığı açıklamada sürpriz şekilde YKS sonuçlarını açıklamıştı. Peki, tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak? İşte yanıtı…

Giriş: 16.07.2024 17:51

yks-tercih-tarihleri-2024-osym-baskani-acikladi-2024-yks-tercih-tarihleri-belli-oldu-tercih-kilavuzu-ne-zaman-yayinlanacak-21134-img

YKS 2024 tercih tarihi belli oldu

YKS 2024 tercih tarihleri belli oldu. ÖSYM Başkanı Ersoy, 2024-YKS tercih işlemlerinin 25 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını bildirdi. Adaylar tercihleri "ais.osym.gov.tr" internet adresinden yapacak.

Giriş: 16.07.2024 17:40

osym-baskani-acikladi-yks-tercihlerinde-tarih-belli-oldu-21126-img

Polislik taban puanları 2024: Polislik okulu (PMYO) hangi puan türüne göre alıyor? PMYO başvuru şartları neler?

Polislik taban puanları, PMYO puan türü ve başvuru şartları, 2024 YKS sonuçlarının açıklanmasıyla yeniden gündeme geldi. Her yıl polis olmak isteyen binlerce aday PMYO’ya başvuruda bulunuyor. YKS sınavı TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç oturumda gerçekleşirken PMYO için adayların belirli bir puan türüne sahip olması yeterli oluyor. Diğer yandan puanı tutan adayların taşıması gereken başvuru şartları da yer alıyor…

Giriş: 16.07.2024 17:04

polislik-taban-puanlari-2024-polislik-okulu-pmyo-hangi-puan-turune-gore-aliyor-pmyo-basvuru-sartlari-neler--21112-img

YKS CEVAP KAĞITLARI 2024 (osym.gov.tr): 2024 YKS cevap kağıtlarına nereden ve nasıl bakılıyor?

YKS cevap kağıtları adayların erişimine açıldı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada 2024 YKS cevap kağıtlarının sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla yayınlandığı belirtildi. YKS cevap kağıtlarının 10 gün süre ile erişime açık olacağına dikkat çekilirken, sınava giren adaylar kadar veliler de “YKS cevap kağıtlarına nereden ve nasıl bakılıyor?” sorusuna yanıt arıyor…

Giriş: 16.07.2024 16:34

yks-cevap-kagitlari-2024-osymgovtr-2024-yks-cevap-kagitlarina-nereden-ve-nasil-bakiliyor--21104-img

YKS’de kaç tercih hakkı var? Kılavuz ne zaman açıklanacak? (YKS-2024)

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler tercihlere çevrildi. 8-9 Haziran tarihlerinde TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç oturumda gerçekleşen 2024 YKS sınavının sonuçları sonuç.osym.gov.tr üzerinden erişime açıldı. Şimdi ÖSYM’nin yayınlayacağı tercih kılavuzu merakla bekleniyor. Adaylar puanlarına göre hayalini kurduğu üniversite ve fakülteye yerleşebilmek için tercihte bulunacak…

Giriş: 16.07.2024 16:06

yksde-kac-tercih-hakki-var-kilavuz-ne-zaman-aciklanacak-yks-2024-21093-img

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN 2024? ÖSYM YKS tercih kılavuzu yayınlandı mı? 2024 YKS tercih tarihleri

YKS tercihleri üniversite sınavı sonuçlarının açıklamasıyla, adayların merak ettiği ilk konu olmaya başladı. 8-9 Haziran tarihlerinde üç oturumda gerçekleşen YKS sonuçları sonuç.osym.goc.tr internet adresi üzerinden erişime açıldı. Şimdi adaylar puanlarına göre 2 yıllık önlisans veya 4 yıllık lisans eğitimleri için tercihte bulunacak. Peki, 2024 YKS tercihleri ne zaman? ÖSYM YKS tercih kılavuzu yayınlandı mı? İşte YKS tercih tarihlerine ilişkin detaylar…

Giriş: 16.07.2024 11:35

yks-tercihleri-ne-zaman-2024-osym-yks-tercih-kilavuzu-yayinlandi-mi-2024-yks-tercih-tarihleri-21014-img

YKS EK PUANLI YERLEŞTİRME NEDİR (2024)? YKS (TYT) OBP nedir?

YKS ek puanlı yerleştirme nedir (2024)? sorusu merak ediliyor. ÖSYM tarafından açıklanan YKS sonuçları içerisinde öğrencilerin sonuç ekranlarında ek puan ve OBP seçeneği de vardı. Bu başlıklar merak edildi ve konu araştırılmaya başlandı. İşte YKS (TYT) OBP nedir? sorusunun yanıtı ve detaylar…

Giriş: 16.07.2024 10:57

yks-ek-puanli-yerlestirme-nedir-2024-yks-tyt-obp-nedir-20994-img

260-270-280-290-300-310-320-330 PUANLA HANGİ BÖLÜME GİDİLİR? 250-350 puanla hangi üniversiteye girerim 2024?

260-270-280-290-300-310-320-330 puanla hangi bölüme gidilir? sorgulaması yapılıyor. ÖSYM tarafından YKS sonuçlarının açıklanmasıyla gözler tercihlere çevrildi. Adaylar hızlı bir şekilde geçmiş yıllara ilişkin tercih sonuçlarını araştırmaya başladı. Böylece 2024 yılı içinde de benzer tercihler yapabilecekler. Peki, 250-350 puanla hangi üniversiteye girerim 2024?

Giriş: 16.07.2024 10:40

260-270-280-290-300-310-320-330-puanla-hangi-bolume-gidilir-250-350-puanla-hangi-universiteye-girerim-2024-20989-img

2024 YKS BARAJ PUANI ||YKS’DEN EN DÜŞÜK KAÇ PUAN ALAN TERCİH YAPABİLECEK? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite için en az kaç puan gerekli?

YKS baraj puanı ile ilgili araştırmalar, 2024 YKS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla hız kazandı. TYT, AYT ve YDT şeklinde üç oturumda gerçekleşen YKS sınavının sonuçları 16 Temmuz Salı sabahı erişeme açıldı. Adaylar sınav sonuç belgelerinde ham puanlarının yanı sıra yerleştirme puanlarını da görürken, 2024 YKS baraj puanı ve en düşük kaç puanla tercih yapılabileceği de merak konusu oldu.

Giriş: 16.07.2024 10:18

yks-baraj-puani-2024-yksden-en-dusuk-kac-puan-alan-tercih-yapabilecek-2-yillik-ve-4-yillik-universite-icin-en-az-kac-puan-gerekli-20980-img

HEMŞİRELİK 2 YILLIK (ÖNLİSANS) 4 YILLIK (LİSANS) TABAN PUANLARI: Hemşirelik 2024 başarı sıralaması

Hemşirelik 2 yıllık (Önlisans) 4 yıllık (Lisans) taban puanları araştırılıyor. Üniversite eğitimini hemşirelik üzerine yaparak mezun olduktan sonra hızlıca işe girmek isteyen ve sağlık sektöründe kariyer hedefleyen hemşireler heyecanla 2 yıllık ve 4 yıllık üniversitelerin taban ve tavan puanlarını araştırmaya başladı. İşte Hemşirelik 2024 başarı sıralaması…

Giriş: 16.07.2024 10:17

hemsirelik-2-yillik-onlisans-4-yillik-lisans-taban-puanlari-hemsirelik-2024-basari-siralamasi--20979-img

150-160-170-180-190-200-210 PUANLA NEREYE GİRERİM? 220-230-240-250 Puanla alan 2 yıllık – 4 yıllık bölümler TAM LİSTE

150-160-170-180-190-200-210 puanla nereye girerim? soruları araştırılmaya başlandı. ÖSYM YKS sonuçlarını duyurdu ve 3 milyondan fazla öğrenciyle birlikte velilerin de gözü kulağı sonuçlara çevrildi. Böylece ÖSYM’nin geçmiş yıllara ilişkin taban ve tavan puan listeleri araştırılırken öğrenciler 220-230-240-250 Puanla alan 2 yıllık – 4 yıllık bölümler tam liste konusunu da öğrenmeye çalışıyor. Güncel bölümlerin listelerini haberimizde derledik…

Giriş: 16.07.2024 09:56

150-160-170-180-190-200-210-puanla-nereye-girerim-220-230-240-250-puanla-alan-2-yillik-4-yillik-bolumler-tam-liste-20966-img

YERLEŞTİRME PUANI VE HAM PUAN NEDİR? YKS ham puan ve yerleştirme puanları arasında ne fark var?

Yerleştirme puanı, ÖSYM tarafından yayınlanan sınav sonuç belgesinde yer alıyor. 2024 YKS sonuçlarının açıklanmasıyla adayların aldığı puanlar belli oldu. Bundan sonraki süreçte adaylar puanlarına göre üniversite tercihinde bulunacak. Ancak, YKS sonuç belgesinde yer alan farklı ifadeler kafa karışıklığına neden oluyor. Anlamı merak edilen ibarelerin başında ise YKS yerleştirme puanı ve YKS ham puan yer alıyor…

Giriş: 16.07.2024 09:48

yks-yerlestirme-puani-nedir-yks-ham-puan-ve-yerlestirme-puanlari-ne-anlama-geliyor-20965-img

(TEMMUZ 2024) YKS TERCİH KILAVUZU NE ZAMAN YAYINLANACAK? YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

(Temmuz 2024) YKS tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak? Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 16 Temmuz Salı sabahı sürpriz bir şekilde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarını yayımladı. Böylece 3 milyondan fazla aday ile velileri heyecanla YÖK ATLAS ya da ÖSYM’nin AİS sistemine geişerek sonuçları görüntüleyebiliyor. Sonuçlarını öğrenenler ise tercih sürecini araştırıyor. Tercihlerin ne zaman yapılacağını ve tercih kılavuzunun ne zaman yayımlanacağı araştırılıyor. YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

Giriş: 16.07.2024 09:36

temmuz-2024-yks-tercih-kilavuzu-ne-zaman-yayinlanacak-yks-tercihleri-ne-zaman-baslayacak-20955-img

YKS BİRİNCİSİ 2024 || YKS’DE KAÇ KİŞİ 500 TAM PUAN YAPTI? (TYT, AYT, YDT puanına göre)

YKS birincisi bugün hem adaylar hem de veliler olmak üzere 2024 YKS sınavı ile uzaktan yakından alakası olanların gündeminde yer alıyor. ÖSYM takviminde yer alan bilgilere göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın 17 Temmuz Çarşamba günü açıklanması bekleniyordu. Ancak ÖSYM yaptığı sürpriz açıklama ile sınav sonuçlarını 16 Temmuz sabahında açıkladı. Adaylar puanlarını öğrenmek için ÖSYM AİS sistemine giriş yaparken, “YKS birincisi kim 2024?” “YKS’de kaç kişi 500 tam puan yaptı?” sorularının yanıtları da araştırılmaya başlandı…

Giriş: 16.07.2024 09:27

yks-birincisi-kim-2024-yksde-kac-kisi-500-tam-puan-yapti-tyt-ayt-ydt-puanina-gore-20952-img

YÖK ATLAS TABAN PUANLARI 2024: YÖK Atlas tercih ekranı (2 yıllık – 4 yıllık)

YÖK Atlas taban puanları 2024: Geçtiğimiz aylarda düzenlenen ve 3 milyondan fazla öğrencinin katıldığı YKS sınavının ardından heyecanla beklenen sonuçlar açıklandı. Günün erken saatlerinde ÖSYM sonuçları duyurdu. İşte YÖK Atlas tercih ekranı (2 yıllık – 4 yıllık)…

Giriş: 16.07.2024 09:25

yok-atlas-taban-puanlari-2024-yok-atlas-tercih-ekrani-2-yillik-4-yillik-20949-img

YKS sonuçları açıklandı! İşte sonuç görüntüleme ekranı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Ersoy YKS sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Öğrenciler 2024 YKS sonuçlarına ÖSYM'nin internet adresinden ulaşabilir.

Giriş: 16.07.2024 07:39

yks-sonuclari-aciklandi-iste-sonuc-goruntuleme-ekrani-20937-img

DGS SONUÇ TARİHİ: 2024 DGS sınav sonuçları ne zaman, hangi gün açıklanacak?

ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 30 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. Sınavın ardından adaylar, sınavın soruları ve cevap anahtarının bir kısmına ulaştı. Ancak adaylar şimdi DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusuna yanıt arıyor. ÖSYM'nin resmi sınav takvimine göre, DGS sonuçları 20 Temmuz'da açıklanacak. Adaylar, sonuçları ÖSYM'nin resmi internet sitesinden ve mobil uygulamaları üzerinden takip edebilecekler. İşte 2024 DGS sonuç tarihi…

Giriş: 15.07.2024 19:48

dgs-sonuc-tarihi-2024-dgs-sinav-sonuclari-ne-zaman-hangi-gun-aciklanacak-20877-img

Altınbaş Üniversitesi'nde "8. Yılında 15 Temmuz Milletin Zaferi" konferansı düzenlendi

Altınbaş Üniversitesi tarafından, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında '8. Yılında 15 Temmuz Milletin Zaferi' konferansı gerçekleştirildi.

Giriş: 15.07.2024 17:49

altinbas-universitesinde-8-yilinda-15-temmuz-milletin-zaferi-konferansi-duzenlendi-20858-img

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2024? KAÇ GÜN KALDI? sonuc.osym.gov.tr ile 2024 YKS sonuç sorgulama ekranı

“YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?” sorusunun yanıtı bugün yaklaşık 3 milyon kişi tarafından sorgulanıyor. 8-9 Haziran tarihlerinde TYT, AYT ve YDT olmak üzere toplam üç oturumda gerçekleşen 2024 YKS sınavı sonuçları ÖSYM tarafından yapılan resmi açıklama ile erişime açılacak. Adaylar sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ise YKS sonuçlarını öğrenebilecek…

Giriş: 15.07.2024 12:05

yks-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak-kac-gun-kaldi-sonucosymgovtr-ile-2024-yks-sonuc-sorgulama-ekrani-20728-img

LGS TERCİH SONUÇLARI TARİHİ: 2024 MEB LGS tercih ve yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

2024 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih süreci devam ederken, öğrenciler LGS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihini merakla bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, LGS tercih sonuçları 18 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak. Bu tarihten itibaren öğrenciler, tercihlerinin sonuçlarını ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden öğrenebilecekler. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından nakil tercihlerinde bulunacak adaylar için nakil süreci başlayacak. İşte 2024 LGS tercih sonuçları takvimi…

Giriş: 15.07.2024 01:54

lgs-tercih-sonuclari-tarihi-2024-meb-lgs-tercih-ve-yerlestirme-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak-20614-img

YKS SONUÇ TARİHİ: 2024 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite tercihleri hangi tarihte başlayacak ve kaç gün sürecek?

TYT, AYT ve YDT sınavları 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilirken milyonlarca adayın gözü 2024 YKS sonuçlarına çevrildi. ÖSYM'nin duyurusuna göre, YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. Sonuçların açıklanmasının ardından üniversite tercihleri için geri sayım başlayacak. İşte 2024 YKS sonuç tarihi…

Giriş: 15.07.2024 00:45

yks-sonuc-tarihi-2024-yks-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak-universite-tercihleri-hangi-tarihte-baslayacak-ve-kac-gun-surecek-20606-img

KPSS Lisans 60, 65, 70, 75, 80 puan ile nereye girebilirim? KPSS'de kaç puanla nereye atanabilir miyim?

KPSS Lisans sınavının başlamasıyla birlikte adaylar, aldıkları puanlara göre hangi kamu kurumlarına atanabileceklerini merak etmeye başladı. Özellikle lisans düzeyinde yapılacak olan Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) oturumlarından elde ettikleri KPSS puanlarına göre atanabilirlik durumlarını araştıracaklar. Puan türleri ve baraj puanları, adayların tercih yaparken dikkat etmeleri gereken önemli detaylar arasında yer alacak. İşte KPSS Lisans 60, 65, 70, 75, 80 puan ile atanılabilecek kamu kurumları…

Giriş: 15.07.2024 00:24

kpss-lisans-60-65-70-75-80-puan-ile-nereye-girebilirim-kpssde-kac-puanla-nereye-atanabilir-miyim-20603-img

KPSS tercihleri ne zaman? 2024 KPSS lisans tercih kılavuzu yayınlandı mı, ne zaman açıklanacak?

KPSS lisans sınavının ardından adaylar, kamuda memur olma hayallerini gerçeğe dönüştürmek için tercih zamanını bekliyor. ÖSYM tarafından yayınlanacak tercih kılavuzu ile birlikte, binlerce lisans mezunu aday, hangi kamu kurumlarında kaç kadronun açıldığını ve hangi pozisyonlara başvurabileceklerini araştıracak. İşte 2024 KPSS tercih tarihlerine ilişkin merak edilenler…

Giriş: 14.07.2024 23:59

kpss-tercihleri-ne-zaman-2024-kpss-lisans-tercih-kilavuzu-yayinlandi-mi-ne-zaman-aciklanacak-20598-img

KPSS NET PUAN HESAPLAMA EKRANI: 2024 KPSS Lisans puan hesaplaması nasıl yapılır?

KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu 14 Temmuz 2024 Pazar günü saat 10.00'da, KPSS Lisans Eğitim Bilimleri oturumu ise 14 Temmuz 2024 Pazar günü saat 14.30'da yapıldı. 14 Temmuz'da KPSS'ye girecek olanlar tarafından KPSS puan hesaplama ekranı gündemdeki yerini alacak. Peki, KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar...

Giriş: 14.07.2024 23:09

kpss-net-puan-hesaplama-ekrani-2024-kpss-lisans-puan-hesaplamasi-nasil-yapilir-20594-img

KPSS LİSANS SINAV TARİHLERİ: 2024 KPSS Alan Bilgisi sınavı ne zaman, hangi gün?

KPSS adayları için heyecan dolu günler başlıyor. 14 Temmuz'da yapılan Genel Yetenek-Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavlarına katılan adaylar, ardından Alan Bilgisi sınavları için hazırlıklarını sürdürüyor. Özellikle A Grubu kadrolarına başvuracak adayların odak noktası haline gelen KPSS Alan Bilgisi sınavları, yaklaşan tarihlerle birlikte merak konusu oldu. İşte 2024 KPSS Lisans Alan Bilgisi sınavı tarihi…

Giriş: 14.07.2024 22:43

kpss-lisans-sinav-tarihleri-2024-kpss-alan-bilgisi-sinavi-ne-zaman-hangi-gun-20590-img

KPSS Lisans sonuç tarihi: 2024 KPSS sonuçları ne zaman, hangi gün açıklanacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 81 il ve Lefkoşa'da gerçekleştirilen 2024 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) "Genel Yetenek-Genel Kültür" ile "Eğitim Bilimleri" oturumları, adaylar tarafından başarıyla tamamlandı. Sınav sürecini geride bırakan binlerce aday, şimdi gözlerini ÖSYM'nin açıklayacağı sonuçlara çevirdi. ÖSYM'nin geçtiğimiz aylarda yayımladığı sınav takvimine göre, KPSS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. İşte 2024 KPSS Lisans sonuç tarihi…

Giriş: 14.07.2024 18:42

kpss-lisans-sonuc-tarihi-2024-kpss-sonuclari-ne-zaman-hangi-gun-aciklanacak-20561-img

KPSS 2024 YORUMLARI: KPSS ZOR MUYDU KOLAY MIYDI? 2024 KPSS Türkçe ve matematik soruları nasıldı?

KPSS yorumları, 2024 KPSS sınavı genel kültür genel yetenek sınavından çıkan adayların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Sabah saat 10:15’te başlayan KPSS lisans sınavı saat 12:15’te son buldu. Cevaplana son sorularla birlikte adayların uzun zamandır devam eden sınav maratonu da geçmişte kalmış oldu. ÖSYM tarafından paylaşılan sınav takvimine göre KPSS sınav sonuçları 23 Ağustos’ta açıklanacak. Ancak sınavdan çıkan adaylar şu an “KPSS zor muydu kolay mıydı?” “KPSS Türkçe ve matematik soruları nasıldı?” sorularına yanıt arıyor…

Giriş: 14.07.2024 14:56

kpss-yorumlari-2024-kpss-zor-muydu-kolay-miydi-2024-kpss-turkce-ve-matematik-sorulari-nasildi-20533-img

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ KAHRAMANLARI KİMLER? KPSS 2024’e damga vuran Saatleri Ayarlama Enstitüsü karakterleri

Saatleri Ayarlama Enstitüsü kahramanları, 2024 KPSS lisans sınavına damga vurdu. 1 milyon 470 bin 487 adayın başvurduğu KPSS sınavı genel kültür genel yetenek oturumu saat 10:15’te başladı, saat 12:25’te sona erdi. Adaylara toplamda 120 soru yer alırken, Saatleri Ayarlama Enstitüsü karakterleri ile ilgili soru adaylara soğuk terler döktürdü…

Giriş: 14.07.2024 14:31

saatleri-ayarlama-enstitusu-kahramanlari-kimler-kpss-2024e-damga-vuran-saatleri-ayarlama-enstitusu-karakterleri-20528-img

KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ SAAT KAÇTA BAŞLIYOR? KPSS ikinci oturum eğitim bilimleri sınavı kaç dakika, ne zaman bitecek?

KPSS eğitim bilimleri sınavı için geri sayım başladı. 2024 KPSS sınavında ilk oturum olan genel kültür-genel yetenek sınavları saat 10:15’te başlayıp, 12:25’te son bulmuştu. Şimdi gözler KPSS’nin ikinci oturumu olan eğitim bilimleri sınavına çevrildi. Eğitim fakülteleri ile fen edebiyat fakültelerinden mezun olan ve mezun olma durumlarında bulunan adayların katılabilme şansı bulduğu KPSS eğitim bilimleri sınavından alınan puanlar, devlet okullarında öğretmenlik yapmak için kullanılıyor.

Giriş: 14.07.2024 13:11

kpss-egitim-bilimleri-saat-kacta-basliyor-kpss-ikinci-oturum-egitim-bilimleri-sinavi-kac-dakika-ne-zaman-bitecek-20521-img

ÖSYM KPSS 2024 SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI 2024 || KPSS 2024 SORU VE CEVAPLARI YAYINLANDI!

KPSS 2024 soru ve cevapları 14 Temmuz Pazar günü 2024 KPSS lisans sınavına giren adaylar tarafından heyecanla araştırılıyor. Bugünkü KPSS sınavında kapılar saat 10:00’da kapatılırken, sınav 10:15’te başladı. Genel kültür ve genel yetenek olmak üzere toplamda 120 soru ile karşı karşıya kalan adaylara 130 dakika süre verildi. Sınavın sona ermesiyle de ÖSYM KPSS soru kitapçığı ve cevap anahtarı araştırmaları hız kazandı. ÖSYM'den gelen son dakika açıklaması ile 2024 - Kamu Personel Seçme Sınavı (Lisans) - TEMEL SORU KİTAPÇIĞI GÖRÜNTÜLEME SAYFASI erişime açıldı...

Giriş: 14.07.2024 12:16

kpss-2024-soru-ve-cevaplari-yayinlandi-mi-saat-kacta-yayinlanir-osym-kpss-soru-kitapcigi-ve-cevap-anahtari-2024-20512-img

KPSS’DEN EN ERKEN NE ZAMAN ÇIKILIR? KPSS kaç saat, kaç dakika?

KPSS lisans sınavı 14 Temmuz Pazar günü saat 10:15 itibariyle başladı. Sınav salonlarının kapıları ise en son saat 10:00’da kapandı. Adaylar KPSS lisan sınavın 60 genel kültür, 60 da genel yetenek sorusunu cevaplayacak. Aylardır belki de yıllardır bu sınav için hazırlık yapan adaylar sınav salonlarına ter dökerken, aday yakınları ise dışarıda bekliyor. Bu kapsamda KPSS’den en erken saat kaçta çıkılır? KPSS kaç saat, kaç dakika? Sorularının yanıtları da sıklıkla aranıyor…

Giriş: 14.07.2024 10:27

kpssden-en-erken-saat-kacta-cikilir-kpss-kac-saat-kac-dakika-20491-img

KPSS lisans sınavında ilk oturum başladı

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) genel yetenek-genel kültür ve eğitim bilimleri oturumu saat 10.15 itibarıyla başladı. 120 sorudan oluşan sınavda adaylara, 130 dakika cevaplama süresi verilecek. Öğleden sonraki eğitim bilimleri oturumu ise saat 14.45'te gerçekleşecek.

Giriş: 14.07.2024 10:15

kpss-lisans-sinavinda-ilk-oturum-basladi-20490-img

KPSS’ye en son saat kaçta girilebilir? KPSS’de kapılar saat tam kaçta kapanıyor?

KPSS sınavı bugün 81 ilde binlerce okulda milyonlarca adayın katılımıyla gerçekleşecek. Bir devlet kurumunda memur olma kapısını açan Kamu Personeli Seçme Sınavı için adaylar uzun süredir yoğun bir hazırlık yürütüyordu. Beklenen gün geldi. ÖSYM takvimine göre 2024 KPSS lisans sınavı 14 Temmuz Pazar günü adaylara kapısını açtı. Peki, KPSS’ye en son saat kaçta girilebilir? KPSS’de kapılar saat tam kaçta kapanıyor? İşte yanıtı…

Giriş: 14.07.2024 09:03

kpssye-en-son-saat-kacta-girilebilir-kpssde-kapilar-saat-tam-kacta-kapaniyor-20481-img

Kayseri'de sanayicilerden meslek lisesini tercih eden başarılı öğrencilere burs desteği

Kayseri'de Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sanayi Odası arasında mesleki ve teknik eğitime teşvik etmek ve liselerin niteliğini artırmak amacıyla burs protokolü imzalandı.

Giriş: 13.07.2024 17:59

kayseride-sanayicilerden-meslek-lisesini-tercih-eden-basarili-ogrencilere-burs-destegi-20434-img

BUGÜNE NE SINAVI VAR (14 TEMMUZ 2024)? Okullarda hangi sınav yapılıyor?

Bugüne ne sınavı var (14 Temmuz 2024)? Türkiye’nin tüm illerinde ÖSYM tarafından düzenlenen sınav nedeniyle yoğunluklar oluştu. Milyonlarca adayın heyecanla katıldığı sınav sonrasında oluşan yoğunluk toplu ulaşım ve yollara da yansıdı. Hal böyle olunca yapılan sınavdan haberi olmayanlar detayları öğrenmek için arama motorlarının yolunu tuttu. Okullarda hangi sınav yapılıyor?

Giriş: 13.07.2024 17:44

bugune-ne-sinavi-var-14-temmuz-2024-okullarda-hangi-sinav-yapiliyor-20430-img

KPSS’DE KALEM VERİLİYOR MU (TEMMUZ 2024)? KPSS su veriyorlar mı?

KPSS’de kalem veriliyor mu (Temmuz 2024)? Türkiye genelinde ÖSYM koordinasyonunda KPSS sınavı düzenleniyor. Milyonlarca adayın memurluk hayali kurduğu sınav 14 Temmuz Pazar günü yapılacak. Sınav öncesinde adayların merak ettiği konulardan biri de kalem verip veremeyeceği… Adaylar sınav ve su verilip verilmeyeceğini öğrenmeye çalışıyor. KPSS su veriyorlar mı?

Giriş: 13.07.2024 17:33

kpssde-kalem-veriliyor-mu-temmuz-2024-kpss-su-veriyorlar-mi-20426-img

KPSS sınavına ehliyetle (Sürücü belgesi) girilir mi? KPSS’ye girilirken yanınızda olması gereken belgeler

“KPSS sınavına ehliyetle (Sürücü belgesi) girilir mi?” sorusu bugün pek çok kişi tarafından araştırılıyor. İki yılda bir düzenlenen KPSS lisans sınavı yarın yani 14 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek. Sınav saat 10.15’te başlayacak ancak saat 10.00’dan sonra gelen adaylar sınav salonlarına alınmayacak. Yüksek güvenlik önlemleri eşliğinde gerçekleşen sınavda belgeleri eksik olan adaylar da sınava giremeyecek…

Giriş: 13.07.2024 17:21

kpss-sinavina-ehliyetle-surucu-belgesi-girilir-mi-kpssye-girilirken-yaninizda-olmasi-gereken-belgeler-20423-img

KPSS SINAVI KAÇ DAKİKA? KPSS’DEN EN ERKEN SAAT KAÇTA ÇIKILIR? 2024 KPSS LİSANS SÜRESİ

KPSS sınavı 14 Temmuz Pazar günü yurt genelinde düzenlenecek. Bir devlet kurumunda memur olma hayalini kuranların katıldığı sınav yüksek güvenlik önlemleri eşliğinde gerçekleşen sınava milyonlarca üniversite mezununun katılması bekleniyor. Adaylar sınav salonlarına girerken yanlarına sadece kimlik ve sınav giriş belgesi alabilecek. Kalem, silgi gibi sınav gereçleri adayların masalarında hazır bekliyor olacak. Peki, KPSS sınavı kaç dakika, sınavdan en erken saat kaçta çıkılır? İşte 2024 KPSS lisans süresi ve sınava dair ayrıntılar…

Giriş: 13.07.2024 13:22

kpss-sinavi-kac-dakika-kpssden-en-erken-saat-kacta-cikilir-2024-kpss-lisans-suresi--20377-img